Pożarnictwo > Ratownictwo Wysokościowe

Ratownicywo Wysokosciowe - Zakres Podstawowy.

<< < (2/5) > >>

DobraZmiana:
Może odpowiem pytaniem - jakie zadanie ratownicze można zrealizować w ramach KSRG na poziomie podstawowym ?

royrob:
Nie musisz mi kolego odpowiadać pytaniem, bo ja wiem co jest w programie i wiem co zakres podstawowy może zrobić. Rozumie, że czegoś wg Ciebie brakuje w programie, więc jeżeli masz jakieś konkretne rozwiązania to je przedstaw i wtedy będziemy rozmawiać o słuszności założeń zakresu podstawowego.
Póki co podstawowym założeniem zakresu podstawowego jest zadbanie o bezpieczeństwo ratownika podczas wykonywania pracy na wysokości, lub poniżej poziomu terenu. Tego do tej pory nie było, szkolenie w tym zakresie ma tego nauczyć.
Jeżeli chodzi o ratownictwo to przede wszystkim ewakuacja ze studni itp. obiektów, z czym na dzień dzisiejszy najczęściej ratownicy się spotykają.

DobraZmiana:
I to jest poziom podstawowy ratownictwa wysokościowego ? 
To są podstawy które powinny być uczone na kursie podstawowym, a nie program doskonalenia z zakresu ratownictwa wysokościowego:)
Jaka ewakuacja z studni ? - czym ? jednym bloczkiem :)  Możemy na razie mówić o próbie dotarcia :)

Jeśli mamy mówić o "ratownictwie" wysokościowym w KSRG to minimum techniki dwóch lin z zachowaniem ich ciągłości.
Inaczej to odbieram to jako fikcję i dbanie o interesy SGRW  :) 

MIKO:
Ooooooo w końcu ktoś coś ciekawego napisał  na tym forum  :ulan:

royrob:
Z Twojej wypowiedzi wynika, że jednak nie wiesz nic (nie chcę Cie obrażać) na temat ratownictwa wysokościowego w zakresie podstawowym.
Po pierwsze cały zakres podstawowy to przede wszystkim technika dwóch lin, a jeżeli jedna lina to ograniczenie pola pracy i tego wszystkiego uczy się na szkoleniu.
W kwestii sprzętu do tego zakresu to jeżeli widziałeś program, a tak wnioskuję skoro go krytykujesz to dziwi mnie, że mówisz o jednym, pojedynczym bloczku, bo w programie jest mowa o zupełnie innym sprzęcie (sprawdź i wtedy porozmawiamy o tym co można zrobić tym sprzętem).
Teraz w kwestii formalnej: program mówi o sprzęcie dla ośrodka szkolenia, który prowadzi szkolenia, natomiast sprzęt dla JRG to po prostu połowa tego co tam jest wymienione, a wynika to z tego, że min 3 ludzi jest potrzebnych do sprawnego zadziałania.
Póki co "Zasady ..." odbiegają od programu jeżeli chodzi o sprzęt, ale "Zasady ..." będą zmienione.

--- Cytuj ---To są podstawy które powinny być uczone na kursie podstawowym, a nie program doskonalenia z zakresu ratownictwa
wysokościowego:)
--- Koniec cytatu ---
Zgadza się i jak przeczytasz dokładnie "Zasady .." to jest tam zapis ,że strażak zdobywa tą wiedzę w ramach szkoleń kwalifikacyjnych, czyli w szkołach pożarniczych oraz na szkoleniu podstawowym w zawodzie strażak. Niestety póki co strażacy nie zdobywają tam tej wiedzy, pomimo tego, że każdy ośrodek szkolenia i każda szkoła (z wyjątkiem SGSP) posiada już osoby po warsztatach przygotowujących do prowadzenia tego szkolenia (warsztaty takie odbyły się w maju 2015 r).

--- Cytuj ---
--- Cytuj ---Inaczej to odbieram to jako fikcję i dbanie o interesy SGRW
--- Koniec cytatu ---

--- Koniec cytatu ---
Tutaj niestety nie mogę się zgodzić z Tobą. Zakres podstawowy to zdecydowanie poszerzenia zakresu możliwości działania strażaka i nie ma nic wspólnego z interesami SGRW. Na szkoleniu dokładnie można się dowiedzieć do czego jest zakres podstawowy, a do czego specjalizacja, a przez to że techniki są zbieżne to wszystko zmierza to tego, aby podczas działań strażak mógł współpracować z SGRW jeżeli zajdzie konieczność zadysponowania SGRW.

Mogę jeszcze powiedzieć, że z programu nie dowiesz się tego czego na szkoleniu, więc uwierz mi że z krytyką powinieneś się wstrzymać do momentu odbycia takiego szkolenia.
I tu jest niestety kolejna problem... Póki co zasady mówią o tym, że strażak który już pracuje wiedzę w zakresie podstawowym powinien zdobyć w ramach doskonalenia zawodowego! Możesz mi wierzyć lub nie ale nie da się tej wiedzy zdobyć czytając książkę lub oglądając film, a póki co do tego to by się sprowadzało.
W Warszawie i Krakowie udało się przekonać pewne osoby i chłopaki z JRG przechodzą takie szkolenia (OSz w Warszawie szkoli obecnie strażaków z woj. mazowieckiego, a szkoleniem strażaków z Warszawy zajęła się JRG 7 czyli jednostka wysokościowa, która ma osoby przygotowane do prowadzenia tych szkoleń).
Jeżeli kolego DobraZmiana będziesz miał jeszcze pytania lub jakieś wnioski to chętnie posłucham i podyskutuję.

Skoro ktoś jeszcze czyta tutaj posty to stwierdziłem, że jeszcze dopiszę sprzęt, który powinien znajdować się na wyposażeniu JRG i przy użyciu którego od roku prowadzone są szkolenia:
1. worek jaskiniowy - 2 szt.
2. lina statyczna 50 m - 1 szt. (zgodna z PN-EN 1891) - właśnie trwają przepychanik, aby taka lina nie pojawiła się w rozporządzeniu o certyfikacji wyrobów, czyli żeby nie był konieczny certyfikat CNBOP - niestety twórcy nowych "Zasad rozwinięć" powołują się na nowa sztuczną normę stworzoną przez CNBOP dotycząca tych lin, ale to jest obszerny temat na inną dyskusję
3. lina statyczna 25 m - 2 szt. (zgodna z PN-EN 1891)
4. taśma szyta min 120 cm - 1- szt. (zgodna z PN-EN 795 B i minimalnej wytrzymałości min 25 kN) -gdy powstawał program to wartość 25 kN gwarantowała konieczność zakupu taśm tzw. taśma w taśmie, ale obecnie sa już pojedyncze taśmy o takich parametrach, należy zatem zwracać uwagę na to aby to była właśnie taśma w taśmie
5. karabinek zakręcany stalowy o dużym prześwicie - 15 szt. (zgodny z PN-EN 362, a duży prześwit to min 2-2,5 cm)
6. bloczek ratowniczy podwójny - 2 szt. (podwójny czyli o rolkach ułożonych współosiowo, norma to Pn-EN 12278, a jeżeli mowa o ratowniczym to chodzi o to żeby rolki były o dużej średnicy i oczywiście łożyskowane ze względu na sprawność)
7. szelki bezpieczeństwa - 3 szt. (zgodnie z normami PN-EN 813, 361, 358) dodatkowo dobrze jest wybierać szelki z automatycznymi klamrami, co znacznie ułatwia zakładanie szelek na ubranie specjalne no i oczywiście rozmiar XXL
8. przyrząd zjazdowy z automatyczną blokadą - 1 szt. (zalecane ID ze względu na bezpieczeństwo)
9. lonża regulowana - 3 szt.
10. trójkąt ewakuacyjny - 1 szt.
11. trójnóg ratowniczy - 1 szt. (póki co zapis mówi o tym, że powinien być jeden na powiat ale to dość dyskusyjna sprawa, ważne aby był przystosowany do pracy z dwoma osobami)

To jest niezbędne minimum do realizacji zakresu podstawowego, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie poszerzania takiego zestawu.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej