Autor Wątek: Ratownicywo Wysokosciowe - Zakres Podstawowy.  (Przeczytany 35082 razy)

Offline Jaś

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
    • ratownictwo wysokosciowe
Ratownicywo Wysokosciowe - Zakres Podstawowy.
« dnia: Kwiecień 29, 2016, 16:34:44 »
Witam wszystkich
Chciałbym poruszyć dość ważny aspekt dotyczący ratownictwa wysokościowego zakres podstawowy, mianowicie szkolenie w tym zakresie.  Na wstępie powiem iż każdy strażak nie zależnie od tego czy zawodowy czy ochotnik musi realizować ratownictwo powyżej 1 m czyli inaczej mówiąc działać na wysokości. Przygotowanie strażaków w Polsce w tym zakresie  do dnia wejście w życie zakresu podstawowego opierało się na lince strażackiej i pasie strażackim ( jeszcze tak jest w niektórych miejscach w Polsce nie tylko w OSP. Moje pytanie czy jest czy jednostki straży zostały wyposażone w sprzęt ( z tym co raz lepiej) oraz czy realizowane jest szkolenie w tym zakresie . Mamy zasady organizacyjne ratownictwa wysokościowego z 2013 roku, mamy program szkolenia. Z tego co wiem w małopolsce realizuje się szkolenie wg programu i gdzie jeszcze ? Czy są problemy z tym szkoleniem.
Pozdrawiam Jaś   
Jaś

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Ratownicywo Wysokosciowe - Zakres Podstawowy.
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 02, 2016, 10:54:58 »
Mazowieckie w tym roku ruszyło ze szkoleniami. Idzie wolno ale też ilość strażaków jest bardzo duża w stosunku do mocy przerobowych ośrodków szkolenia.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Ratownicywo Wysokosciowe - Zakres Podstawowy.
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 02, 2016, 11:31:45 »
W innych województwach też coś pomalu zaczyna się ruszać - spotkania osób z sgrwys z pionem szkoleniowym kw.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline DobraZmiana

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Ratownicywo Wysokosciowe - Zakres Podstawowy.
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 17, 2016, 09:58:16 »
Zasady jak i sam program szkolenia jest anty ratowniczy i wypada go jak najszybciej zmienić .

Offline royrob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Ratownicywo Wysokosciowe - Zakres Podstawowy.
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 17, 2016, 11:46:23 »
Kolego DobraZmiana, mozesz rozwinąć swoją wypowiedź odnosnie programu szkolenia? Samo powiedzenie "należy zmienić" niewiele wnosi...
Rozumie, że miałeś już do czynienia z zakresem podstawowym czyli, że byłeś na szkoleniu lub na warsztatach z tego tematu i dlatego uważasz, ze jest konieczna całkowita zmiana. 
Chętnie podyskutuje na ten temat.
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2016, 11:52:49 wysłana przez royrob »

Offline DobraZmiana

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Ratownicywo Wysokosciowe - Zakres Podstawowy.
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 17, 2016, 12:35:02 »
Może odpowiem pytaniem - jakie zadanie ratownicze można zrealizować w ramach KSRG na poziomie podstawowym ?

Offline royrob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Ratownicywo Wysokosciowe - Zakres Podstawowy.
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 17, 2016, 13:20:40 »
Nie musisz mi kolego odpowiadać pytaniem, bo ja wiem co jest w programie i wiem co zakres podstawowy może zrobić. Rozumie, że czegoś wg Ciebie brakuje w programie, więc jeżeli masz jakieś konkretne rozwiązania to je przedstaw i wtedy będziemy rozmawiać o słuszności założeń zakresu podstawowego.
Póki co podstawowym założeniem zakresu podstawowego jest zadbanie o bezpieczeństwo ratownika podczas wykonywania pracy na wysokości, lub poniżej poziomu terenu. Tego do tej pory nie było, szkolenie w tym zakresie ma tego nauczyć.
Jeżeli chodzi o ratownictwo to przede wszystkim ewakuacja ze studni itp. obiektów, z czym na dzień dzisiejszy najczęściej ratownicy się spotykają.

Offline DobraZmiana

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Ratownicywo Wysokosciowe - Zakres Podstawowy.
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 17, 2016, 14:24:08 »
I to jest poziom podstawowy ratownictwa wysokościowego ? 
To są podstawy które powinny być uczone na kursie podstawowym, a nie program doskonalenia z zakresu ratownictwa wysokościowego:)
Jaka ewakuacja z studni ? - czym ? jednym bloczkiem :)  Możemy na razie mówić o próbie dotarcia :)

Jeśli mamy mówić o "ratownictwie" wysokościowym w KSRG to minimum techniki dwóch lin z zachowaniem ich ciągłości.
Inaczej to odbieram to jako fikcję i dbanie o interesy SGRW  :) 

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Ratownicywo Wysokosciowe - Zakres Podstawowy.
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 17, 2016, 14:32:34 »
Ooooooo w końcu ktoś coś ciekawego napisał  na tym forum  :ulan:

Offline royrob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Ratownicywo Wysokosciowe - Zakres Podstawowy.
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 17, 2016, 14:56:52 »
Z Twojej wypowiedzi wynika, że jednak nie wiesz nic (nie chcę Cie obrażać) na temat ratownictwa wysokościowego w zakresie podstawowym.
Po pierwsze cały zakres podstawowy to przede wszystkim technika dwóch lin, a jeżeli jedna lina to ograniczenie pola pracy i tego wszystkiego uczy się na szkoleniu.
W kwestii sprzętu do tego zakresu to jeżeli widziałeś program, a tak wnioskuję skoro go krytykujesz to dziwi mnie, że mówisz o jednym, pojedynczym bloczku, bo w programie jest mowa o zupełnie innym sprzęcie (sprawdź i wtedy porozmawiamy o tym co można zrobić tym sprzętem).
Teraz w kwestii formalnej: program mówi o sprzęcie dla ośrodka szkolenia, który prowadzi szkolenia, natomiast sprzęt dla JRG to po prostu połowa tego co tam jest wymienione, a wynika to z tego, że min 3 ludzi jest potrzebnych do sprawnego zadziałania.
Póki co "Zasady ..." odbiegają od programu jeżeli chodzi o sprzęt, ale "Zasady ..." będą zmienione.
Cytuj
To są podstawy które powinny być uczone na kursie podstawowym, a nie program doskonalenia z zakresu ratownictwa
wysokościowego:)
Zgadza się i jak przeczytasz dokładnie "Zasady .." to jest tam zapis ,że strażak zdobywa tą wiedzę w ramach szkoleń kwalifikacyjnych, czyli w szkołach pożarniczych oraz na szkoleniu podstawowym w zawodzie strażak. Niestety póki co strażacy nie zdobywają tam tej wiedzy, pomimo tego, że każdy ośrodek szkolenia i każda szkoła (z wyjątkiem SGSP) posiada już osoby po warsztatach przygotowujących do prowadzenia tego szkolenia (warsztaty takie odbyły się w maju 2015 r).
Cytuj
Cytuj
Inaczej to odbieram to jako fikcję i dbanie o interesy SGRW
Tutaj niestety nie mogę się zgodzić z Tobą. Zakres podstawowy to zdecydowanie poszerzenia zakresu możliwości działania strażaka i nie ma nic wspólnego z interesami SGRW. Na szkoleniu dokładnie można się dowiedzieć do czego jest zakres podstawowy, a do czego specjalizacja, a przez to że techniki są zbieżne to wszystko zmierza to tego, aby podczas działań strażak mógł współpracować z SGRW jeżeli zajdzie konieczność zadysponowania SGRW.

Mogę jeszcze powiedzieć, że z programu nie dowiesz się tego czego na szkoleniu, więc uwierz mi że z krytyką powinieneś się wstrzymać do momentu odbycia takiego szkolenia.
I tu jest niestety kolejna problem... Póki co zasady mówią o tym, że strażak który już pracuje wiedzę w zakresie podstawowym powinien zdobyć w ramach doskonalenia zawodowego! Możesz mi wierzyć lub nie ale nie da się tej wiedzy zdobyć czytając książkę lub oglądając film, a póki co do tego to by się sprowadzało.
W Warszawie i Krakowie udało się przekonać pewne osoby i chłopaki z JRG przechodzą takie szkolenia (OSz w Warszawie szkoli obecnie strażaków z woj. mazowieckiego, a szkoleniem strażaków z Warszawy zajęła się JRG 7 czyli jednostka wysokościowa, która ma osoby przygotowane do prowadzenia tych szkoleń).
Jeżeli kolego DobraZmiana będziesz miał jeszcze pytania lub jakieś wnioski to chętnie posłucham i podyskutuję.

Skoro ktoś jeszcze czyta tutaj posty to stwierdziłem, że jeszcze dopiszę sprzęt, który powinien znajdować się na wyposażeniu JRG i przy użyciu którego od roku prowadzone są szkolenia:
1. worek jaskiniowy - 2 szt.
2. lina statyczna 50 m - 1 szt. (zgodna z PN-EN 1891) - właśnie trwają przepychanik, aby taka lina nie pojawiła się w rozporządzeniu o certyfikacji wyrobów, czyli żeby nie był konieczny certyfikat CNBOP - niestety twórcy nowych "Zasad rozwinięć" powołują się na nowa sztuczną normę stworzoną przez CNBOP dotycząca tych lin, ale to jest obszerny temat na inną dyskusję
3. lina statyczna 25 m - 2 szt. (zgodna z PN-EN 1891)
4. taśma szyta min 120 cm - 1- szt. (zgodna z PN-EN 795 B i minimalnej wytrzymałości min 25 kN) -gdy powstawał program to wartość 25 kN gwarantowała konieczność zakupu taśm tzw. taśma w taśmie, ale obecnie sa już pojedyncze taśmy o takich parametrach, należy zatem zwracać uwagę na to aby to była właśnie taśma w taśmie
5. karabinek zakręcany stalowy o dużym prześwicie - 15 szt. (zgodny z PN-EN 362, a duży prześwit to min 2-2,5 cm)
6. bloczek ratowniczy podwójny - 2 szt. (podwójny czyli o rolkach ułożonych współosiowo, norma to Pn-EN 12278, a jeżeli mowa o ratowniczym to chodzi o to żeby rolki były o dużej średnicy i oczywiście łożyskowane ze względu na sprawność)
7. szelki bezpieczeństwa - 3 szt. (zgodnie z normami PN-EN 813, 361, 358) dodatkowo dobrze jest wybierać szelki z automatycznymi klamrami, co znacznie ułatwia zakładanie szelek na ubranie specjalne no i oczywiście rozmiar XXL
8. przyrząd zjazdowy z automatyczną blokadą - 1 szt. (zalecane ID ze względu na bezpieczeństwo)
9. lonża regulowana - 3 szt.
10. trójkąt ewakuacyjny - 1 szt.
11. trójnóg ratowniczy - 1 szt. (póki co zapis mówi o tym, że powinien być jeden na powiat ale to dość dyskusyjna sprawa, ważne aby był przystosowany do pracy z dwoma osobami)

To jest niezbędne minimum do realizacji zakresu podstawowego, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie poszerzania takiego zestawu.
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2016, 15:23:01 wysłana przez royrob »

Offline DobraZmiana

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Ratownicywo Wysokosciowe - Zakres Podstawowy.
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 17, 2016, 15:39:46 »
Wzruszyłem się  :gwiazdki:
A podejmując temat zapomniałem że to PSP i KSRG czyli ktoś, coś, gdzieś sobie dłubie.
Czyli jest jak zawsze, wytyczne swoje, program swoje, a przemyślenia instruktorów na szkoleniu jeszcze co innego :)
Biedne to społeczeństwo, że akceptuje taką lewiznę.
A co jest przekazywane na szkoleniu tych co mają szkolić to ja świetnie wiem, tak jak to że trafiając na nie, nie muszą posiadać żadnych kwalifikacji wysokościowych
Był czas przywyknąć że to kraj hobbystów


« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2016, 15:58:51 wysłana przez DobraZmiana »

Offline royrob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Ratownicywo Wysokosciowe - Zakres Podstawowy.
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 17, 2016, 15:59:42 »
Chyba Kolego DobraZmiana nie rozumie o co Ci chodzi. Miałeś podać jakieś konkretne przykłady tego co krytykujesz, a nie ogólne stwierdzenia.
Jedyne w czym masz rację to to, że zasady z programem są rozbieżne, ale to wynika z tego, że zasady są z 2013 roku a program z 2015 i to zasady miały być, dociągnięte do programu, ale z różnych przyczyn do tego jeszcze nie doszło.
Program jest w 100 % zgodny z tym co "instruktorzy" przekazują na szkoleniu, tyle tylko że należy wiedzieć, że program to nie podręcznik więc ma inną formę i treść.
Jeżeli doskonale wiesz co było przekazywane na warsztatach to rozumie, że brałeś w nich udział w Krakowie, Łodzi lub w Warszawie, ale gdybyś doskonale wiedział to nie twierdził byś, że szkolenie jest rozbieżne z programem.
Jeszcze co do jednej rzeczy miałeś rację: faktycznie osoby które były kierowane z ośrodków szkolenia na warsztaty nie musiały posiadać żadnych kwalifikacji wysokościowych, ale skoro ośrodki i szkoły mają się zajmować szkoleniem to pokaż mi ilu ludzi w tych ośrodkach i szkołach jest z takimi kwalifikacjami.

Offline DobraZmiana

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Ratownicywo Wysokosciowe - Zakres Podstawowy.
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 17, 2016, 16:26:48 »
No to podstawy ustaliliśmy że jest burdel w temacie  ^_^

Czyli ludzie kupują sprzęt który niema odzwierciedlenia w programie szkolenia  :tuba: i tak od dwóch lat :)

Co do samego wykazu też trochę brakuje by profesjonalnie działać ale ..............

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Ratownicywo Wysokosciowe - Zakres Podstawowy.
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 17, 2016, 16:31:07 »
Kto rozstrzygnie co jest ważniejsze, zasady organizacji ratownictwa czy program szkolenia.

Cytując program szkolenia :

Cytuj
2. Sprzęt pożarniczy i środki techniczne do ratownictwa wysokościowego w zakresie
podstawowym – 1T, 1P
Materiał nauczania:
Sprzęt pożarniczy wykorzystywany w działaniach ratownictwa wysokościowego na poziomie
podstawowym – drabiny przystawne i mechaniczne, podnośniki hydrauliczne. Środki
techniczne do ratownictwa wysokościowego w zakresie podstawowym – szelki
bezpieczeństwa, karabinki, liny, taśmy, bloczki podwójne, przyrządy zjazdowe
z automatyczną blokadą, lonże regulowane, uprzęże ewakuacyjne, trójnogi.

Chyba nie są to wytyczne jednoznaczne. Co więcej sprzet do realizacji zajęć jest znacznie lepiej wyspecyfikowany....

Offline DobraZmiana

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Ratownicywo Wysokosciowe - Zakres Podstawowy.
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 17, 2016, 17:23:40 »
Nie kumam - jak w cywilizowanym kraju można cokolwiek rozstrzygać  :gwiazdki:

Albo się tworzy program szkolenia na bazie zasad, albo nie wprowadza go do czasu jego uwzględnienia w zasadach organizacji i normatywach sprzętu.

Kolejny bubel i niedopatrzenie Bura Szkoleń KG, ale przecież wymaga to wysiłku by było normalnie


Offline royrob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Ratownicywo Wysokosciowe - Zakres Podstawowy.
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 17, 2016, 22:12:33 »
Nie ma co rozstrzygać hierarchii tych dwóch dokumentów, bo obydwa te dokumenty są podpisane przez Komendanta Głównego.
Jeżeli chodzi o sprzęt w jednym i drugim dokumencie to są rozbieżności, ale jeżeli ktoś ma sprzęt zakupiony na podstawie "Zasad.." to wystarczy uzupełnić go do tego co jest w programie. W zasadach jest po prostu mniej sprzętu.

Cytuj
Cytując program szkolenia :

Cytuj
2. Sprzęt pożarniczy i środki techniczne do ratownictwa wysokościowego w zakresie
podstawowym – 1T, 1P
Materiał nauczania:
Sprzęt pożarniczy wykorzystywany w działaniach ratownictwa wysokościowego na poziomie
podstawowym – drabiny przystawne i mechaniczne, podnośniki hydrauliczne. Środki
techniczne do ratownictwa wysokościowego w zakresie podstawowym – szelki
bezpieczeństwa, karabinki, liny, taśmy, bloczki podwójne, przyrządy zjazdowe
z automatyczną blokadą, lonże regulowane, uprzęże ewakuacyjne, trójnogi.

Chyba nie są to wytyczne jednoznaczne. Co więcej sprzet do realizacji zajęć jest znacznie lepiej wyspecyfikowany....

Chciałbym się do tego odnieść, ale nie zrozumiałem o co chodzi...

Kolego DobraZmiana, nadal brak jakichkolwiek konkretów z Twojej strony, nadal tylko narzekanie i żadnej propozycji...
Jeżeli tworzenie programu odbyło by się na podstawie "Zasad..." podpisanych w 2013 roku to dopiero w tedy miałbyś powody do narzekania i mówienia, że działanie w zakresie podstawowym nie mają nic wspólnego z profesjonalizmem.
Niestety nie masz pojęcia jak odbywa się tworzenie zasad czy programów więc przypisywanie komukolwiek winy za zaistniałą sytuację powinieneś pozostawić tym, którzy widzieli jak odbywał się ten proces. No chyba, że zrobiłeś coś lub robisz dla poprawy zaistniałej sytuacji...

Offline DobraZmiana

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Ratownicywo Wysokosciowe - Zakres Podstawowy.
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 17, 2016, 22:27:46 »
Ale czy zdajesz sobie sprawę że nadal nic niema poza wygłupianiem ludzi .
Bardzo chcieliście być mądrzejsi od poprzedników czy bardziej zaistnieć.
Żaden profesjonalny i zdrowo myślący człowiek nie usiądzie do pisania dokumentu który jest wyrwany z rzeczywistości.
Tworzy się całość albo nie zawraca głowy. A dziś próbujecie szkolić ludzi w oderwaniu od zasad i normatywów które ich obowiązują.

Choć w sumie to winni Ci co takie idiotyzmy zatwierdzali  i próbują umocować w rzeczywistości. Taka spuścizna po tych co dziś chodzą i opowiadają  jacy to byli zajebiści.

Co do reszty to nie wiem czy jest sens się odnosić, zresztą  nadal nie wiem do którego dokumentu. 

Ale spytam z ciekawości dlaczego niema w normatywie przyrządu do autoasekuracji  i zaciskowego ?
 

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Ratownicywo Wysokosciowe - Zakres Podstawowy.
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 17, 2016, 23:07:38 »
@royrob sytuacje z życia:
Naczelnik OSP w KSRG otrzymuje dotację celową na zakup zestawu ratownictwa wysokościowego. Wybiera zestaw według zasad organizacji-znacznie niższa cena. Czy wydział operacyjny powinien zatwierdzić ten zestaw czy też nie?

Co do zestawienia sprzętu w programie nauczania jest zapis:

Do realizacji zajęć praktycznych [szkolenie] niezbędny jest następujący sprzęt (na każdą 6-
osobową grupę):
Szelki bezpieczeństwa z pasem biodrowym/uprząż
asekuracyjna*** 
*** spełniające normy PN-EN 361, 358, 813

a kilka zdań niżej:

2. Sprzęt pożarniczy i środki techniczne do ratownictwa wysokościowego w zakresie
podstawowym – 1T, 1P
Materiał nauczania:
szelki bezpieczeństwa /bez określenia standardu, podobnie jak pozostałe rzeczy z listy/

Czyli teoretycznie aby spełnic standard wystarczy taki model:
http://wysokoscioweprace.pl/uploads/FRS_MK2_FLAME.jpg

Kwatermistrz, czy też naczelnik nie będzie zwracał uwagi na sprzęt do nauczania, wymagany na szkoleniach a wyłącznie ustosunkuje się do zapisu literalnego w punkcie III.2 i zakupi CCC /cena czyni cuda/

Kolejna sprawa zbagatelizowana w obu przypadkach - bloczki ratownicze. Dlaczego nikt nie określił ich minimalnej sprawności, przez co mamy kwiatki zakupowania bloczków przemysłowych, które są bardzo tanie a ich jakość jest "średnia" - sprawnośc po kilku użyciach rzędu 60-70%.

Następny punkt:
W programie szkolenia jest wpisana bardzo ciekawa pozycja sprzętowa:
Przyrząd zjazdowy z automatyczną blokadą

Jak moge się domyśleć chodziło o przyrządy pokroju ID, sparowa czy D4 ale pod ten zapis również można dopasować rolkę STOP. Czy faktycznie o to chodziło? Czy opracowujący to zestawienie uważają, że rolka STOP jest na tyle bezpiecznym urządzeniem dla niewprawionego ratownika? Czy jest to "nie doprecyzowanie" a jest to kolejny przypadek gdy CCC wygra. W instrukcji rolki STOP, nie ma też słowa o możliwości wykorzystania jej przy asekuracji przez co mamy kolejne nie doprecyzowanie.

Im dalej w las tym więcej drzew. Dlaczego w programie nauczania nie została okręślona średnica liny?
Na miejsce zdarzenia przyjeżdzają dwi jednostki mające sprzet według programu i nagle okazuje się, że maja linę 10,5 i 11,5 oraz ID's i ID'L przez co sprzęt nie jest kompatybilny ze sobą a jednostki moga ze sobą współpracować tylko w ograniczonym stopniu lub odstępując od zasad powszechnie uznanych za bezpieczne. Co więcej, nikt nie potrafi odpowiedź mi, dlaczego ktoś w zasadach organizacji rat. wysokościowego wpisał linę 10.5, gdzie czołowi producenci  przyrządów zalecanych do ratownictwa stosują liny o średnicach 11-11,5. Zapis ten automatycznie odrzuca możliwość stosowania i uzupełniania zestawów o taki przyrządy jak ID'L , SIR czy SPARROW 200, gdyż zapisy instrukcji obsługi są jednoznaczne,
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2016, 23:59:27 wysłana przez max[] »

Offline royrob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Ratownicywo Wysokosciowe - Zakres Podstawowy.
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 17, 2016, 23:23:43 »
Powiedz kolego DobraZmiana, w którym miejscu obecne szkolenie jest niezgodne z obowiązującymi zasadami. Podaj konkretny przykład. Masz się za znawce tematu to zacznij w koncu pisać o konkretach.
Do czego miały by służyć przyrządy, o ktorych mówisz? Co mozna wiecej nimi zrobić, czego nie da się wykonać za pomoca wymienionego wcześniej sprzętu?
Cytuj
Bardzo chcieliście być mądrzejsi od poprzedników czy bardziej zaistnieć 
Nie znasz osób, które tworzyły zasady czy program więc daruj sobie te prywatne wycieczki, bo Ciebie nikt tutaj nie obraża. Nie wiem co takie wpisy mają na celu.
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2016, 23:27:48 wysłana przez royrob »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Ratownicywo Wysokosciowe - Zakres Podstawowy.
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 18, 2016, 00:19:25 »
Pozwolę się wtrącić nieśmiało,

Na bazie proponowanego sprzętu zapoznał bym się chętnie z układem dla zjazdu do 20 m studni ratownika  i ewakuacji poszkodowanego z niej

PZDR 

Offline Jaś

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
    • ratownictwo wysokosciowe
Odp: Ratownicywo Wysokosciowe - Zakres Podstawowy.
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 27, 2016, 23:31:03 »
Ale czy zdajesz sobie sprawę że nadal nic niema poza wygłupianiem ludzi .
Bardzo chcieliście być mądrzejsi od poprzedników czy bardziej zaistnieć.
Żaden profesjonalny i zdrowo myślący człowiek nie usiądzie do pisania dokumentu który jest wyrwany z rzeczywistości.
Tworzy się całość albo nie zawraca głowy. A dziś próbujecie szkolić ludzi w oderwaniu od zasad i normatywów które ich obowiązują.

Choć w sumie to winni Ci co takie idiotyzmy zatwierdzali  i próbują umocować w rzeczywistości. Taka spuścizna po tych co dziś chodzą i opowiadają  jacy to byli zajebiści.

Co do reszty to nie wiem czy jest sens się odnosić, zresztą  nadal nie wiem do którego dokumentu. 

Ale spytam z ciekawości dlaczego niema w normatywie przyrządu do autoasekuracji  i zaciskowego ?
 

witam
Dawno nie byłem na tym forum, zacząłem temat i jestem zobowiązany zająć stanowisko w tej dla mnie nawet nie dyskusji tylko monologu bzdetów w cudzysłowu DOBREJ ZMIANY.

Nazwa Dobra Zmiana kojarzy mi się jak sama nazwa wskazuje na coś dobrego , coś co strażakom kojarzy się z dobrem strażaków, nastawieniem na rozwiązaniem problemu, próbom  rozmowy na argumenty. Czego w wypowiedziach pana pod nazwą DOBRA ZMIANA nie ma . Jest za to krytyka, narzekanie i mówienie o złe nienapisanych, stworzonych ZASADACH, PROGRAMACH. Przyznaję iż wszystko można zrobić lepiej , poprawić ale na słowa ŹLE  należy podać co jest źle . Trochę przypomina mi to pewne rządy ....
Ale do konkretów czy pan Dobra Zmian jest w stanie odpowiedzieć
1 - czy w PSP , OSP obowiązują przepisy prawa Praca
2 - czy  Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 września 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej wg zainteresowanego to DOBRY DOKUMENT a jak nie TO DLACZEGO ??
3 - CO MU SIĘ NIE PODOBA W PROGRAMACH I PRZEDE WSZYSTKIM DLACZEGO ???

Podstawa odpowiedz  na te pytanie do dla mnie dowód iż Panu zależy na dobru zmiany .....
Janusz
 
« Ostatnia zmiana: Maj 27, 2016, 23:43:58 wysłana przez robn »
Jaś