Autor Wątek: Zebranie i wybory nowego Zarządu Gminnego OSP  (Przeczytany 5290 razy)

Offline Miko998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Zebranie i wybory nowego Zarządu Gminnego OSP
« dnia: Marzec 31, 2016, 19:35:52 »
Witajcie!

W naszej gminie zbliżają się wielkimi krokami wybory nowego zarządu gminnego. Zaistniało troszkę wątpliwości względem organizacji tegoż spotkania oraz procedury wyboru nowych przedstawicieli zarządu. W związku z tym chciałbym zapytać was (w szczególności osoby doświadczone lub obeznane w temacie) jak to ma być kierując do was następujące pytania:

  • Czy jest jakoś prawnie określone gdzie owe spotkanie musi się odbyć? Słyszałem, że w budynku gminy (jako, że są to wybory do zarządu gminnego) ale są też głosy, że nie ma żadnych uściśleń w tej kwestii i że jest to kwestia do ustalenia. Czy może to oznaczać, że wybory i całe spotkanie może się odbyć np. w budynku jakiejkolwiek jednostki OSP na terenie naszej gminy? Pytam bo mam na myśli kwestię czysto polityczną podczas doboru miejsca spotkania. Kto wie jak to funkcjonuje to wie co mam na myśli.
  • Z tego co wiem, osoby mogące kandydować do nowego zarządu to delegaci (po dwóch z każdej jednostki, którzy zostali wybrani podczas wyborów zarządu w danej OSP) i oczywiście jeśli ktokolwiek z nich nie chce, może odmówić. Czy to prawda?
  • Czy zarząd może być wybierany tajnie czy jawnie? Wiem, że podczas wyborów w OSP jest to kwestia do ustalenia przez zebranych na walnym zebraniu i to do nich należy decyzja czy chcą wybierać w ten czy drugi sposób. Który sposób bardziej byście w tym momencie polecali (na szczeblu gminnym).
Nie znalazłem w sieci żadnego dokumentu porządkującego wspomniane przeze mnie powyżej kwestie. Być może źle szukałem...

W pewnym momencie pomyślałem sobie, że może dlatego nie ma jakiegoś regulaminu zjazdów i wyborów OSP na szczeblu gminnym bo działają one identycznie jak w zwykłej OSP i przepisy te są również takie same.
Jeśli możecie w jakikolwiek sposób mi pomóc, byłbym wam wszystkim bardzo wdzięczny!
Jeśli istnieją dokumenty potwierdzające i dokładnie opisujące co i jak może przebiec to bardzo bym prosił o ich podanie lub nakierowanie na dane ich części.
Dlaczego to wszystko?!
Spodziewamy się gorącej dyskusji oraz "dialogów" jak i "monologów". Sam jestem jednym z delegatów swojej jednostki i chciałbym przed spotkaniem wiedzieć dokładnie co wolno a co nie bo często podczas takich wydarzeń można napotkać dość mocne wypowiedzi oraz interpretację tekstów prawnych tylko i wyłącznie na korzyść pewnych osób. Chcę być przygotowany na taką okoliczność i w razie "wywołania do odpowiedzi" zwrócić uwagę na teksty prawne i rozwiać wątpliwości. Będzie ciekawie  :D
Dziękuję wszystkim z góry za odpowiedź!

Offline strazak01

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Zebranie i wybory nowego Zarządu Gminnego OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 31, 2016, 20:51:53 »
Kolego w kwesti wyborów do zarządu gminnego
pkt.1 zjazd może się odbyć obojętnie w jakim budynku jest to kwestia ustalenia przez ustępujący zarząd
pkt.2 delegaci nie kandydują do zarządu . do zarządu kandydują przedstawiciele z jednostek i ich ilość w każdej jednostce jest uwarunkowana uchwałą zarządu na zjazd . delegaci mają za zadanie głosowania nad kandydaturami przedstawicieli i tak samo ich liczba jest określana uchwałą zarządu może się zdarzyć że przedstawiciel będzie jeden a delegatów dwóch z jednej jednostki a może być sytuacja że jest 3 przedstawicieli i 6 delegatów z tej samej jednostki, każdy ma prawo w każdej chwili zrezygnować czy to delegat czy przedstawiciel
z pośród delegatów tworzy się komisję rewizyjną a z przedstawicieli zarząd
pkt.3 głosowanie może być jawne lub tajne zależy jaki sposób zostanie przyjęty podczas zjazdu

pozdrawiam może jeszcze ktoś się wypowie bo mogę się mylić ale raczej jest tak jak napisałem wyżej przerabiałem już ten temat osobiście w poprzedniej kampanii i teraz też to jest przede mną

Offline Miko998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Zebranie i wybory nowego Zarządu Gminnego OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 31, 2016, 21:36:13 »
Ok, dzięki za odpowiedź! :)

Czy jest to napisane w jakimś dokumencie?

Może ktoś jeszcze się wypowie?

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Zebranie i wybory nowego Zarządu Gminnego OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 31, 2016, 23:50:16 »
Wiele ciekawych rzeczy w tym temacie znajdziesz tu http://www.zosprp.pl/?q=node/447  (druki dla Oddziału Gminnego nr 4,5,6,7)

Offline Miko998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Zebranie i wybory nowego Zarządu Gminnego OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 03, 2016, 10:34:02 »
Ok, dziękuję wam za pomoc. Już wiem gdzie szukać :)

Offline strazak66

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: Zebranie i wybory nowego Zarządu Gminnego OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 25, 2016, 17:43:46 »
Mam pytanie odnośnie wyborów zarządu oddziału gminnego, mianowicie czy osoba wybrana na delegata przez walne zebranie OSP może być również wybrana na przedstawiciela do zarządu gminnego OSP ?

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zebranie i wybory nowego Zarządu Gminnego OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 26, 2016, 07:51:51 »
Jeśli przed zebraniami w jednostkach ustępujący zarząd gminny ustalił, że delegat i przedstawiciel może być w jednej osobie i tak potem dokonano wyborów na zebraniach w jednostkach to może być. W innym wypadku już nie.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zebranie i wybory nowego Zarządu Gminnego OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 26, 2016, 14:10:19 »
Najlepszym wyjściem byłoby, aby przedstawiciel do Zarządu był jednocześnie Delegatem na Zjazd. W innym przypadku przedstawiciel nie może brać udziału w Zjeździe nie będąc delegatem na ten Zjazd.
Może tylko wziąć udział w pierwszym posiedzeniu nowego zarządu, jeżeli odbędzie się ono na Zjeździe.
Trochę zawiłe, ale u mnie wszyscy przedsstawiciele do Zarządu, są Delegatami na Zjazd.

Offline NERYNG

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Zebranie i wybory nowego Zarządu Gminnego OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 26, 2016, 15:51:29 »
Podłączę się do dyskusji prostym pytaniem. W drukach na 2016 r jest ,,Protokół wraz ze sprawozdaniem Komisji Mandatowej......,, Co to dokładnie jest ? Potwierdzenie listy obecności i zatwierdzenie walnego ?

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zebranie i wybory nowego Zarządu Gminnego OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 26, 2016, 16:50:16 »
Komisja mandatowa ma za zadanie sprawdzić czy na zebraniu jest kworum czyli zweryfikować czy na liście obecności jest podpisanych co najmniej 51% członków OSP (jeśli chodzi o zebranie OSP) lub delegatów (jeśli chodzi o zebrania gminne i powiatowe)

Offline grom@

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Zebranie i wybory nowego Zarządu Gminnego OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 27, 2016, 17:39:45 »
pkt.2 delegaci nie kandydują do zarządu . do zarządu kandydują przedstawiciele z jednostek i ich ilość w każdej jednostce jest uwarunkowana uchwałą zarządu na zjazd . delegaci mają za zadanie głosowania nad kandydaturami przedstawicieli i tak samo ich liczba jest określana uchwałą zarządu może się zdarzyć że przedstawiciel będzie jeden a delegatów dwóch z jednej jednostki a może być sytuacja że jest 3 przedstawicieli i 6 delegatów z tej samej jednostki, każdy ma prawo w każdej chwili zrezygnować czy to delegat czy przedstawiciel
z pośród delegatów tworzy się komisję rewizyjną a z przedstawicieli zarząd

Czy dobrze zrozumialem? Delegaci na zjazd wybierają z posród przedstwaicieli prezydium, przedstawiciele nie maja prawa głosu?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zebranie i wybory nowego Zarządu Gminnego OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 27, 2016, 18:01:02 »
pkt.2 delegaci nie kandydują do zarządu . do zarządu kandydują przedstawiciele z jednostek i ich ilość w każdej jednostce jest uwarunkowana uchwałą zarządu na zjazd . delegaci mają za zadanie głosowania nad kandydaturami przedstawicieli i tak samo ich liczba jest określana uchwałą zarządu może się zdarzyć że przedstawiciel będzie jeden a delegatów dwóch z jednej jednostki a może być sytuacja że jest 3 przedstawicieli i 6 delegatów z tej samej jednostki, każdy ma prawo w każdej chwili zrezygnować czy to delegat czy przedstawiciel
z pośród delegatów tworzy się komisję rewizyjną a z przedstawicieli zarząd

Czy dobrze zrozumialem? Delegaci na zjazd wybierają z posród przedstwaicieli prezydium, przedstawiciele nie maja prawa głosu?

Delegaci na Zjazd zatwierdzają skład Zarządu spośród przedstawicieli wybranych na zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w poszczególnych OSP.
Przedsatwiciel do Zarządu, jeżeli nie jest delegatem na Zjazd nia ma prawa głosu, nawet nie powinien brać w nim udziału. Może jedynie uczestniczyć w pierwszym posiedzeniu Zarządu (rozdział funkcji w Zarządzie) jeżeli pierwsze posiedzenie nowo wybranego zarządu odbędzie się podczas Zjazdu (zwyczajowo się odbywa).
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 27, 2016, 18:09:10 wysłana przez grzela »