Autor Wątek: Lotnictwo w działaniu gaśniczym  (Przeczytany 2218 razy)

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Lotnictwo w działaniu gaśniczym
« dnia: Maj 24, 2006, 22:49:25 »
Witam.

Oglądając wiadomości o pożarze lotniska w Turcii, widziałem zrzuty wodne na palące sie powierzchnie magazynowe. Dziennikarze podali, że samoloty kursowały nawet z częstotliwością jednominutową. Nasunęło mi się pytanie na ile skuteczne może być takie działanie? Nigdy nie słyszałem o wspomaganiu gaszenia dużych powierzchnii magazynowych lotnictwem.
Takie działanie może oznaczać, że całkowicie spisano na straty płonące budynki, (zresztą wyglądało to tak, jakby nie było co ratować) a samoloty miały podawać wodę tam, gdzie naziemne stanowiska wodne nie byłyby w stanie dotrzeć - do centrum pożaru, aby tłumić ognień na tyle, by ten nie przeniósł się na inne obiekty nie objęte pożarem (według relacji dziennikarzy najbliższe obiekty oddalone były o jeden kilometr). Napewno jest to bardzo drogie gaszenie, ale też potencjalne mienie ratowane było znaczne. Czy właśnie w ten sposób należy tłumaczyć urzycie lotnictwa?
Czy może było to działanie propagandowe lotniska?
Co myślicie o takim sposobie gaszenia pożaru?

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2006, 01:10:15 wysłana przez Krzyś Mila »

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Lotnictwo w działaniu gaśniczym
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 24, 2006, 23:59:26 »
Z tego co ja słyszałem mogły palić sie tam przerużne świnstwa
(plastki itp. szybko palne substancje) widac było ze działania naziemne nie dałyby rady na zgaszenie tego a atak powietrzny byl dobrym rozwiązaniem by ogień nie przeniósł sie na sąsiednie budynki chociaż drogim a uratować tam juz nie było raczej co (bynajmniej wtedy gdy pokazywała to telewizja).

Lotnictwo przychodzi z pomocą zawsze gdy pożar zagraża jakiemuś obiektowi a działania naziemne mogą niewystaczyć do w miare szybkiego i bezpiecznego opanowania sytuacjii.
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2006, 00:02:37 wysłana przez wolicki1 »

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Lotnictwo w działaniu gaśniczym
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 25, 2006, 01:03:03 »
Witam.

Wolicki, żaden z Twoich argumentów nie uzasadnia urzycia lotnictwa (jeszcze raz zwrócę uwagę, że był to pożar pomieszczeń magazynowych, biurowych itp.).
Może tak było, że sponsorem było tu lotnisko. To bardzo prawdopodobne.
Jaka jest skuteczność takiego działania?

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2006, 01:05:07 wysłana przez Krzyś Mila »

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Lotnictwo w działaniu gaśniczym
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 26, 2006, 23:37:10 »
Na pewno jest drogie, ale i efektowne. Czy efektywne to trudno powiedzieć. Sprawdza się na otwartych przestrzeniach przy pożarach lasu, zboża, traw. Wszystko zależy od pilota, jego wyszkolenia i precyzji zrzutu. Nam pomagają przy pożarach lasów. W dużej części gdy przylecą na czas zaoszczędzają nam sporo pracy – pożar aż tak się szybko nie rozwija. Skuteczność jest taka jak stosowany środek gaśniczy. To nie Ameryka, tu nie stosuje się środków pianotwórczych, zwilżających, itp. Jaka jest skuteczność samolotów przy gaszeniu obiektów trudno powiedzieć. Zależy to od wielu czynników – konstrukcji obiektu, zniszczenia w wyniku pożaru, materiałów z jakich jest wykonany i pewnie wielu innych. Przy niekorzystnym zbiegu okoliczności możemy mieć np. taki efekt jak przy gaszeniu materiałów pochodzenia organicznego – woda popłynie po konstrukcji dachu nawet zawalonego w innym kierunki niż byśmy chcieli i efekt będzie słaby lub go wcale nie będzie. Co by nie powiedzieć zawsze mnie uczono, że efekt gaśniczy zależy od wielu czynników, ale m.in. od precyzyjnego podania prądu gaśniczego. No i nas rozliczają z efektywności działań, a nie ich efektowności.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Lotnictwo w działaniu gaśniczym
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 26, 2006, 23:44:08 »
Witam.

Właśnie tak to widzę. Efekt gaśniczy żaden, za to propaganda na poziomie. Teraz mogą tłumaczyć, że zrobiono więcej niż potrzeba, aby uratować budynki. Jakoś trzeba sie bronić bo odszkodowania mogą być ogromne.

Pozdrawiam