Autor Wątek: Źle dysponują!  (Przeczytany 13179 razy)

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 14, 2015, 23:55:12 »
Nie mam zamiaru dyskutować ani osądzać czy  tym konkretnym przypadku dyspozytor dobrze czy źle zadysponował. Nie wiem jak było więc się nie odzywam.
Ale jak chcesz tu straszyć chłpaków ujebaniem bo chcą się dowiedzieć o co dyspozytorowi chodziło to cię poniosło i nie mam zamiaru siedzieć cicho. OSP jest niezależnym stowarzyszeniem - mają swój statut i zarząd. Nie rozumiem też czemu piszesz, że są ch... jak chcą się dowiedzieć o co chodzi. Oni właśnie przykładają się do swojej roli i chcą zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom.
I przemyśla sprawę czy lepiej to wyjaśnić od razu czy czekać aż ktoś zginie albo będą bardzo duże straty i prokurator zacznie wyjaśniać. Akurat u nas kilku dyspozytorów już takie wyjaśnienia na wyższym szczeblu prowadzi.

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 15, 2015, 00:12:53 »
jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniadze..

Uważając za niezwykle trafną wypowiedź kolegi Sylwka, warto dodać że są również takie jednostki, które wszystkie rekompensaty za czas spędzony na akcjach solidarnie przekazują na rozwój jednostki w tym nowy sprzęt by nie odbiegać znacząco od zastępów PSP. Więc nie tylko pieniądz ochotnikami kieruje.

To wasze upi......nie... Śmiać się czy płakać? Był u nas taki, który mocno chciał przez co przy przeglądzie na złość zabrał punkty za brak świeżo odmalowanych łopatek wentylatora osiowego :) Takim sposobem zamiast maksa było 5.95, jednak powiat miał nowego "bohatera" ;)   
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 15, 2015, 10:14:57 »
Kolego firepl co do Twojego zarzucenia mi że jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze! Nasza Gmina nie jest bogata, mamy 7 jednostek, i wszyscy się zgodzili na 9zł/h i Ty myślisz że mi chodzi o to? My nie mamy 1/175 jak ustawa pisze! My nie jednokrotnie dokładamy z własnej kieszeni do OSP bo to jest coś więcej niż tylko hobby! Widzę, że nie przeczytałeś wszystkich wpisów w tym temacie! Co powiesz o tym jak tu pisałem, że dyspozytor jest członkiem OSP z sąsiedniej Gminy i wzywa swoją jednostkę na teren mojej gminy?!!! Powiesz, że to nie kolesiostwo? Wytłumacz jak tak się znasz co kierowało w tym przypadku dyspozytorem? Nie pamiętam przypadku aby Nasza jednostka nie wyjechała do zgłoszenia! Nawet w weekendy dzielimy między sobą aby zawsze był zastęp kierowca + 2 ratowników!! Jak wiadomo jest to Ochotnicza ale My podchodzimy do tego z zapałem i jak ktoś w weekend idzie na imprezę to w ten ktoś inny czuwa!! Bo trzeba dbać o bezpieczeństwo! A jakby przyszło nie daj boże gasić pożar w Naszej miejscowości a wszyscy pijani? Mieszkańcy by Nas zlinczowali! Wyjeżdżamy na imprezy okolicznościowe dzień strażaka, zawody, dożynki Gminne to zawsze pełne umundurowanie jet w aucie! Ost podczas zawodów było zgłoszenie, PSP Nas zadysponowało a Wszyscy zdziwieni, że My jesteśmy przygotowani i mamy ŚOI na aucie! Więc nie zarzucaj Nam że z Nami są jakieś problemy bo pokaż mi OSP która tak robi!  Piszesz, że Nas ujebią gdzieś na ćwiczeniach szkoleniach! Jesteśmy w KSRG co chwilę nowe wytyczne, nowe wymagania a ost dostajemy pochwalę, że jesteśmy Najlepsi na terenie Gminy, z PSP mówią że aż miło z Nami współpracować! A później dyspozytor wzywa do wypadku OSP która nawet deski nie ma bo od niedawana została reaktywowana a znają się z Prezesem i wysyłają ich żeby później Prezes mógł pokazać że też jeżdżą! Żeby mógł na zarządzie powiedzieć, że kasę chce! I mu się należy więcej niż po równo jak daje gmina na jednostki! A My co do pieniędzy uważamy, każdy po równo bo też moglibyśmy powiedzieć, że potrzebujemy więcej bo jesteśmy w KSRG i jesteśmy ważniejsi ale tak nie uważamy! My gramy ze wszystkimi, a co niektórzy uważają Nas w tej grze jako przeciwników! I takimi właśnie zagrywkami kolega dyspozytor robią błąd bo kiedyś ktoś może zginąć bo odpowiednia pomoc za późno przyjedzie...  To ja się pytam puszczać kolegów, czy przygotowanych na 100% profesjonalistów, którzy nie są z przypadku w OSP?! Wszystko co pisze nie jest wyssane z palca tylko przez dłuższy czas analizowane przez Nas, aż w końcu przebrała się miarka i nie można pozostawić tej sprawy bez wyjaśnienia. Do Kolegi Sylwka! Dzięki za wsparcie, widzę, że mnie rozumiesz bo to nie są 2 przypadki ale zrobiło się ich dużo więcej rażących błędów... Tak jak piszesz to PSP potrzebuje Nas, bez Nas niejednokrotnie nie daliby rady. Strażak z OSP niczym się nie różni od tego z PSP, Wykonujemy te same zadania, a u Nas do szkoleń podchodzi z dużymi wymaganiami w OSP bo My się nie bawimy w Strażaków...
« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2015, 11:16:08 wysłana przez Lider1989 »

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 15, 2015, 11:12:16 »
Kolego firepl co do Twojego zarzucenia mi że jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze! Nasza Gmina nie jest bogata, mamy 7 jednostek, i wszyscy się zgodzili na 9zł/h i Ty myślisz że mi chodzi o to? My nie mamy 1/175 jak ustawa pisze! My nie jednokrotnie dokładamy z własnej kieszeni do OSP bo to jest coś więcej niż tylko hobby! Widzę, że nie przeczytałeś wszystkich wpisów w tym temacie! Co powiesz o tym jak tu pisałem, że dyspozytor jest członkiem OSP z sąsiedniej Gminy i wzywa swoją jednostkę na teren mojej gminy?!!! Powiesz, że to nie kolesiostwo? Wytłumacz jak tak się znasz co kierowało w tym przypadku dyspozytorem? Nie pamiętam przypadku aby Nasza jednostka nie wyjechała do zgłoszenia! Nawet w weekendy dzielimy między sobą aby zawsze był zastęp kierowca + 2 ratowników!! Jak wiadomo jest to Ochotnicza ale My podchodzimy do tego z zapałem i jak ktoś w weekend idzie na imprezę to w ten ktoś inny czuwa!! Bo trzeba dbać o bezpieczeństwo! A jakby przyszło nie daj boże gasić pożar w Naszej miejscowości a wszyscy pijani? Mieszkańcy by Nas zlinczowali! Wyjeżdżamy na imprezy okolicznościowe dzień strażaka, zawody, dożynki Gminne to zawsze pełne umundurowanie jet w aucie! Ost podczas zawodów było zgłoszenie i tylko My byliśmy przygotowani do wyjazdu! Więc nie zarzucaj Nam że z Nami są jakieś problemy bo pokaż mi OSP która tak robi!  Piszesz, że Nas ujebią gdzieś na ćwiczeniach szkoleniach! Jesteśmy w KSRG co chwilę nowe wytyczne, nowe wymagania a ost dostajemy pochwalę, że jesteśmy Najlepsi na terenie Gminy, z PSP mówią że aż miło z Nami współpracować! A później dyspozytor wzywa do wypadku OSP która nawet deski nie ma bo od niedawana została reaktywowana a znają się z Prezesem i wysyłają ich żeby później Prezes mógł pokazać że też jeżdżą! Żeby mógł na zarządzie powiedzieć, że kasę chce! I mu się należy więcej niż po równo jak daje gmina na jednostki!  To ja się pytam puszczać kolegów, czy przygotowanych na 100% profesjonalistów, którzy nie są z przypadku w OSP?! Wszystko co pisze nie jest wyssane z palca tylko przez dłuższy czas analizowane przez Nas, aż w końcu przebrała się miarka i nie można pozostawić tej sprawy bez wyjaśnienia. Do Kolegi Sylwka! Dzięki za wsparcie, widzę, że mnie rozumiesz bo to nie są 2 przypadki ale zrobiło się ich dużo więcej rażących błędów...
No i doszliśmy do sedna sprawy,
 "Żeby mógł na zarządzie powiedzieć, że kasę chce! I mu się należy więcej niż po równo jak daje gmina na jednostki!" czy gdzies juz nie pisałem że chodzi o pieniądze?
Kolego , wybacz nie znam przygotowanych na 100% strażaków zawodowych, tym bardziej
"przygotowanych na 100% profesjonalistów, którzy nie są z przypadku w OSP"wysoko latasz jesli tak jest to szacunek tylko trzeba uważać bo upadek z wiekszej wysokosci bardziej boli.Pytasz co ja zrobiłbym w tym przypadku? ja dysponowałbym dwie sąsiednie jednostki "przygotowanych na 100% profesjonalistów z OSP najlepszych w Gminie" i tych co nawet deski nie mają i się reaktywowali niech się uczą w boju. To moje zdanie  natomiast odniosę się do wpisu Sylwka, nikogo kolego nie chcę straszyc i nie straszę , napisałem po prostu jak może się zakończyć takie zaognianie problemu wnioskuje że pracujesz w PSP więc powinieneś wiedzieć że chodzi tu przede wszystkim o kasę, jednostki będace w systemie KSRG dostają co roku dofinansowanie na zakupy celowe oraz zwrot kosztów za wyjazdy w zalezności od ilosci, ponadto otrzymują dofinansowanie z ZG ZOSP, jak kolega napisał jest 7 jednostek w gminie wiec z kasa jest słabo i tu zaczynają się schody, jednym ze sposobów jest stukanie wyjazdow , ale inne OSP też chcą przetrwać , trzeba usiąść i rozmawiac.
Dla informacji jestem od 30 lat członkiem OSP, 28 lat służby w PSP, wiceprezesem Zarzadu Powiatowego OSP więc proszę nie mówic że nie wiem o czym piszę.
Pozdrawiam strażaków Ochotników.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.366
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 15, 2015, 11:12:41 »
To wasze upi......nie... Śmiać się czy płakać?
Nie da się uwalić jednostki OSP, jest to technicznie nie do wykonania.
Stowarzyszenie jest samorządne i samodzielne.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 15, 2015, 11:23:13 »
Nie pytałem co Ty byś zrobił, tylko żebyś wytłumaczył dlaczego wzywa kolegów zamiast jednostki z gminy. Zgadzam się niech się uczą, masz rację ale nie że wzywa do wypadku nie przygotowany sprzętowo samochód i tylko ich nikogo po za tym. Pod pojęciem profesjonalistów mam na myśli przeszkolonych i ciągle poszerzających swoją wiedzę. Wiemy ze w większości OSP u Nas na gminie pozostają tylko po podstawowym bo więcej im nie trzeba. A My ciągle jeździmy i szukamy nowych szkoleń, ćwiczeń wyzwań. Jak ktoś wykonuję swoja pracę dobrze to jest profesjonalistą, to kryje się pod tym słowem. A o pieniądzach mi zarzuciłeś a mi o to nie chodzi. Tu dyskusja jest o błedach dyspozycji, wezwanie OSP oddalonej o 15 km z gorszym wyposażeniem od tej co mieści się 5 km od zdarzenia (ta bliższa to nie moja jednostka), sadza w kominie wzywanie jednostki z innej gminy oddalonej o 14km zamiast jednostki z terenu gminy oddalonej 7 km, wzywanie OSP do wypadku bez sprzętu zamiast jednostki ze sprzętem to jest temat rozmowy. A przypadków takich jest więcej...
« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2015, 11:36:26 wysłana przez Lider1989 »

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 15, 2015, 11:58:45 »
Kolego Lider1989, nikt Ci nie powie, że dyspozytor dysponował źle czy dobrze bo nikt nie był w jego skórze. Takich zmiennych jest znacznie więcej niż odległość, przeszkolenie, mobilność; choć fakt, te są bardzo istotne. Może dyspozytor miał jakąś wiedzę, której Ty nie miałeś? Wygląda to trochę na rywalizację jednostek OSP o to, która jest lepsza, która ma więcej wyjazdów w ciągu roku. Takie lokalne rywalizacje są w wielu miejscach i na pewno nie zawsze wpływają pozytywnie na ratownictwo na terenie powiatu (zdarzały się już podpalenia żeby sobie nabić wyjazdów). Sam byłem dyspozytorem, i z doświadczenia wiem, że jednostki zbyt nadgorliwe z nazbyt ambitnymi strażakami potrafią sprawiać problemy na miejscu.
Jak problem występuje od jakiegoś czasu z tylko 1 dyspozytorem może wystarczy telefon do Naczelnika Operacyjnej który nadzoruje działalność PSK? Sprawa nie musi się rozbić o komendantów bo możecie jeszcze stracić. Rozmowa wspólna Wy-Naczelnik-Dyspozytor może dać znacznie więcej.
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 15, 2015, 13:59:24 »
To wasze upi......nie... Śmiać się czy płakać?
Nie da się uwalić jednostki OSP, jest to technicznie nie do wykonania.
Stowarzyszenie jest samorządne i samodzielne.
Zgadzam się to stowarzyszenie i sami mogą się rozwiazać, chodziło mi bardziej o relacje, oceny roczne ewentualnie w ostatecznosci wyłaczenie z KSRG wiem że to dalekoidące i mało realne ale jest taka możliwość , po prostu nie widze tam miejsca na współpracę ktoś sie zaciął i niepotrzebnie robi problemy które beda tylko narastać,zawsze powtarzam rozmawiać tu i teraz tak jak napisał Benq 2 rozmawiać z naczelnikiem Operacyjnej on bedzie miał najlepsze rozeznanie zna swoich podwładnych wie  kogo na co stać, ( chyba że naczelnik też z tej drugiej gminy) :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2015, 18:28:02 wysłana przez firepl »

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 15, 2015, 14:52:03 »
Z tymi  dziesiątkami godzin szkoleń w OSP to bym nie przesadzał @Sylwek. Znam jednostki które żadnych szkoleń nie prowadzą, ba wręcz naczelnicy tych jednostek mają pretensje że nie są często alarmowani do zdarzeń bo druhowie nie mają gdzie się uczyć. I można gadać im do woli jak ważnym elementem są szkolenia w samych jednostkach OSP, wytłumaczenie jest tylko jedno - brak czasu, co akurat potrafię zrozumieć. Więc dla niektórych szkolenia to są wyłącznie szkolenia  organizowane przez PSP (trochę się dzieje w ciągu roku).
Hmm samorządność jednostki jest pewna.. Jednak wystarczy uchwała rady,decyzja Burmistrza,Wójta i sprzęt wędruje do innych jednostek, brak odpowiedniego zaopatrzenia w środki finansowe też potrafi skutecznie podziałać (czytając wpisy o uporze włodarzy gminy).
Dyżurni też są ludźmi i popełniają błędy, ale też uczą się funkcjonowania jednostek OSP,ich możliwości bojowych oraz przede wszystkim ich skutecznych odpowiedzi na proces alarmowania.
Szacunek ochotnikom się należy, za to co robią. Jednak bez durnych twierdzeń że OSP zawsze jest cacy a PSP  do bani( lub odwrotnie). Pamiętać należy, że nie wszystko można rozpatrywać jako system zero jedynkowy. A czarna owca w każdej formacji się trafia.
« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2015, 15:34:02 wysłana przez joker26 »

Offline Mat strażak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 17, 2016, 13:25:44 »
Lider popieram cię trzeba z tym zrobić porządek :straz: :straz:

Offline Mat strażak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 17, 2016, 13:34:01 »
Ale tak jest na całej gminie

Hm , z autopsji: coś jest na rzeczy,i nie podejmę się doradzania co zrobić , trzeba by zbadać zdarzenie i zerknąc w kartę i zgłoszenie, to nie jest tak jednosnaczne że jakiś "układ" ma miejsce dyżurny bierze nie tylko pod uwagę odległość,na dezyzję mają wpływ : przeszkolenie, mobilność jednostki, sprzęt na wyposażeniu danej OSP, wytyczne 01. Osobiscie ? podjechałbym na PSK i spokojnie porozmawiał z dyżurnym,  to powinno dać lepszy skutek niz oficjalne pismo do 01. Na marginesie coś musiała zaiskrzyć pomiędzy wami i zalatwicie to tylko rozmawiajac :) , piszac skargi nie wygracie , zaognicie tylko niepotrzebnie sytuację i będzie tylko gorzej.
[/quote]

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 19, 2016, 15:09:02 »
No cóż, jak ktoś wcześniej napisał są procedury, których należy przestrzegać. Zasadą jest, że dysponowana musi być najbliższa jednostka ochrony p.poż. :tuba:, nawet jak nie jest "w pełni mobilna". Pracowałem na SK 2 x po pół roku i nie zaryzykował bym dysponowania jak mi się podoba. Wiadomo trafiają się babole ale tylko czasami, z reguły człowiek nie popełnia dwa razy tego samego błędu. W razie problemów wszystko jest do prześwietlenia (SWD, rejestratory)i dyżurny ma "ciepło". A szef operacyjnej i Komendant nie podłożą się za niego. Proponuję rozmowę z komendantem, a potem ewentualnie jakieś pismo.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Źle dysponują!
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 26, 2016, 22:38:03 »
Cytuj
Nie da się uwalić jednostki OSP, jest to technicznie nie do wykonania.
Stowarzyszenie jest samorządne i samodzielne.

Oj kolego uwierz mi że się da. Wystarczy pomysłowość, znajomość przepisów i dobre wsłuchanie się w to co ludzie mówią.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2016, 00:00:10 wysłana przez bulon »
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)