Autor Wątek: Zmiany kadrowe w PSP  (Przeczytany 2767546 razy)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #675 dnia: Styczeń 26, 2016, 18:09:46 »
Jak nowym nazywasz reaktywowanie emerytów, to ja już wolę stare. :zamknij:
A kto zaczął przywracać emerytów? Przypomnieć Ci? Jeden z Z-ców KG w grudniu drugi raz poszedł na emeryturę.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2016, 18:19:42 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline dk19

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #676 dnia: Styczeń 26, 2016, 18:20:50 »
Powiatowych odwoluja w porozumieniu ze starosta. Wiec nie bedzie jak w przypadku wojewodzkich ze wszystkich zmienia.
Nie prawda po zasięgnięciu opinii. Tak więc starosta może być przeciwny a powiatowy i tak poleci.

To nie jest takie proste, każdy nawet największy zwolennik danej partii rozumie chyba jak ważne jest aby dany KP dogadywał się ze starostą. Chodzi tylko i wyłącznie o finanse, ich przepływ, płynność no i możliwe dotacje czy współudział w realizacji projektów. Jeśli taki Komendant Wojewódzki wciśnie kogoś na powiatowego wbrew zdecydowanie negatywnej opinii starosty to ja takiemu KP nie zazdroszczę.
Podsumowując - taka opinia starosty choć nie wiążąca ma jednak swoją moc sprawczą :cooo:
Czyli tak jak myslalem jesli komendant dobrze zyje ze starosta to nie tak latwo go zmienic.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #677 dnia: Styczeń 26, 2016, 18:23:34 »
Czyli tak jak myslalem jesli komendant dobrze zyje ze starosta to nie tak latwo go zmienic.
Nie ma żadnej! U mnie Miejskiego odwołali mimo stanowczego sprzeciwu i Prezydenta i Starosty.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

sorbent

  • Gość
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #678 dnia: Styczeń 27, 2016, 08:04:33 »
Czyli tak jak myslalem jesli komendant dobrze zyje ze starosta to nie tak latwo go zmienic.
Nie ma żadnej! U mnie Miejskiego odwołali mimo stanowczego sprzeciwu i Prezydenta i Starosty.

To postawili nowego komendanta w niełatwej sytuacji.

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #679 dnia: Styczeń 27, 2016, 09:00:06 »
Starosta "opiniuje" nie zatwierdza więc ma tyle do gadania co...... owszem przekłada się to na działania po objęciu stanowiska, różnego rodzaju pomoc,wsparcie,dofinansowanie dla Komendy idt. ale jest jeszcze rada miasta ,powiatu która może przegłosować środki dla Komendy. Jeśli nie ma takiej woli współpracy to taki Kmendant też sobie poradzi bez pomocy Starosty spokojnie.

Offline remi28

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #680 dnia: Styczeń 27, 2016, 11:20:53 »
Witam. Chciałbym wyrazić swoją opinie w kwestii powoływania i odwoływania komendantów powiatowych/miejskich. Myślę, iż mają rację ci, którzy twierdzą, iż w przypadku odwołania i powołania nowego komendanta brak będzie pozytywnej opinii i uzgodnienia ze strony prezydentów i starostów, funkcjonowanie takiego komendanta będzie (głównie ze strony finansowej ale nie tylko) znacznie utrudnione. Jednak jakoś sobie poradzi, zwłaszcza jeżeli będzie miał akceptacje i poparcie wśród załogi. Jednak jest jeszcze jeden aspekt tego problemu. Ktoś kiedyś reformując to Państwo uznał, że istotą powiatów jest samorządność. Dlatego też „olewanie” zwłaszcza, gdy powodem jest opcja polityczna, opinii i zdania w tej sprawie samorządów (chyba, że są ku temu istotne powody, mówiąc delikatnie np. zbyt silne powiązania) jest zaprzeczeniem zasad samorządności. Jestem osobiście zwolennikiem jak największego, na ile to jest możliwe „odpolitycznienia” służb państwowych, bo jak tak dalej pójdzie, to już na etapie naboru trzeba będzie przynosić partyjne rekomendacje albo zaświadczenia od księdza proboszcza.

Offline wolansky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #681 dnia: Styczeń 27, 2016, 11:53:23 »
Witam. Chciałbym wyrazić swoją opinie w kwestii powoływania i odwoływania komendantów powiatowych/miejskich. Myślę, iż mają rację ci, którzy twierdzą, iż w przypadku odwołania i powołania nowego komendanta brak będzie pozytywnej opinii i uzgodnienia ze strony prezydentów i starostów, funkcjonowanie takiego komendanta będzie (głównie ze strony finansowej ale nie tylko) znacznie utrudnione. Jednak jakoś sobie poradzi, zwłaszcza jeżeli będzie miał akceptacje i poparcie wśród załogi. Jednak jest jeszcze jeden aspekt tego problemu. Ktoś kiedyś reformując to Państwo uznał, że istotą powiatów jest samorządność. Dlatego też „olewanie” zwłaszcza, gdy powodem jest opcja polityczna, opinii i zdania w tej sprawie samorządów (chyba, że są ku temu istotne powody, mówiąc delikatnie np. zbyt silne powiązania) jest zaprzeczeniem zasad samorządności. Jestem osobiście zwolennikiem jak największego, na ile to jest możliwe „odpolitycznienia” służb państwowych, bo jak tak dalej pójdzie, to już na etapie naboru trzeba będzie przynosić partyjne rekomendacje albo zaświadczenia od księdza proboszcza.
Idąc Twoim tokiem myślenia Służby powinny być pod samorządami i to samorządy powinny decydować o kształcie naszej formacji wg. własnych potrzeb.
Czy jest to takie dobre?? Są zwolennicy i przeciwnicy takich rozwiązań.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2016, 14:10:06 wysłana przez wolansky »

Offline remi28

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #682 dnia: Styczeń 27, 2016, 14:41:27 »
W mojej wypowiedzi nic takiego  nie sugerowałem. Uważam tylko, że zdanie i opinia samorządów jako gospodarzy na swoim terenie powinno być przynajmniej szanowane. Natomiast jestem zdecydowanym przeciwnikiem podporządkowania PSP samorządom ponieważ byłby to koniec naszej formacji w obecnym, myślę, że dobrym, kształcie.

Offline tom5000

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #683 dnia: Styczeń 27, 2016, 15:13:10 »
Ja uważam, że nie powinno być powiązań, ze starostwami. Np.: odbiory powiatowych budynków czy "chodzenie" na pasku starosty. Poza tym jak będą trudności z pozytywnymi opiniami starostów to na bank zmienią ustawę i ... Im dalej od zależności tym lepiej.

Offline wiarus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #684 dnia: Styczeń 27, 2016, 17:51:48 »

tom5000 - bajki opowiadasz jak gość, który nic a nic nie zna rzeczywistość i zależności,  w tym uwarunkowań ... niekoniecznie prawnych. Wielu starostów/prezydentów miast, mimo nacisków nie jednego komendanta miejskiego/powiatowego "pozostawiło" w służbie.   

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #685 dnia: Styczeń 27, 2016, 17:55:01 »
tom5000 - bajki opowiadasz jak gość, który nic a nic nie zna rzeczywistość i zależności,  w tym uwarunkowań ... niekoniecznie prawnych. Wielu starostów/prezydentów miast, mimo nacisków nie jednego komendanta miejskiego/powiatowego "pozostawiło" w służbie.
Powiem Ci tak ja już trochę służę, i widziałem kilka "stanowczych sprzeciwów" które kończył KW proponując trzeciego kandydata którego starosta nie może odmówić... Znam przypadki, że trzeci i pierwszy to ta sama osoba :P Także KW ma moc aby dopiąć swego.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #686 dnia: Styczeń 27, 2016, 18:37:01 »
Oczywiście komendanta można wybrać dowolnego, niezależnie od opinii starosty, ale jak to zostało już tu wielokrotnie napisane, przy zdecydowanej niechęci starosty kierowanie KP/KM będzie bardzo utrudnione. Ci którzy uważają inaczej niech zapytają swoich komendantów ile pieniędzy dostają z samorządów. Nie zapominajcie że przy niekorzystnym układzie starosta może mieć dobry układ z gminami a wtedy i od nich nie ma co liczyć na wsparcie. Dzisiaj mamy takie realia że w dużej liczbie starostw i gmin rządzą "zieloni", wprowadzenie przy oporze starosty ortodoksyjnego zwolennika pisu do KP/M może uniemożliwić jakąkolwiek sensowną współpracę.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #687 dnia: Styczeń 27, 2016, 18:39:41 »
Oczywiście komendanta można wybrać dowolnego, niezależnie od opinii starosty, ale jak to zostało już tu wielokrotnie napisane, przy zdecydowanej niechęci starosty kierowanie KP/KM będzie bardzo utrudnione. Ci którzy uważają inaczej niech zapytają swoich komendantów ile pieniędzy dostają z samorządów. Nie zapominajcie że przy niekorzystnym układzie starosta może mieć dobry układ z gminami a wtedy i od nich nie ma co liczyć na wsparcie. Dzisiaj mamy takie realia że w dużej liczbie starostw i gmin rządzą "zieloni", wprowadzenie przy oporze starosty ortodoksyjnego zwolennika pisu do KP/M może uniemożliwić jakąkolwiek sensowną współpracę.
U mnie od gmin "0" złotych od starosty też. Więc trochę kolorujecie z tym wsparciem.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 221
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #688 dnia: Styczeń 27, 2016, 19:35:39 »
Zgadzam się z Kolegami którzy twierdzą że bez wsparcia /mając przeciwko sobie starostę / prezydenta miasta da się przeżyć, ale twierdzę że dla komendanta ścieżka służby nie będzie usłana różami. Kilka przykładów na szybko przychodzi mi go głowy:
- przesunięcia między paragrafami (Equinox - na pewno robisz bo planu na 100% nie zrealizujesz a oddać szkoda);
- rola powiatu w procesie wykorzystywania środków pozyskanych poprzez Fundusz Wsparcia PSP (niech jego twórcy smażą się w piekle);
- sprawozdawczość finansowa;
- możliwość zlecania kontroli związanych z wykonaniem budżetu i dyscypliną budżetową (nie spotkałem się jeszcze ale znam prawników dopuszczających takie rozwiązanie) - a nie ma niewinnych - są tylko źle skontrolowani;
- generowanie problemów przy zatwierdzaniu planu ratowniczego;
- nękanie koniecznością składania informacji o stanie ochrony przeciwpożarowej;

Na przeciw możemy wytoczyć:
- sprzeciwy przy odbiorze inwestycji powiatu (tyle że i tak trafią do Powiatowego Inspektora Nadzoru);
- kontrole obiektów należących do powiatu - ale znając nasze sądownictwo administracyjne kadencja starosty musiałaby trwać z 10 lat;

a, i możemy bojkotować uroczystości patriotyczne :rofl:

Cytuj
U mnie od gmin "0" złotych od starosty też. Więc trochę kolorujecie z tym wsparciem.
u mnie akurat bez wsparcia leżymy i kwiczymy (jak nazbieracie na połowę auta to drugą połowę KW dołoży), o paliwie i remontach nie wspominając'

pozdrawiam i szczerze życzę samych dobrych komendantów:-)

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #689 dnia: Styczeń 27, 2016, 20:18:17 »
To że u  Ciebie 0 (zresztą ciekawe dlaczego) nie znaczy że u innych też. W niektórych komendach są to poważne kwoty umożliwiające konkretne zakupy.
To że można funkcjonować z nieprzychylnymi władzami w samorządzie jest jasne, tylko że jest znacznie trudniej w i tak ciężkim (wg mnie) boju, jakim jest kierowanie niedofinansowaną KP/KM.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2016, 20:24:05 wysłana przez ofi »

Offline Szunaj

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #690 dnia: Styczeń 27, 2016, 21:36:50 »
U mnie od gmin "0" złotych od starosty też. Więc trochę kolorujecie z tym wsparciem.
Nic dodać, nic ująć!
Państwowa Straż Pożarna finansowana jest z budżetu państwa - USTAWA!!!
Jak Komendant sobie nie spina budżetu bez wsparcia z samorządu, zawsze może złożyć rezygnację.

Tak wymieniacie to wsparcie, to może przykłady na co poszły te środki?!
Czasami myślę, że PSP jest jak NFZ - ile by nie otrzymali zawsze wszystko wydadzą i zawsze brakuje na wszystko.

Offline marwit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #691 dnia: Styczeń 27, 2016, 22:27:18 »
Są powiaty i powiaty.
Wszystko zależy od władzy.

Offline Cieciorka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #692 dnia: Styczeń 27, 2016, 22:28:23 »
Szunaj, z jakiej gwiazdki spadłeś. Bez wsparcia  samorządu( powiat/miasto) teoretycznie można przetrwać, a raczej wegetować. Nasza KM od wielu lat nie dostała w budżecie zadnych funduszy na inwestycje. To dzięki temu że miasto raz na kilka lat zgadza się współfinansować w 50% zakup samochodów mamy w miarę nowe wozy. Powiedz skąd byśmy wzieli 500 tyś na połowę samochodu( drugą daje KG) jak cały nasz budżet na wszystkie wydatki rzeczowe jest mniejszy.
PSP zgodnie z ustawą jest finansowany z budżetu państwa, zgoda. Ale osoby ubezpieczone także mają prawo do bezpĺatnych świadczeń medycznych. Spróbój więc wyleczyć sobie bezpłatnie zęby na NFZ, mądralo.
Nie wiem kim jesteś w PSP (jeżeli jesteś), ale o realiach finansowych to raczej wiesz niewiele 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2016, 22:36:39 wysłana przez robn »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #693 dnia: Styczeń 27, 2016, 23:20:45 »
Szunaj, z jakiej gwiazdki spadłeś. Bez wsparcia  samorządu( powiat/miasto) teoretycznie można przetrwać, a raczej wegetować. Nasza KM od wielu lat nie dostała w budżecie zadnych funduszy na inwestycje. To dzięki temu że miasto raz na kilka lat zgadza się współfinansować w 50% zakup samochodów mamy w miarę nowe wozy. Powiedz skąd byśmy wzieli 500 tyś na połowę samochodu( drugą daje KG) jak cały nasz budżet na wszystkie wydatki rzeczowe jest mniejszy.
PSP zgodnie z ustawą jest finansowany z budżetu państwa, zgoda. Ale osoby ubezpieczone także mają prawo do bezpĺatnych świadczeń medycznych. Spróbój więc wyleczyć sobie bezpłatnie zęby na NFZ, mądralo.
Nie wiem kim jesteś w PSP (jeżeli jesteś), ale o realiach finansowych to raczej wiesz niewiele
A słyszałeś o projektach unijnych i finansowaniu 85% wartości wozów a resztę płaci KW/NFOŚiGW/itd... 7 szt tak kupiliśmy...   
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #694 dnia: Styczeń 27, 2016, 23:34:23 »
wiem że nie w głównym temacie ale to jest autentyczne zdarzenie:
 Na jednym z zebrań sprawozdawczo wyborczych OSP wójt jednej z gmin stwierdził podczas oficjalnej części zebrania, że budżet na ochronę pożarową czyli na jednostki OSP z gminy jest niski ponieważ on dał kilkadziesiąt tyś na PSP i swoim strażakom już nie ma z czego dać więcej na funkcjonowanie. Obecny na zebraniu strażak zawodowy o mało się ze wstydu nie spalił jak zaczęli na niego patrzeć koledzy z OSP.
 Nie minęło kilka tygodni a podczas wspólnej akcji z OSP KDR usłyszał od jednego z ochotników że nie mają środka pianotwórczego na aucie "bo wy wyżebraliście nasze pieniądze".
 Tak również wygląda "druga strona medalu" współpracy pomiędzy obrotnymi 01 a "dojonym" samorządem. Nie wszystkie samorządy są zasobne w środki tylko na nasze potrzeby. Ciekawe jak zachowałby się taki 01, gdyby mu wójt powiedział że dołoży się jego gmina np. do nowego operacyjnego ale wójt powie swoim ochotnikom, że nie dostaną ustalonej wcześniej kasy na funkcjonowanie właśnie z tego powodu.
pozdrawiam
 

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #695 dnia: Styczeń 27, 2016, 23:54:49 »
wiem że nie w głównym temacie ale to jest autentyczne zdarzenie:
 Na jednym z zebrań sprawozdawczo wyborczych OSP wójt jednej z gmin stwierdził podczas oficjalnej części zebrania, że budżet na ochronę pożarową czyli na jednostki OSP z gminy jest niski ponieważ on dał kilkadziesiąt tyś na PSP i swoim strażakom już nie ma z czego dać więcej na funkcjonowanie. Obecny na zebraniu strażak zawodowy o mało się ze wstydu nie spalił jak zaczęli na niego patrzeć koledzy z OSP.
 Nie minęło kilka tygodni a podczas wspólnej akcji z OSP KDR usłyszał od jednego z ochotników że nie mają środka pianotwórczego na aucie "bo wy wyżebraliście nasze pieniądze".
 Tak również wygląda "druga strona medalu" współpracy pomiędzy obrotnymi 01 a "dojonym" samorządem. Nie wszystkie samorządy są zasobne w środki tylko na nasze potrzeby. Ciekawe jak zachowałby się taki 01, gdyby mu wójt powiedział że dołoży się jego gmina np. do nowego operacyjnego ale wójt powie swoim ochotnikom, że nie dostaną ustalonej wcześniej kasy na funkcjonowanie właśnie z tego powodu.
pozdrawiam
Coś kolego wiary nie daję, Wójt nie mógł przesunac środków budżetowych przeznaczonych na działalność Ochotniczych Straży Pożarnych dla PSP, bez zmian w budżecie , czyli za zgodą Rady Gminy, Takie finansowanie może wykonać z rezerwy budżetowej po akceptacji Rady Gminy, w kazym innym wypadku RIO ( regionalna izba obrachunkowa) opiniuje negatywnie wykonanie Budżetu, coś kolega pomieszał lub złe informacje otrzymał. 

Offline zenekzpoczty

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #696 dnia: Styczeń 28, 2016, 16:55:04 »
Dolnośląskim został komendant z Legnicy,jutro oficjalne powołanie :straz:

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #697 dnia: Styczeń 29, 2016, 07:28:18 »
Dla niektórych "powiatowych" to będzie ostatnia niedziela :)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #698 dnia: Styczeń 29, 2016, 08:04:37 »
Dzisiaj również lubelskie. Piękna niespodzianka.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2016, 09:53:14 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline szopoo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #699 dnia: Styczeń 29, 2016, 08:34:10 »
Piękna ,bo na zamku lubelskim