Autor Wątek: Badania Hydrantów urządzeniem HT-02 Biatech  (Przeczytany 5532 razy)

Offline slawa

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Badania Hydrantów urządzeniem HT-02 Biatech
« dnia: Październik 02, 2015, 14:55:52 »
Witam.
Jestem początkujący w temacie więc proszę o wyrozumiałość. Jestem bhpowcem a kwestie hydrantów dostałem jakby w prezencie.
Mam pytanie odnośnie badania wydajności hydrantów wewnętrznych. Firma w której pracuje posiada urządzenie HT-02 firmy Biatech. W urządzeniu do badania hydrantu wewnętrznego jest opcja badania przy użyciu współczynnika K, Q oraz PN-EN. Proszę o informację kiedy którą opcję wybrać? Może ktoś dysponuje jakimiś pomocami w tym temacie

Offline egon_eg

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Badania Hydrantów urządzeniem HT-02 Biatech
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 02, 2015, 15:14:37 »
K - jest to współczynnik dla danej prądownicy
Q - jest to wydajność

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Badania Hydrantów urządzeniem HT-02 Biatech
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 02, 2015, 23:14:18 »
Wpisujesz do urządzenia przed pomiarem K w zależności od tego jaka dyszę założysz na przyrząd - w instrukcji urządzenia masz podane wszystkie metody pomiarów, jest też podane.

Offline slawa

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Badania Hydrantów urządzeniem HT-02 Biatech
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 06, 2015, 10:27:58 »
Witam.
Dziękuję za odpowiedzi. Wiem, że w urządzeniu dostępne są trzy metody pomiarów (K,Q, PN-EN). Moje pytania:
1. Kiedy którą metodę pomiaru wybrać, ewentualnie która jest najlepsza?
2. Rozumiem, że przykładowo w przypadku kiedy mam stałą K to wybieram metodę ze stałą K, ale pytanie moje brzmi skąd tą stałą K wziąć i skąd wiedzieć, którą dyszę założyć? Czy jest jakaś stała zależność miedzy rodzajem hydrantu a dyszą równoważną i stałą K?
3. W metodzie ze stałą K ustawiam tylko jeden parametr, natomiast w metodzie PN-EN na stałe dla poszczególnych rodzajów hydrantów na stałe ustawione są K i Q. Skąd wziąc informację której metody użyć?

Przykładowo:
Mam hydrant wewnętrzny z wężem półsztywnym dn 25 firmy BOXMET. Dane z tabliczki znamionowej. Średnica dyszy 10 mm, ciśnienie robocze (MPa) dla natężenia przepływu 60l/min 0,19 MPa.
Którą opcję pomiaru wybrać aby był on najdokładniejszy?

Offline egon_eg

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Badania Hydrantów urządzeniem HT-02 Biatech
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 06, 2015, 15:27:27 »
Wątpię  żeby były trzy metody. Po prostu te trzy rzeczy, które wymieniłeś musisz wziąć pod uwagę wykonując badanie wydajności hydrantu.
Więc tak:
k - współczynnik przepływu wyznaczony dla danej prądownicy wypadku. W Twoim wypadku dla dyszy, każdy typ dyszy odpowiada odpowiedniemu rodzajowi hydrantu. Jeśli chodzi o hydranty wewnętrzne 25, 52 oraz 33. Współczynnik K powinieneś mieć podany w dokumentacji urządzenia dla każdej dyszy czasami może być dodatkowo wybity na dyszy.
Q - wydajność wodna hydrantu w litrach

PN - EN 671 -3 - Podano wymagania i metody badań, dotyczące budowy i parametrów użytkowych hydrantów wewnętrznych z wężem płasko składanym itt.

Dodatkowo jest jeszcze potrzebne do wyliczenia Q , p - czyli wartość ciśnienia dynamicznego
Ogólnie najlepiej jak byś odbył szkolenie u producenta przyrządu lub np. w CNBOP

Offline slawa

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Badania Hydrantów urządzeniem HT-02 Biatech
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 07, 2015, 10:55:19 »
W urządzeniu HT-02 jest możliwość wyboru parametru wg którego zostanie przeprowadzony pomiar. Do wyboru są kolejno: współczynnik K, wydatek Q bądź pomiar zgodny z PN-EN.
Jeśli chodzi o współczynnik K to jest on liczbą stałą dla danego hydrantu wyposażonego w ściśle określone elementy  takie jak zawór, wąż i prądownica - domyślam się więc, że jeżeli korzystamy z pomiaru przy użyciu współczynnika K to musimy wykonywać pomiar na całym zestawie czyli dokładnie na tym wężu, prądownicy itp które są na wyposażeniu danego hydrantu. Czy prawidłowe jest więc skorzystanie w tym przypadku z dyszy równoważnej (czy dysza równoważna o danym współczynniku K odpowiada parametrami całemu zestawowi -wąż, prądowinica, zawór dla danego hydrantu o takim samym K)? czy wtedy lepiej skorzystać z opcji pomiaru przy wykorzystaniu PN-EN (w tym przypadku mamy dla danego rodzaju hydrantu i dyszy mamy na stałe ustawione obydwa parametry K i Q)? Potrzebuję jednoznacznej odpowiedzi kiedy K a kiedy np. PN-EN?