Pożarnictwo > Ratownictwo chemiczne

Miernik wielogazowy - pytanie odnośnie pomiarów.

(1/5) > >>

r0cq:
Witam,

Dokonuję pomiaru stężenia LPG (lub jakiegoś innego gazu palnego) za pomocą miernika wielogazowego np. Multipro -> wskazanie %DGW jest takie, że włącza się sygnalizator akustyczny. Czy jest to sygnał do ewakuacji ze strefy zagrożonej? Czy %DGW odnosi się do LPG, czy ogólnie gazów znajdujących się w obrębie prowadzonych pomiarów?
Wiem, że zależne jest to od rodzaju i wielkości zdarzenia, ale moje pytanie dotyczy tego, czy należy przeliczać daną wartość według jakiś tabel? Czy ma tu wpływ, to na co jest dany miernik skalibrowany?
Na czym polega poprawny pomiar danej substancji?
 :straz:

labedx:
Miernik skalibrowany jest przeważnie na metan i wskazuje Ci właśnie % DGW dla metanu. Ale nie ma problemu, żeby znać wartość dla każdej innej substancji wybuchowej. Musisz z instrukcji obsługi wziąć tabelę przeliczeniową i wtedy mnożysz = otrzymujesz ~"rzeczywisty" wynik dla znanej Ci substancji.
Detektory alarm I-go stopnia maja ustawiony przeważnie na 20%DGW, II-go stopnia na 40%DGW.
A co do strefy niebezpieczna "gorąca"  = 100 m od Z0.
To co powyżej to Zakres Podstawowy Ratownictwa Chemicznego - czyli może 95% nas tutaj obecnych. Jak to robią w Zakresie Specjalistycznym - nie wiem.

r0cq:
Dzięki labedx - właśnie o tego typu odpowiedź mi chodziło.
Dla multipro z alarmem I stopnia spotkałem się przy wartości 10%DGW, ale tak jak piszesz alarm Ist. zazwyczaj mieści się w przedziale 10-20%DGW.

Gdzie szukać informacji na jaki gaz jest skalibrowany %DGW ?

Co w przypadku, gdy mamy jakiś %DGW i nie wiemy z jaką substancją mamy do czynienia? Wyznaczam strefę i wzywam grupę chemiczną czy mogę coś jeszcze zdziałać jako pierwszy zastęp na miejscu zdarzenia?

almsherfa:
Z mojego punktu widzenia (siedzenia) sprawa wygląda tak. Jeżeli wchodzę do działań i pokazuje cokolwiek na eksplozymetrze to nie pcham się niepotrzebnie dalej albo nie zaczynam przeliczać z nonanu, propan butan czy w/w metanu. Jeżeli stężenie rośnie a musimy działać to lepiej zostawić miernik przed strefą gdzie jest wskazanie bo go zatrujemy i szlag trafił wasz jedyny sprawny miernik. Lepiej po robocie włączyć w czystej strefie i sprawdzać czy nie ma zagrożenia. My mamy mierniki skalibrowane na różne gazy więc nie ma problemu.
Jeśli się mylę proszę o sprostowanie.
Co do gazu na jako został skalibrowany to co 6 miesięcy wysyłacie miernik do kalibracji i po powrocie dostajecie kwit na którym jest napisane jaki to był gaz. A co do wzywania grupy to polecam wytyczne KG do rat. chem.

r0cq:
Ktoś coś jeszcze doda z własnego doświadczenia?
Od kiedy można miernik "zatruć"?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej