Autor Wątek: klasyfikacja pożarowa - warsztat samochodowy  (Przeczytany 14803 razy)

Offline monik_a

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
klasyfikacja pożarowa - warsztat samochodowy
« dnia: Styczeń 31, 2015, 10:20:55 »
Dzień dobry,
kolejny raz zgłaszam się z prośbą o pomoc;-)
Projektuję halę, która będzie przeznaczona pod warsztat samochodowy (warsztat dla samochodów TIR, blacharnia, lakiernia). Do jakiej kategorii pożarowej kwalifikuje się taki obiekt? PM czy ZL ? Wydaje mi się że chyba powinno się to zakwalifikować do ZL (nie ma tu produkcji ani magazynu więc trudno mówić o  PM....)
Dodam tylko że obok hali będzie budynek biurowy (socjal dla pracowników+ pom. biurowe) - sklasyfikowany jako ZLIII. 
Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: klasyfikacja pożarowa - warsztat samochodowy
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 31, 2015, 17:20:17 »
W garażach też nie ma produkcji ani magazynowania a zalicza się je do PM. A może zaprojektuj budynek jako ZL III a warsztat opisz jako pomieszczenie PM o gęstości obciążenia ogniowego  do 500 MJ/m2. Zerknij do tego tematu http://www.forum.katalogppoz.pl/index.php?topic=428.0 i tego http://www.forum.katalogppoz.pl/index.php?topic=709.0
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2015, 17:26:30 wysłana przez mariusz »

Offline intruder9

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: klasyfikacja pożarowa - warsztat samochodowy
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 31, 2015, 20:55:46 »
Warsztat samochodowy to nie garaż więc ewidentnie ZL III.
Przecież przychodzą klienci zostawiają samochody (wchodzą na warsztat) i wracają jak pojazd jest do odbioru.
Dlaczego to miałoby być PM ?

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: klasyfikacja pożarowa - warsztat samochodowy
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 01, 2015, 00:04:02 »
Dlatego warsztat jako pomieszczenie PM, ponieważ nie pasuje do poniższej definicji:
ZL III - użyteczności publicznej, niezakwalifikowane do ZL I i ZL II,
budynku użyteczności publicznej - należy przez to rozumieć budynek przeznaczony na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, oraz inny budynek przeznaczony do wykonywania podobnych funkcji; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.

Jak dla mnie to cały budynek jako jedna strefa pożarowa ZL III (jeżeli oczywiście nie zostanie przekroczona dopuszczalna wielkość strefy) w której znajduje się pomieszczenie PM czyli warsztat. To jest moje zdanie, ale każdy może mieć inne.

Offline egon_eg

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: klasyfikacja pożarowa - warsztat samochodowy
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 01, 2015, 20:21:06 »
Witam!

Właśnie opracowuje IBP dla podobnego przypadku. Obiekt składa się z części ZL III i PM.
Co mnie zdziwiło w projekcie są opisane trzy strefy pożarowe: ZL III, PM< 500 MJ/m2 oraz PM >500<1000 MJ/m2.
Nie wiem skąd projektant wziął to 1000 MJ/m2, bo nie będzie tam nic składowane co ma dużą energie cieplną

Offline monik_a

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: klasyfikacja pożarowa - warsztat samochodowy
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 02, 2015, 08:25:54 »
Dzięki za Wasze odpowiedzi.
Skłaniam się do takiego rozwiązania: budynek socjalno-biurowy oraz cześć gdzie przychodzi tzw. klient (biuro obsługi) zakwalifikuje jako ZLIII. Natomiast cała reszta: sala warsztatu, magazyny itp jako PM. Trudno salę warsztatu, do której nawet wchodzi klient kwalifikować jako ZL, bo jeśli nawet to jest tam tylko przez chwile i moim zdaniem to nie jest strefa tzw. zagrożenia ludzi. Za to jest tam mnóstwo olejów, smarów, farb, opon, czy nawet paliwa w zbiornikach w samochodach więc wydaje mi się że bardziej logiczne jest podciągnąć to do PM.
Dodam tylko ze miałam burzę mózgów ze znajomymi projektantami i każdy miał na ten temat inne zdanie;-) Niestety przepisy nie są tu jednoznaczne.....
Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam

Offline intruder9

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: klasyfikacja pożarowa - warsztat samochodowy
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 02, 2015, 10:46:14 »
Weź jeszcze pod uwagę to że jeżeli zaprojektujesz dwie kategorie to wypadałoby podzielisz budynek na dwie strefy pożarowe z wszelkimi  tego konsekwencjami.
Jeżeli w części socjalno biurowej będzie pomieszczenie np. biuro szefa, biuro księgowej lub coś podobnego to trudno uznać że ta część musi być powiązana funkcjonalnie z częścią warsztatową. Co za tym idzie należałoby podzielić budynek na dwie strefy.
Dla inwestora  (drzwi, może okna, wszelkiego rodzaju przejścia instalacyjne) w tej ścianie dzielącej strefy to wiadomo o wiele większe koszty.

Offline monik_a

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: klasyfikacja pożarowa - warsztat samochodowy
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 02, 2015, 11:14:47 »
Zdaję sobie z tego sprawę i jest to dla mnie lepsze rozwiązanie: część biurową (ZLIII) mam w klasie D, a część warsztatową mogę jako PM zrobić w klasie E i wtedy bez problemu może być ona w konstrukcji stalowej.

Offline archit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: klasyfikacja pożarowa - warsztat samochodowy
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 03, 2015, 18:22:32 »
miałem podobny problem - projektowałem sklep sąsiadujący z warsztatem samochodowym (brak w budynku było wydzieleń spełniających przepisy przeciwpożarowe) i mój rzeczoznawca zakwalifikował wszystko do jednej strefy i kategorii ZL III.
Natomiast inwestor dał mój projekt do sprawdzenia pracownikowi psp i ten się upierał, że ma wytyczne z komendy, które kwalifikują warsztaty samochodowe do PM. Ale mój strażak się upiera przy swoim, że jednak warsztat to ZL III - i tak zostało.
Dlatego polecam zasięgnąć zdania rzeczoznawcy.

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: klasyfikacja pożarowa - warsztat samochodowy
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 08, 2015, 16:05:20 »
Warsztat na pewno należy zakwalifikować do PM (gęstość obciążenie do obliczenia, niekoniecznie musi wyjść do 500MJ/m2). Biuro to ZL III, natomiast bez większego problemu obie części mogą być w jednej strefie pożarowej i będzie to w 100% zgodnie z przepisami.

Offline bella

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: klasyfikacja pożarowa - warsztat samochodowy
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 18, 2020, 09:32:59 »
Warsztat na pewno należy zakwalifikować do PM

A pracownię zegarmistrza? Lokal z usługami krawieckimi? Też PM?
Przecież warsztat samochodowy, tak samo jak wyżej wymienione, to typowe usługi, czyli użyteczność publiczna.

Offline Twein

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: klasyfikacja pożarowa - warsztat samochodowy
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 06, 2020, 14:08:58 »
(...) oraz PM >500<1000 MJ/m2.
Nie wiem skąd projektant wziął to 1000 MJ/m2, bo nie będzie tam nic składowane co ma dużą energie cieplną

Lakiernia pełna środków łatwopalnych nie przekroczy 500MJ/m2? Pytanie bardziej z ciekawości.

Offline bella

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: klasyfikacja pożarowa - warsztat samochodowy
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 06, 2020, 15:36:43 »
Nie wiem, dla ZL chyba nie wyznacza się gęstości obciążenia ogniowego, więc to chyba bez znaczenia (z punktu widzenia przepisów)?
Nie widziałam, aby ktoś liczył dla marketu budowlanego, biblioteki, czy drogerii.

Edit - dopiero załapałam, że to nie była odpowiedź do mojego postu, zignorujcie ją.
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2020, 15:47:03 wysłana przez bella »

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: klasyfikacja pożarowa - warsztat samochodowy
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 24, 2020, 16:00:03 »
Dzień dobry,
kolejny raz zgłaszam się z prośbą o pomoc;-)

A nie lepiej i wygodniej dla Ciebie będzie zatrudnić swojego rzeczoznawcę? Robisz projekty i nie masz kasy na konsultacje, że szukasz porady niemal na każdym kroku swojego projektu na forum prewencji?

Offline Detektory

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: klasyfikacja pożarowa - warsztat samochodowy
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 12, 2020, 18:30:07 »
Może komuś się przyda to wrzucam link do świeżo opracowanych materiałów projektowych odnośnie detekcji gazów w warsztatach i stacjach SKP http://detektory.pl/pliki/DetekcjaCOLPGCNGnaSKPiwarsztatach.pdf