Autor Wątek: Rachunkowość w OSP  (Przeczytany 28140 razy)

Offline Marek J

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Rachunkowość w OSP
« dnia: Styczeń 13, 2015, 14:55:28 »
Witam !!!

W ostatnim czasie natrafiłem w Strażaku Mazowieckim na artykuł pod tytułem Rachunkowość w OSP po zmianach mam pytanie czy ktoś z Was sporządził już takie sprawozdanie zgodne z załącznikiem nr 4 do Ustawy dla jednostek mikro lub posiada wzór takiego sprawozdania w formie pliku Word lub Excel lub choćby skan.

Przy okazji mam pytanie co myślicie o tej zmianie i jak wygląda u Was księgowość w OSP, kto się tym wszystkim zajmuje, czy używacie do tego jakichś programów, a jeśli tak to jakich?

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Rachunkowość w OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 17, 2015, 21:20:27 »
Panowie dalej obowiązuje w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych taki zapis: Art. 17.
1. Wolne od podatku są: [...] 4d) dochody jednostek organizacyjnych Ochotniczej Straży Pożarnej – w części przeznaczonej na cele statutowe; w tym zakresie jednostki te nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji podatkowej;
Natomiast w majowym/br "Strażaku" http://strazak.org.pl/index.php?mode=read&art=2319 druh M. Nowak, podpisujący się jako certyfikowany księgowy pisze, że istnieje obowiązek prowadzenie pełnej księgowości, tak jakby nie znał przytoczonego przeze mnie przepisu.
Kolego @Marek J doprecyzuj o jaki załącznik do jakiej ustawy chodzi.

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Rachunkowość w OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 17, 2015, 21:46:41 »
Tu jest cały artykuł o którym mówi Marek J
http://www.zospmazowsze.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=27&Itemid=46 

cyt " UWAGA, w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o rachunkowości przestało obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15.11.2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek nie będących spółkami handlowymi, nie prowadzących działalności gospodarczej. Rozporządzenie to określało uproszczone zasady rachunkowości i sprawozdawczości finansowej również dla stowarzyszeń nie prowadzących działalności gospodarczej, w tym Ochotniczych Straży Pożarnych.

Na podstawie art. 3 ust. 1a ustawy o rachunkowości zmienionej ustawą o zmianie ustawy o rachunkowości z dnia 11 lipca 2014r. Ochotnicze Straże Pożarne – nie prowadzące działalności gospodarczej) będą mogły nadal stosować zasady uproszczonej sprawozdawczości finansowej jako tzw. jednostki mikro . Warunkiem uzyskania takiego statusu jest podjęcie przez najbliższe walne zebranie członków OSP uchwały w sprawie sporządzania sprawozdania finansowego z zastosowaniem uproszczeń określonych przez ustawę o rachunkowości dla jednostek mikro."
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2015, 22:01:11 wysłana przez wujo 2010 »
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline naczelnikosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Rachunkowość w OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 17, 2015, 22:08:14 »
Artykuł o rachunkowości jest w tym czasopiśmie http://www.zospmazowsze.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=207&Itemid=69. Niestety nie jest dostępny online. Jeśli ktoś ma możliwość wykonania skanu i wklejenia na forum to poproszę. Chętnie przeczytam.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Rachunkowość w OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 22, 2015, 07:52:29 »
Warunkiem uzyskania takiego statusu jest podjęcie przez najbliższe walne zebranie członków OSP uchwały w sprawie sporządzania sprawozdania finansowego z zastosowaniem uproszczeń określonych przez ustawę o rachunkowości dla jednostek mikro."

wujo2010
możesz przytoczyć o który art. chodzi w tym przypadku?

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Rachunkowość w OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 22, 2015, 13:17:30 »
Jest tam taki zapis:
Cytuj
„1a. Jednostkami mikro w rozumieniu ustawy są:
(...)
– w stosunku, do których organ zatwierdzający podjął decyzję w sprawie sporządzania sprawozdania finansowego z zastosowaniem art. 46 ust. 5 pkt 4, art. 47 ust. 4 pkt 4, art. 48 ust. 3, art. 48a ust. 3, art. 48b ust. 4 lub art. 49 ust. 4.
U nas organem zatwierdzającym jest walne.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2015, 13:20:31 wysłana przez kamil237 »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Rachunkowość w OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 31, 2015, 13:12:44 »
Cytuj
INFORMACJA o nowych zasadach sporządzania sprawozdań finansowych przez ochotnicze straże pożarne
[ pt., 2015-01-30 15:46 ]
W związku z wejściem w dniu 5 września 2014 r. ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz.U. z 2014 r. poz. 1100) utraciło moc prawną rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 137 poz. 1539 z póź. zm.), w oparciu o treść którego rachunkowość prowadziły m.in. stowarzyszenia.

W obecnie obowiązującym stanie prawnym sprawozdania finansowe w formie uproszczonej mogą prowadzić tzw. jednostki mikro. Definicję jednostki mikro zawiera art. 3 ust. 1a ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity z dnia 30 stycznia 2013 r. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 z póź. zm.).
Ochotnicza straż pożarna może być zawsze traktowana jako jednostka mikro, jeżeli nie prowadzi działalności gospodarczej.

OSP prowadząca działalność gospodarczą może być traktowana jako jednostka mikro, jeżeli w roku obrotowym, za który sporządza sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy, a w przypadku jednostki rozpoczynającej działalność w roku obrotowym, w którym rozpoczęła działalność, nie przekroczyła co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:

a)  1 500 000 zł - w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,
b)  3 000 000 zł - w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,
c)  10 osób - w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty.
Jednostki mikro przy sporządzaniu sprawozdania finansowego korzystać mogą z poniżej podanych uproszczeń:

1)    możliwość rezygnacji z zachowania zasady ostrożności przy wycenie poszczególnych składników aktywów i pasywów,
2)    brak możliwości wyceny aktywów i pasywów według wartości godziwej i skorygowanej ceny nabycia,
3)    sporządzenie sprawozdania finansowego według wzorów zamieszczonych w załączniku nr 4 do ustawy o rachunkowości,
4)    możliwość rezygnacji ze sporządzania informacji dodatkowej (zawierającej wprowadzenie do sprawozdania oraz dodatkowe informacje i objaśnienia) pod warunkiem przedstawienia informacji uzupełniających do bilansu określonych w ww. załączniku nr 4,
5)    możliwość rezygnacji ze sporządzania zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych,
6)    możliwość niesporządzania sprawozdania z działalności.
Warunkiem koniecznym, aby OSP spełniająca powyższe warunki stała się jednostką mikro, jest podjęcie przez walne zebranie członków uchwały w sprawie sporządzania sprawozdania finansowego z zastosowaniem uproszczeń przewidzianych ustawą o rachunkowości dla jednostek mikro.

Załącznikiem do niniejszej informacji jest projekt uchwały walnego zebrania członków OSP w sprawie sporządzania sprawozdania finansowego z zastosowaniem uproszczeń.


http://www.zosprp.pl/?q=content/informacja-o-nowych-zasadach-sporzadzania-sprawozdan-finansowych-przez-ochotnicze-straze-poz

Załącznik: Uchwała w sprawie sporządzania sprawozdania finansowego według zasad obowiązujących dla jednostki mikro.

http://www.zosprp.pl/files/druki/2015/ZOSP.uchwala.dot.sprawozdania.finansowego.doc

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Rachunkowość w OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 23, 2016, 10:51:24 »
Tak sobie dzisiaj analizowałem i analizowałem i naszły mnie wątpliwośći w związku z wzorem uchwały przytoczonej wyżej przez grzelę.
Podejmując uchwałę powinniśmy wpisać podstawę podjęcia tej uchwały.
W projekcie uchwały jest zapis:
Działając na podstawie Statutu Ochotniczej Straży Pożarnej w ..................................... oraz art. 3 ust. 1a ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity z dnia 30 stycznia 2013 r. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 z póź. zm.),  walne zebranie członków OSP postanawia: ....

Po zerknięciu do przytoczonego powyżej art. 3 stwierdzam, iż z podanej podstawy prawnej wynika tylko definicja jednostki mikro i to, iż OSP jest traktowane jako jednostka mikro. Jednak nie wynika w żaden sposób, iż OSP powinna coś w tym zakresie zrobić a już na pewno, że powinna podjąć uchwałę w tym zakresie

Uważam, iż w uchwale powinien znaleźć się zapis:
Działając na podstawie § .... Statutu Ochotniczej Straży Pożarnej w ......, art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zmianami), art. 10a ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o pożytku publicznym i o wolontariacie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1118 ze zmianami)  walne zebranie członków OSP postanawia:

Obowiązek podjęcia uchwały wynika wprost z przytoczonego art. 10a ustawy o pożytku publicznym. I to jest właściwa podstawa podjęcia uchwały.

To takie moje dywagacje w trakcie kontroli jakiej własnie podlegam :) (nie z rachunkowości )

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Rachunkowość w OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 23, 2016, 11:38:36 »
Tak sobie dzisiaj analizowałem i analizowałem i naszły mnie wątpliwośći w związku z wzorem uchwały przytoczonej wyżej przez grzelę.
Podejmując uchwałę powinniśmy wpisać podstawę podjęcia tej uchwały.
W projekcie uchwały jest zapis:
Działając na podstawie Statutu Ochotniczej Straży Pożarnej w ..................................... oraz art. 3 ust. 1a ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity z dnia 30 stycznia 2013 r. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 z póź. zm.),  walne zebranie członków OSP postanawia: ....

Po zerknięciu do przytoczonego powyżej art. 3 stwierdzam, iż z podanej podstawy prawnej wynika tylko definicja jednostki mikro i to, iż OSP jest traktowane jako jednostka mikro. Jednak nie wynika w żaden sposób, iż OSP powinna coś w tym zakresie zrobić a już na pewno, że powinna podjąć uchwałę w tym zakresie

Uważam, iż w uchwale powinien znaleźć się zapis:
Działając na podstawie § .... Statutu Ochotniczej Straży Pożarnej w ......, art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zmianami), art. 10a ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o pożytku publicznym i o wolontariacie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1118 ze zmianami)  walne zebranie członków OSP postanawia:

Obowiązek podjęcia uchwały wynika wprost z przytoczonego art. 10a ustawy o pożytku publicznym. I to jest właściwa podstawa podjęcia uchwały.

To takie moje dywagacje w trakcie kontroli jakiej własnie podlegam :) (nie z rachunkowości )

Pewnie masz rację, tylko ten tekst projektu Uchwały został stworzony w 2015 r., a art. 10 a ustawy o pożytku publicznym zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2016r.

Nie zmienia, to faktu, że trzeba chyba zadać niewygodne pytanie Naszemu radcy prawnemu z ZG co do zmiany treści Uchwały.  :kwit:

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Rachunkowość w OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 23, 2016, 13:18:59 »
Właśnie dzisiaj zapytałem i czekam na odpowiedź.
W sumie to i tak i tak trzeba podjąc uchwałę. Kwestia jest tylko na jakiej podstawie bo to się wiąże z obowiązkiem poinformowania naczelnika urzędu skarbowego.

Offline wiater

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Rachunkowość w OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 01, 2017, 15:44:26 »
Cześć. Przepraszam za odkop nie bede zakladal nowego tematu.

1. Mam pytanie, jeśli mieliśmy zawsze w OSP rachunkowość uproszczoną, nie jesteśmy OPP, nie mam działalności gospodarczej, jesteśmy tylko stowarzyszeniem, to musimy teraz zaakceptować na walnym ta ustawę żeby zostać "mikro OSP"? Czy lepiej nic nie robić i dalej stosować uproszczona rachunkowość? Uproszczona rachunkowosc mam na myśli ksiązka skarbnika, bilans i rachunek wyników na koniec roku oraz CIT.

2. Jestem nowym skarbnikiem, uzupełniam książkę skarbnika. Za czasów wcześniejszego skarbnika oprocz książki skarbnika w którą wpisuje się operacje na koncie bankowym i zaplacone faktury był jeszcze "lewy" zeszyt z wydaną kasa na rzeczy bez faktur. I on prowadził tak jakby konto w książce skarbnika(faktury) i konto w lewym zeszycie(paragony albo całkiem brak czegokolwiek). I teraz moje pytanie: czy nie majac faktury na jakiś wydatek mogę zrobić zamiast faktury druczek KW(kasa wyplacila) i wprowadzić ta operacje do książki skarbnika?
Docelowo chce pozbyc się "lewego" zeszytu bo np. w tym roku przeplynelo przez niego więcej operacji i pieniędzy niz przez książę skarbnika, w takim wypadku prowadzenie książki skarbnika jest wedlug mnie bez sensu bo w ksiazce skarbnika mamy dochód np. 10 tys, rozchod 8 a tak na prawdę mieliśmy dochod 25 tys i rozchod 22 tys. O ile z wprowadzeniem dochodu do książki skarbnika jest łatwo bo zrobię sobie druczek KP-kasa przyjela i wpisze kogokolwiek wplata na cele statutowe albo wpłata wspierajaca to z rozchodem jest już gorzej bo z tego co czytam w Internecie można wpisac w książkę skarbnika tylko wyciąg bankowy, fakturę, druczek kp, a jak jest z druczkiem kw? Mogę nim zastąpić fakturę? Nie wiem np. kucharz na walne robił zupe za 420zl, nie jest w stanie wystawic faktury, a ja chciałbym to uwzględnić w książce skarbnika, jak to zrobić?
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2017, 16:13:53 wysłana przez wiater »

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Rachunkowość w OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 01, 2017, 16:24:22 »
Jeśli to w czymś pomoże coś takiego znalazłem   http://poradnik.ngo.pl/wiadomosc/2018912.html 
ja naszą uchwałę w sprawie jednostki mikro zaniosłem do Urzędu Skarbowego pod koniec stycznia .
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline wiater

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Rachunkowość w OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 01, 2017, 16:35:03 »
Własnie czytam to o uproszczonej ewidencji i wychodzi, że trzeba było złożyć pismo do końca stycznia więc juz po fakcie, ale jak poprzedni skarbnik uzupełniał tylko książkę skarbnika, robil rachunek wyników i bilans oraz wysyłał cit8 do US to się nikt nie przyczepiał to może ja też tak zrobię i będzie ok?

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Rachunkowość w OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 01, 2017, 17:37:03 »
Cześć. Przepraszam za odkop nie bede zakladal nowego tematu.

1. Mam pytanie, jeśli mieliśmy zawsze w OSP rachunkowość uproszczoną, nie jesteśmy OPP, nie mam działalności gospodarczej, jesteśmy tylko stowarzyszeniem, to musimy teraz zaakceptować na walnym ta ustawę żeby zostać "mikro OSP"? Czy lepiej nic nie robić i dalej stosować uproszczona rachunkowość? Uproszczona rachunkowosc mam na myśli ksiązka skarbnika, bilans i rachunek wyników na koniec roku oraz CIT.

2. Jestem nowym skarbnikiem, uzupełniam książkę skarbnika. Za czasów wcześniejszego skarbnika oprocz książki skarbnika w którą wpisuje się operacje na koncie bankowym i zaplacone faktury był jeszcze "lewy" zeszyt z wydaną kasa na rzeczy bez faktur. I on prowadził tak jakby konto w książce skarbnika(faktury) i konto w lewym zeszycie(paragony albo całkiem brak czegokolwiek). I teraz moje pytanie: czy nie majac faktury na jakiś wydatek mogę zrobić zamiast faktury druczek KW(kasa wyplacila) i wprowadzić ta operacje do książki skarbnika?
Docelowo chce pozbyc się "lewego" zeszytu bo np. w tym roku przeplynelo przez niego więcej operacji i pieniędzy niz przez książę skarbnika, w takim wypadku prowadzenie książki skarbnika jest wedlug mnie bez sensu bo w ksiazce skarbnika mamy dochód np. 10 tys, rozchod 8 a tak na prawdę mieliśmy dochod 25 tys i rozchod 22 tys. O ile z wprowadzeniem dochodu do książki skarbnika jest łatwo bo zrobię sobie druczek KP-kasa przyjela i wpisze kogokolwiek wplata na cele statutowe albo wpłata wspierajaca to z rozchodem jest już gorzej bo z tego co czytam w Internecie można wpisac w książkę skarbnika tylko wyciąg bankowy, fakturę, druczek kp, a jak jest z druczkiem kw? Mogę nim zastąpić fakturę? Nie wiem np. kucharz na walne robił zupe za 420zl, nie jest w stanie wystawic faktury, a ja chciałbym to uwzględnić w książce skarbnika, jak to zrobić?
Ty wiesz, że pisząc takie rzeczy wskazujesz na lewą księgowość? Przecież jak ktoś z US to zobaczy to od razu kontrolę zrobią! Masz jakiekolwiek pojęcie o księgowości?
Tak KP i KW to druki rachunkowe służące do tego o czym piszesz.
Jeżeli masz paragon to tez możesz go ewidencjonować.
Przykład z zupą - wystawiasz KW, wprowadzasz w "normalny" zeszyt jako koszt. Co kucharz z tym zrobi to nie twój problem. Powinien się z tych pieniedzy rozliczyć z US.
W KP też nie możesz sobie wpisać kogokolwiek. Co jak US zacznie sprawdzać i np. Kowalski, który bierze zasiłek bo nie ma dochodów u ciebie wykazuje darowizny? Przy większej kontroli będziesz miał problem ty i Kowalski (łącznie ze wstryzmaniem zasiłków, a nawet zwrotem nienależnie przyznanych środków). To tylko przykład, ale można iść dalej - gościa wpisujesz że daje po 100 zł miesięcznie, on nie ma dochodów i startuje do rady gminy. Zostaje radnym, wypełnia oświadczenie majątkowe i pisze że nic nie zarabia, nic nie ma, a jego przeciwnik wyciąga, że przez lata daje kasę na OSP. Skąd ją ma?

Offline wiater

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Rachunkowość w OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 01, 2017, 17:46:44 »
to kto mi może pomóc żeby nie pytać na forum? Księgowa jak słyszy OSP to nie ogarnia, pytałem kilku.

Ok czyli do książki skarbnika mogę wprowadzać również paragony, KP i KW?
"Normalny" zeszyt miałeś na myśli książka skarbnika?

Rozumiem Twoje uwagi i wiem o co Ci chodzi, ale jak mamy np. szanse na zarobienie np. 2 tys. zł dla OSP za obstawienie jakiegoś np. wyścigu rowerowego to wtedy darczyńca pisze właśnie takie pismo ze zasila konto straży wplatą na cele statutowe jednostki i wszystko się zgadza chyba zgodnie z prawem.

Dziękuje za dotychczasową pomoc w punkcie 2, a wiesz coś na temat pkt 1 tj. "mikro OSP"?

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Rachunkowość w OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 01, 2017, 18:11:12 »
Nie jestem księgowym i też nie rozliczam OSP, więc w szczegółach ci nie pomogę. Natomiast problem z OSP wynika z tego, że każda jednostka może mieć inny statut, inne zasady rozliczania się. Niestety ale tu dużo zależy od gminy i ich uchwał. Są jednostki, które nie prowadzą własnej księgowości tylko wszystko przekazują do gminy. Stąd też tak duża niechęć księgowych do tego tematu.
Jeżeli masz przelew zrobiony i kasę na koncie to bez problemów możesz podłączyć potwierdzdenie przelewu z konta (albo sam numer) i się z tego rozliczysz normalnie. Nie musisz tworzyć KP/KW. Ewentualnie jeżeli kupiłeś coś na paragon to masz paragon+KW
Tak naprawdę to przemyśl sprawę czy nie lepiej brać f-vat/rachunki zamiast zbierać paragony. Firmy mają obowiązek wystawienia, ty masz czysto w księgach. Rachunek za usługi też możesz wystawić. Tak samo robisz ze składkami - wystawiasz nawet wirtualnie kolejne rachunki. Możesz sobie wymyślić system numerowania z inicjałami - KK/01/2017 - Kowalski Kamil za styczeń 2017 płaci. Firmy zewnętrzne dajesz np. FZ. Ciągłość rachunkową masz. W przypadku kontroli dajesz wszystko ładnie opisane.

Offline wiater

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Rachunkowość w OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 01, 2017, 22:27:20 »
Ok wielkie dzieki za informację. Znalazłem chyba odpowiedz i potwierdzenie na moje drugie pytanie, moge wprowadzic KW do książki skarbnika:
http://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-kw-jako-podstawa-ksiegowania-w-kpir

Offline wiater

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Rachunkowość w OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 08, 2017, 23:07:05 »
Panowie a jeszcze takie pytanie, według książki skarbnika:
zakup umundurowania to jakie koszty? Materiały czy pozostałe koszty?
Opłaty bankowe, za przelew, to usługi czy pozostałe koszta?

Według instrukcji w książce skarbnika zakup umundurowania to raczej pozostałe koszty, a nie materialy bo chodzi o zuzycie materiałów natomiast w Internecie w prezentacji o OSP znalazłem, że przedmioty(wyposażenie) do 1500zł to materiały.

Z opłatami bankowymi tak samo: w książce skarbnika w instrukcji pisze pozostałe koszta, w prezentacji, że są to usługi. Teraz zgłupiałem, prezentacja z 2013 roku, książka nie wiem z kiedy, bo jest taka gruba stara, stary Skarbnik w ogole tego nie uzupełniał tylko robił pierwsza stronę książki.

I do czego zaliczyć zakup medalu w ramach podziękowania dla kogoś za 175zł? Pozostałe koszta czy materiały?
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2017, 23:10:22 wysłana przez wiater »

Offline jareks19

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Rachunkowość w OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 09, 2017, 14:27:01 »
witam.u nas od nowego roku wprowadzono nowy wzór zestawienia przychodów i kosztów i wycofano się z książki skarbnika teraz mamy wypisywać i kolejno numerować na tym druku spotakaliscie się u was  w jednostkach z tym wzorem?

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline cuekawydruh

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Rachunkowość w OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 14, 2017, 10:45:38 »
To ja mam tylko takie pytanie. Czy wogóle trzeba prowadzić jakąś rachunkowość. U nas mamy tylko składki, nie mamy działalności gospodarczej., a nasz skarbnik nigdy nie słyszał nawet o jakieś książce skarbnika. W tym roku mieliśmy z Msw zakupiona niagare, i wiem ze związek najpierw przelał nam na konto kasę, później my na związek i odebraliśmy pompę. Czy to należny jakoś rozliczyć?
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2017, 17:21:42 wysłana przez cuekawydruh »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Rachunkowość w OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 15, 2017, 08:00:43 »
Oczywiści tak.
Po stronie przychodów zaksięgować dotację z MSW, następnie po stronie rozchodów zakup pompy.
Składki zaksięgować jako przychody, i każdy wydatek jako rozchód - nie wierzę że zbieracie składki i leżą one na kupce.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline wiater

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Rachunkowość w OSP
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 15, 2017, 11:17:09 »
Panowie a jeszcze takie pytanie, według książki skarbnika:
zakup umundurowania to jakie koszty? Materiały czy pozostałe koszty?
Opłaty bankowe, za przelew, to usługi czy pozostałe koszta?

Według instrukcji w książce skarbnika zakup umundurowania to raczej pozostałe koszty, a nie materialy bo chodzi o zuzycie materiałów natomiast w Internecie w prezentacji o OSP znalazłem, że przedmioty(wyposażenie) do 1500zł to materiały.

Z opłatami bankowymi tak samo: w książce skarbnika w instrukcji pisze pozostałe koszta, w prezentacji, że są to usługi. Teraz zgłupiałem, prezentacja z 2013 roku, książka nie wiem z kiedy, bo jest taka gruba stara, stary Skarbnik w ogole tego nie uzupełniał tylko robił pierwsza stronę książki.

I do czego zaliczyć zakup medalu w ramach podziękowania dla kogoś za 175zł? Pozostałe koszta czy materiały?
I jeszcze jak robie wyplate z konta i wplate do kasy to co uzupelniac na prawej stronie ksiazki skarbnika?

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: Rachunkowość w OSP
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 15, 2017, 18:08:27 »
Ja mam pytanie dotyczące rozliczenia z US: jeżeli w ubiegłym roku nadano nam NIP w czerwcu, to CIT składamy za okres od czerwca do końca roku, czy za cały rok kalendarzowy?