Autor Wątek: 3/24 Czy 4/12  (Przeczytany 7673 razy)

Offline digit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
3/24 Czy 4/12
« dnia: Kwiecień 30, 2003, 10:18:20 »
Myślę, że to pytanie jest od jakiegoś czasu obecne w naszych strażackich rozmowach, szczególnie dotyczy to osób pracujacych w systemi zmianowym. Słychać o wielu propozycjach, generalnie jednak wszystko sprowadza się do dwóch - system 3 lub 4 zmianowy.
Sam jestem ciekawy Waszego zdania na ten temat.
"Przeciwieństwem prawdy płytkiej jest fałsz, przeciwieństwem prawdy głębokiej może być inna głęboka prawda"
Albert Einstein
Durnia od człowieka inteligentnego da się dość łatwo odróżnić - temu pierwszemu, w miarę nabywania wiedzy, maleje obszar ignorancji. Temu drugiemu zaś rośnie. Ten paradoks wynika z nader prostego faktu: człowiek myślący (homo sapiens, chciałoby się rzec) w coraz większym stopniu zdaje sobie sprawę z zakresu własnej niewiedzy. A to już jest wielki krok naprzód...

kolocz

  • Gość
3/24 Czy 4/12
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 30, 2003, 10:56:59 »
Ja osobiście jestem zwolennikiem systemu trzyzmianowego 24/48 z wyrównaniem 1/170 uposażenia za każdą godzinę służby ponad przewidziane w Kodeksie Pracy. Mając jednak świadomość nierealności takiego rozwiązania (w opinii np. ministra Janika,  strażak mógłby zarabiać za dużo) pozostaje mieć nadzieję na wprowadzenie systemu czterozmianowego. Nie jestem fanatykiem straży i wole pracować mniej niż więcej. Problem będzie dla strażaków mieszkających daleko od pracy i ze stanem osobowym na zmianie ale czasu wolenego bedzie więcej, skończy się piep..... o robocie z łóżkiem itp.. Ponadto biurowców będziesz widział przez 8 godzin podczas służby dziennej i przy zdawaniu służby nocnej (jeśli dzienna trafi w weekend to jeszcze mniej).

ajax

  • Gość
3/24 Czy 4/12
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 02, 2003, 23:13:09 »
Jestem zdecydowanie za systemem dotychczasowym, ale nie mamy na to najmniejszego wpływu. Góra ma gdzieś wszelkie głosy z dołu choćby były słuszne i nic niestety nie zdołamy na tym etapie zmienić!

Mariusz

  • Gość
3/24 Czy 4/12
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 03, 2003, 19:20:03 »
Panowie nie piszcie głupot, z tego co się orientuję to nie góra wymyśliła zmianę systemu tylko "dół" - to pomysł związków zaodowych. Górze z pewnością nie zależy na zatrudnieniu paru tysięcy dodatkowych strażaków.

Guest

  • Gość
3/24 Czy 4/12
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 06, 2003, 08:34:51 »
Cytuj
Panowie nie piszcie głupot, z tego co się orientuję to nie góra wymyśliła zmianę systemu tylko "dół" - to pomysł związków zaodowych. Górze z pewnością nie zależy na zatrudnieniu paru tysięcy dodatkowych strażaków.
I z całą pewnością nie zatrudnią. Jedynym efektem, być może pozytywnym, bedzie uelastycznienie zasad pełnienia służby (dyżur pod telefonem za znacznie niższą stawkę) i wprowadzenie do straży ochotników na wzór innych krajów UE. Wzywajacy do wprowadzenia służby 4 zmianowej chyba nie do końca przemyśleli skutki tej decyzji.
 

wolf

  • Gość
3/24 Czy 4/12
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 06, 2003, 14:50:47 »
Strażak z góry wie, że strażak z dołu nie wie (ale często kończyli szkołę w tym samym roku). Obecnie argumenty w stylu- "jak sie nie uczył to siedzi na dole" nie są aktualne. Na podziale pracuje coraz więcej aspirantów i oficerów więc nic w tym dziwnego, że pracując 50 godzin tygodniowo (i zarabiając mniej niż ich 40-sto godzinni koledzy) nie są zadowoleni. Pora się zastanowić czy góra jest potrzebna dołowi (z jej procedurami, sekretarkami i ekspertami o kant d... potłuc )  czy dół górze (polecam www.nie.com.pl z archiwum artykuł zapaleńcy). Kolego "kolocz" wyrównanie uposażeń jest niestety prawnie niemożliwe. Koledze "Guest" proponuje przeczytać wczorajszą "Rzeczypospolitą" gdzie się pisze, iż Niemcy zastanawiają się nad wprowadzeniem systemu takiego jest w Polsce (mając nauczkę po powodzi gdzie straż z Polski byla wcześniej niż ich straż z ząsiedniego landu). Moja propozycja to system litewski 24/72 a część ludzi można wziąć np. ch... wie co robiącej 300 osobowej kadry "myślicieli" z KG PSP i nadmiernie rozbudowanych (po co ?!!! i dla kogo ?!!!) komend wojewódzkich. Pozdrowienia z okazji dnia strażaka

Diablo

  • Gość
3/24 Czy 4/12
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 06, 2003, 22:35:10 »
Popieram Wolfa chłop ma całkowitą racje tak trzymaj ----
WOLF NA PREZYDENTA RP]BRAWO
A związkom zawodowym  za ostatnie negocjacje wielki ch... w d...
 :ph34r:  

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
3/24 Czy 4/12
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 08, 2003, 22:14:02 »
Sa pewne mity: zwiazki zawodowe juz nie sa przedstawicielami "dolu" nie wiadomo czyjimi chyba tylko swojimi!!!! Zapytaj jakiegos strazaka (z podzialu, z biura jesli kiedys pracvowal na zmianach) czy chce zmiany systemu pracy! osobiscie nie znam zadnego a znam naprawde wielu. wladze zwiazkow to prawdziwy "beton" do nich nic nie trafia oni wiedza lepiej czego chca strazacy!
Pracownicy 8 godzinny nie zarabiaja wiecej, wiem z doswiadczenia. wolabym zarabiac mniej a pracowac w systemie. jest wiele zalet pracy w systemie 24/48 min. to ze wiesz  kiedy bedziesz pracowal na caly rok.
na jakies doplaty za nadgodxziny nie najmniejszych szans to utopia.
wczesnie czy pozniej nastapi zmiana struktury, reorganizacja strazy. jesli sami miedzy soba bedziemy robisz szum i laram bedzie to wczesniej.
Niemcy- maja rozne rozwiazania systemu pracy rowniez 24/48, tak wiec nie ma zadnego standardu uni. kazdy land ma inaczej. ich prblem polega na tm ze oni aby dzialc poza wlasnym landem musza miec zgode zwojich wladz (senat itd.) a to trwa. U nas sily sa dysponowane przez jedna osobe to jest plus. czas pracy ma sie nijak do tego.
Koledzy dol- gora wiem jak to jest, to kwestia pewnego przypadku gdzie kto pracuje.
Dosysc juz.
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Offline MisiaczekM

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
3/24 Czy 4/12
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 09, 2003, 00:14:39 »
"Są pewne mity: związki zawodowe już nie są przedstawicielami "dołu" nie wiadomo czyjimi chyba tylko swojimi!!!! Zapytaj jakiegos strazaka (z podzialu, z biura jesli kiedys pracvowal na zmianach) czy chce zmiany systemu pracy!" - zgadzam się z tym!!

Ale urlopy niestety trzeba dostosować.... chodzi mi o te 4 dni wolne od pracy... Niech będzie te 26. Służba na zastępstwach to koszmar!!  Każą siedzieć od rana do rana na PSK i za to 24 godziny wolnego, gdy każdy strażak z podziału ma 48. A w "dzień wolny" odrabiać zaległości co dziwna komórka psp tj. KW se wymyśliła. heh... Jestem ciekaw, dlaczego nikt się nie chce zamienić z systemu zmianowego na codzienny??!!
 
Pozdrawiam,
 () ()
 ( o )   MisiaczekM
()_() 
 () ()

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
3/24 Czy 4/12
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 09, 2003, 16:49:12 »
Bo zmianowy jest lepszy 0odowiedz jest oczywista ;)
 
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

bob

  • Gość
3/24 Czy 4/12
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 16, 2003, 09:09:06 »
Panowie zmianowi, proponuję system 12/144 obowiązujący w Zanzibarze. To dopiero będzie cool !.  
Kombatant zmiany obecnie dzienny.

bruno

  • Gość
3/24 Czy 4/12
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 16, 2003, 14:00:56 »
Cytuj
Panowie zmianowi, proponuję system 12/144 obowiązujący w Zanzibarze. To dopiero będzie cool !.  
Kombatant zmiany obecnie dzienny.
Przeszłeś na system codzienny i już dostałeś kota.Wróć na system, który proponujesz, ;)  im wiecej będziesz na wolnym tym lepiej dla innych.

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
3/24 Czy 4/12
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 18, 2003, 09:03:23 »
Jest takie powiedzenie "PIES JAK NIE MA CO ROBIĆ TO SE TO....BE LIŻE" bez obrazy dla związków zawodowych, ale moim zdaniem związki są przyczyną tego zamieszania wokół systemu pelnienia służby.  

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
3/24 Czy 4/12
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 19, 2003, 22:32:31 »
Cytuj
"PIES JAK NIE MA CO ROBIĆ TO SE TO

mocno powiedziane ale akurat pasuje, zwiazki zajmuja albo rozdzialem kasy z nagrod albo bronieniem jakichs pijakow a nie tym czym powinny.

moim zdaniem (zgadzam sie z AJAXEM) zamieszanie wokol systemu pracy jest wina zwiazkow. niestety nasza samorzadnosc(demokracja) nie jest w pelni wyksztalcona i nie odbije sie to czkawka dla zwiazkow.
 
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..