Autor Wątek: Kurs obsługi drabin mechanicznych a kurs na podesty ruchome (IP i IIP) oraz HDS  (Przeczytany 21771 razy)

Offline Łookasz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Witam wszystkich na forum ;)

Zwracam się do Was z pytaniem, jako bardziej doświadczonych w tym temacie.
Otóż postanowiłem zrobić kurs na podesty ruchome (I i IIP) oraz HDSy. W związku z tym chciałem Was zapytać co mi ten kurs da w straży? Czy po takim kursie ma się uprawnienia na drabiny? (wszystkie, kosze czy wcale?) Czy oprócz tego muszę robić kurs obsługi drabin mechanicznych (jeżeli będzie sama drabina, bez kosza). Pytam, bo niedługo będę miał możliwość wzięcia udziału w kursie na drabiny organizowanym przez Magirusa (koszt ok. 1000zł), więc jeżeli do obsługi samych drabin i tych z koszem wystarczy mi kurs na podesty i HDSy, to kurs Magirusa będzie zbędnym wydatkiem. Mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi ;)

PS. Używając forumowej szukajki niewiele znalazłem.

Pozdrawiam serdecznie :)

Offline bobson

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Niestety musisz mieć kurs na drabiny. Ogólny + na odpowiednią generację drabin. Ostatnio taki kurs robiła KW PSP łódź.pamiętaj że kurs ważny w PSP musi być wystawiony przez szkołę lub ośrodki szkolenia KW. A co rozumiesz przez pojęcie kurs robiony przez magirus?? Kto będzie go prowadził egzaminowal i podpisywał??

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 330
Co do drabin, to najlepiej by było, gdybyś skontaktował się z KP/KM tam gdzie chcesz się starać o przyjęcie i zapytać jaki typ "świadectwa" i przez kogo musi być wystawione abyś miał jakieś dodatkowe punkty w naborze.
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Offline Łookasz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Kurs jest prowadzony przez Magirusa, przyjeżdżają instruktorzy od nich, a egzamin przeprowadza UDT. Szkolenie będzie SA PSP Kraków.
Czyli kurs na podesty i HDSy w przypadku drabin w straży nic mi nie daje? Pytam, bo rozmawiałem ostatnio ze st. asp. i mówił mi, że on ma tylko z UDT na podesty i HDSy, żadnych innych papierów nie posiada, a jeździ i obsługuje szkolnego Magirusa SD-37 i E-One.
Można się trochę pogubić :D

Btw. Jestem w straży ;)

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Jeśli jesteś w straży, to powinieneś wiedzieć, że na pytanie "co da mi kurs?" odpowiedź brzmi zawsze: dodatkowe obowiązki

Offline Łookasz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Hmmm, sądziłem,  ze jasno sprecyzowalem pytanie, ale cóż, następnym razem chyba rozpiszę wszystko na podpunkty.
Ale nieważne, dziękuję za odpowiedzi, nawet zbędną. Problem rozwiązany, kurs będzie jednak dużo tańszy. Temat do zamknięcia.

Offline Piotr12

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
    • kursy, szkolenia
Odp: Kurs obsługi drabin mechanicznych a kurs na podesty ruchome (IP i IIP) oraz HDS
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 01, 2020, 17:35:24 »
Witam. Kurs obsługi drabin mechanicznych nie jest wymagany żadnymi zewnętrznymi przepisami. Są co prawda firmy, które prowadzą takie szkolenia, ale po ukończeniu kursu otrzymacie tylko zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.
Podesty ruchome to wiadomo, jest zewnętrzny przepis i do obsługi są wymagane uprawnienia wydane przez Dozór Techniczny UDT, TDT bądź WDT.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami zdając egzamin na podesty ruchome otrzymuje się od razu kwalifikacje na podnośniki koszowe tzw. zwyżki wolnobieżne, przewoźne i samojezdne montowane na podwoziu - czyli te używane w Strażach Pożarnych.
pozdrawiam

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Kurs obsługi drabin mechanicznych a kurs na podesty ruchome (IP i IIP) oraz HDS
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 01, 2020, 18:12:11 »
Hm... kolego, ale Twa  odpowiedź jest w kwestii czego? pytania z przed 6 lat? Owszem, są pytania na które ludzkość szuka odpowiedzi od zarania dziejów, ale myślę, że "Kurs obsługi drabin mechanicznych a kurs na podesty ruchome (IP i IIP) oraz HDS" do nich nie należy. Tym nie mniej, witamy na forum.