Autor Wątek: wydajność nominalna węzy  (Przeczytany 67079 razy)

Offline dj dziadek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
wydajność nominalna węzy
« dnia: Marzec 27, 2006, 08:59:04 »
mam pytanie,bo ile razy pytałem,tyle róznych odpowiedzi dostałem!
Jaka jest wydajność wodna dla poszczegolnych wezy przy roznum cisnieniu tj. 25,52,75 i 110
np.czy jezeli zwiekszymy ciśnienie powyzej 8atm to w węzu 52 przepłynie wiecej wody niz 2hl/min?Ma ktoś te tabelę?
Proszę mi wytłumaczec,te interesujaca mnie zasade :huh:



Offline kermit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: wydajność nominalna węży
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 27, 2006, 20:23:22 »
Witam, znalazłem taką tabelkę dotyczącą charakterystyki węży tłocznych:
W25 długość 15m; Ciś. robocze 1.21 MPa; Przepływ 50 l/min
W52 długość 20m; Ciś. robocze 1.21 MPa; Przepływ 200 l/min
W75 długość 20m; Ciś. robocze 1.21 MPa; Przepływ 800 l/min
W110 długość 20m; Ciś. robocze 1.21 MPa; Przepływ 1600 l/min

Mała poprawka. Pytanie do lang'a: w takim razie przy jakim ciśnieniu jest podany przepływ w wężach czy będzie to maxymalne ciśnienie robocze czy nie?
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2006, 23:02:57 wysłana przez kermit »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: wydajność nominalna węzy
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 27, 2006, 21:30:04 »
kermit - rozbawiłeś mnie swoim postem. 1.2 MPa to 12 atm. To tak jakbyś nie wiedział... A co do wytrzymałości węży pożarniczych, to traktuje o tym PN - poszukasz to znajdziesz. Z pamięci - 1.2 MPa to max. ciśnienie robocze. Ciśnienie rozrywające to zdaje się 4 MPa, czyli 40 atm. Co do pytania - wydaje mi się, kolega je zadający po prostu źle sformułował. Niech sobie odpowie na pytanie - jak zachowa się manometr na auto(moto)pompie gdy zamknie zawór, nie zmiejszając obrotów. Albo inaczej - jak zachowuje się odcinek zakończony prądownicą zamykaną po jej zamknięciu i o czym to świadczy. Jeżeli odpowie prawidłowo na to pytanie, to będzie w połowie drogi do prawidłowej odpowiedzi. Z tabelką rzeczywistych zależności wydajności od ciśnienia, ciśnienia od obrotów oraz wydajności od tychże wraz ze stosownymi wykresami spotkałem się w jakimś skrypcie, bodajże pana Kapeli. W szkołach też przeprowadza się takie badania w ramach ćwiczeń, aczkolwiek w tym przypadku widywałem już tak rozbieżne wyniki, że nijak mogą one odnosić się do rzeczywistości. A tak na zakończenie, to pragnę zauważyć, że przepływowi wody w odcinku oraz armaturze towarzyszą zjawiska fizyczne, których dogłębne poznanie ma nikły wpływ na skuteczność operowania prądem wody przez prądownika. Wystarczy, że będzie wiedział o stratach, które temu towarzyszą, a które mogą doprowadzić do tego, że to co opuści pyszczek prądownicy nie będzie prądem skutecznym. Gdzieś tam w innych wątkach toczą się dyskusje na temat wyższości oficerów po SGSP nad tymi po studiach cywilnych. Panowie - macie okazję się wykazać i wyłożyć koledze zależności, o które pyta.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline dj dziadek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: wydajność nominalna węzy
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 28, 2006, 09:36:53 »
hm,Faktycznie,troszke namieszałem w pytaniu. Mam na mysli czy zwiększenie ciśnienia ma sie do zwiększenia wydajności!! tzn. mi tłumaczono ze przy ciś.nominalnym(8atm)uzyskuje sie najkorzystniejsze parametry(ale nie pamietam czy to była ogólna zależność,czy tylko do M8/8),nawet widziałem tabelkę,gdzie po zwiekszeniu ciś.<8atm. wydajność spadała...dziwne,lecz czy prawdziwe?
Jak wspomniałem,wiele opini na ten temat słyszałem,dlatego,chce wiedziec jak jest faktycznie!
Poza tym,nie interesuje mnie "zamykanie prądownicy",załóżmy,ze jest to na wolnym wylewie np. przy przepompowywaniu wody na dalekie odległości
dziekuje
ps. wg moich danyh wydajności sa takie(przy 8atm.) 25-50l/min,52-2hl/min,75-8hl/min,110-16hl/min,

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: wydajność nominalna węzy
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 28, 2006, 12:49:54 »
Odpowiem ci krótko - zwiększając ciśnienie na pompie nie spowodujesz wzrostu wydajności pow. wartości nominalnych, które tak na marginesie są wartościami optymalnymi. Po prostu W52 nie przetłoczysz więcej wody (mówimy cały czas o zwykłej wodzie) niż 200l/min. Żeby przeskoczyć ten próg, musiałbyś dodać do wody np. polimerów, ew. skorzystać z lini o idealnie gładkich powierzchniach wewnętrznych. Przepływowi cieczy przez rurę towarzyszą takie zjawiska jak np. zawirowania przy ściankach spowodowane tarciem, które wydatnie wpływają na ograniczenie ilości cieczy, która jest w stanie przepłynąć tą rurą.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline dj dziadek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: wydajność nominalna węzy
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 28, 2006, 18:24:42 »
A WIEC,BY BYŁ SKUTECZNY PRĄD WODY,AJKIE MUSI BYĆ CIŚNIENIE NA MANOMETRZE POMPY? 4ATM CZY 8ATM? PODAJEMY WODĘ I CO WOGOLE OZNACZA,"SUKTECZNY PRĄD WODY"

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: wydajność nominalna węzy
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 28, 2006, 19:05:27 »
Od czasu upowszechnienia prądownic typu turbo o prądach pojęcie prądu skutecznego nie ma już takiego znaczenia, aczkolwiek warto wiedzieć, że aby taki prąd uzyskać, to trzeba mieć na zakończeniu lini gaśniczej ciśnienie min. 0,4MPa (4 atm.). Z tym tematem wiąże się zagednienie strat ciśnienia, przepływu laminarnego i turbulentnego niezupełnie rozwiniętego oraz rozwiniętego. Nie można zapominać także o niedopuszczeniu do wejścia pompy w kawitacyjny obszar pracy. Tylko zastanówcie się panowie, do czego tak naprawdę jest wam potrzebna tak dogłębna wiedza? Czy każdy strażak musi znać wzór Blasiusa, albo jeszcze bardziej pokręcony Prandtla-Karmana? Dj dziadek - ci koledzy, którzy mówili ci, że pow. 0,8MPa wydajność spada mieli rację i o to ci chyba chodziło. A jeżeli chcesz zgłębić temat, to polecam ci jakąkolwiek politechnikę. Np. na Budowie Maszyn mechanika płynów jest bodajże na trzecim roku... i zapewniam cię, że nie jest to łatwy przedmiot, a poziom jest znacznie wyższy niż na SGSP. A tak OT - może wypowie się w końcu jakiś inżynier po tej szacownej uczelni i wytłumaczy koledze tak po ludzku jak to jest z tymi zależnościami parametrów pracy pompy i z przepływami w lini?

PS. Wpadł mi do głowy przykład, który obrazuje istnienie wartości maksymalnej przepływu. Pewnie zdarzyło ci się dj dziadek widzeć dziurawą beczkę, z której upływa woda przez otwór. Z pewnością zauważyłeś też, że strumień ma taki sam kształt prawie przez cały czas. Wyobraż sobie taką beczkę, wysoką powiedzmy na 200m (przy dnie mamy ciśnienie 2MPa. I wyobraź sobie, że przy dnie jest nasada tłoczna, do której podłączono jeden odcinek W52. Odkręcamy zwawór i woda zaczyna uciekać z beczki... Ja mogę cię zapewnić, że bardzo długo (do osiągnięcia poziomu ciśnienia, które wymusi przepływ laminarny) woda będzie wypływała z naszego odcinka ze stałą wydajnością. A będzie to spowodowane właśnie zjawiskami fizycznymi, towarzyszącymi przepływowi przez rurę. Po prostu jest wartość graniczna przepływu i musisz to zaakceptować. Zwiększanie ciśnienia pow. 0,8MPa nie spowoduje zwiększenia przepływu w lini. Może pozwolić jedynie wyrównać straty ciśnienia spowodowane długością lini, czy też wysokością na jaką musimy podać wodę. Ale należy też pamiętać o tym, że praca pompy w obszarze kawitacyjnym niechybnie prowadzi do jej uszkodzenia.
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2006, 07:48:46 wysłana przez lang »
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Odp: wydajność nominalna węzy
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 04, 2006, 23:45:41 »
proponuję zajrzeć do normy o wężach tłocznych, jest tam czarno na białym że przez wąż W-52 da się przetłoczyć więcej jak 200 l/min - ale są powyżej okreslonej wartości straty!!!!
nominalna wcale nie znaczy maksymalna...
pozdrawiam grono naukowców...
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: wydajność nominalna węzy
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 05, 2006, 08:35:40 »
proponuję zajrzeć do normy o wężach tłocznych, jest tam czarno na białym że przez wąż W-52 da się przetłoczyć więcej jak 200 l/min - ale są powyżej okreslonej wartości straty!!!!
nominalna wcale nie znaczy maksymalna...
pozdrawiam grono naukowców...

Jeśli możesz to udostępnij tę normę albo jej fragment... może jakiś link, który mówi o wydajnościach maksymalnych węży, bo nie każdy ma do niej dostęp.
Jak da się przetłoczyć więcej to napisz konkretnie ile - myślę, że autorowi wątku właśnie o taką odpowiedź chodzi.
Sylwek

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Odp: wydajność nominalna węzy
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 05, 2006, 11:29:32 »
np. waż W52 na odcinku każdego 100 m z łącznikami razem, przy wydajnośći 600 l/min ma straty rzędu 0,55 MPa. A przy 200 l/min tylko 0,07 MPa. Mam gdzieś w papierach te normy o wężach i ich charakterystyce jak znajdę udostepnię oczywiście.
Pozdrawiam
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline strażak prywatny

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: wydajność nominalna węzy
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 07, 2014, 14:34:27 »
Delete znalazłeś już te papiery? No czekamy już 8 rok... :)

ono85

  • Gość
Odp: wydajność nominalna węzy
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 07, 2014, 16:05:00 »
i od takich właśnie dziwnych rzeczy przekręca się świat ludzie nikt przy pożarze nie stoi z przyżądami nie mierzy strat ile litrów wody ucieka przez pyszczek kierowca wie jakie ma podać ciśnienie a dowódca nie musi się martwić czy braknie mu wody bo sieć hydrantów już jest tak zaawansowana że naprawde ma spokojną głowe  :cooo:

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: wydajność nominalna węzy
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 07, 2014, 16:29:06 »
http://www.strazak.pl/index.php?topic=17572.0
Ciekawy wątek na temat faktycznych wartości przepływu w wężach W-75 i 110

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: wydajność nominalna węzy
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 07, 2014, 16:54:32 »
Cytuj
kierowca wie jakie ma podać ciśnienie
no to nie jest takie oczywiste, bo oczekiwania prądownika nie zawsze idą w parze z "doświadczeniem" pana kierowcy  :wall:

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: wydajność nominalna węzy
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 07, 2014, 17:26:47 »
Cytuj
kierowca wie jakie ma podać ciśnienie
no to nie jest takie oczywiste, bo oczekiwania prądownika nie zawsze idą w parze z "doświadczeniem" pana kierowcy  :wall:
u mnie w gminie włączają autopompę i tak już sobie pracuje - kto by tam jakieś ciśnienie ustawiał
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2015, 08:43:11 wysłana przez Fistach »

Offline strażak prywatny

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: wydajność nominalna węzy
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 04, 2015, 12:09:20 »
Witajcie,
dotarłem do pewnego testu z którego wynika, że przez wąż tłoczny 110 przy ciśnieniu 4 bar przepływa ponad 10.500 litrów wody na minutę. Czy to w ogóle możliwe? Rozumiem 4, no 5 tysięcy, ale ponad 10 ???
I drugie pytanie ogólne: zakładam, że wraz ze wzrostem ciśnienia wzrasta przepływ. Do pewnego momentu. W którym właśnie momencie (przy jakim ciśnieniu) następuje przełamanie i spadek wydajności wraz z dalej podnoszonym ciśnieniem ( o ile wystąpi takie zjawisko) ?

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: wydajność nominalna węzy
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 07, 2015, 14:53:02 »
i tak z pozoru prosta sprawa jest trudna.
Na czwartej stronie w tabeli:
http://starszawersja.ppoz.pl/down/pwa/pwa112b.pdf


Offline pichol13

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
  • CSPSP :D
Odp: wydajność nominalna węzy
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 03, 2020, 08:45:07 »
Jaka jest nominalna wydajność węży w-42 ?

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: wydajność nominalna węzy
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 05, 2020, 09:05:47 »
Jaka jest nominalna wydajność węży w-42 ?
wystarczajaca dla wszystkich prądownic :)

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: wydajność nominalna węzy
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 18, 2020, 07:28:57 »
Jaka jest nominalna wydajność węży w-42 ?
Weź zbiornik brezentowy ustaw ciśnienie nominalne na autopompie + 1 odcinek W42 i napełniaj na czas :) Bo wydajność węża to jedno a druga sprawa to używanie go z prądownicą o określonej wydajności i ciśnieniu pracy.