Autor Wątek: Napelnianie butli tlenowych - materialy  (Przeczytany 34329 razy)

Offline Izmo91

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Napelnianie butli tlenowych - materialy
« dnia: Marzec 21, 2014, 20:57:12 »
Witam, jestem zainteresowany zrobieniem kursu napełniania butlu tlenowych (powietrznych) - wiecie, by miec trochę więcej pkt w naborze :) W UDT polecono mi by zrobić to na własną rękę , by samemu się pouczyć, praktykę gdzieś  nabrać i tak zdać :) Czy mógłby ktoś pomóc w odnalezieniu materiałów by się nauczyć do tego :) ?

Mam takie wytyczne:
http://udt.gov.pl/images/Wnioski_druki_formularze/Szcz_tematyka_egz_napeln.doc


Pomoze ktos mi nabyc materialy skad moge wziac? Ogolnie jak to szukac nawet, mnie tylko obchodzi w tych wytycznych o tlen ? Jak np wlasciwosci/wlasnosci itp  gazow  - jakich ?  No przeciez tego jes duzo  wiec jakich ? Moglby ktos pomoc, pomoze ktos robil taki kurs, moze sie podzielic, pomoc ?

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Napelnianie butli tlenowych - materialy
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 21, 2014, 21:29:28 »
Chodzi ci zapewne o napełnianie przenośnych zbiorników ciśnieniowych. Poszukaj w neciekursu gdzieś w okolicy, ciężko nauczyć się z tylko teoretycznie tego.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Napelnianie butli tlenowych - materialy
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 21, 2014, 22:48:20 »
Całkiem niedawno robiłem kurs napełniania przenośnych zbiorników ciśnieniowych i tak:
1. Rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 23 grudnia 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji i magazynowaniu gazów, napełnianiu zbiorników gazami oraż używaniu i magazynowaniu karbidu do podstawa,
do tego podstawy fizyki i :
2. prawo Boyle'a-Mariotte'a; prawo Charles'a, prawo Gay-Lussaca,
3. właściwości fizyczne i chemiczne najpowszechniejszych gazów (tlen, azot, CO2, hel, neon, wodór, argon
4. jednostki ciśnienia i zamiana jednostek
5. pojęcia: atmosfera techniczna, ciśnienie absolutne i inne pierdołki, typu: ważność atestu UDT, okres przydatności tlenu we flaszce itp.
6. znakowanie butli z poszczególnymi gazami
7. oznaczenia butli
8. normy dopuszczające butle do użytku (chodzi o ISO, norma PN i EN, CE)

Przy czym powtarzam, że rozporządzenie to absolutna podstawa. Szczególnie §2, §3, §8, §12.

Tyle w zasadzie wystarczyło żeby zdać egzamin. No i oczywiście praktyka, a nabijania flaszek z Internetu się raczej nie nauczysz...
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline riddick11

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Napelnianie butli tlenowych - materialy
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 21, 2014, 22:57:53 »
Jeżeli chodzi Ci o punkty do psp to ja robiłem w krakowie w jrg4 na własną ręke znalazłem w internecie, przyjechał miglanc z udt, dzień teorii później praktyka, za tydzień egzamin a uprawnienia  pozwalają na napełniane zbiorników przenośnych gazami sprężonymi(powietrze) w butlach aparatów oddechowych, na tlen nie będzie Ci potrzebne bo raczej w straży nie napełnia się tlenem, pamiętam , że ktoś na kursie chciał też na tlen, ale on nurkował wiec tam to może być potrzebne, nie wiem jak to się skończyło bo on to już załatwiał z udt indywidualnie

Offline Izmo91

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Napelnianie butli tlenowych - materialy
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 22, 2014, 01:28:51 »
W UDT podpowiedziano mi, że, gdy nie chce przepłacac to moge na wlasna reke zrobic to. Teori wyczyc z tego linku co podałem (tylko ciezko znalezc materialy w internecie bo niewiadomo w jakim to szukac gatunku, jakie gazy itp;/ ) , zapisac sie na egzamin teoretyczny. Potem znalezc jednostke ktora mi praktyke umozliwi (nauczy mnie prywatnie) i zapisac sie na egzamin praktyczny, podac miejsce gdzie moga go zrobic i tyle. I wlasnie kwestia tej teori, ciezko okreslic czego dokladnie sie uczyc  z tego co ja podalem w linku, bo nie wiadomo jakie gazu konkretnie itp. Levy podal tez cos innego i jest to trudny temat  kurde ;/  A nie chcialbym zapisywac sie na szkolenie i placic 800 zl czy ile, poza tym, u mnie w rejonie takich kursow nawet nie robia. Pomozcie chlopaki jak mozecie : )

edit:

A jezeli chodzi o zrobienie tego w taki sposob jak riddick, to teoria jak sie odbyla ? Pokazywali strazacy Tobie co i jak i to byla Twoja teoria  ? Zdales potem egzamin teoretyczny?  Jak to zalatwic w strazy? Po prostu z Komendantem porozmawiac czy moge u nich zrobic kurs tak ? Kwestia tylko jak to sie dokladnie odbywa, jak ta teoria , kto to prowadzi, jak to zorganizowac?
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2014, 01:31:55 wysłana przez Izmo91 »

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Napelnianie butli tlenowych - materialy
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 22, 2014, 01:43:28 »
Kiedyś słyszałem coś o możliwości zrobienia tego szkolenia w ośrodku szkoleń razem z grupą strażaków PSP, jednak nie wiem na jakiej zasadzie to by się miało odbywać, bo jak dostałem ta informacje, to już było po, więc nie drążyłem tematu.

Ja tam zapłaciłem te 800 złotych za plastik i jest z głowy. Żadnego kombinowania czy problemów - wszystko w jednym miejscu, z materiałami, z wyjaśnieniami prowadzącego i praktyką na sprężarce. Wszystko w dwa dn. 
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline riddick11

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Napelnianie butli tlenowych - materialy
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 22, 2014, 06:35:13 »
Izmo, powiem krok po kroku, poszukałem w necie o takim kursie, najbliżej znalazłem w krakowie więc tam zadzwoniłem i popytałem, już nie pamiętam  z kim tam rozmawiałem ale większość załatwiłem przez telefon,  nazywa sie to

STOWARZYSZENIE INŻYNIERÓW I TECHNIKÓW MECHANIKÓW POLSKICH OŚRODEK DOSKONALENIA KADR  SIMP                         31 – 516  Kraków  ul. Mogilska 20 / 4   
tel / fax: 12 430 67 32;   tel kom: 501 270 603;  e-mail: mbogsimp@interia.pl 
i oni właśnie robią min kursy na:
"Obsługa zbiorników przenośnych w zakresie napełniania gazami sprężonymi i skroplonymi – uprawnienia państwowe URZĘDU DOZORU TECHNICZNEGO Oddział w Krakowie, niezbędne przy napełnianiu zbiorników przenośnych (butli, pojemników) różnego rodzaju gazami sprężonymi i skroplonymi np: ciekłym azotem, propanem - butanem, tlenem, mieszankami tlenowo - powietrznymi, CO2 itp. – zgodnie      z Dz. U. Nr 79/01 ."

a później chyba dali mi nr do kogos z jrg żeby z nim sie kontaktować i on mnie zapisał na kurs, dostałem  wytyczne do przelewu i zt ego co pamiętam to kosztowało ok 400zl, czekałem kilka tygodnie bo nie robią tego często i 99% ludzi na kursie to buli już strażacy zawodowi, kilka osób robilo prywatnie ale nie było z tym  problemu
co do teori to ten SIMP dawał kserówki z materiałami a egzamin przed UDt to był test z dokładnie z tego było na teorii, zdali wszyscy bo simp i udt raczej dobrze się znają, jak znajde te kserówki to prześle, wczoraj w nocy nie znalazłem

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Napelnianie butli tlenowych - materialy
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 22, 2014, 09:20:39 »
Podczas kursu miałem zrobiony sobie spis najważniejszych informacji przydatnych do egzaminu ;)

1. Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji i magazynowaniu gazów, napełnianiu zbiorników gazami oraz używaniu i magazynowaniu karbidu
2. Obowiązuje ono wszystkich oprócz: wojska, górnictwa, żeglugi śródlądowej i morskiej
3. Ciśnienie – nacisk siły na powierzchnie - P=f/s
!!! 1 atm = 1 bar = 1013 hPa = 0,1 MPa = 760mm Hg !!!
4. Prawo Boyla-Mariotta (przemiana izotermiczna)
P1*V1=P2*V2 (odwrotnie proporcjonalnie)
5. !!! Prawo Charles`a (przemiana izochoryczna) !!!
P1/T1=P2/T2 (wprostpropocjonalna) [Cząsteczki uderzają o ściany i wzrasta temperatura (rozdzielacz na dwie butle, schłodzić butle poprzez otoczenie np. w wodzie)]
6. Prawo Gay – Lussaca (przemiana izobaryczna) (ładujesz 200 atm, masz 180atm bo spadnie temp)
V1/T1=V2/T2 (wprostproporcjonalna)
7. Gazy i ich właściwości:
Tlen (bezbarwny, bezwonnym, bez koloru), gęstość 1,4 g/l; toksyczny powyżej 0,5 ata; silny utleniacz
Azot (bezbarwny, bezwonnym, bez koloru), gęstość 1,2 g/l; narkotyczny pod ciśnieniem 3,16 ata
CO2 (bezbarwny, bezwonnym, bez koloru), gęstość 2g/l; trujący
Hel (bezbarwny, bezwonnym, bez koloru), gęstość 0,2 g/l; zamiennik azotu do nurkowania
Wodór (bezbarwny, bezwonnym, bez koloru), gęstość 0,1 h/l, najlżejszy gaz; powyżej 4% silnie wybuchowy
8. !!! Normy: CE – dopuszczenie TYLKO do pracy w Polsce, π – dopuszczenie w całej Unii Europejskiej !!!
9. !!! Przeglądy: pierwsze 2 lata bez przeglądu, potem co 2 lata. Butle techniczne przegląd co 10 lat. !!!
10. !!! Ciśnienie próby to 150% ciśnienia roboczego !!!
11. Uszczerbek wagi większy niż 2% to butla jest niezdatna do użycia
12. Beczka ciśnieniowa – ciśnieniowe naczynie transportowe spawane o pojemności ponad 150 litrów, nie większej niż 1000 litrów;
butla – ciśnieniowe naczynie transportowe o pojemności nie większej niż 150 litrów
zakład napełniający – zakład specjalny posiadający uprawnienie do napełniania gazami zbiorników przenośnych oraz do konserwacji i napraw tych zbiorników;
zbiornik magazynowy (wiązka butli, bank gazów) – stacjonarny zbiornik służący do przechowywania gazów
zbiornik przenośny (magazyn zbiorników przenośnych) – butlę, wiązkę butli, beczkę ciśnieniową, naczynie kriogeniczne.
13. Niedopuszczalne jest napełnianie zbiorników przenośnych, których stan techniczny nie odpowiada wymaganiom bezpiecznej eksploatacji, a w szczególności:
- nie zostały dopuszczone do eksploatacji, przez właściwą jednostkę dozoru technicznego
- nie mają sprawnego wyposażenia
- mają uszkodzone ścianki
- były poddane działaniu płomienia
- nie są oznakowane czytelnie i prawidłowo zgodnie z obowiązującymi przepisami;
- nie są trwale oznakowane w sposób jednoznacznie identyfikujący ich właściciela;
- nie dopuszczalne jest napełnianie zbiornika bez pisemnej zgody jego właściciela;
- każdy zbiornik z gazem powinien być opatrzony znakiem identyfikującym zakład napełniający
14. Niedopuszczalne jest magazynowanie zbiorników przenośnych:
- w piwnicach
- na klatkach schodowych
- na korytarzach
- w wąskich dziedzińcach
- w przejściach dla pieszych i przejazdach, a także w ich pobliżu
- w garażach dla pojazdów
- w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi
- na podestach roboczych urządzeń i innych instalacji
- niedopuszczalne jest w pomieszczeniu magazynowania zbiorników przenośnych ich napełnianie, naprawianie i konserwowanie.
15. !!! PRZED ROZPOCZĘCIEM NAPEŁNIANIA !!!
1) zapytanie właściciela w formie pisemnej o możliwość napełnienia butli
2) zapoznać się z instrukcją obsługi
3) sprawdzić drożność dróg ewakuacyjnych
4) sprawdzić czystość i natężenia oświetlenia w miejscu pracy
5) założyć odzież ochronną (PPE)
6) sprawdzić sprężarkę (napięcie, smarowanie, chłodzenie, wentylacja)
7) skontrolować wizualnie zbiornik do napełniania
8) podłączyć butle ze sprężarką
16. !!! CZYNNOŚCI W TRAKCJE NAŁENIANIA ZBIORNIKA !!!
1) stała kontrola pracy sprężarki oraz napełnianego zbiornika
2) kontrola wskazań manometrów
3) zabezpieczenie pomieszczenia przed dostępem osób niepowołanych
4) kontrola szczelności i temperatury zbiornika
17. !!! CZYNNOŚCI PO ZAKOŃCZENIU NAPEŁNIANIA ZBIORNIKA !!!
1) sprawdzić szczelność napełnionego zbiornika
2) oznaczyć zbiornik cechą identyfikującą zakład napełniający
3) dokonać wpisu do książki pracy sprężarki
4) odstawić zbiornik do magazynu butli napełnionych
5) zabezpieczyć pomieszczenie i wysokociśnieniowe urządzenia sprężające
18. !!! Elementy butli !!!
Nazwa gazu i wzór chemiczny; ciśnienie napełniania (robocze) data przeprowadzonego i następnego badania; znak rzeczoznawcy; nr. fabryczny; tara butli; ciśnienie próbne; pojemność butli; znak kontroli technicznej wytwórcy; grubość ścianki; znak obróbki cieplnej; oznaczenie gatunku materiału; znak wytwórcy;

Offline Izmo91

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Napelnianie butli tlenowych - materialy
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 22, 2014, 17:29:52 »
Podczas kursu miałem zrobiony sobie spis najważniejszych informacji przydatnych do egzaminu ;)

1. Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji i magazynowaniu gazów, napełnianiu zbiorników gazami oraz używaniu i magazynowaniu karbidu
2. Obowiązuje ono wszystkich oprócz: wojska, górnictwa, żeglugi śródlądowej i morskiej
3. Ciśnienie – nacisk siły na powierzchnie - P=f/s
!!! 1 atm = 1 bar = 1013 hPa = 0,1 MPa = 760mm Hg !!!
4. Prawo Boyla-Mariotta (przemiana izotermiczna)
P1*V1=P2*V2 (odwrotnie proporcjonalnie)
5. !!! Prawo Charles`a (przemiana izochoryczna) !!!
P1/T1=P2/T2 (wprostpropocjonalna) [Cząsteczki uderzają o ściany i wzrasta temperatura (rozdzielacz na dwie butle, schłodzić butle poprzez otoczenie np. w wodzie)]
6. Prawo Gay – Lussaca (przemiana izobaryczna) (ładujesz 200 atm, masz 180atm bo spadnie temp)
V1/T1=V2/T2 (wprostproporcjonalna)
7. Gazy i ich właściwości:
Tlen (bezbarwny, bezwonnym, bez koloru), gęstość 1,4 g/l; toksyczny powyżej 0,5 ata; silny utleniacz
Azot (bezbarwny, bezwonnym, bez koloru), gęstość 1,2 g/l; narkotyczny pod ciśnieniem 3,16 ata
CO2 (bezbarwny, bezwonnym, bez koloru), gęstość 2g/l; trujący
Hel (bezbarwny, bezwonnym, bez koloru), gęstość 0,2 g/l; zamiennik azotu do nurkowania
Wodór (bezbarwny, bezwonnym, bez koloru), gęstość 0,1 h/l, najlżejszy gaz; powyżej 4% silnie wybuchowy
8. !!! Normy: CE – dopuszczenie TYLKO do pracy w Polsce, π – dopuszczenie w całej Unii Europejskiej !!!
9. !!! Przeglądy: pierwsze 2 lata bez przeglądu, potem co 2 lata. Butle techniczne przegląd co 10 lat. !!!
10. !!! Ciśnienie próby to 150% ciśnienia roboczego !!!
11. Uszczerbek wagi większy niż 2% to butla jest niezdatna do użycia
12. Beczka ciśnieniowa – ciśnieniowe naczynie transportowe spawane o pojemności ponad 150 litrów, nie większej niż 1000 litrów;
butla – ciśnieniowe naczynie transportowe o pojemności nie większej niż 150 litrów
zakład napełniający – zakład specjalny posiadający uprawnienie do napełniania gazami zbiorników przenośnych oraz do konserwacji i napraw tych zbiorników;
zbiornik magazynowy (wiązka butli, bank gazów) – stacjonarny zbiornik służący do przechowywania gazów
zbiornik przenośny (magazyn zbiorników przenośnych) – butlę, wiązkę butli, beczkę ciśnieniową, naczynie kriogeniczne.
13. Niedopuszczalne jest napełnianie zbiorników przenośnych, których stan techniczny nie odpowiada wymaganiom bezpiecznej eksploatacji, a w szczególności:
- nie zostały dopuszczone do eksploatacji, przez właściwą jednostkę dozoru technicznego
- nie mają sprawnego wyposażenia
- mają uszkodzone ścianki
- były poddane działaniu płomienia
- nie są oznakowane czytelnie i prawidłowo zgodnie z obowiązującymi przepisami;
- nie są trwale oznakowane w sposób jednoznacznie identyfikujący ich właściciela;
- nie dopuszczalne jest napełnianie zbiornika bez pisemnej zgody jego właściciela;
- każdy zbiornik z gazem powinien być opatrzony znakiem identyfikującym zakład napełniający
14. Niedopuszczalne jest magazynowanie zbiorników przenośnych:
- w piwnicach
- na klatkach schodowych
- na korytarzach
- w wąskich dziedzińcach
- w przejściach dla pieszych i przejazdach, a także w ich pobliżu
- w garażach dla pojazdów
- w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi
- na podestach roboczych urządzeń i innych instalacji
- niedopuszczalne jest w pomieszczeniu magazynowania zbiorników przenośnych ich napełnianie, naprawianie i konserwowanie.
15. !!! PRZED ROZPOCZĘCIEM NAPEŁNIANIA !!!
1) zapytanie właściciela w formie pisemnej o możliwość napełnienia butli
2) zapoznać się z instrukcją obsługi
3) sprawdzić drożność dróg ewakuacyjnych
4) sprawdzić czystość i natężenia oświetlenia w miejscu pracy
5) założyć odzież ochronną (PPE)
6) sprawdzić sprężarkę (napięcie, smarowanie, chłodzenie, wentylacja)
7) skontrolować wizualnie zbiornik do napełniania
8) podłączyć butle ze sprężarką
16. !!! CZYNNOŚCI W TRAKCJE NAŁENIANIA ZBIORNIKA !!!
1) stała kontrola pracy sprężarki oraz napełnianego zbiornika
2) kontrola wskazań manometrów
3) zabezpieczenie pomieszczenia przed dostępem osób niepowołanych
4) kontrola szczelności i temperatury zbiornika
17. !!! CZYNNOŚCI PO ZAKOŃCZENIU NAPEŁNIANIA ZBIORNIKA !!!
1) sprawdzić szczelność napełnionego zbiornika
2) oznaczyć zbiornik cechą identyfikującą zakład napełniający
3) dokonać wpisu do książki pracy sprężarki
4) odstawić zbiornik do magazynu butli napełnionych
5) zabezpieczyć pomieszczenie i wysokociśnieniowe urządzenia sprężające
18. !!! Elementy butli !!!
Nazwa gazu i wzór chemiczny; ciśnienie napełniania (robocze) data przeprowadzonego i następnego badania; znak rzeczoznawcy; nr. fabryczny; tara butli; ciśnienie próbne; pojemność butli; znak kontroli technicznej wytwórcy; grubość ścianki; znak obróbki cieplnej; oznaczenie gatunku materiału; znak wytwórcy;

Jak to co podales wyucze sie to za pewne zdam egz. teoretyczny tak  ? :)

Uwazacie ze samemu zrobienie takiego kursu jak opisalem jest warte tego wszystkiego? 
Dodatkowo dodam ze u mnie w rejonie ciezko z takimi kursami nawet jest, zadko kiedy robia itp
Zeby gdzies sie dolaczyc jak riddick to trzeba chyba do UDT dzwonic pytac czy sie orientuja gdzie takie kursy robia ? Bo chyba dzwonic do psp to slaba opcja, riddick jakos tak na okolo robil.

Offline riddick11

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Napelnianie butli tlenowych - materialy
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 22, 2014, 20:13:14 »
no dokładnie znalazłem na internecie ten ośrodek OŚRODEK DOSKONALENIA KADR  SIMP  oni powiedzieli, że będzie taki kurs w straży, podali mi nr do oficera co się tym zajmował on mnie zapisał i już to z nim załatwiałem wszystko, myśle że możesz uderzyć prosto do udt tylko wtedy sam się uczysz no i pasowałoby znaleźć sprężarkę na której mógłbyś zdawać

Offline Izmo91

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Napelnianie butli tlenowych - materialy
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 23, 2014, 02:19:00 »
no dokładnie znalazłem na internecie ten ośrodek OŚRODEK DOSKONALENIA KADR  SIMP  oni powiedzieli, że będzie taki kurs w straży, podali mi nr do oficera co się tym zajmował on mnie zapisał i już to z nim załatwiałem wszystko, myśle że możesz uderzyć prosto do udt tylko wtedy sam się uczysz no i pasowałoby znaleźć sprężarkę na której mógłbyś zdawać
najgorsze w tym to znalezc material do uczenia :(

Offline strazaksam22

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Napelnianie butli tlenowych - materialy
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 28, 2015, 10:21:29 »
Witam wszystkich. Na początku się przywitam bo jestem tu nowy. Ja kurs napełniania przenośnych zbiorników ciśnieniowych kończyłem w wieluńskim ośrodku szkolenia zawodowego, ale szkolą na terenie całej Polski, tutaj link: http://www.kursy-wielun.pl/szkolenie-uprawnienia-napelniania-przenosnych-zbiornikow-cisnieniowych.htm.
Kurs trwał 3 dni, 3 dnia od razu był egzamin przed komisją UDT, każdy z nas wcześniej otrzymał masę materiału do uczenia. Zakres uprawnień jakie otrzymaliśmy będzie uprawniał mnie do napełniania przenośnych zbiorników ciśnieniowych o poj. pow 350 cm3 sprężonym powietrzem, tlenem, azotem oraz ich mieszankami. Egzamin wszyscy zdali. Polecam i pozdrawiam:)

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Napelnianie butli tlenowych - materialy
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 28, 2015, 11:40:26 »
Robiłeś kurs w Gliwicach?
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

razzor

  • Gość
Odp: Napelnianie butli tlenowych - materialy
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 28, 2015, 16:18:17 »
Jak dla mnie ten post to najzwyklejsza reklama, pierwszy post i od razu polecenie jakiegoś ośrodka.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Napelnianie butli tlenowych - materialy
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 30, 2015, 17:53:21 »
Byłem na kursie organizowanym przez tego Pana w zeszłym tygodniu w Gliwicach. Był to kurs  napełnianie przenośnych butli ciśnieniowych gazami oddechowymi. Na wstępie okazało się, że zajęcia poprowadzi człowiek, który ma własną napełnialnię, lat ok 70, który faktycznie posiadał wiedzę ale jest różnica między posiadaniem wiedzy, a umiejętnością jej przekazania. Przyszedł czas na rozdanie materiałów do nauki. Podejrzewam, że ani organizator ani prowadzący nie przeczytali nawet tych materiałów przed rozdaniem uczestnikom szkolenia. Część treści powtarzała się po 2-4 razy, niektóre materiały były wydrukowane żywcem z jakiegoś forum, zawierały wiele merytorycznych błędów.  Zajęcia były przez dwa dni, skakanie po tematach nawet niezbliżonych z napełnianiem butli. Żadnego pokazywania na butli, jakiegoś sensownego omawiania całej kwestii napełniania gazami oddechowymi. Ludzie chcieli z ręką na sercu przygotować się do egzaminu z materiałów ale nie bardzo było z czego. Na egzaminie pan prowadzący siedział przy komisji UDT i dopowiadał swoje, nie dość, że swoimi wypowiedziami irytował egzaminatorów to jeszcze przeszkadzał zdającym. Z resztą na egzaminie okazało się, że to nie kurs tylko na gazy oddechowe, a na wszystkie gazy. Organizator nawet nie raczył się pojawić na kursie, który kosztował 448zł od głowy x 16 osób za łącznie 3h zajęć.
Jestem ogromnie zniesmaczony organizacją i szczerze NIE polecam.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline pozdropowicz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Napelnianie butli tlenowych - materialy
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 18, 2015, 13:49:51 »
Ja w listopadzie poszedłem do UDT zapisałem sie na egzamin z kolegą i sami przygotowaliśmy się do niego :) Musieliśmy tylko znaleźć miejsce gdzie zostanie przeprowadzony egzamin w naszym przypadku było to centrum nurkowe. Dla właściciela dalismy 0.7l Finlandii i wszystko nam fajnie pokazał od strony praktycznej. Co do egzaminu to słabo byliśmy przygotowani ale zdaliśmy :D 90% pytań egzaminatorów (było ich 2) to pytania o oznaczenia na butli. 152zł egzamin i zrzuta z kumplem na wódkę.

Strażak90

  • Gość
Odp: Napelnianie butli tlenowych - materialy
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 18, 2015, 16:56:23 »
W ubiegłym roku kończyłem w/w kurs, jeśli, ktoś potrzebuje materiały szkoleniowe to niech odezwie się na pw :)

Offline ubi666

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Napelnianie butli tlenowych - materialy
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 04, 2015, 12:22:23 »
witam serdecznie, wie ktos moze czy w świetokrzyskim gdzies mozna zrobic ten kurs? dzwoniłem do UDT w Kielcach i nie moge sie dodzwonic juz ktorys dzien.

Offline matiosy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Napelnianie butli tlenowych - materialy
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 06, 2015, 21:37:40 »
Mnie interesuje kujawsko-pomorskie
Od bardzo długiego czasu w tym woj. w ogóle nie było takiego kursu
Ja nianiol :)

Offline FireGirl10

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Napelnianie butli tlenowych - materialy
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 06, 2016, 11:55:46 »
Witam. Szukam kursu na butle dla męża. Interesuje mnie coś na śląsku. Możecie coś polecić? Sporo info ale nie wiem co wybrać.  :gwiazdki:

Offline Sylwia Omega

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Napelnianie butli tlenowych - materialy
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 21, 2016, 14:50:17 »
Polecam szkolenie z zakresu: Napełnianie i obsługa zbiorników ciśnieniowych, butli i ich wiązek, gazami technicznymi: tlen, powietrze, azot, argon
Szkolenia w Zabrzu, egzaminy UDT - bardzo przychylna komisja egzaminacyjna. Wszystko sprawnie i na temat. W ramach szkolenia zajęcia teoretyczne, praktyka na napełniali, materiały szkoleniowe, przykładowe testy egzaminacyjne, organizacja egzaminu przed komisją a dokumenty wysyłane na adres domowy.

Szkolenie prowadzone przez wykwalifikowanego i doświadczonego wykładowcę w Ośrodku Szkolenia Zawodowego Omega s.c. w Zabrzu. Grupy zbierają się średnio co miesiąc lub dwa. Terminy dostępne na stronie www lub info tel. 668 070 070

http://www.oszomega.pl/pl/szkolenia/napelnianie-i-obsluga-urzadzen-cisnieniowych/6

Ponadto specjalne pakiety szkoleń przygotowane dla klientów, przyszłych strażaków:  http://www.oszomega.pl/pl/szkolenia/pakiet-strazaka/8
100 % satysfakcji i gwarancja zdanego egzaminu przed UDT lub zwrot kosztu! To się opłaca :) A co najważniejsze dodatkowe pkt za uprawnienie na postępowaniu rekrutacyjnym do PSP :))))

POLECAM !!!




Offline sebadelta

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Napelnianie butli tlenowych - materialy
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 28, 2017, 13:40:38 »
 TESTY  2017
                                                                          Pytania z zakresu szkolenia
                                           Napełnianie zbiorników przenośnych –butli na gazy sprężone
1.   Co to jest urządzenie techniczne oraz co to jest dozór techniczny nad urządzeniami technicznymi-omówić w oparciu o Ustawę o dozorze technicznym z dn.21.12.2000r.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
2.   Jakie jednostki dozoru technicznego powołano ustawą i zakres ich działąnia-(Ustawa o dozorze technicznym  z  dn.21.12.2000r.)…………………………………………………………………………………………………………………………………………
3. Podział gazów ze względu:
    Na ich skład-(podać przykłady)……………………………………………………..
    Na ich stan fizyczny-(podać przykłady)………………………………………….
4.  Jaki zbiornik ciśnieniowy nazywamy zbiornikiem przenośnym, podać rodzaje………………………………………….
5. Omówić konstrukcje butli bez szwu,  ze szwem……………………………………
6. Omówić właściwości gazów oraz zagrożenia wynikające z ich magazynowania
    -sprężonych azot,powietrzespręzone,tlen,itp……………………………………………………………………………………………
    -skroplonych-mieszanina gazu chłodniczego,miesz.propan-butan,CO2,ITP……………………………………………….
7. Omówić sposób znakowania butli na:
     -gazy sprężone …………………………………………………………………………………………………………………………………………
     -gaży skroplone………………………………………………………………………………………………………………………………………..
8.  Podać sposób znakowania  butli dopuszczanej do dalszej eksploatacji:
     -sposób oznakowania daty odbiorczego…………………………………………………………………………………………………..
     - sposób oznakowania daty następnego badania okresowego………………………………………………………………….
9. Podać główne przyczyny odrzucenia, dyskwalifikacji butli które nie pozwalają na dalszą jej eksploatacje tj napełnianie…………………………………………………………………………………………………………………………………………………
10.
11.
12.   
« Ostatnia zmiana: Styczeń 28, 2017, 13:55:24 wysłana przez sebadelta »

Offline lesek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Napelnianie butli tlenowych - materialy
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 28, 2017, 14:23:59 »
Jestem po egzaminie, przygotowywałem się sam (całość wyniosła mnie 152 zł za egzamin + 100 zł dla udostępniającego sprężarkę). Materiał zorganizowałem sam i wszystkie skompresowałem po przebraniu i syntezie w jeden plik także korzystajcie  :kwit:. Lepszego zbioru nie znajdziecie nigdzie.

http://drogaratownika.pl/do-pobrania/ -> zeskrolujcie niżej na "Dla kandydatów do straży pożarnej" i "Zbiór materiałów do nauki na egzamin z UDT „Napełnianie zbiorników ciśnieniowych gazami sprężonymi (oddechowymi)” – by Droga Ratownika

Pozdrawiam

Offline lukas110

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Napelnianie butli tlenowych - materialy
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 16, 2018, 19:02:45 »
Panowie może ktoś na podkarpaciu robil ?
Ktoś coś?

Offline mamed

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Napelnianie butli tlenowych - materialy
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 16, 2018, 22:47:59 »
ja chciałbym zrobic ten kurs na podkarpaciu , jesli ktos cos wie na ten temat proszę o informacje