Autor Wątek: Oświadczenie majątkowe strażaka  (Przeczytany 60983 razy)

Offline Tadzik987

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #75 dnia: Luty 22, 2022, 11:24:04 »
Nie ma obowiązku wpisywania 500+ w oświadczeniu

dlaczego, skoro jest to dochód.... nawet 300 + trzeba wpisać
Nie zapomnij wpisać dochodów żony. Komisja w razie W chce wiedzieć wszystko. Co w skarpetach też...

Absolutnie, niech Ci podadzą podstawę prawną. To jest twoje oświadczenie majątkowe nie żony

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #76 dnia: Luty 22, 2022, 11:53:49 »
Bzdury piszesz sprawdź czym jest "Małżeńska wspólność majątkowa" tylko intercyza załatwia temat i to też nie do końca
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2022, 11:59:22 wysłana przez pb11 »

Offline Tadzik987

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #77 dnia: Luty 22, 2022, 12:56:13 »
Bzdury piszesz sprawdź czym jest "Małżeńska wspólność majątkowa" tylko intercyza załatwia temat i to też nie do końca

Nigdy nie podawałem i nikt u mnie nie podaje dochodów współmałżonka. Zapytaj w KG uzyskasz taka sama odpowiedź.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #78 dnia: Luty 22, 2022, 13:12:52 »
 Może art. 31 i 33 K. r.i.o rozjaśni sprawę bo tak dyskusja z argumentem "bo ja tak robię i nikt się nie przyczepił" nie ma sensu.
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2022, 14:13:39 wysłana przez pb11 »

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #79 dnia: Luty 22, 2022, 16:25:57 »
Swojego czasu u mnie w KM była oficjalna interpretacja kadr ze dochody współmałżonka nie są ujmowane w oświadczeniu i tego się od lat trzymamy

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #80 dnia: Luty 22, 2022, 16:37:43 »
Obawiam się, że o ile wcześniejsze wzory oświadczeń pozwalały na jakąś interpretację, o tyle w tym jest już jasno o wspólnocie majątkowej.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #81 dnia: Luty 22, 2022, 18:07:44 »
Swojego czasu u mnie w KM była oficjalna interpretacja kadr ze dochody współmałżonka nie są ujmowane w oświadczeniu i tego się od lat trzymamy

Ja jednak bym prosił o podawanie podstaw prawnych takiego a nie innego działania, coś więcej niż kadry tak mówiły. Albo chociaż pokazania tej ich interpretacji bo nóż widelec istnieje nieznany mi przepis pozwalający obejść współwłasność majątkową i czegoś nowego się dowiem. Pozdrawiam.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #82 dnia: Luty 22, 2022, 20:19:17 »
Swojego czasu u mnie w KM była oficjalna interpretacja kadr ze dochody współmałżonka nie są ujmowane w oświadczeniu i tego się od lat trzymamy

Ja jednak bym prosił o podawanie podstaw prawnych takiego a nie innego działania, coś więcej niż kadry tak mówiły. Albo chociaż pokazania tej ich interpretacji bo nóż widelec istnieje nieznany mi przepis pozwalający obejść współwłasność majątkową i czegoś nowego się dowiem. Pozdrawiam.

Nie jestem Ci w stanie podać podstawy prawnej, był taki mail u nas od kadr i wszyscy się tego trzymali.

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 220
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #83 dnia: Luty 22, 2022, 23:30:04 »
czołem;
w załącznikach kilka wybranych interpretacji;
a tutaj http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/73C9233E odpowiedź na interpretację przez wiceministra MSWiA;
gdzieś w robicie mam jeszcze jakieś interpretacje dla Policji i Straży Granicznej; (jak będę miał czas to poszukam i dołączę);
oczywiście ktoś może powiedzieć "ale to nie dotyczy PSP"  - ale przyjmując metodę wnioskowania "per analogiam" uważam że spokojnie można zastosować w PSP;
ponadto uważam, że gdyby podawanie przychodów małżonka było obowiązkowe to "racjonalny ustawodawca" dość radykalnie uściślając w nowym rozporządzeniu dane czy to w pozycji A.VII (organy) czy 12 (reszta strażaków) dołożyłby kolejny wiersz "przychody współmałżonka"  - skoro jednak nie zawarł......

Offline Tadzik987

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #84 dnia: Luty 22, 2022, 23:42:04 »
Ale wiesz użytkownik pb11 chce podstaw prawnych bo Pani z kadr mówi że ma wpisać to wpisuje  :rofl: pewnie interpretację go nie interesują  :szalony:

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #85 dnia: Luty 22, 2022, 23:57:13 »
Gdybyś odrobine ogarniał to zauważyłbyś że ja podałem podstawę prawną swego działania, to Ty powołujesz się na Panią z kadr lub bo ja tak robię.
Także ten tego wiecie rozumiecie.  Nawiasem mówiąc wspominałeś o info z KG podrzuć mi szarakowi żebym się zapoznał. Chyba że jej nie ma a dodałeś to sobie żeby się podbudować.
I nie odnoś się w przyszłości do mnie tylko , przedstaw opinię KG lub podstawę prawną dlaczego nie. Ja dlaczego tak podałem.

I jeszcze jedno czy ktoś przeczytał oświadczenie i zauważył że rubryki tam zawarte uwzględniają zwrot współwłasności małżeńskiej nawet w kwestii przychodów w punkcie 12. I teraz jeśli nie masz intercyzy to zgodnie z k.r.i.o przychód twojej żony to twój przychód (majątek)

czy 12 (reszta strażaków) dołożyłby kolejny wiersz "przychody współmałżonka"  - skoro jednak nie zawarł......
A kolumna obok to się nie liczy?
Wystarczy zrozumieć że bez intercyzy Twój dochód jest żony a żony twój tworząc majątek wspólny.  Na tej zasadzie wpisujesz do oświadczenia cały dom,działkę, samochód, mieszkanie itp. a nie część twoją ( którą ewentualnie może wskazac sąd) majątku wspólnego.
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2022, 07:48:25 wysłana przez Butel »

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #86 dnia: Luty 23, 2022, 21:18:44 »
@pb11 ja też się nie zgodzę. W oświadczeniu jest zapis "uzyskałem w roku ubiegłym przychody". Czy wskażę, że należą do majątku osobistego czy stanowią małżeńska wspólność majątkową jest uzależnione od stanu cywilnego i posiadania rozdzielności. Ja uzyskałem przychody a nie mój małżonek... I taką interpretację stosuję. Zwłaszcza, że np. moja żona ma zakaz ujawniania wielkości swojego wynagrodzenia. Jeśli ujawni, traci pracę ze swojej winy.
tu znalazłem kilka słów na ten temat:
https://www.prawo.pl/samorzad/watpliwosci-w-sprawie-oswiadczen-majatkowych,78907.html


Gdybyś odrobine ogarniał to zauważyłbyś że ja podałem podstawę prawną swego działania, to Ty powołujesz się na Panią z kadr lub bo ja tak robię.
Także ten tego wiecie rozumiecie.  Nawiasem mówiąc wspominałeś o info z KG podrzuć mi szarakowi żebym się zapoznał. Chyba że jej nie ma a dodałeś to sobie żeby się podbudować.
I nie odnoś się w przyszłości do mnie tylko , przedstaw opinię KG lub podstawę prawną dlaczego nie. Ja dlaczego tak podałem.

I jeszcze jedno czy ktoś przeczytał oświadczenie i zauważył że rubryki tam zawarte uwzględniają zwrot współwłasności małżeńskiej nawet w kwestii przychodów w punkcie 12. I teraz jeśli nie masz intercyzy to zgodnie z k.r.i.o przychód twojej żony to twój przychód (majątek)

czy 12 (reszta strażaków) dołożyłby kolejny wiersz "przychody współmałżonka"  - skoro jednak nie zawarł......
A kolumna obok to się nie liczy?
Wystarczy zrozumieć że bez intercyzy Twój dochód jest żony a żony twój tworząc majątek wspólny.  Na tej zasadzie wpisujesz do oświadczenia cały dom,działkę, samochód, mieszkanie itp. a nie część twoją ( którą ewentualnie może wskazac sąd) majątku wspólnego.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #87 dnia: Luty 23, 2022, 23:59:17 »
Przecież zaznaczyłem, że zależy od tego czy posiadasz czy nie rozdzielność majątkową ze swoją połowicą.
Jeśli nie to k.r.i.o raczej nie pozostawia pola do interpretacji i mimo że boli twój przychód jest jej a jej twój i wchodzą w małżeńską współwłasność majątkową. Macie z punktu widzenia prawa wspólne pieniądze tak jak i wspólny dom i samochód itp. (Chyba, że ktoś coś odziedziczył)
Co do ujawniania zarobków  to oświadczenia, mimo że nie mają klauzuli zastrzeżone to zobowiązani jesteśmy do postępowania z nimi tak jakby miały.

Co do samorządowców i przytoczonych opinii.
Samorządy to inna ustawa inny wzór oświadczenia my mamy swoją i się jej trzymajmy. Niemniej podane wcześniej opinie odnośnie radnych to jakieś kuriozum odpowiedz sformułowana tak żeby każdy wybrał sobie z tego, co chce, standardowy bełkot prawny pozwalający uciec od jednoznacznej odpowiedzi. W sentencji to już czysty "Wałęsa " jestem za a nawet przeciw.
Tu masz np. interpretacji z 2019
"Ustawodawca konsekwentnie wprowadza w art. 33 k.r.o. Wyliczenie enumeratywne elementów wchodzących w skład majątku osobistego małżonka, w którym nie wymienia wynagrodzenia za pracę. Dlatego też słusznym wydaje się zaliczenie wynagrodzenia współmałżonka do majątku wspólnego, podlegającego de facto ujawnieniu w oświadczeniu majątkowym – mówi prof. Augustyniak."

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/samorzad/oswiadczenia-majatkowe-samorzadowcow,265278.html"
 
I co z tych wszystkich opinii wynika? jedynie to, że opinia prawna jest jak dupa i każdy ma swoją lub taką, za jaką zapłaci.

Poza tym czy nie zastanawia was, dlaczego tak często gęsto osoby powoływane uciekają w rozdzielność majątkową.

Podstawowa sprawa to zrozumieć, że bez intercyzy zgodnie z prawem nie ma mojego i żony przychodu tylko mamy wspólny przychód.  I nikt nie każe ci podawać przychodu żony (indywidualnie) tylko przychód twój i żony z tytułu pracy lub stosunku służbowego lub innej formy przynoszącej przychód, wchodzącego lub nie do określonych składników majątku osobistego lub wspólnego.
 Możesz mieć np. z PSP 100 tys. i z pracy swojej poza PSP 50 tys., żona z pracy 100 to podajesz z stosunku służbowego 100 z pracy 150. Nikt nie każe ci wyodrębniać przychodu żony, bo bez intercyzy nie ma czegoś takiego. W oświadczeniu nie wpisujesz przychodu żony tylko swój (wasz wspólny) uwzględniający przychody żony.

I jeszcze raz z wzoru oświadczenia ( naszego ) (Dz.U. 2021 poz. 1794)

osławiony punkt 12.
12. Uzyskałem(-łam) w roku ubiegłym przychody: (w poniższej tabeli należy podać: źródła uzyskanego przychodu, kwoty przychodów faktycznie uzyskane z poszczególnych źródeł, przynależność przychodu do majątku osobistego składającego oświadczenie albo do majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową5
i wyjasnienie 5
5 Zgodnie z art. 31 § 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359) do majątku wspólnego należą pobrane wynagrodzenia za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków oraz dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków.

To jest z naszego wzoru oświadczenia co jeszcze ustawodawca ma napisać aby dać do zrozumienia obywatelowi że jeśli nie posiadasz intercyzy to interesuje go cały dochód   twój i żony a nie tylko twój. Ujawniając go nie musisz indywidualizować w jakim stopniu który z was przyczynił się do jego osiągnięcia, nikt o to nie pyta.


Ps* na ten moment z swojej strony kończę dyskusję w tym temacie. Pozwolisz, że pozostanę przy swoim stanowisku dopóty ktoś nie podważy go wskazując konkretne § w ustawach ( nie interpretacje i to jeszcze nie odnoszące się bezpośrednio do naszych regulacji prawnych omawiające nie nasze  wzory oświadczeń), które to uznawałyby dochody żony ( bez intercyzy), jako jej majątek odrębny.
Pozdrawiam.

« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2022, 16:09:41 wysłana przez pb11 »

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #88 dnia: Luty 24, 2022, 21:24:48 »
pb11
Nie podważam Twojego stanowiska, które sprecyzowałeś na końcu wypowiedzi - dochód żony (bez intercyzy) jest majątkiem wspólnym (objętym małżeńską wspólnością majątkową). Zgadzam się.

Jakiś czas temu czytałem interpretację zrobioną dla Policji i jest zbieżna z moim stanowiskiem. Odpowiada mi, więc się jej trzymam. Niestety dziś nie znalazłem tego dokumentu. Ale nie zamierzam Cię przekonywać na siłę. I jest to "tylko" interpretacja. Ale Ty też opierasz się na własnej interpretacji przepisów.

Jeśli ustawodawca użył stwierdzenia "uzyskałem", w domyśle "ja", to nie ma na myśli mojego gospodarstwa domowego tylko mnie. Można przecież określić "Przychody mojego gospodarstwa domowego wynoszą"
Oczywiście, bez rozdzielności majątkowej, mój uzyskany przychód należy do majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową. Zgadzam się z Tobą. I tak wpisuję w oświadczenie. Mało tego, przychód mojej żony (nie mamy rozdzielności) również należy do majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową. Ale wciąż uważam, że nie jest to przychód, który Ja uzyskałem. I tu jest istota rozbieżności. Bo to nie JA uzyskałem przychód mojej żony, tylko moja żona go uzyskała. I, oczywiście (bez intercyzy) wlicza się do wspólnego majątku.
Oszczędności na kontach, podobnie jak wspólne kredyty sumuję i wykazuję w oświadczeniu.
Co do klauzuli oświadczeń, to choćby w przypadku komendantów są już publikowane. Dlaczego komendant ma ujawniać zarobki swojej żony? Zwłaszcza, gdy żona może utracić pracę z tego powodu. Niedawno była propozycja, by oświadczenia wszystkich strażaków publikować w BIPie.
Pb11,
nie chcę kłócić się z Tobą. Są różne interpretacje i przyjmij sobie tą, która odpowiada Tobie. Ja wybrałem opisaną i tak podchodzę do składających oświadczenia, które czasem mam (umiarkowaną) przyjemność weryfikować.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #89 dnia: Marzec 18, 2022, 09:25:34 »
Strazak wro, a może należałoby zacząć od tego, że oświadczenie majątkowe powinno odzwierciedlać stan posiadania (przynajmniej w założeniu). Więc pkt 12 sformułowany jest beznadziejnie, bo należy w nim podać przychód z danego roku. Ale każdy średnio myślący wie, że przychód nie przekłada się na dochód. Można mieć np. firmę, która "pracuje" na marży ok 3%. Przy przychodzie 1 mln daje to dochód 30 000zł - więc rozbieżność jest zajebista. Jeżeli ktoś pracuje tylko na etacie, to koszty uzyskania przychodu są znikome w porównaniu z przychodem. Natomiast, jeżeli ktoś prowadzi działalność gospodarczą, to może też mieć z tego tytułu stratę (rozpoczęcie działalności, duże inwestycje, załamanie koniunktury, itp.), więc podawanie w takim przypadku PRZYCHODU z tej działalności, to już w ogóle odlot i abstrakcja  :wall:

Offline strazakos_jrg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #90 dnia: Marzec 19, 2022, 19:33:06 »
A jeśli żona nie udostępnia mi teoretycznie/praktycznie swojego przychodu/dochodu to co zrobić? Nie wiem ile, więc można napisać, że oświadczam, że nie posiadam takiej wiedzy i tyle. W razie kontroli mogą wezwać - choć nie sądzę - lub napisać o uzupełnienie.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #91 dnia: Marzec 20, 2022, 13:35:38 »
U nas jest informacja, żeby dopisywać "małżonka nie wyraziła zgody na ujawnienie jej zarobków"

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.912
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #92 dnia: Marzec 20, 2022, 19:06:18 »
Ja nie pisze nic..I nikt nigdy się nie przyczepił.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #93 dnia: Marzec 21, 2022, 23:08:31 »
Strazak wro, a może należałoby zacząć od tego, że oświadczenie majątkowe powinno odzwierciedlać stan posiadania (przynajmniej w założeniu). Więc pkt 12 sformułowany jest beznadziejnie, bo należy w nim podać przychód z danego roku. Ale każdy średnio myślący wie, że przychód nie przekłada się na dochód. Można mieć np. firmę, która "pracuje" na marży ok 3%. Przy przychodzie 1 mln daje to dochód 30 000zł - więc rozbieżność jest zajebista. Jeżeli ktoś pracuje tylko na etacie, to koszty uzyskania przychodu są znikome w porównaniu z przychodem. Natomiast, jeżeli ktoś prowadzi działalność gospodarczą, to może też mieć z tego tytułu stratę (rozpoczęcie działalności, duże inwestycje, załamanie koniunktury, itp.), więc podawanie w takim przypadku PRZYCHODU z tej działalności, to już w ogóle odlot i abstrakcja  :wall:
Zgadzam się, że powinno.... Ale jest przychód a nie dochód. Ja oceniając oświadczenia biorę pod uwagę przychód strażaka, który wlicza się, bądź też nie do wspólnego majątku. Nie oczekuję wpisywania przychodu żony. I tyle. Ja tak weryfikuję oświadczenia, które sprawdzam.

Offline Szary_strazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #94 dnia: Maj 07, 2022, 09:49:45 »
Witam szanownych kolegów i koleżanki :)
 Czy w Waszych komendach też ostatnio trwa akcja pod tytułem "dokładne (aż za bardzo) sprawdzanie oświadczeń majątkowych"? Kwestionowana jest każda nieścisłość (chociaż nie znam klucza wyławiania owych nieścisłości), konieczne są wyjaśnienia na piśmie itp. Zastanawiam się, czy to akcja ogólnopolska, czy tylko wymysł poszczególnych komend. Jeżeli ogólnopolska, to ciekawe jakie jest jest drugie dno...

Offline pawel1993

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #95 dnia: Maj 07, 2022, 14:35:36 »
Polecam paragraf 9

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210001794

Od tego roku zmieniły się sprawy dotyczące naszych oświadczeń majątkowych.

Offline andoria

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #96 dnia: Maj 07, 2022, 20:28:27 »
Witam szanownych kolegów i koleżanki :)
 Czy w Waszych komendach też ostatnio trwa akcja pod tytułem "dokładne (aż za bardzo) sprawdzanie oświadczeń majątkowych"? Kwestionowana jest każda nieścisłość (chociaż nie znam klucza wyławiania owych nieścisłości), konieczne są wyjaśnienia na piśmie itp. Zastanawiam się, czy to akcja ogólnopolska, czy tylko wymysł poszczególnych komend. Jeżeli ogólnopolska, to ciekawe jakie jest jest drugie dno...
Przyszły odgórne zalecenia niestety.

Offline Fire-erif

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #97 dnia: Maj 30, 2022, 09:58:50 »
Witam
Orientuje się ktoś jak to jest z nieterminowym złożeniem oświadczenia majątkowego?
Szukałem informacji co za to grozi, ale konkretów nie widać. A wydaje mi się że zwyczajnie upomnienie w związku z niedopełnieniem obowiązków służbowych. Ale może ktoś miał podobny problem

Offline michal32

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Oświadczenie majątkowe strażaka
« Odpowiedź #98 dnia: Styczeń 06, 2024, 10:05:44 »
Czy posiada z Was ktoś aktualną wersje oświadczenia majątkowego w wersji WORD (.doc) ? Mam w wersji PDF, ale nie dam rady zedytować wielkości kolumny/czcionki aby wszystko wpisać.