Autor Wątek: Reorganizacja Komend  (Przeczytany 8449 razy)

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Reorganizacja Komend
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 21, 2006, 22:37:14 »
Większość tematów na tym forum to ciągły konflikt zmianowych z biurem i słownych utarczek.
To prawda, każdy temat się rozmydla, bo dyskusja zasadnicza schodzi na boczny tor, a zaczynają się przepychanki kto ważniejszy.
Nic dziwnego, że kierownictwo KGPSP tu nie zagląda bo i po co.
Myślę, że jednak zagląda, choćby z ciekawości tylko, że przy trudnych tematach się nie ujawnia.
Jeśli ktoś się poczuł urażony moją wypowiedzą to przepraszam, ale celem było zachowanie tego tematu na forum jako rzeczowego.
Nie nie poczułem się urażony i przyznaję ci rację bo temat jest ważny. Zresztą każda reorganizacja niesie ze sobą problemy organizacyjne, które należy jakoś rozwiązać.
Panowie. Pracuję w komendzie IV kategorii (zgodnie z projektem rozp.). Aktualnie w systemie 8 godzinnym "zajmujemy" 10 etatów. Po wejściu w życie tego przepisu będziemy mogli dokoptować 2 etaty, lecz nie widzę takiej potrzeby. W obecnej obsadzie dajemy sobie radę. W zwiazku z powyższym dla mnie ta nowela to żadna rewelacja. Szczerze mówiąc możnaby jeszcze jeden etacik spokojnie ściąć (wg mnie).
Coś w tym jest. Znam KP co się śmieją, że aby wykorzystać normę będą musieli jeszcze przyjąć ludzi do pracy. Chociaż zawsze się zastanawiałem jak sobie radzą.
Poprzednio rzuciłem hasło by policzyć  na podstawie tego projektu ile etatów które powinna mieć np. komenda na terenie powiatu o zaludnieniu 99 tyś mieszkańców, ale łącznie komenda i jednostka wszyscy strażacy niezależnie od rodzaju zatrudnienia oraz takie obliczenie dla powiatu o liczbie mieszkańców 199 tyś. Skoro nikt nie policzył podam swoje wartości pod dyskusję.
Powiat 99 tyś - 10+1+1+4+33=49 osób (nie mylić funkcjonariuszy bo mówi się o etatach)
Powiat 199 tyś - 11+3+1+5+33=53 osoby
100% różnica w wielkości powiatów a 4 etaty różnicy w zatrudnieniu. Chyba coś tu nie gra?
Wiem zaraz będą krzyczeć, że te wartości to są minimalne. Ale jakie są w takim wypadku maksymalne bo u mie to tak 1/3 do zwolnienia.
Dla kategorii III wychodzi mi nieco inaczej biorąc pod uwagę wartość 199 tyś.:
1.Podstawowa – 11
2.Dodatkowa – 5
3.Za JRG – 1
4.RSK – 5
5.JRG – 33
= 55 (różnica to 55 - 49 = 6, a to nie mało) tym bardziej, że nie wszystkie komórki organizacyjne muszą być samodzielne i można łączyć zadania w ramach KP.
Do tego można starać się o bonusy od KW na podstawie „...W szczególnie  uzasadnionych  przypadkach związanych ze zwiększeniem zakresu zadań realizowanych przez komendę powiatową (miejską) kategorii III, IV i V liczba etatów określonych w ust. 1 pkt 1-2 może ulec zwiększeniu  po uzyskaniu zgody właściwego komendanta wojewódzkiego...”.
Sama komenda kat. III bez RSK i JRG to 17 podstawowych etatów. Kiedyś zaczynaliśmy od takiej obsady i jakoś to funkcjonowało. Później zaczęło przybywać. A teraz jest problem. Pewnie część problemu też będzie do zwolnienia, albo na wcześniejsze emerytury.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Reorganizacja Komend
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 22, 2006, 11:23:47 »
Nie wiem, czy dobrze czytałem rozporządzenie (projekt), ale tam jest chyba napisane że min stan ilościowy JRG to 33 etaty. Nie ma ani słowa na temat czy te 33 osoby mają być w systemie zmianowy czy nie i to daje wolną rękę przy ustaleniu, że 33 to jest 31 w systemie zmianowym + D-ca i Z-ca. 2 etaty do biura jak znalazł. Proste, prawda? POdejrzewam, że jakby się dokładnie wczytać to takich dziur czy niedoróbek znalazłoby się więcej.

Offline eddi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Reorganizacja Komend
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 25, 2006, 23:10:58 »
Witam serdecznie!
Żałuję, że włączam się tak późno do tej dyskusji, ale mam własne przemyślenia co do meritum i chciałbym się nimi podzielić. Na początek chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że w naszej rzeczywistości gospodarczej funkcjonują biura rachunkowe, które radzą sobie z obsługą firm bardzo dobrze. Co więc stoi na przeszkodzie aby zamiast zastanawiać się czy zatrudnić jedną panią księgową czy 2 lub 3 zlecić obsługę księgową a nawet i kadrową tym firmom. Oczywiście projekt przepisu takiej możliwości nie przewiduje. Zgadzam się też z przedmówcami co do konieczności przekwalifikowania części etatów w służbach kwatermistrzowsko technicznych na etaty cywilne i przesunięciu funkcjonariuszy do pracy w podziale bojowym lub służbach operacyjnych. Dziwi mnie też powrót do 2 osobowej obsady dowództwa JRG (oczywiście w małych komendach kat IV i V). Na przykładzie mojej komendy mogę stwierdzić, że 1 osoba w zupełności wystarcza gdyż i tak co się tylko da zrzuca się na dowódców zmian. Przecież funkcję zastepcy d-cy JRG może pełnić nieetatowo jeden z dowódców zmian. Podobnie zresztą jak i funkcję zastępcy komendanta.
Nie mogę się też zgodzić z wypowiedziami Pana Komendanta na temat braku służby wiodącej. Jeśli pamięta Pan zajęcia z organizacji i zarządzania to powinien Pan wiedzieć jaki jest głowny cel funkcjonowania naszej firmy i które komórki ten główny cel realizują. Pozostałe komórki organizacyjne powinny istnieć po to aby zapewnić sprawne wykonywanie zadań przez tych pierwszych. Oczywiście taki podział powinien być odzwierciedlony w siatce płac, co niestety nie ma miejsca.

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: Reorganizacja Komend
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 26, 2006, 13:02:02 »
Scyzoryk masz rację znowu projekt nieprecyzyjnie to reguluje ale tak zawsze było, jest i będzie !!
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Odp: Reorganizacja Komend
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 05, 2006, 23:53:31 »
przepisy wejda dopiero pod koniec maja!!!!
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline klon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Reorganizacja Komend
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 06, 2006, 13:52:34 »
Powinna byc reorganizacja a nawt likwidacja niektorych komend nawt a w szczegolnosci wojewodzkich. Czy ktos wie co oni tam robią -wiec mowie otrzymuje sie tam zbiorowki  z komend powiatowych i kleci sie je w jedna calosc  no i jeszcze nadzor nad powiatowkami sadze ze wystarczylo by w kazdym wydziale 2 osoby/ aby jedna mogla isc na urlop/ i to wystarczy. Jesli chodzi o JRG smialo by sie przydalo wiecej osob bo moim zdaniem i mysle ze ktos mnie poprze to JRG wyrobiło opinię strazy i dzieki tym ludziom mamy takie poparcie i zaufanie ludności. I nie wiem kto tak wszystkim rzadzi ale nakłd pieniązków powinien byc najwiekszy dla strazaków ktorzy wykonują najcieższą i najnebezbieczniejszą pracę bo oni dużo ryzykują własnym zdrowiem. Zarówno dodatki powinni miec  wysokie rzecz jasna ci co zasługują i duże pieniądze powinny isc na szkolenie kursy specjalistyczne, jezyki, itd. Jeśli tu bedzie brakowało pieniedzy to odbije sie to na społeczenstwie a nikt nie poczuje tego że brakło na niszczarkę do papieru dla faceta w biurze poza tylko nim Bede pisał tu jak i wszedzie gdzie sie bedzie tylko dało aby ktos z rzadzących wkoncu zrozumiał ze nie tedy droga i tak taka wielka firma jaka jest straz nie powinno sie tak rządzić.
prosze o opinie??????????????????????????????????????????????????????????????????????

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Odp: Reorganizacja Komend
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 07, 2006, 00:30:35 »
wazy sie kwestia powiatów, ich liczy to niesie za soba w pewnym sensie likwidację...drudzy powiadaja że może być tak że 1 komenda na kilka powiatów - kryterium liczby mieszkańców ma być...możemy jednak spac spokojnie nie kolalicji wrządzie i wiadomo...
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)