Autor Wątek: Jaki zestaw Triage do OSP  (Przeczytany 5292 razy)

Offline cinek998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Jaki zestaw Triage do OSP
« dnia: Styczeń 29, 2014, 13:07:40 »
Witam, chciałbym poruszyć temat doboru zestawu do segregacji poszkodowanych w OSP.
Wiadomo że musi to być zestaw dla 50 osób.
Przeglądając oferty zauważyć można takie zestawy:
1. 50 kart + karta zbiorcza
2. 50 opasek + 10 kart
3. 50 opasek

Opaski pozwalają na szybki triage ale nie zawierają informacji o poszkodowanym.
Karty są gorsze do zakładania ale można na nich znaleźć informacje o stanie pacjenta.

Tak więc na co się zdecydować?
Generalnie powinniśmy triage zrobić szybko więc opaska na rękę i dalej. Czas na wypisywanie karty segregacyjnej będzie przy segregacji wtórnej. Choć może warto na początku zawiesić kartę niż opaskę?W tym przypadku zajmie to nam trochę więcej czasu. Jednak mając wypełnioną kartę oszczędzamy czas na badanie/wywiad w trakcie segregacji wtórnej i dalszych procedur medycznych w ZRM i szpitalu.

Opis karty:
Rewers stanowi część opisową dla danego priorytetu. Osoba przeprowadzająca triage odnotowuje stan pacjenta, rodzaj i miejsce zauważonego urazu, rodzaj transportu z miejsca zdarzenia, dane pozwalające na identyfikację pacjenta oraz kwalifikuje ją do odpowiedniej grupy segregacyjnej (pozostawia priorytet ewakuacyjny, niepotrzebną część odrywa). Na odwrocie karty znajdują się kolejne rubryki wypełniane zazwyczaj podczas segregacji wtórnej (szczegółowa ocena podstawowych parametrów życiowych, podane leki, ich dawki, a w sytuacji osoby z którą mamy kontakt logiczny po wywiadzie wpisuje się uczulenia, zażywane leki, czy choroby przewlekłe).

Nie miałem możliwość praktycznych sprawdzić ani jednego z takich zestawów chociażby w symulowanym zdarzeniu masowym. Stąd też założyłem ten wątek abyście doradzili ze strony praktycznej.



Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Jaki zestaw Triage do OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 29, 2014, 13:10:10 »

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Jaki zestaw Triage do OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 29, 2014, 18:09:12 »
W OSP mamy taki zestaw:
http://florian.sklep.pl/zestaw-triage-p-846.html

Raz używany na ćwiczeniach.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Jaki zestaw Triage do OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 29, 2014, 19:03:01 »
Wiadomo że musi to być zestaw dla 50 osób.

Nie musi. Przepis wymaga 20 dla OSP i 40 dla PSP.
Dodatkowo określono że ma to być KARTA SEGREGACYJNA zgodna z rozporządzeniem. Więc opaski nie wchodzą w grę
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Jaki zestaw Triage do OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 29, 2014, 21:29:15 »
Wiadomo że musi to być zestaw dla 50 osób.

Nie musi. Przepis wymaga 20 dla OSP i 40 dla PSP.
Dodatkowo określono że ma to być KARTA SEGREGACYJNA zgodna z rozporządzeniem. Więc opaski nie wchodzą w grę

No nie do końca się godzę bo w nowych zasadach jest napisane "dla 50 osób". Skąd masz 20 dla OSP itd. ?

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Jaki zestaw Triage do OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 29, 2014, 23:00:21 »
Taka mała refleksja (niekoniecznie do wypowiadających się w temacie i założyciela): zanim zaczniecie doposażać się w zestawy do trjażu, zobaczcie, czy w torbie macie faktyczny komplet rurek ustno-gardłowych i sprawdźcie, kiedy ostatni raz worek samorozprężalny z maską były poddane dezynfekcji. I kiedy ostatni raz (i czy w ogóle) braliście udział w zajęciach dotyczących zdarzeń masowych + czy macie w swoich szeregach osoby z jajami, które nadają się do prowadzenia segregacji i mają o tym jakiekolwiek pojęcie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2014, 23:05:51 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Jaki zestaw Triage do OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 30, 2014, 20:52:25 »
No nie do końca się godzę bo w nowych zasadach jest napisane "dla 50 osób". Skąd masz 20 dla OSP itd. ?

Piotr masz rację. Trochę nieświadomie sprawdzałem to w dwóch różnych dokumentach (w tym starszym było rozdzielenie na 40 PSP i 20 OSP). Zgodnie z nowymi wytycznymi zestaw do Triage nie jest wymagany w OSP a tylko zalecany i to właśnie dla 50 osób
Tak to się wszystko zmienia że czasami człowiek nie nadąża.

Ale rację ma sheldon - często dokupuje się nowe gadżety a zapominamy o wymianie tlenu w butli co pół roku, o przeterminowanych opatrunkach w torbie, czy brakach w wyszkoleniu (braku doskonalenia)


Dla zainteresowanych najnowszymi wytycznymi http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=4745
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2014, 20:55:57 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline fotostrażak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 137
Odp: Jaki zestaw Triage do OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 30, 2014, 21:10:22 »
Tylko ciężko z tymi wytycznymi już nadążyć   :gwiazdki:

W tam tym roku spisałem każdą rzecz z torby w OSP do kiedy ma termin ważności, co mamy, czego brakuje, siedzieliśmy nad tym z kumplem kilka godzin aby wszystko doposażyć i spisać, 2 tygodnie później wchodzi nowe rozporządzenie zaczynam zestawiać z tym co już było stosuje zapytanie do władz o pieniądze na to i wtedy się wszystko urywa, bo nie wiedzą kto ma dać na to pieniądze i do dnia dzisiejszego (w lipcu od nowa zestawiałem wyposażenie) oprócz przymusowych wymian ze względu na okres ważności nie zakupiłem nic więcej bo się spierają miedzy sobą kto na to ma dać kasę, na chwilę obecną napisałem wniosek o dofinansowanie na zakup zestawu TRIAGE i kamizelki KED, bo to z ratownikami uznaliśmy za potrzebne ze względu na obstawę 2 dużych węzłów drogowych, a przy okazji cena zestawu do TRIAGE ładnie mi domykała kwotę :D

Wybrałem zestaw taki: W kpl. 36 opasek odblaskowych, kodowanych kolorami, 10 kart segregacyjnych, 3 kamizelki odblaskowe (koordynator Medyczny, lider segregacji medycznej, ratownik zarządzający transportem do szpitala), torba transportowa.

Warto nastawić się, że po jakiejś akcji część nie powróci, jak bywało czasami, że deske się szukało tydzień  :szalony:

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Jaki zestaw Triage do OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 31, 2014, 07:55:06 »
Moim zdaniem, na poziomie OSP karty segregacyjne się nie przydadzą.
Wiem, że kilka osób na tym forum przekonuje do używania kart już w pierwszej segregacji przesiewowej ale moim zdaniem nie jest to dobry pomysł.

Idea triage polega na jak najszybszym wyłonieniu "czerwonych". Podkreślam: Jak najszybszym.
Dlatego przydzielam odpowiednie kolory opaskami odblaskowymi w widocznym miejscu (zazwyczaj na ramieniu) i idę dalej.
Gdybym miał stosować kartę musiałbym wypełnić choć podstawowe dane i informacje o urazach a to nie należy do zadań osoby segregującej i niesamowicie wydłuża proces segregacji! Karty segregacyjne powinni przydzielać lekarze podczas segregacji wtórnej w punktach medycznych.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2014, 16:43:51 wysłana przez Piotr_W »

Offline kdatta

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Jaki zestaw Triage do OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 28, 2014, 10:38:20 »
Badzo dobrze przygotowany zestaw triage sprzedaje firma Horpol.
Poczytajcie:
http://www.remiza.com.pl/artykuly/pokaz/2412-Warto_wiedziec_warto_miec_zestaw_do_triage.html

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Jaki zestaw Triage do OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 28, 2014, 15:08:08 »
Badzo dobrze przygotowany zestaw triage sprzedaje firma Horpol.
Poczytajcie:
http://www.remiza.com.pl/artykuly/pokaz/2412-Warto_wiedziec_warto_miec_zestaw_do_triage.html

Nie wiem drogi Krzysztofie ile Horpol płaci ci za takie nie do końca zgodne z prawem reklamy.
Wydaje mi się dziwnym to, że każdy teraz może opisać jakiś sprzęt i wstawić artykuł na ogólnopolski portal. Fajnie. Tylko jaką wartość ma taki artykuł? Moim zdaniem bardzo małą.

Np. piszesz:

Osoba przeprowadzająca triage odnotowuje stan pacjenta, rodzaj i miejsce zauważonego urazu, rodzaj transportu z miejsca zdarzenia, dane pozwalające na identyfikację pacjenta oraz kwalifikuje ją do odpowiedniej grupy segregacyjnej (pozostawia priorytet ewakuacyjny, niepotrzebną część odrywa).

A w innym akapicie:

Dokonujący segregacji dzieli uczestników zdarzenia na cztery grupy, określone odpowiednimi kolorami, na podstawie błyskawicznej oceny podstawowych parametrów życiowych


W pierwszej wersji chcesz bawić się w pisarza (zajęło by ci to ok. 3-4 min) a w drugiej piszesz o 30 sek. badaniu (ta druga wersja jest prawidłowa). Ale zdecyduj się w artykule na jedną.

Poza tym zestaw ten nie jest zgodny z wytycznymi.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Jaki zestaw Triage do OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 28, 2014, 18:55:38 »
Segregacja pierwotna to oznaczanie tylko kolorami - karta segregacyjna dobrze się do tego nadaje - używający jej strażak nic nie musi wypisywać...

Offline kdatta

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Jaki zestaw Triage do OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 02, 2014, 22:57:45 »
Witam „Piotr_W”
Niestety, Horpol mi nie płaci. Hmm, a może mi to załatwisz u nich ?  :rofl: Wszyscy redaktorzy www.remiza.com.pl piszemy artykuły na portal za darmo !!! Dzielimy się wiedzą, niekiedy pewnie i popełniamy błędy. Chętnie odpowiem na Twoje sugestie.

Każdy mój artykuł na remizie posiada taki schemat. Opisuję budowę, zalety i możliwości wykorzystania danego sprzętu, a w części praktycznej dopiero pojawia się najczęściej spotykana metoda, którą preferują strażacy. Tak jest i tym razem. Zauważ, że w pierwszej części artykułu podaję jego wykorzystanie podczas segregacji pierwotnej (tylko opaski lub karty bez zbędnej zwłoki) i wtórnej (wtedy ratownicy ZRM zapisują dane). Tak przynajmniej zauważyłem na ćwiczeniach z triage zgrywających kilka służb. Natomiast w części praktycznej podaję strażakom:

„Dokonujący segregacji dzieli uczestników zdarzenia na cztery grupy, określone odpowiednimi kolorami, na podstawie błyskawicznej oceny podstawowych parametrów życiowych”

Napisz dlaczego opisywany zestaw jest niezgodny w wytycznymi i podaj nam linka do Twoim zdaniem zestawu w pełni zgodnego. Chętnie przyjrzę się różnicom.

Cieszę się, że na forum mamy tak wnikliwych czytelników. Mam propozycję. Napisz jakiś ciekawy artykuł na remizę, a my z chęcią poczytamy wskazówki tak doświadczonego w boju ratownika … Szkoda, abyś się nie podzielił Twoją wiedzą z czytelnikami.

Pozdrawiam
Krzysztof Datta