Autor Wątek: Przepis kwalifikacyjny  (Przeczytany 1454697 razy)

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3200 dnia: Marzec 17, 2023, 12:53:27 »

Zaskoczę kolegę czasy się zmieniają i niektórzy „kaprale” maja wyższe wykształcenie i to nie z umiejętności parzenia herbaty, a dodatkowo maja jakaś wiedzę techniczna  :rofl a  czasem nawet kilka kursów specjalistycznych 😉 ale według niektórych są stworzeni tylko do brudnej roboty i nie wychylaniu głowy ponad st ratownika bo wizji na SA.  w obecnych czasach nie ma .czasem warto dać na wstrzymanie  i poczuć wiatr we włosach  :straz:

( post nie ma na celu jakiegoś trollowania uważam tylko ze możliwość awansu na Dow zastępu dla podoficera nie jest złym rozwiązaniem nie twierdze tez ze każdemu się należy  i nie wylewam żalu tylko przedstawiam swoj punkt )

Czas na rzucanie kamieniem !

Doskonale wiem, jak wygląda przekrój wykształcenia w JRG, gdzie bardzo często ludzie z naboru mają już wyższe (różne kierunki). Bardziej chodziło mi o porównanie do czasów, kiedy zmianą rządzili kaprale.

Offline Gruby

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3201 dnia: Marzec 17, 2023, 15:38:22 »
Jako absolwent dziennego SGSP uważam że ten przepis kwalifikacyjny nie jest zły. Jak dostałem przydział to w JRG do której trafiłem nie było obsadzonego żadnego stanowiska oficerskiego na zmianach(dowódca zmiany i zastępca). Nie było oficerów. Dwóch aspirantów +20 lat służby kształcili się zaocznie w SGSP. Zmianami dowodzili aspiranci na stanowiskach dowódców sekcji. Jak się przepis zmienił to w końcu dostali stanowiska odpowiednie do zakresu obowiązków czyli stanowisko dowódcy zmiany. Jeden z nich skończył w międzyczasie zaoczne SGSP. Reszta nie robiła bo miała już wyższe wykształcenie i czekali na miejsce na SPO/SPK.
Kończąc, też zanim skończyłem szkołę martwiłem się tym że mnie aspiranci wygryzą z podziału i dostanę bilet na biuro. Ale byłem ambitny i umiejętnościami oraz zaangażowaniem pokazałem że warto mnie zostawić na podziale i obecnie zajmuje stanowisko zastępcy dowódcy zmiany i mając łącznie skończone 7 lat służby zarabiam mniej niż starszy operator sprzętu z +20lat stażu służby 😂
Wiem że większości ludziom z mojego rocznika ta sztuka utrzymania na podziale się nie udała. Dla mnie przenosiny z zachodnich województw do domu na wschodzie oznacza praktycznie przejście do biura niestety. Dla młodego człowieka system zmianowy jest super.
Ktoś podnosi alarm że niedługo starszy ogniomistrz będzie dowodził zmianą. Tylko nikt nie mówi że on będzie do tego zmuszony. Większość starych ogniomistrzow nie chce wskakiwać na dowódcę zastępu bo to się zwyczajnie nie opłaca...
7 lat służby razem ze szkołą czy 7 lat po szkole?

Offline mlasppsp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3202 dnia: Marzec 17, 2023, 15:50:29 »
Jako absolwent dziennego SGSP uważam że ten przepis kwalifikacyjny nie jest zły. Jak dostałem przydział to w JRG do której trafiłem nie było obsadzonego żadnego stanowiska oficerskiego na zmianach(dowódca zmiany i zastępca). Nie było oficerów. Dwóch aspirantów +20 lat służby kształcili się zaocznie w SGSP. Zmianami dowodzili aspiranci na stanowiskach dowódców sekcji. Jak się przepis zmienił to w końcu dostali stanowiska odpowiednie do zakresu obowiązków czyli stanowisko dowódcy zmiany. Jeden z nich skończył w międzyczasie zaoczne SGSP. Reszta nie robiła bo miała już wyższe wykształcenie i czekali na miejsce na SPO/SPK.
Kończąc, też zanim skończyłem szkołę martwiłem się tym że mnie aspiranci wygryzą z podziału i dostanę bilet na biuro. Ale byłem ambitny i umiejętnościami oraz zaangażowaniem pokazałem że warto mnie zostawić na podziale i obecnie zajmuje stanowisko zastępcy dowódcy zmiany i mając łącznie skończone 7 lat służby zarabiam mniej niż starszy operator sprzętu z +20lat stażu służby 😂
Wiem że większości ludziom z mojego rocznika ta sztuka utrzymania na podziale się nie udała. Dla mnie przenosiny z zachodnich województw do domu na wschodzie oznacza praktycznie przejście do biura niestety. Dla młodego człowieka system zmianowy jest super.
Ktoś podnosi alarm że niedługo starszy ogniomistrz będzie dowodził zmianą. Tylko nikt nie mówi że on będzie do tego zmuszony. Większość starych ogniomistrzow nie chce wskakiwać na dowódcę zastępu bo to się zwyczajnie nie opłaca...
7 lat służby razem ze szkołą czy 7 lat po szkole?
"łącznie skończone 7 lat służby"

Offline Gruby

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3203 dnia: Marzec 17, 2023, 17:45:17 »
Przepraszam, mój błąd za szybko czytałem.
Czyli co? Większość rocznika po 3 latach od szkoły już w biurze? Chyba nie tak to powinno wyglądać  :wacko:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3204 dnia: Marzec 17, 2023, 18:29:40 »
Czyli co? Większość rocznika po 3 latach od szkoły już w biurze? Chyba nie tak to powinno wyglądać  :wacko:
No właśnie chyba tak bo to są stanowiska oficerskie  :wacko:
Prośba jak już braknie aspirantów zróbcie podoficera na dowódce i zastępcę dowódcy zmiany a jak braknie podoficerów to strażaka. Nie mam nic do osób w tych stopniach ale to jest patologia. Kiedyś spalszczaliscie siatkę płac teraz na szczęście naprawiacie. Teraz obniżacie wymagania później będziecie podwyższać, taka kolej rzeczy
Aspirantów nie braknie bo w ciągu roku powstaje ich tylu, że wystarczy po 6-7 latach produkcji na obsadzenie wszystkich stanowisk dowódczych na PB  :rofl: I zaskoczę ciebie jeszcze otóż Solidarność wraz Iluminatami i Reptilianami służącymi w PSP już kombinuje aby dówdca sekcji był stanowiskiem łamanym podoficersko aspiranckim  :milcz:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline luksi12

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 566
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3205 dnia: Marzec 17, 2023, 18:39:15 »
Czyli co? Większość rocznika po 3 latach od szkoły już w biurze? Chyba nie tak to powinno wyglądać  :wacko:
No właśnie chyba tak bo to są stanowiska oficerskie  :wacko:
Prośba jak już braknie aspirantów zróbcie podoficera na dowódce i zastępcę dowódcy zmiany a jak braknie podoficerów to strażaka. Nie mam nic do osób w tych stopniach ale to jest patologia. Kiedyś spalszczaliscie siatkę płac teraz na szczęście naprawiacie. Teraz obniżacie wymagania później będziecie podwyższać, taka kolej rzeczy
Aspirantów nie braknie bo w ciągu roku powstaje ich tylu, że wystarczy po 6-7 latach produkcji na obsadzenie wszystkich stanowisk dowódczych na PB  :rofl: I zaskoczę ciebie jeszcze otóż Solidarność wraz Iluminatami i Reptilianami służącymi w PSP już kombinuje aby dówdca sekcji był stanowiskiem łamanym podoficersko aspiranckim  :milcz:
No to juz przesada 8 grupa dla podoficera, ktory obecnie moze 7 grupe zajac po 10 latach. Co z mlodymi aspirantami jak taki podoficer bedzie siedzial jeszcze min 10 lat a zajmie im nawet stanowisko dowodcy sekcji? Mloda osoba zablokowana na 15 lat ... Jest duza NADPRODUKCJA i cale szczescie ze zaczynaja cos z tym robic...

Offline KurtWagner

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
  • per aspera ad astra
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3206 dnia: Marzec 17, 2023, 19:02:49 »

No to juz przesada 8 grupa dla podoficera, ktory obecnie moze 7 grupe zajac po 10 latach. Co z mlodymi aspirantami jak taki podoficer bedzie siedzial jeszcze min 10 lat a zajmie im nawet stanowisko dowodcy sekcji? Mloda osoba zablokowana na 15 lat ... Jest duza NADPRODUKCJA i cale szczescie ze zaczynaja cos z tym robic...
[/quote]


Hasło nadprodukcja jest tutaj kluczowe
Być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia
ludzkiego i wszelkiego mienia - nawet z narażeniem życia.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3207 dnia: Marzec 17, 2023, 20:20:25 »
Czyli co? Większość rocznika po 3 latach od szkoły już w biurze? Chyba nie tak to powinno wyglądać  :wacko:
No właśnie chyba tak bo to są stanowiska oficerskie  :wacko:
Prośba jak już braknie aspirantów zróbcie podoficera na dowódce i zastępcę dowódcy zmiany a jak braknie podoficerów to strażaka. Nie mam nic do osób w tych stopniach ale to jest patologia. Kiedyś spalszczaliscie siatkę płac teraz na szczęście naprawiacie. Teraz obniżacie wymagania później będziecie podwyższać, taka kolej rzeczy
Aspirantów nie braknie bo w ciągu roku powstaje ich tylu, że wystarczy po 6-7 latach produkcji na obsadzenie wszystkich stanowisk dowódczych na PB  :rofl: I zaskoczę ciebie jeszcze otóż Solidarność wraz Iluminatami i Reptilianami służącymi w PSP już kombinuje aby dówdca sekcji był stanowiskiem łamanym podoficersko aspiranckim  :milcz:

Po się rozdrabniać, dowódca zmiany dla podoficera. Do czego to zmierza to ja nie wiem... Komuno wróć, a może już wróciłaś 🤔

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3208 dnia: Marzec 17, 2023, 21:13:13 »
Wróciła - widziałem ją.  I radio Erewań znów naddaje   :tuba: (nie mylić z J-23)

Offline luksi12

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 566
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3209 dnia: Marzec 17, 2023, 21:14:50 »
Wróciła - widziałem ją.  I radio Erewań znów naddaje   :tuba: (nie mylić z J-23)
Oczywiscie ze wrocila wystarczy spojrzec co sie dzieje aktualnie na swiecie.... Kto kumaty wie o czym mowie i laczy kropki

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3210 dnia: Marzec 17, 2023, 21:16:00 »
Po się rozdrabniać, dowódca zmiany dla podoficera. Do czego to zmierza to ja nie wiem... Komuno wróć, a może już wróciłaś 🤔
Naiwny ze mnie człowiek myślałem że jak już napisze o reptilianach służących w PSP to się kapniesz, że to żart... No ale widać, że sarkazm za kierownicą TIRA musi ci wjechać w ogród abyś zrozumiał...
Jest duza NADPRODUKCJA i cale szczescie ze zaczynaja cos z tym robic...
od 2025 roku liczba ta może ulec zwiększeniu i dla każdego roku nauki będzie wynosiła 270 osób. Oczywiście mowa o 3 szkołach. To tylko chwilowe zmniejszenie nadprodukcji  :wacko: Ciekawe ile lat bedą potrzebować obecni absolwenci dzienni aby się gapnąc... Co się dzieje  :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Basior7776

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 579
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3211 dnia: Marzec 17, 2023, 22:32:53 »
Przepraszam, mój błąd za szybko czytałem.
Czyli co? Większość rocznika po 3 latach od szkoły już w biurze? Chyba nie tak to powinno wyglądać  :wacko:
Życie weryfikuję i nawet Ci najbardziej turboratownicy zderzają się z lepszym lub gorszym otoczeniem na zmianie co sprawia że wybierają biuro niż użerać się z nieukami  :wacko:

Offline luksi12

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 566
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3212 dnia: Marzec 18, 2023, 00:09:35 »

od 2025 roku liczba ta może ulec zwiększeniu i dla każdego roku nauki będzie wynosiła 270 osób. Oczywiście mowa o 3 szkołach. To tylko chwilowe zmniejszenie nadprodukcji  :wacko: Ciekawe ile lat bedą potrzebować obecni absolwenci dzienni aby się gapnąc... Co się dzieje  :wacko:
[/quote]
Podejrzewam ze kapna sie wtwdy gdy na zmianie na jedno stanowisko bedzie 5 absolwentow

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3213 dnia: Marzec 18, 2023, 06:34:57 »
@luksi12 nikt się nie kapnie ponieważ na tym forum mówimy od kilku lat, że szkoły zjadają własny ogon wypuszczając takie ilości absolwentów przyjętych na nowych zasadach. Za kilka lat liczba aspirantów bez prawa do emerytury zbliży się do liczby stanowisk aspiranckich i to liczonych z tymi oficerski aspiranckim i absolwentów będą  wtedy traktować jak zło konieczne zresztą już jest tak trochę.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline fireman11

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3214 dnia: Czerwiec 26, 2023, 15:25:17 »
Czy dowódcy  zmiany (mł. kpt.)będzie mógł dostać kolejny, wyższy stopień (kpt.), posiadając technika pożarnictwa+ wykształcenie wyższe+ podyplomówka ( nie SPK) według nowego przepisu?Wiem że do tej pory dużo osób było zablokowanych w awansie.

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 335
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3215 dnia: Czerwiec 26, 2023, 21:26:42 »
Czy dowódcy  zmiany (mł. kpt.)będzie mógł dostać kolejny, wyższy stopień (kpt.), posiadając technika pożarnictwa+ wykształcenie wyższe+ podyplomówka ( nie SPK) według nowego przepisu?Wiem że do tej pory dużo osób było zablokowanych w awansie.

Nie

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3216 dnia: Czerwiec 26, 2023, 22:38:59 »
Już dawno powinniśmy odejść od kształcenia dziennego. Skoro od dowódcy wymaga się doświadczenia to szkolny dowódców a nie techników i inżynierów pożarnictwa.
Skoro mamy trzy poziomy dowodzenia to tak należy skonstruować szkolnictwo w naszej firmie.
Poziom interwencyjny - podoficerowie (od dowódcy zastępy do dowódcy zmiany)
Poziom taktyczny - aspiranci ( dowódcy JRG, Naczelnicy Wydziałów, dyżurni SK)+ obowiązek posiadania wykształcenia wyższego.
Poziom strategiczny - oficerowie (Komendanci, dowódcy odwodów operacyjnych w KW i KG, dyżurni SK KW i KG)
A potem wystarczy dopasować grupy zaszeregowania i ściśle powiązać je z posiadanym wykształceniem.
Bo dziś działaniami na poziomie interwencyjnym może kierować ochotnik po kursie podstawowym, który nie musi mieć żadnego wykształcenia jak i oficer z wykształceniem wyższym.

PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline fireman11

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3217 dnia: Czerwiec 26, 2023, 22:51:09 »
Jaki jest problem w awansie takich osób ( stopień) skoro posiadając takie wykształcenie i kwalifikacje jak pisałem wyżej można zajmować stanowisko nawet dowódcy JRG. Czy jedynie wyjście to ukończenie SPK? W najnowszym rozporządzeniu dodano zapis "15) lub wykształcenie wyższe z tytułem zawodowym inżynieria oraz studia podyplomowe podyplomowe inne niż przeszkolenie zawodowe o którym mowa w art. 36. ust. 11 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o PSP".Czyli mam rozumieć, że mogę zajmować to stanowisko, bez możliwości awansu w stopniu?

Offline strazakos_jrg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3218 dnia: Czerwiec 27, 2023, 20:56:11 »
Odnośnik nr 15 dotyczyć m. in. komendantów, a nie dowódców zmian, to po pierwsze. Po drugie jeśli jesteś aspi i po studiach cywilnych, a nie masz SPK to nie będziesz otrzymywał stopnia, bo nie spełniasz kwalifikacji.

Jaki was wygląda w jednostkach z grupami specjalistycznymi awans na dowódcę lub zastępcę dowódcy zmiany. Osób które nie są w grupie specjalistycznej dostają awans czy raczej dostają tylko Ci co są w grupie. Przepis znam, że można ale jak jest u was?

Offline Pawello6

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3219 dnia: Czerwiec 28, 2023, 09:42:05 »
Niestety raczej Ci co są w grupie...
___________________________________________
oferta na montaż pergoli w Warszawie
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2023, 13:21:02 wysłana przez Pawello6 »

Offline strazakos_jrg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3220 dnia: Czerwiec 28, 2023, 21:48:11 »
U mnie w grupie jest połowa funkcjonariuszy, a reszta nie jest. Pytanie o zasadność takiego podchodzenia do sprawy, żeby tylko z SGR... otrzymywali awanse. Oczywiście to kwestia komendanta i dowódcy jednostki no ale przepis stanowi, że nie trzeba.

Offline młody16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3221 dnia: Czerwiec 29, 2023, 07:57:37 »
A jak wygląda u Was sytuacja z ZSI? Też jest taka nagonka na komendantów że koniecznie mają znaleźć chętnych aspirantow? A tych po prostu nie ma... nikt nie chce.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3222 dnia: Czerwiec 29, 2023, 08:34:12 »
No po prostu niemożliwe, że nikt tego nie przewidział 😅

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 348
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3223 dnia: Czerwiec 29, 2023, 10:07:31 »
U mnie w komendzie 10 perspektywicznych osób broni się rękami i nogami żeby nie pójść - matematyki nie oszukasz.

Offline strazakos_jrg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3224 dnia: Czerwiec 29, 2023, 10:15:15 »
Dużo osób ciśnie teraz na SPO i SPK z wiadomych względów. Nie jest do końca istotne czy ktoś jest po inżynierce czy po podyplomowce, uprawnienia są tu i tu, a jeździć 200-400 km co dwa tygodnie przez 4 lata... - nie ma szału. Później się dostaję 50 zł za stopień, a ze stanowiskami jest teraz różnie bo aspiranci mają otwartą furtkę i dzieją się cuda 😉