Autor Wątek: Przepis kwalifikacyjny  (Przeczytany 1454843 razy)

Offline luksi12

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 567
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3025 dnia: Luty 02, 2023, 21:58:20 »
Zaczelo sie walic to ograniczyli juz miejsca do 40/60 zaleznie od szkoly i dalej sie to bedzie krecic

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3026 dnia: Luty 02, 2023, 22:00:13 »
Zaczelo sie walic to ograniczyli juz miejsca do 40/60 zaleznie od szkoly i dalej sie to bedzie krecic
Nie będzie  :wacko: Tylko trzeba jeszcze chwilę   :wacko: Pewne rzeczy są nieuniknione...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline luksi12

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 567
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3027 dnia: Luty 02, 2023, 22:01:45 »
No dobra to jak to bedzie, nie bedzie dziennych, ludzie pojda na nabory i jak ktos nie ma plecow to sie nie nadaje i nie pojdzie na szkole, i wkoncu sami podoficerowie beda sluzyc na podziale :rofl:

Offline matW

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3028 dnia: Luty 02, 2023, 22:10:17 »
Kształcenie dzienne ma to do siebie, że jest poza kontrola solidarności. Dostają się tam ludzie poprzez uczciwe nabory. A na zaoczna aspirantka albo te ciążówki to wszyscy wiemy kto tam dostaje miejsca... nie koniecznie fachowcy.
Kształcenia dzienne strażaków to relikt komunizmu którego nie ma w cywilzowanych krajach. Koszty tego są niewspółmierne do efektów.
I Solidarność nie ma tu nic do rzeczy. Na szczęście system zaczął się walić pod własnym ciężarem i jeszcze chwila i będzie ok...
Osobiście mogę powiedzieć jedno, ze wszystkich strażaków jakich znam, najlepszymi fachowcami są strażacy po dziennych szkołach pożarniczych. I chyba większą część z nas może tak poświadczyć.

Offline luksi12

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 567
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3029 dnia: Luty 02, 2023, 22:16:33 »
Mysle ze nie mozna powiedziec w 100% ale tez tak mysle, pod warunkiem ze dzienny cos ze szkoly wyniesie a najwazniejsze bedzie chcial sie uczyc i zbierac doswiadczenie po szkole czy mu nie odwali i pomysli ze jak juz ma stopien to jest ktos
Ciekawy jestem jak to by bylo jak zniosa dzienne ksztalcenie. Ale chyba do tego sie nie zanosi jesli juz ma byc duzo wyzszy zold w postaci najnizszej wyplaty, co ma zachecic chetnych do szkol...
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2023, 22:22:49 wysłana przez luksi12 »

Offline Lacobic

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3030 dnia: Luty 02, 2023, 22:32:50 »
Kształcenie dzienne ma to do siebie, że jest poza kontrola solidarności. Dostają się tam ludzie poprzez uczciwe nabory. A na zaoczna aspirantka albo te ciążówki to wszyscy wiemy kto tam dostaje miejsca... nie koniecznie fachowcy.
Kształcenia dzienne strażaków to relikt komunizmu którego nie ma w cywilzowanych krajach. Koszty tego są niewspółmierne do efektów.
I Solidarność nie ma tu nic do rzeczy. Na szczęście system zaczął się walić pod własnym ciężarem i jeszcze chwila i będzie ok...
Osobiście mogę powiedzieć jedno, ze wszystkich strażaków jakich znam, najlepszymi fachowcami są strażacy po dziennych szkołach pożarniczych. I chyba większą część z nas może tak poświadczyć.

 Dodaj jeszcze ze najgorszych chamów, zarozumialców i nierobów to się może z Tobą zgodzę.
…. Ta i ze najlepsze czasy na podziale to te od 2013 gdzie młodzi oficerowie po 2-3 latach dostawali zastępców i dowódców zmian to parsknę śmiechem 🫡

Ludzie czytam to i nie dowierzam ze to stare chłopy piszą….. (dodam tylko ze sam jestem po dziennej SA i jestem na zaocznej SGSP) pieniądze(sam opłacam wszystko) w błoto wyrzucone i czas stracony, bo po tym czasie co jestem to nic mi się nie przyda….

Jedyny plus to ze na wsi będą wiedzieć ze łoficer jestem. No i na imprezę się wyskoczy bo w domu z 2 dzieci to ostatnio słabo😅
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2023, 22:35:57 wysłana przez Lacobic »

Offline stritek2

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3031 dnia: Luty 02, 2023, 22:59:27 »
A może by ograniczyć wymogi  kwalifikacyjne i zmniejszyć ilość stanowisk oficerskich. Bo te "studia nic nie dają tylko na imprezy pozwalają pójść". Np. tylko do komendantów. Bo z ust żadnego 01 i 02 nie padł tekst "po co studia strażakowi, widełkami można machać i po zawodówce".  Wtedy Pana kierowcę z telefonem  w ręku z kalendarza na 2023 r.  i podobnych będzie  można przenieść do biura, wróć da się im możliwość pracy w biurze. Pozdrawiam imprezowiczów ze szkół dbających o to by informować cały świat że w straży szkoły są tylko do imprezowania. Na pewno wasze wpisy czytają tylko strażacy PSP.

Offline jaanek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3032 dnia: Luty 03, 2023, 08:09:50 »
To jeszcze raz: aspirant po licencjacie 15 lat służby może zostać dowódcą JRG a oficer po licencjacie po spf, spk, spo, nie może , do tej chwili mógł (Bo taki oficer musi być magister hehe. ) ale jak wejdzie przepis w życie to nie będzie mógł. Oczywiście że jak go mianują przed wejściem w życie tego przepisu to go nikt nie wywali,
Paragraf 3 rozporządzenia się kłania... Oczywiście, że może z zastrzeżeniem (12 
Oficer ten może zająć każde stanowisko aspiranckie
Pokazuje ci jedynie ze ktos kto pisze ten przepis nie ma pojęcia o tworzeniu prawa, są akty prawne i ich ważność najważniejsza jest konstytuacja, miedzynarodowe umowy ratyfikowane ustawą, ustawy, rozporządzenia itd i jak są dwa akty prawne tej samej rangi to sie stosuje tem który jest najświeższy, ostatni, lego moc jest wiążąca, w nowym przepisie , nie obchodzi mnie kto jest lepszy i powinien zajmować jakies stanowiska itp , pokzuje jedynie jakie tam głupoty są  np. to że asp moze być po licencjacie dowodcą jrg a oficer musi miec jeszcze mgr i tyle

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 335
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3033 dnia: Luty 03, 2023, 08:17:19 »
To jeszcze raz: aspirant po licencjacie 15 lat służby może zostać dowódcą JRG a oficer po licencjacie po spf, spk, spo, nie może , do tej chwili mógł (Bo taki oficer musi być magister hehe. ) ale jak wejdzie przepis w życie to nie będzie mógł. Oczywiście że jak go mianują przed wejściem w życie tego przepisu to go nikt nie wywali,
Paragraf 3 rozporządzenia się kłania... Oczywiście, że może z zastrzeżeniem (12 
Oficer ten może zająć każde stanowisko aspiranckie
Pokazuje ci jedynie ze ktos kto pisze ten przepis nie ma pojęcia o tworzeniu prawa, są akty prawne i ich ważność najważniejsza jest konstytuacja, miedzynarodowe umowy ratyfikowane ustawą, ustawy, rozporządzenia itd i jak są dwa akty prawne tej samej rangi to sie stosuje tem który jest najświeższy, ostatni, lego moc jest wiążąca, w nowym przepisie , nie obchodzi mnie kto jest lepszy i powinien zajmować jakies stanowiska itp , pokzuje jedynie jakie tam głupoty są  np. to że asp moze być po licencjacie dowodcą jrg a oficer musi miec jeszcze mgr i tyle

Nic nie musi mieć. Może zostać dca jrg ale nie dostanie wyższego stopnia oficerskiego.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3034 dnia: Luty 03, 2023, 08:55:54 »
Kształcenie dzienne ma to do siebie, że jest poza kontrola solidarności. Dostają się tam ludzie poprzez uczciwe nabory. A na zaoczna aspirantka albo te ciążówki to wszyscy wiemy kto tam dostaje miejsca... nie koniecznie fachowcy.
Kształcenia dzienne strażaków to relikt komunizmu którego nie ma w cywilzowanych krajach. Koszty tego są niewspółmierne do efektów.
I Solidarność nie ma tu nic do rzeczy. Na szczęście system zaczął się walić pod własnym ciężarem i jeszcze chwila i będzie ok...
Osobiście mogę powiedzieć jedno, ze wszystkich strażaków jakich znam, najlepszymi fachowcami są strażacy po dziennych szkołach pożarniczych. I chyba większą część z nas może tak poświadczyć.

Zgadzam się z tym co napisałeś. Obserwując jak to wygląda u mnie, to śmiało mogę powiedzieć, że na szkolenia czy konferencje jeżdżą ludzie którzy w swoim czasie kończyli dziennie którąś ze szkół. Podoficerów postępujących podobnie do ww. mogę policzyć na palcach jednej ręki. Niestety takie są realia, reszta liczy tylko na stopień i awans w grupie za darmo. W sumie te wszystkie szkolenia w większości prowadzą ludzie po dziennych szkołach, a chyba o czymś to powinno świadczyć.
Nie mówię, że kształcenie dzienne jest najlepsze itd., ale pisanie tutaj że taki absolwent to taki i taki jest bardzo niepsrawiedliwe patrząc na to, co napisałem wyżej. Oczywiście czarne owce są wszędzie, ale rzeczywistość wygląda trochę inaczej niż niektórym się wydaje.

Offline qba90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3035 dnia: Luty 15, 2023, 10:16:14 »
Przepis jak to przepis, zawsze będzie źle. Natomiast nasze kierownictwo powinno pochylić się nad jedną sprawą - kierowanie na SPK ludzi tylko z tych komend, gdzie brakuje osób z kwalifikacjami do obsadzenia danego stanowiska. Jeżeli są osoby spełniające takowy wymóg bez konieczności dokształcania to one powinny zajmować te stanowiska. Ludzie nie chcą mimo możliwości chodzić na studia zaoczne inżynierskie 4 letnie, bo się "nie opłaca", a później wszyscy magicznie chcą na podyplomówki. Jeżeli jeden może poświęcić swój czas, pieniądze, rodzinę na naukę, a później czeka, aż chłop ze stażem dwa lata większym od niego dostanie się na podyplomówkę żeby objąć stanowisko no to coś tu nie gra. I siedzi taki gość na p.o. rok, drugi... Albo zdobywanie kwalifikacji coś daje albo nie... Zamiast takiego systemu to już na prawdę lepiej zlikwidować te wszystkie szkoły i niech każdy zaczyna od zera.

Powinny być to odgórne wytyczne.
 
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2023, 10:23:33 wysłana przez qba90 »

Offline cymber

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
  • Cel osiągnięty
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3036 dnia: Marzec 07, 2023, 13:24:56 »
Szanowni Panowie,
Czy podoficer przyjęty do służby po 2013 r., osiągając 10 lat służby posiada kwalifikacje do zajęcia stanowiska - dowódca zastępu?
Pozdrawiam Tomasz.
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą!

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 335
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3037 dnia: Marzec 07, 2023, 13:42:57 »
Szanowni Panowie,
Czy podoficer przyjęty do służby po 2013 r., osiągając 10 lat służby posiada kwalifikacje do zajęcia stanowiska - dowódca zastępu?
Pozdrawiam Tomasz.

"Program szkolenia nie może stać wyżej od rozporzadzenia"

Chodzi o rozp. o KSRG

Offline Tadzik987

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3038 dnia: Marzec 07, 2023, 13:53:50 »
Czy ktoś mi powie dla kogo jest przewidziane stanowisko „specjalista dziedzinowy”? Bo z tego co patrzę po internatach to i kadrowa i psycholog. To jak sobie komendant wymyśli?

Offline LaCosta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3039 dnia: Marzec 07, 2023, 18:55:44 »
Coś stanęło w miejscu .....
https://legislacja.gov.pl/projekt/12362503
Niby leży na biurku do podpisu, ale to już 2 miesiąc leży. Spodziewamy się wejścia w ogóle w tym półroczu?

Offline strazakos_jrg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3040 dnia: Marzec 07, 2023, 19:18:05 »
Związki dały termin do 15 III, zobaczymy jak rzeczywistość. Dużo zmienia to rozporządzenie, w niektórych jednostkach baaardzo dużo

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3041 dnia: Marzec 07, 2023, 19:19:25 »
Związki dały termin do 15 III, zobaczymy jak rzeczywistość. Dużo zmienia to rozporządzenie, w niektórych jednostkach baaardzo dużo
Nie związki tylko Solidarność
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Gruby

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3042 dnia: Marzec 07, 2023, 23:36:00 »
Jak teraz sytuacja w waszych jednostkach w związku z tym przepisem? Spodziewacie się jakis ruchów kadrowych?

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3043 dnia: Marzec 08, 2023, 08:02:56 »
Rozporządzenie jest podpisane i czeka na publikację w RCL.
Termin maksymalny 14 marca.

Offline strazakos_jrg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3044 dnia: Marzec 08, 2023, 09:15:52 »
Związki dały termin do 15 III, zobaczymy jak rzeczywistość. Dużo zmienia to rozporządzenie, w niektórych jednostkach baaardzo dużo
Nie związki tylko Solidarność

Aha czyli nie ma solidarności już w związkach, nie wiedziałem

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3045 dnia: Marzec 08, 2023, 17:49:46 »
Aha czyli nie ma solidarności już w związkach, nie wiedziałem
Piszesz :
Związki dały termin do 15 III, zobaczymy jak rzeczywistość.
To nie żadne związki tylko jeden związek! Co prawda największy ale jeden.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Waldek222

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3046 dnia: Marzec 08, 2023, 20:19:36 »
Co nowego wprowadza ten przepis dla osób w podziale bojowych ? Jest mniejsza ilość stanowisk oficerskich ?

Offline Tadzik987

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3047 dnia: Marzec 08, 2023, 20:56:34 »
Co nowego wprowadza ten przepis dla osób w podziale bojowych ? Jest mniejsza ilość stanowisk oficerskich ?

Na podziale aspirant + wyższe wykształcenie może być nawet dowódca jrg. Każde JRG może być obsadzone tylko aspirantami.

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3048 dnia: Marzec 08, 2023, 21:02:11 »
W ostatniej wersji jaką widziałem nie każde JRG mogło być obsadzone tylko aspirantami - poza wykształceniem wyższym była adnotacja, że d-cą JRG może być aspirant, jeśli liczba etatów w JRG nie przekracza 50 - ale zaznaczam, że nie wiem jak wygląda ostateczna wersja (po konsultacjach na przykład S-ka wniosła parę dobrze uargumentowanych uwag, ale nie wiem jak dalej z nimi było).

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #3049 dnia: Marzec 08, 2023, 21:04:10 »
Dokładnie, jeżeli przejdą uwagi ZZ S to nie każde JRG będzie mogło być obsadzone wyłącznie aspirantami. Projekt na stronie rcl jest jeszcze z sierpnia, przed wniesieniem uwag, więc trzeba czekać na ostateczny kształt rozporządzenia.