Autor Wątek: Przepis kwalifikacyjny  (Przeczytany 1454224 razy)

Offline szaman man

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2975 dnia: Grudzień 08, 2022, 11:31:19 »
Moim zdaniem na stopień mł. asp. powinna wystarczyć podstawówka. I tylko aspiranci powinni obejmować wszystkie stanowiska dowódcze w tym również KG. Wtedy było by sprawiedliwie  :rofl:

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 441
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2976 dnia: Grudzień 08, 2022, 11:50:16 »
Moim zdaniem na stopień mł. asp. powinna wystarczyć podstawówka. I tylko aspiranci powinni obejmować wszystkie stanowiska dowódcze w tym również KG. Wtedy było by sprawiedliwie  :rofl:
Szkoła nie świadczy o człowieku ...proponuję wszystkim obejrzenie wszystkim serialu Kompania Braci tam jest wszystko pokazane co i jak :)

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2977 dnia: Grudzień 08, 2022, 12:48:44 »
Moim zdaniem na stopień mł. asp. powinna wystarczyć podstawówka. I tylko aspiranci powinni obejmować wszystkie stanowiska dowódcze w tym również KG. Wtedy było by sprawiedliwie  :rofl:

Nie szalej tak, bo przejdzie ten pomysł z podoficerem na dowódcy sekcji (a może i pójdą dalej, bo przecież dowódca zmiany to też kierowanie interwencyjne)😉
Wszędzie idą w wykształcenie kadr, tylko u nas się obniża. A studia dzisiaj żadnym problemem nie są.

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2978 dnia: Grudzień 08, 2022, 14:23:02 »
Patrząc kto teraz idzie na podyplomówki i za co to stwierdzam, że "dobrze to już było" :) Możesz być głąbem, ale jak jesteś wierny partii to pniesz się ku gorze  jak orangutan :) dlatego szkoda się przejmować i nie brać na siebie jakiejkolwiek odpowiedzialności za te ochłapy które nam rzucają :) Jak gargulce chcą to niech się wykazują :)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2022, 14:58:27 wysłana przez czakson »
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2979 dnia: Grudzień 08, 2022, 17:07:36 »
Czytam o podyplomówkach, o szkołach a co to ma do przepisu... Wracamy do logiki w nowym przepisie kwalifikacyjnym przecież to, że na 11 osobowej zmianie gdzie służy 7 był major dowódcą a zastępca kapitanem a może jeszcze na desancie ze 3 oficerów.
Przepis ma być prosty i dać możliwość kreowania polityki kadrowej a nie realizowanie prywatnych wymarzonych ścieżek kariery...   
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2980 dnia: Grudzień 08, 2022, 17:44:44 »
Jeżeli nie zmniejszymy limitów na szkoły w systemie dziennym jak i zaocznym, to dalej będziemy tworzyć patologie, gdzie na zmianie 20-osobowej jest 6 oficerów i 5 aspirantów. Dobrze wiemy, że nie wszyscy pójdą do biura, jak też nie wszyscy będą nadawać się na stanowiska dowódcze (chociaż w sumie mało kto na to patrzy).
Myślę, że trzeba też patrzeć na to, co kogo interesuje i w czym jest dobry, bo jaki jest sens wpychać na siłę dobrego podziałowca na powiedzmy kadrowego, jak logiczniej byłoby mu dać stanowisko 11-ego czy 12-ego. Ale tak jak już wspomniałem wcześniej, u nas polityka kadrowa nie istnieje.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2981 dnia: Grudzień 08, 2022, 18:12:33 »
Jeżeli nie zmniejszymy limitów na szkoły w systemie dziennym jak i zaocznym, to dalej będziemy tworzyć patologie, gdzie na zmianie 20-osobowej jest 6 oficerów i 5 aspirantów. Dobrze wiemy, że nie wszyscy pójdą do biura, jak też nie wszyscy będą nadawać się na stanowiska dowódcze (chociaż w sumie mało kto na to patrzy).
Myślę, że trzeba też patrzeć na to, co kogo interesuje i w czym jest dobry, bo jaki jest sens wpychać na siłę dobrego podziałowca na powiedzmy kadrowego, jak logiczniej byłoby mu dać stanowisko 11-ego czy 12-ego. Ale tak jak już wspomniałem wcześniej, u nas polityka kadrowa nie istnieje.
Wydaje mi się, że zmniejszenie limitów jest nieuniknione.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline jaanek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2982 dnia: Grudzień 08, 2022, 18:27:20 »
i Eqinox uważasz że to dobrze że major jest dowódcą zmiany  i przyjeżdża dowódca  jrg mł. asp. na zdarzenie i on kieruje działaniami ?
?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2022, 18:30:22 wysłana przez jaanek »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2983 dnia: Grudzień 08, 2022, 18:33:37 »
i Eqinox uważasz że to dobrze że major jest dowódcą zmiany  i przyjeżdża dowódca  jrg mł. asp. na zdarzenie i on kieruje działaniami ?
?
Uważam, że normalnie to odwrotnie ale ludzie nie chcą na 8 godzin i na to nic nie poradzimy.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 335
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2984 dnia: Grudzień 08, 2022, 23:15:45 »
i Eqinox uważasz że to dobrze że major jest dowódcą zmiany  i przyjeżdża dowódca  jrg mł. asp. na zdarzenie i on kieruje działaniami ?
?
Uważam, że normalnie to odwrotnie ale ludzie nie chcą na 8 godzin i na to nic nie poradzimy.

Poradzimy. Dodatek, nadgodziny i heja

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2985 dnia: Grudzień 08, 2022, 23:56:33 »
Im większy wachlarz opcji na stanowiska tym łatwiej wstawić swojego miernego biernego ale wiernego. To myślenie z PRLu. Ludzie ambitni chcą sobie wywalczyć pozycję samemu, natomiast ten system nie potrzebuje ambitnych. Ten system potrzebuje wiernych sług, którzy muszą mieć komu dziękować… Ambitni nie chcą dziękować, chcą być ojcami własnego sukcesu, dochodząc do czegoś własną ciężką pracą. W straży tak się nie da. To tak nie działa.

Offline fifi99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2986 dnia: Grudzień 09, 2022, 08:03:46 »

Uważam, że normalnie to odwrotnie ale ludzie nie chcą na 8 godzin i na to nic nie poradzimy.

No i jak ma się tu to wszystko kręcić?

Przecież "góra" ma narzędzie by to zmienić, ale nie chcą. I tutaj jest problem.
Codzienni ją już wypchani zadaniami po brzegi. Prewencja, operacyjna..... 24/48 śmieją się w twarz codziennym, zaraz przejdzie pierwszy kwartał i pity. Dlaczego nikt tego nie widzi?
Odpowiedź: Podnieść dodatek funkcyjny, raz że z czego, dwa, że porozumienie ze związakmi, które wystarczy że się komendantowi nie zgodzą na podniesienie dodatków (bo przecież walczą dla JRG). I komendant ma związane ręce. Przychodźcie na zmiany 24, róbcie nadgodziny, ale czy to jest rozwiązanie? Cały tydzień w pracy i do tego jeszcze weekendy na zebrania itp.
Potrafimy pisać ustawy w 3 miesiące to dlaczego nie potrafimy naprawić tego chorego systemu, który spłaszczył wszystko totalnie.
Coraz mniej jest betonu wśród 8 godzinnych, tam zaczynają pracować ludzie młodzi, z kredytami i rodzinami do utrzymania. Ludzie, czy tego nie widzą nasi przełożeni z Warszawy?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2987 dnia: Grudzień 09, 2022, 08:48:21 »
No i jak ma się tu to wszystko kręcić?
Przecież "góra" ma narzędzie by to zmienić, ale nie chcą. I tutaj jest problem.
Codzienni ją już wypchani zadaniami po brzegi. Prewencja, operacyjna..... 24/48 śmieją się w twarz codziennym, zaraz przejdzie pierwszy kwartał i pity. Dlaczego nikt tego nie widzi?
Odpowiedź: Podnieść dodatek funkcyjny, raz że z czego, dwa, że porozumienie ze związakmi, które wystarczy że się komendantowi nie zgodzą na podniesienie dodatków (bo przecież walczą dla JRG). I komendant ma związane ręce. Przychodźcie na zmiany 24, róbcie nadgodziny, ale czy to jest rozwiązanie? Cały tydzień w pracy i do tego jeszcze weekendy na zebrania itp.
Potrafimy pisać ustawy w 3 miesiące to dlaczego nie potrafimy naprawić tego chorego systemu, który spłaszczył wszystko totalnie.
Coraz mniej jest betonu wśród 8 godzinnych, tam zaczynają pracować ludzie młodzi, z kredytami i rodzinami do utrzymania. Ludzie, czy tego nie widzą nasi przełożeni z Warszawy?
Myślisz, że nikt tego nie widzi to się mylisz, wszyscy to widzą i rozumieją ale rozwiązanie tego problemu tak jak spłaszczanie i szkodzenie systemowi codziennemu (poprzez dokładanie obowiązków i obcinanie etatów) potrwa dekadę lub dwie ale najpierw musi się zacząć. Mam już dwucyfrowy wynik lat służby w systemie codziennym i wierz mi zaraz będzie 10 rocznica jak podjąłem pierwszą próbę wyrwania się...   
Za kilka lat tylko "dzisiejsi" młodzi będą w biurach tylko z tego sobie sprawy nie zdają  :rofl:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2988 dnia: Grudzień 09, 2022, 09:03:32 »
Im większy wachlarz opcji na stanowiska tym łatwiej wstawić swojego miernego biernego ale wiernego. To myślenie z PRLu. Ludzie ambitni chcą sobie wywalczyć pozycję samemu, natomiast ten system nie potrzebuje ambitnych. Ten system potrzebuje wiernych sług, którzy muszą mieć komu dziękować… Ambitni nie chcą dziękować, chcą być ojcami własnego sukcesu, dochodząc do czegoś własną ciężką pracą. W straży tak się nie da. To tak nie działa.

I to jest cała prawda o naszej formacji. Możesz jeździć na kursy, szkolić innych, być zaangażowanym, a wystarczy że jakaś miernota jest w ZZ i możesz pomarzyć o lepszym stanowisku, takim które odpowiada twoim kwalifikacjom. Niby ma być tak samo, a oficer musi mieć pełne wyższe lub przynajmniej inżyniera, a aspirant nie musi mieć niczego lub zrobione studia z "psychologii drobiu". Znowu robimy podziały i nowy przepis kwalifikacyjny na pewno to pogłębi.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2989 dnia: Grudzień 09, 2022, 09:12:30 »
Jeżeli nie zmniejszymy limitów na szkoły w systemie dziennym jak i zaocznym, to dalej będziemy tworzyć patologie, gdzie na zmianie 20-osobowej jest 6 oficerów i 5 aspirantów. Dobrze wiemy, że nie wszyscy pójdą do biura, jak też nie wszyscy będą nadawać się na stanowiska dowódcze (chociaż w sumie mało kto na to patrzy).
Myślę, że trzeba też patrzeć na to, co kogo interesuje i w czym jest dobry, bo jaki jest sens wpychać na siłę dobrego podziałowca na powiedzmy kadrowego, jak logiczniej byłoby mu dać stanowisko 11-ego czy 12-ego. Ale tak jak już wspomniałem wcześniej, u nas polityka kadrowa nie istnieje.
Wydaje mi się, że zmniejszenie limitów jest nieuniknione.

Nieuniknione? Mówisz o systemie dziennym czy zaocznym? bo np. Śląsk w tym roku dostał jak dobrze pamiętam 15 miejsc do SA na 31 komend więc raczej nie za dużo, zapewne zaraz napiszesz że na Śląsku jest przesyt aspirantów i oficerów ale w mojej KM tego nie widać, a już nie będę pisać ile oficerów od lutego idzie na emeryturę i dopiero zaczną się braki kadrowe

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2990 dnia: Grudzień 09, 2022, 10:26:51 »
Nieuniknione? Mówisz o systemie dziennym czy zaocznym? bo np. Śląsk w tym roku dostał jak dobrze pamiętam 15 miejsc do SA na 31 komend więc raczej nie za dużo, zapewne zaraz napiszesz że na Śląsku jest przesyt aspirantów i oficerów ale w mojej KM tego nie widać, a już nie będę pisać ile oficerów od lutego idzie na emeryturę i dopiero zaczną się braki kadrowe
Z tego co słyszałem to już zmniejszono limity na dzienne SA a na zaoczne to nie wiem. Co do sytuacji na Śląsku to u mnie jest podobnie... Przesyt wynika z traktowania przez Biuro Szkolenia województwa jako homogenicznego a tak nie jest. To bzdurna statystyka powielana od wielu lat. U mnie w województwie rozstrzał %  oficerów i aspirantów miedzy poszczególnymi KM i KP jest blisko dwukrotny czyli trochę ponad 30% do 60% kadry.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 335
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2991 dnia: Styczeń 10, 2023, 22:52:39 »

Offline luksi12

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 566
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2992 dnia: Styczeń 11, 2023, 00:07:52 »
To juz podpisane rozporzadzenie? Od kiedy wchodzi ten przepis?

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2993 dnia: Styczeń 11, 2023, 07:57:45 »
Trochę śmieszy mnie dowódca JRG - st. bryg. Wszak duża JRG to około 90-100 ludzi, a w wojsku odpowiednik dowódcy dla tylu ludzi to „nasz” starszy kapitan  ^_^

Offline malibus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2994 dnia: Styczeń 11, 2023, 08:57:57 »
Trochę śmieszy mnie dowódca JRG - st. bryg. Wszak duża JRG to około 90-100 ludzi, a w wojsku odpowiednik dowódcy dla tylu ludzi to „nasz” starszy kapitan  ^_^

dobrze, że powiatówkami nie będą kierowali generałowie  ^_^


Offline luksi12

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 566
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2996 dnia: Luty 02, 2023, 10:26:58 »
Czyli przepis szybciej niz myslimy :straz:

Offline matW

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2997 dnia: Luty 02, 2023, 11:49:25 »
I zostaje to, solidarnościowy aspirat po przedszkolu może być d-ca jrg, a oficer musi być profesorem?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2998 dnia: Luty 02, 2023, 11:50:40 »
I zostaje to, solidarnościowy aspirat po przedszkolu może być d-ca jrg, a oficer musi być profesorem?
Aspirant po przeszkoleniu może być dowódcą JRG od zawsze  :rofl: I nie jest to wymysł Solidarności... 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline jaanek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2999 dnia: Luty 02, 2023, 12:12:11 »
Kolega asp. sztab.  w końcu dostał się na upragnioną podyplomowke ( po licencjacie jest)  ma 20 lat służby i każdy w koło się śmieje żeby nie podchodził do egzaminu bo jak dostanie mł. kpt. to nie dostanie stanowiska dowódcy jedn. dobre jaja, kto te przepisy tworzy?