Autor Wątek: Przepis kwalifikacyjny  (Przeczytany 1454983 razy)

Offline młody16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #125 dnia: Marzec 03, 2015, 14:21:48 »
Bartu ma rację, że jeśli do tego dojdzie to młodzi adepci zawodowej sztuki strażackiej będą musieli się 100 razy zastanowić co jest bardziej opłacalne SA czy SGSP.
Ja tylko nie rozumiem jednego, po co było teoretyczne blokowanie oficerów po szkole "gotowania na parze", jak teraz będą "pchani" aspiranci po szkole "gotowania na parze". OK, nie dostaną stopnia **, ale będą mieli stanowisko. A Ci po SGSP (oczywiście po określonym stażu) na podziale max d-ca sekcji, zakładam sytuację gdzie w jednostce jest więcej aspirantów niż oficerów bo inaczej chyba nie da rady :)


Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #126 dnia: Marzec 03, 2015, 19:12:10 »
Ludzie spokojnie, na razie prace oficjalnie nie trwają, są tylko luźne propozycje, czy zostaną uwzględnione nie wiadomo. Po pierwsze starszy operator podoficerem, po drugie aspirant z wykształceniem wyższym i odpowiednim stażem służby dowódcą zmiany i zastępca dowódcy zmiany. Prace maja chyba ruszyć oficjalnie w kwietniu.
Cytuj
Czyli szopki ciąg dalszy ? Mł .kpt. z wyższym wykształceniem co najwyżej d-cą sekcji a aspirant z wyższym d-cą zmiany ? Paranoja jakaś...
czyli według ciebie młody młodszy kapitan po szkole ma większe predyspozycje do dowodzeniem zmianą niż aspirant po dziesięciu latach służby? Ciekawe, bardzo ciekawe...
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2015, 19:17:25 wysłana przez madmax29 »

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #127 dnia: Marzec 03, 2015, 19:24:40 »
Tak szczerze mówiąc, to nie bardzo rozumiem, po co temu aspirantowi wyższe wykształcenie jako warunek niezbędny do dowodzenia zmianą, szczególnie jeśli będzie to np. filozofia przyrody nieożywionej (żadne przepisy nie precyzują, które kierunki są oficjalnie uznane za przydatne w służbie, a które nie) :gwiazdki:

Offline hacek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 315
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #128 dnia: Marzec 03, 2015, 19:30:36 »
czyli według ciebie młody młodszy kapitan po szkole ma większe predyspozycje do dowodzeniem zmianą niż aspirant po dziesięciu latach służby? Ciekawe, bardzo ciekawe...
Równie ciekawy jest dowódca ze stopniem niższym niż dowodzeni przez niego ludzie. Cały ten system rozdzielnych stopni i stanowisk to jeden wielki burdel.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #129 dnia: Marzec 03, 2015, 21:00:09 »
Cytat: bartu
albo tam gdzie chce a nie w pomorskim województwie...
Kolego, które komendy w pomorskim tak chętnie przyjmują absolwentów? Chętnie się dowiem..  gdzieniegdzie widzę po 3 na zmianie i już naprawdę nie wiem gdzie ich upychać. Poza tym ludzie tam raczej lgną bo nie chcą pracować blisko domu (bo rzekomo w niektórych rejonach nie ma perspektyw), a poza tym "tam jest morze i jest fajnie".. a poźniej tylko kombinują jak wrócić w rodzinne strony.
Rzygać mi już się chce tymi bajkami o pomorskim, powtarzane i co roku jeszcze bardziej upiększane.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #130 dnia: Marzec 03, 2015, 21:01:59 »
czyli według ciebie młody młodszy kapitan po szkole ma większe predyspozycje do dowodzeniem zmianą niż aspirant po dziesięciu latach służby? Ciekawe, bardzo ciekawe...
Równie ciekawy jest dowódca ze stopniem niższym niż dowodzeni przez niego ludzie. Cały ten system rozdzielnych stopni i stanowisk to jeden wielki burdel.
A u mnie tak jest... I jest zajebiście...

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #131 dnia: Marzec 03, 2015, 21:12:11 »
No ja znam jedną jednostkę w pomorskim, gdzie za czasów PSP nie było chyba żadnego młodszego kapitana prosto po szkole  :rofl:

Offline bartu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #132 dnia: Marzec 03, 2015, 21:26:36 »
Cytat: bartu
albo tam gdzie chce a nie w pomorskim województwie...
Kolego, które komendy w pomorskim tak chętnie przyjmują absolwentów? Chętnie się dowiem..  gdzieniegdzie widzę po 3 na zmianie i już naprawdę nie wiem gdzie ich upychać. Poza tym ludzie tam raczej lgną bo nie chcą pracować blisko domu (bo rzekomo w niektórych rejonach nie ma perspektyw), a poza tym "tam jest morze i jest fajnie".. a poźniej tylko kombinują jak wrócić w rodzinne strony.
Rzygać mi już się chce tymi bajkami o pomorskim, powtarzane i co roku jeszcze bardziej upiększane.

Na 22 miejsca opublikowane jako potencjalne miejsca pracy 6 to województwo pomorskie i zachodniopomorskie, kolejne 4 warmińsko - mazurskie. Z tych rejonów jest kilka osób, które już mają pewną pracę.
Odnośnie wracania w rodzinne strony to proszę szukać w łódzkim ludzi z podkarpackiego, opolskiego i małopolskiego. Standardowy widok, a rotacja taka, że maks dwa lata i uciekają.

Offline ronin

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #133 dnia: Marzec 03, 2015, 22:25:28 »
Ludzie spokojnie, na razie prace oficjalnie nie trwają, są tylko luźne propozycje, czy zostaną uwzględnione nie wiadomo. Po pierwsze starszy operator podoficerem, po drugie aspirant z wykształceniem wyższym i odpowiednim stażem służby dowódcą zmiany i zastępca dowódcy zmiany. Prace maja chyba ruszyć oficjalnie w kwietniu.
Cytuj
Czyli szopki ciąg dalszy ? Mł .kpt. z wyższym wykształceniem co najwyżej d-cą sekcji a aspirant z wyższym d-cą zmiany ? Paranoja jakaś...
czyli według ciebie młody młodszy kapitan po szkole ma większe predyspozycje do dowodzeniem zmianą niż aspirant po dziesięciu latach służby? Ciekawe, bardzo ciekawe...
Może niewyraźnie napisałem, ale chodziło mi o mł. kpt. (wcześniej aspirant  z wyższym wykształceniem), który z dniem mianowania na pierwszy stopień oficerski utracił możliwość awansowania na d-cę zmiany i z-cę d-cy zmiany. I paranoją był zał. nr 6 , który pozwalał awansować aspirantów, a blokował mł. kpt. (byłych aspirantów). Chyba wyraźniej napisać się nie dało. We wcześniejszym poście zapytałem czy wracamy do tej szopki, która już była. Bo to bardzo ciekawe, bardzo.....

Offline grom@

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #134 dnia: Marzec 05, 2015, 17:22:36 »
Tak szczerze mówiąc, to nie bardzo rozumiem, po co temu aspirantowi wyższe wykształcenie jako warunek niezbędny do dowodzenia zmianą, szczególnie jeśli będzie to np. filozofia przyrody nieożywionej (żadne przepisy nie precyzują, które kierunki są oficjalnie uznane za przydatne w służbie, a które nie) :gwiazdki:

Dokładnie co to za różnica czy aspirant ma studia typu jak w/w czy ich nie ma. Kompletny nonsens.

Offline johnson1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #135 dnia: Marzec 23, 2015, 16:48:33 »
i wiecie coś, się dzieje w tym temacie?
Podobno słyszałem , że podoficer z wyższym wykształceniem  będzie mógł być mianowany na stanowisko dowódcy sekcji>
Czy to prawda?
Czy jest to ujęte w projekcie!!!
Z drugiej strony cóż za oszczędności dla komend.
W stopniu podoficera na stanowisku dowódca sekcji.
W skali roku , troszkę kasy by zostało (w skali kraju)?
A podobno tak szukają pieniędzy.... oszczędności , a tu jak na tacy...
I wiadomo zostało by na inne cele , wysługi , itp.!!!

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #136 dnia: Marzec 23, 2015, 17:01:02 »
i wiecie coś, się dzieje w tym temacie?
Podobno słyszałem , że podoficer z wyższym wykształceniem  będzie mógł być mianowany na stanowisko dowódcy sekcji>
Czy to prawda?
Czy jest to ujęte w projekcie!!!
Z drugiej strony cóż za oszczędności dla komend.
W stopniu podoficera na stanowisku dowódca sekcji.
W skali roku , troszkę kasy by zostało (w skali kraju)?
A podobno tak szukają pieniędzy.... oszczędności , a tu jak na tacy...
I wiadomo zostało by na inne cele , wysługi , itp.!!!
Nie wierz w bajki tylko tyle ci powiem.
Uważam że cudem bedzie jesli d-ca zastepu wróci do podoficerów
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline johnson1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #137 dnia: Marzec 23, 2015, 17:06:09 »
jakoś nie mogę zrozumieć tej filozofii w mianowaniu na różne stanowiska :wall:
Dla mnie jest to proste:
dowódca sekcji - podoficer z wyższym wykształceniem
zastępca dowódcy zmiany- aspirant z wyższym wykształceniem
dowódca zmiany- oficer
Oczywiście pod uwagę bierze się  staż pracy i umiejętności personalne - dowódca jednostki ocenia...
Przecież to nie jest takie trudne...
Zobaczcie ile zostanie pieniędzy ....
Same oszczędności na dowódcach sekcji oraz zastępcach dowódcy zmian ...
Zwalnia się etat i wskakuje kolejna osoba ...
I nie potrzeba kapitanów na tych niższych stanowiskach, no ale...
Szukamy pieniędzy i ...
I tylko nie mówcie mi , że podoficerowie się na to stanowisko się  nie nadają . Pracują po ... naście lat  i uwierzcie mi  - znają się dużo lepiej niż nie jeden młody po szkole ....
i oczywiście znowu te pieniądze ..... zostaną dla innych....
pozdrawiam

Offline grom@

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #138 dnia: Marzec 23, 2015, 19:10:57 »
Dla mnie jest to proste:
dowódca sekcji - podoficer z wyższym wykształceniem
zastępca dowódcy zmiany- aspirant z wyższym wykształceniem
dowódca zmiany- oficer

Wg mnie przede wszystkim wykształcenie w kierunku pożarniczym, a nie podoficer po ogrodnictwie, na stanowisku d-cy sekcji.

Offline wojtas666

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #139 dnia: Marzec 25, 2015, 20:33:00 »
nic takiego nie bedzie co najwyzj aspirant z wyzszym jako zastepca d-cy zmiany i podoficer st. operator...tyle w temacie

Offline fireproof

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #140 dnia: Marzec 26, 2015, 14:07:02 »
a co z pracownikami SKKP

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #141 dnia: Maj 12, 2015, 16:55:14 »
Pismo z KG

Cytuj
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami i zapytaniami dotyczącymi kwalifikacji wymaganych do zajmowania stanowisk dowódcy zmiany i zastępcy dowódcy zmiany, informuję, że wymagania w zakresie wykształcenia ogólnego lub specjalistycznego do zajmowania niektórych stanowisk, z uwzględnieniem charakteru zadań wykonywanych przez strażaków na poszczególnych stanowiskach służbowych określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 marca 2009 roku w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 54, poz. 448).
Zatem zgodnie z obowiązującym stanem prawnym na stanowiskach dowódcy zmiany i zastępcy dowódcy zmiany wymaga się posiadania kwalifikacji, o których mowa w art. 36 ust. 3 lub ust. 4 pkt 1 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, czyli posiadania tytułu zawodowego inżyniera pożarnictwa lub posiadania wykształcenia wyższego o kierunku przydatnym w Państwowej Straży Pożarnej oraz tytułu zawodowego technika pożarnictwa.

Offline siema

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #142 dnia: Maj 12, 2015, 17:55:16 »
"lub posiadania wykształcenia wyższego o kierunku przydatnym w Państwowej Straży Pożarnej" i niech mi jakiś mądry wymieni te kierunki przydatne i kto je typuje?

Offline mfire

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #143 dnia: Maj 13, 2015, 10:01:45 »
Cytuj
"lub posiadania wykształcenia wyższego o kierunku przydatnym w Państwowej Straży Pożarnej" i niech mi jakiś mądry wymieni te kierunki przydatne i kto je typuje?

http://straz.gov.pl/page/index.php?str=901&id=28509

Offline siema

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #144 dnia: Maj 13, 2015, 14:16:12 »
No i co z tego, że bezpośredni przełożony tj .KP/KM kieruje twój wniosek bo uważa, że jest przydatny kierunek studiów do twojego stanowiska a KW - mówi, że nie, no i co?

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #145 dnia: Maj 13, 2015, 21:09:19 »
No i nic.

Offline siema

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #146 dnia: Maj 13, 2015, 21:47:41 »
To jeszcze tak. Dyżurny Sk. po 15:30 i w dni wolne pełni obowiązki Dyżurnego PCZK, ukończył kierunek "Zarządzanie kryzysowe" - przydatny czy nie?

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #147 dnia: Maj 14, 2015, 05:31:56 »
To jeszcze tak. Dyżurny Sk. po 15:30 i w dni wolne pełni obowiązki Dyżurnego PCZK, ukończył kierunek "Zarządzanie kryzysowe" - przydatny czy nie?
PZCK nie jest częścią struktór PSP jest częścią starostwa powiatowego. Ten człowiek powinien dostaćdodatkowe pieniądze za wykonywanie obowiązków pracownika starostwa z powiatu. Chyba , że komendant dogadał się z starostą i wykonywanie obowiązków jest na innych zasadach.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #148 dnia: Lipiec 08, 2015, 10:45:20 »
Pojawił się nowy projekt rozporządzenia kwalfikacyjnego (Wersja 6.07.2015) jest arcy ciekawy, z nowinek jest kilka nowych stanowisk i st. operator zgodnie z wolą "S" jest stołkiem podoficerskim.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline ronin

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #149 dnia: Lipiec 08, 2015, 10:59:20 »
Pojawił się nowy projekt rozporządzenia kwalfikacyjnego (Wersja 6.07.2015) jest arcy ciekawy, z nowinek jest kilka nowych stanowisk i st. operator zgodnie z wolą "S" jest stołkiem podoficerskim.
Gdzie się pojawił, daj jakieś namiary....