Autor Wątek: Przepis kwalifikacyjny  (Przeczytany 1455576 razy)

Offline ronin

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 09, 2014, 11:01:02 »
A może po prostu trzeba pójść na aspirantkę i nie liczyć na zmianę rozporządzeń i czyjąś łaskę.... :P
Nie wiem czy się orientujesz ile miejsc jest w Twoim województwie na aspirantke.... że piszesz o tym tak jakby można było iść z dnia na dzień... U mnie na kika tysięcy strażaków są 3 miejsca...
Ale te kilka tysięcy strażaków już dzisiaj ma ambicje żeby pójść na aspirantkę?? A tak na marginesie  powiem, że od siedmiu lat czekam na studia podyplomowe i też jakoś nie mogę się dopchać, jestem zablokowany i w stopniu i stanowisku. Dlaczego więc podoficerowie mają mieć lepiej chociażby ode mnie. Ile razy pisano mi, że powinienem skończyć SGSP aby być prawdziwym oficerem? Więc teraz ja napiszę wszystkim podoficerom - zróbcie aspirantkę i nie płaczcie, że macie niskie grupy :)

Offline ADAM 12

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 123
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 09, 2014, 13:42:49 »
A może po prostu trzeba pójść na aspirantkę i nie liczyć na zmianę rozporządzeń i czyjąś łaskę.... :P
Nie wiem czy się orientujesz ile miejsc jest w Twoim województwie na aspirantke.... że piszesz o tym tak jakby można było iść z dnia na dzień... U mnie na kika tysięcy strażaków są 3 miejsca...
Ale te kilka tysięcy strażaków już dzisiaj ma ambicje żeby pójść na aspirantkę?? A tak na marginesie  powiem, że od siedmiu lat czekam na studia podyplomowe i też jakoś nie mogę się dopchać, jestem zablokowany i w stopniu i stanowisku. Dlaczego więc podoficerowie mają mieć lepiej chociażby ode mnie. Ile razy pisano mi, że powinienem skończyć SGSP aby być prawdziwym oficerem? Więc teraz ja napiszę wszystkim podoficerom - zróbcie aspirantkę i nie płaczcie, że macie niskie grupy :)

Kolega chyba nie dostrzega istoty sprawy. Już niedługo obasady wyjazdowe składać bedą się z 2 st str na pace z 15 letnim stażem ,ogniomistrz z 20 letnim stażem jako kierowca a dowodzić nimi bedzie aspirant z 1 miesięcznym stażem lub oficer też z 1 miesięcznym stażem.
I tu nie chodzi o to aby ktoś miał lepiej od Ciebie ,tylko aby się ta całą straż nie rozjeb... przez to co się dzieje z kształceniem podoficerów i aspirantów zaocznych.

Offline kogut78

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 09, 2014, 22:31:58 »
A może by tak dać sobie spokój z tym aspirantami(chorążymi) komunistycznym wytworem skoro i tak każdy musi mieć wykształcenie min.średnie . Bo z tego co się orientuję chyba jesteśmy ewenementem w skali cywilizowanego  świata.

Offline jankowalski723

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 09, 2014, 22:59:14 »
Przepis wszedł w życie na cofnięcie nie ma co liczyć. Wszystkie komendy bynajmniej tak myślę pozmieniały już regulaminy dotyczące stanowisk. Trzeba się pogodzić z tym że aspiranci zabrali stanowiska podoficerów i żyć dalej. Może ktoś pójdzie kiedyś po rozum i zacznie doceniać w tej służbie umiejętności i staż pracy i na tej podstawie dawać stanowiska. A nie młody oficer przychodzi do jednostki i gdyby nie koledzy z wozu przy akcji to by zginoł po pierwszym lepszym zdarzeniu.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 10, 2014, 00:10:26 »
A może by tak dać sobie spokój z tym aspirantami(chorążymi) komunistycznym wytworem skoro i tak każdy musi mieć wykształcenie min.średnie . Bo z tego co się orientuję chyba jesteśmy ewenementem w skali cywilizowanego  świata.
Zaskoczę cie ale jest wiele odpowiedników chorążych na swiecie a Polsce istnieją od wieków....
« Ostatnia zmiana: Lipiec 10, 2014, 09:02:46 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline kogut78

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 12, 2014, 13:03:36 »
A może by tak dać sobie spokój z tym aspirantami(chorążymi) komunistycznym wytworem skoro i tak każdy musi mieć wykształcenie min.średnie . Bo z tego co się orientuję chyba jesteśmy ewenementem w skali cywilizowanego  świata.
Zaskoczę cie ale jest wiele odpowiedników chorążych na swiecie a Polsce istnieją od wieków....

Tyle, że jest "mała" różnica miedzy stopniem(korpus), a tytułem" jakoby pierwej "nosili. A to co mamy teraz powstało w '63 . A chorąży jako stopień był wprawdzie przed wojną i po wojnie , ale jako najniższy stopień oficerski. 

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 13, 2014, 00:16:53 »
Tyle, że jest "mała" różnica miedzy stopniem(korpus), a tytułem" jakoby pierwej "nosili. A to co mamy teraz powstało w '63 . A chorąży jako stopień był wprawdzie przed wojną i po wojnie , ale jako najniższy stopień oficerski.
A czy pytał sie kolega o temat korpusów?? Napisał ze aspirant/chorazy to stopien komunistyczny. A nie jest to prawda.
A co do tytułu to Hetman Wielki Koronny tez był tytułem a dowodził całym wojskiem królewskim. A chorąży dowodzili chorągwiami i to tez były tylko tytuły. 

Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 13, 2014, 08:22:30 »
A może po prostu trzeba pójść na aspirantkę i nie liczyć na zmianę rozporządzeń i czyjąś łaskę.... :P
To nie takie proste drogi kolego .Na powiat ostatnio spłynęło jedno miejsce do SAP 3 lata temu. A po drugie trzeba mieć akceptacje komendanta , a to nie takie proste.. w komendzie leży 30 raportów o skierowanie do aspirantki, który zostanie wybrany jak się trafi kolejne miejsce w szkole  dlanaszej komendy? .... a  resztę sam sobie dopowiedz
ps. podobnie sprawa wygląda jeśli idzie o skierowanie do SGSP
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2014, 08:27:07 wysłana przez mirek1 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 13, 2014, 08:34:44 »
A może by tak dać sobie spokój z tym aspirantami(chorążymi) komunistycznym wytworem skoro i tak każdy musi mieć wykształcenie min.średnie . Bo z tego co się orientuję chyba jesteśmy ewenementem w skali cywilizowanego  świata.
Kolego stopień aspiranta znany już był w przed dekretowej/ przed1974r./ straży pożarnej i był pierwszym stopniem oficerskim.Po wejściu w życie dekretu o służbie funkcjonariuszy pożarnictwa  wprowadzono w SP stopnie stricte wojskowe ...
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline mfire

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 08, 2014, 23:09:10 »
Witam
przepis kwalifikacyjny z 2009 znalazłem na stronie

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20090540448

wg tego przepisu wychodzi że nie trzeba mieć skończonego SPF żeby zostać d-ca zmiany lub zastepcą d-cy zmiany
cyt D-ca zmiany wymagania 5 co oznacza wymaganie posiadanie kwalifikacji o których mowa w art. 36 ust. 3 lub ust. 4 pkt.1 ustawy o PSP a ust. 4 pkt. 1 mówi
4.Stanowiska oficerskie, z zastrzeżeniem ust. 5, mogą zajmować również strażacy posiadający wykształcenie wyższe o kierunku przydatnym w Państwowej Straży Pożarnej oraz:
1) tytuł zawodowy technika pożarnictwa lub uzyskanie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu technika pożarnic-twa w toku postępowania o uznanie, nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej, kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego technika pożarnictwa


Offline Zuzin

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 166
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 09, 2014, 08:17:44 »
Kolego ust.5
Musisz czytać wszystko a nie to co chcesz.
To jest tak jak z nadaniem kolejnego stopnia oficerskiego masz mł.kpt zajmujesz stanowisko oficerskie d-ca,z-ca d-cy zmiany nie masz SPF nie chcą dać awansu(nie wszędzie)Tj.według ustawy a rozporządzenie mówi co innego niestety ustawa jest ponad rozporządzeniem mimo że rozporządzenie jest aktem wykonawczym tej ustawy. Jednak tak to jest w Straży jak masz układ to wszystko da się załatwić taka prawda.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 09, 2014, 14:53:13 »
Witam
przepis kwalifikacyjny z 2009 znalazłem na stronie

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20090540448

wg tego przepisu wychodzi że nie trzeba mieć skończonego SPF żeby zostać d-ca zmiany lub zastepcą d-cy zmiany

I tu wasnie wychodzi ze masz racje a jednocześnie jej nie masz.... Tzw. dualizm prawny czyli wystepujące regulacje dotyczace tego samego w dwóch atakach prawnych. Jednak że w tym przypadku wyjdzie hierarchia żródeł prawa która powoduje żę ustawa jest aktem wyższego rzędu. Teoretycznie można by było się próbować sądzić gdyż rozporządzenie nie może być niezgodne z ustawą w której zawarto delegację. Jednakże zaraz się by okazało żę nie jest to sprzeczność a np. błedna interpretacja.  I koło się zamyka.
To jest tak jak z nadaniem kolejnego stopnia oficerskiego masz mł.kpt zajmujesz stanowisko oficerskie d-ca,z-ca d-cy zmiany nie masz SPF nie chcą dać awansu(nie wszędzie)

Powiem tak ciekawostką jest ze na początku funkcjonowania "przepisu kwalfikacyjnego" oficerowie zajmujący stanowiska d-ców zmian otrzymywali awanse na kolejne stopnie służbowe, ale od kiedy przestali te awanse dawac powiem szczerze nie pamietam.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2014, 14:57:58 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Zuzin

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 166
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 09, 2014, 15:20:50 »
Od 3 lub 2 lat przestali dawać. Oczywiście zawsze jest ALE.

Offline gandalf99

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 10, 2014, 11:27:58 »
A czy na obecną chwilę technik pożarnictwa mający wyższe wykształcenie (studia cywilne) nie zajmując stanowiska oficerskiego może otrzymać pierwszy stopień oficerski? Czy ktoś zetknął się z takim przypadkiem?

Offline Haix

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 214
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 10, 2014, 13:39:51 »
Teoretycznie może, a w praktyce bywa to różnie.
Ci to otrzymali stanowiska d-cy zmiany bądź c-ca d-cy JRG przed wejściem w życie rozporządzenia o stanowiskach służbowych w 2009 r. awansują w stopniu do maxa przypisanego do danego stanowiska. Z-cy d-cy zmiany nie wymieniam, gdyż wcześniej tj. przed 2009 roku tego stanosiska nie było w rozporządzeniu.
pozdrawiam

Offline Haix

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 214
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 25, 2014, 21:35:52 »
co tu taka cisza?

Offline Zuzin

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 166
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #41 dnia: Wrzesień 26, 2014, 12:34:27 »
A co byś chciał poruszyć więcej w tym temacie. Dopóki rozporządzenie nie będzie zgodne z ustawą to awanse będą wyglądały różnie jedni dostaną inni nie.

Offline LaCosta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 15, 2014, 10:03:02 »
Witam, mam mały problem. Chodzi o przeszkolenie SPF i zajmowanie stanowisk oficerskich. Otóóż wg mnie oficerowie mogą ubiegac się o stanowiska zastępcy dowódcy zmiany i dowódcy zmiany bez przeszkolenia SPF bo jest to kierowanie interwencyjne. To przeszkolenie obowiązuje tylko i wyłącznie od stanowiska zastępcy dowódcY JRG, dowódcy JRG i w górę... gdyż jest to kierowanie na poziomie taktycznym. Rozporządzenie w sprawie stanowisk służbowych odsyła nas do ustawy i nie doczytalem się że bez przeszkolenia nie mogę awansować na stanowisko z-cy dowódcy zmiany jak i również awansować na st. Kpt  bez przeszkolenia na stanowisku dowódcy zmiany. Wiem też że w innych komendach nie ma z ym żadnych problemów i są awanse w stopniach bez przeszkolenia. U mnie zaczynaja wydziwiać.... Jak jest u was co i dla kogo  i dlaczego ? Po woli zbliża sie termin wysyłania kandydatów dlatego trzeba coś z tym ruszyć. Pozdrawiam.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 15, 2014, 13:02:32 »
Kolejny raz to samo! W ustawie i rozporządzeniu występuje sprzeczność! Awansowani są ludzi którzy otrzymali stanowiska przed wejściem w życie aktualnego rozporządzenia kwalifikacyjnego tj. d-cy zmian aczkolwiek nie wszyscy.
Art. 36 ust 5.
"Stanowiska oficerskie związane z kierowaniem działaniami ratowniczymi mogą
zajmować strażacy posiadający wykształcenie wyższe o kierunku przydatnym w
Państwowej Straży Pożarnej, którzy posiadają tytuł zawodowy technika pożarnictwa
i ukończyli przeszkolenie zawodowe, o którym mowa w art. 53 ust. 2 pkt
2 lit. a."
Widzisz tu gdzieś zapis o kierowaniu interwencyjnym??
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline LaCosta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 15, 2014, 16:37:19 »
Chodziło mi o to że z-ca dow. zmiany prowadzi działania ratownicze na poziomie interwencyjnym a na SGSP napisane jest że:
Celem studiów SPF jest przygotowanie strażaków Państwowej Straży Pożarnej do zajmowania stanowisk oficerskich, na których wymagane jest wypełnianie dwóch funkcji. Pierwszą z nich jest organizacja i kierowanie akcjami ratowniczymi na poziomie taktycznym i strategicznym w ramach struktur Państwowej Straży Pożarnej, w tym w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, natomiast drugą - realizowanie zadań administracyjnych jako kierownik jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej.  A jak mi wiadomo na poziomie taktycznym kierować może od zastępcy dowódcy JRG. Dlatego zapytałem bo różne słyszę opinie a każda komenda interpretuje to inaczej.

Offline Zuzin

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 166
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #45 dnia: Październik 15, 2014, 16:48:17 »
Masz rację kolego tak jest napisane i można by było powiedzieć po co d-cy i z.cy d-cy zmiany SPF skoro mają uprawnienia do kierowania na poziomie interwencyjnym i powinni awansować do maxa na tej grupie no chyba że mają aspiracje do d-cy bądź zastępcy JRG to wtedy jak najbardziej SPF. Niestety ustawa i rozp. gryzą się i interpretacja zależy od komendy jedni dostaną inni nie.Jest to przykre że biurowi mogą awansować a PB przeważnie nie. To jest PSP :wall:

Offline LaCosta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #46 dnia: Październik 15, 2014, 17:24:39 »
No właśnie.... hu*, dup*, i kamieni kupa w takim razie ;/ a znam jednostki co nawet dyżurnych sie wysyła. Mają poukładane.....

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 15, 2014, 17:26:53 »
Niestety ustawa i rozp. gryzą się i interpretacja zależy od komendy jedni dostaną inni nie.Jest to przykre że biurowi mogą awansować a PB przeważnie nie. To jest PSP :wall:
W przypadku niejasności aktem decydującym jest akt wyższego rzedu... Czyli ustawa...
a znam jednostki co nawet dyżurnych sie wysyła. Mają poukładane.....
Istnieja jednostki gdize kadrowców wysylali :P
Albo goscia który rok po ukonczeniu SPF odszedł na emeryture po 28 latach służby... Kto by sie spodziewał takiego obortu sprawy??  :rofl:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Zuzin

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 166
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 15, 2014, 19:52:01 »
Masz absolutnie rację że Ustawa jest aktem decydującym jednakże według prawa rozp. nie może być sprzeczne z ustawą a w tym przypadku niestety się gryzie i gdzie tu logika. Słyszałem że w przypadku odmowy awansowania można pokusić się sądzenie (podobno dobry prawnik może to przeforsować ale kto się odważy s..ć we własne gniazdo)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #49 dnia: Październik 15, 2014, 22:33:26 »
Słyszałem że w przypadku odmowy awansowania można pokusić się sądzenie (podobno dobry prawnik może to przeforsować ale kto się odważy s..ć we własne gniazdo)
Zaden prawnik ci tego nie przeforsuje i nie wierz w bzdury...
Ponieważ po pierwsze Ty ( w sensie awansowany) do czasu wydania decyzji o awansie nie jestes stroną postępowania
po drugie tryb procedury awansowej jest prawie tak tajny jak wiedza o Polskiej broni atomowej
po trzecie i najważniejsze kolejne stopnie w danym korpusie moga byc nadane :
Art 54. ustawy o PSP
Kolejny wyższy stopień może być nadany stosownie do posiadanych kwalifikacji zawodowych oraz w zależności od zajmowanego stanowiska i opinii służbowej. Nadanie tego stopnia nie może jednak nastąpić wcześniej niż po przesłużeniu w stopniu
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.