Autor Wątek: Przepis kwalifikacyjny  (Przeczytany 1455443 razy)

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2875 dnia: Maj 26, 2020, 20:47:47 »
A zabrania Ci ktoś jeździć autem po polu.
Robiąc prawo jazdy zdobywasz uprawnienie do poruszania sie po drogach publicznych określonym typem pojazdu mechanicznego.
 Kurs pilarz nie ponieważ jest to nabyciem określonych umiejętności i  technik do samej obsługi pilarki nic nie jest wymagane.
 Co do prawo jazdy, zwróć uwagę że nawet w przepisie nie bez powodu zresztą, nie wskazano go razem z obsługą i eksploatacją.

Przecież napisałem Ci to już wcześniej.
Wstawka o lasach dotyczyła kolejnego twojego pytania.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2876 dnia: Maj 26, 2020, 20:49:39 »
A czy to o czym mówiłeś (tester masek) jest Twoim zdaniem takim sprzętem? Przecież na to wystarcza szkolenie stanowiskowe, czy tam jednodniowe przez producenta. Czy jest to "uprawnienie"?
Weź już przestań uprawnienia pilarza są nie potrzebne tak jak piekarza!
Edit: gdzie napisałem tester masek? Może inseminator jeszcze
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2877 dnia: Maj 26, 2020, 20:57:46 »
Producent konsoli multitest wymaga odbycia szkolenia z zakresu jej obsługi.  Użycie konsoli jest niezbędne przy dokonywaniu przeglądów sprzętu OUO.  Więc tak to uprawnienie jak najbardziej się liczy.
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2020, 21:05:29 wysłana przez pb11 »

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2878 dnia: Maj 26, 2020, 21:03:33 »
Mam pytanie: jakie Waszym zdaniem uprawnienia ma na myśli twórca przepisu w przypadku wansu na operatorów?
Chodzi mi konkretnie o ten zapis:
Cytuj

7) Wymagane co najmniej 3 uprawnienia w zakresie eksploatacji urządzeń i sprzętu występującego w danej jednostce organizacyjnej.
Wymieniajcie proszę sprzęt z nazwy.
W każdej JRG jest inaczej u mnie są urządzenia do kontroli masek i też się kwalifikuje...
Tu napisałeś.

Jeśli chodzi o pilarza to był to przykład czegoś na co u nas w straży kwitów nie trzeba a w cywilu trzeba.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2879 dnia: Maj 26, 2020, 21:28:33 »
Tu napisałeś.
Jeśli chodzi o pilarza to był to przykład czegoś na co u nas w straży kwitów nie trzeba a w cywilu trzeba.
Nieprawda napisałem o urządzeniu będącym na wyposażeniu JRG (co za tym idzie również jednostki organizacyjnej) na które prawo (jak i producent) wymaga posiadania uprawnień w zakresie eksploatacji... A jak to jest z tą twoją pilarką? Ktoś? coś?
 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2880 dnia: Maj 26, 2020, 21:42:51 »
Nie mam słów,więc teraz wielkimi literami żebyś zrozumiał:
TO JEST TWOJE PYTANIE:


Edit: gdzie napisałem tester masek? Może inseminator jeszcze

PYTASZ GDZIE PISAŁEŚ O TESTERZE MASEK. PISAŁEŚ O URZĄDZENIU DO KONTROLI MASEK CZYLI DO TESTOWANIA co ja w skrócie nazwałem testerem masek.

Więc Ci pokazałem gdzie pisałeś.
Czyli TU:
W każdej JRG jest inaczej u mnie są urządzenia do kontroli masek i też się kwalifikuje...


Co mają do tego pilarki?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2881 dnia: Maj 26, 2020, 22:00:22 »
Nie mam słów,więc teraz wielkimi literami żebyś zrozumiał:
TO JEST TWOJE PYTANIE:
Edit: gdzie napisałem tester masek? Może inseminator jeszcze
PYTASZ GDZIE PISAŁEŚ O TESTERZE MASEK. PISAŁEŚ O URZĄDZENIU DO KONTROLI MASEK CZYLI DO TESTOWANIA co ja w skrócie nazwałem testerem masek.
Więc Ci pokazałem gdzie pisałeś.
Czyli TU:
W każdej JRG jest inaczej u mnie są urządzenia do kontroli masek i też się kwalifikuje...


Co mają do tego pilarki?
No i gdzie ten tester jest? Bo dalej nie widzę?
Przepis kwalfikacyjny mówi o "wymagane co najmniej 3 uprawnienia w zakresie eksploatacji urządzeń i sprzętu" wiec piszę jak człowiekowi, że skoro przepisy prawa wymagają tego aby do obsługi masek OUO trzeba mieć szkolenie to jak najbardziej się liczy... Do obsługi pilarek można by zatrudnić małpę (lub in_flames) i dalej prawo nie będzie wymagać od niej żadnych uprawnień... A jeśli ta sama małpa (lub in_flames)chciał by zrobić "serwis" masek to już sory musi mieć "papiery"   
Jarzysz różnicę? 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2882 dnia: Maj 26, 2020, 22:10:48 »
Ale ja nie neguję wymagania do testera masek. Przeczytaj proszę od początku.

Edit:
Czyli Twojego urządzenia do testowania masek nie mozna nazwać testerem masek? Przepraszam, że użyłem skrótu myślowego i obraziłem Twoje urzadzenie niefachową nazwą.
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2020, 22:14:30 wysłana przez in_flames »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2883 dnia: Maj 26, 2020, 22:13:33 »
Ale ja nie neguję wymagania do testera masek. Przeczytaj proszę od początku.
Ale ja neguję pilarki o których ty piszesz!
1.
Czyli mogę pracować pilarką bez kursu pilarza czy nie?
2.
Czy jeśli więc ktoś ma kurs pilarza to zaliczamy mu jako uprawnienie czy nie?
1. TAK
2. NIE
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2884 dnia: Maj 26, 2020, 22:23:30 »
I tak to się od razu powinno skończyć.
Pisałem, że wiem, że na pilarki nie trzeba i pytalem o Wasze zdanie odnośnie kwalifikacji tegoż. Nie wiem czemu rozciągnięte to tak zostało. Pewnie przez brak zrozumienia intencji. Tak czy siak przepraszam za mamę nie powinienem i niepotrzebnie dałem się sprowokować.
A pilarki możesz negować bo ja je też neguję. Pytałem o podejście w innych komendach.


Edit.
Jutro zerknę w instrukcję ale nie kojarzę pojęcia tester...
Może pomogę:
https://sjp.pwn.pl/sjp/tester;2578099.html
Pod nr 1

Czyli Twoje "urządzenie do testowania masek" można zgodnie z definicją tego słowa nazwać testerem... pewnie nawet jeśli instrukcja od Twojego urządzenia do testowania masek takiego określenia nie przewiduje.
« Ostatnia zmiana: Maj 27, 2020, 06:46:38 wysłana przez in_flames »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2885 dnia: Maj 27, 2020, 07:06:29 »
Czyli Twoje "urządzenie do testowania masek" można zgodnie z definicją tego słowa nazwać testerem... pewnie nawet jeśli instrukcja od Twojego urządzenia do testowania masek takiego określenia nie przewiduje.
W cudzysłów jak sama nazwa wskazuje jest używany miedzyinnymi do cytowania więc po raz kolejny się pytam gdzie nazwałem ten przyrząd testerem lub urządzeniem do testowania. Test a okresowa kontrola czy też kontrola po użyciu to chyba pojęcia trochę bardziej szczegółowe a patrząc na poziom skomplikowania aparatury to dość rozbudowana procedura. Poza tym okresowa kontrola i kontrola po użyciu ma oparcie w przepisach a test? 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2886 dnia: Maj 27, 2020, 08:31:57 »
I tak to się od razu powinno skończyć.
Pisałem, że wiem, że na pilarki nie trzeba i pytalem o Wasze zdanie odnośnie kwalifikacji tegoż. Nie wiem czemu rozciągnięte to tak zostało. Pewnie przez brak zrozumienia intencji. Tak czy siak przepraszam za mamę nie powinienem i niepotrzebnie dałem się sprowokować.
A pilarki możesz negować bo ja je też neguję. Pytałem o podejście w innych komendach.


Edit.
Jutro zerknę w instrukcję ale nie kojarzę pojęcia tester...
Może pomogę:
https://sjp.pwn.pl/sjp/tester;2578099.html
Pod nr 1

Czyli Twoje "urządzenie do testowania masek" można zgodnie z definicją tego słowa nazwać testerem... pewnie nawet jeśli instrukcja od Twojego urządzenia do testowania masek takiego określenia nie przewiduje.

Siadłeś na ten tester masek, obojętnie jak to nazwiesz jest to uprawnienie które się zalicza do tego wymienionych w ustawie, tylko osoby przeszkolone przez producenta mają prawa go używać i podpisywać papiery od sprzętu ODO na co z tego co wiem mają wydany certyfikat przez producenta który robił szkolenie, co więcej widziałem taki certyfikat wydany przez jednego z producentów sprzętu ODO i jest na nim wyraźnie napisane że uprawnienia obowiązują tylko w ramach obsługi i serwisu sprzętu używanego tylko w KM/KP w której służbę pełni dany strażak (widziałem że na certyfikacie jest nawet nazwa komendy) więc takie szkolenie daje TYLKO uprawnienia do serwisu sprzętu w danej jednostce organizacyjnej a nie umożliwia zatrudnienie się na pół etatu w innych komendach i przeprowadzanie u nich takich testów, w przeciwieństwie do uprawnień pilarza. Inne uprawnienia jakie wg mnie się liczą to obsługa drabin, podnośników, stermotorzysta (czy sternik?), uprawnienia UDT do nabijania butli. Co jeszcze może być brane pod uwagę? Czy specjalistyczne grupy mają jakieś dodatkowe uprawnienia w ramach swoich obowiązków? Wysokościowa, chemiczna, nurkowa?
« Ostatnia zmiana: Maj 27, 2020, 08:35:17 wysłana przez fireman_f »

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2887 dnia: Maj 27, 2020, 08:42:10 »
Tak naprawdę jakie uprawnienie się kwalifikuje czy nie to tylko zależy od interpretacji i dobrej woli przełożonego uprawnionego do mianowania. Czy to będzie kwit stwierdzający, że widziałeś sztaplarkę czy też urzędowy dokument z UDT. Komendanci nie lubią z reguły nadawać podoficerom wyższych stanowisk, gdyż chodzi o kasę. Na podoficerach są największe oszczędności bo ich jest najwięcej, co za tym idzie robią najwięcej roboty. Od aspiranta w górę awans należy się obligatoryjnie wg. mniemania co niektórych. Podoficer czy jest na 4 grupie czy na 7 zrobi tak samo robotę, to i przepłacać nie chcą (jakby z własnej kieszeni płacili). Niestety tak obecnie to wygląda (nie we wszystkich jednostkach) w naszej straży kochanej.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2888 dnia: Maj 27, 2020, 08:58:11 »
W którym momencie zanegowałem ten tester/kontroler? Ja na prawdę nic do tego nie mam. Od poczatku to w wypowiedzi kolegi equinixa napisal przy tym urządzeniu napisał że to maja w JRG i TEŻ sie kwalifikuje. Przeczytaj proszę całość na spokojnie. Dyskusja nie jest na temat tego czy sprzęt do kontroli masek się kwalifikuje czy nie tylko czy kolega napisał tester czy nie. Poszło to w złym kierunku bo znaczenie tych dwóch wyrazów jest podobno skrajnie różne i używanie ich zamiennie świadczy o byciu małpą.

Chociaż test i kontrola jest dla mnie pojeciem podobnym i często używanym wymiennie. Dla innych różni sie poziomem skomplikowania czynności. Testy na covid też pewnie są proste i nawet małpy mogłyby robić bo to tylko testy a nie kontrola.


 Inni siedli na pilarkę, którą od razu napisałem że podaję jako przykład i wiem, że nie trzeba na nią uprawnień w straży (co za tym idzie bym uprawnień pilarza nie zaliczał) a w cywilu trzeba.
Pierdoła która urosła trochę za dużo zupełnie niepotrzebnie.
Podsumowując ja nie neguję TESTERA MASEK ani statusu uprawnień pilarza w PSP.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2889 dnia: Maj 27, 2020, 09:09:21 »
Tak naprawdę jakie uprawnienie się kwalifikuje czy nie to tylko zależy od interpretacji i dobrej woli przełożonego uprawnionego do mianowania. Czy to będzie kwit stwierdzający, że widziałeś sztaplarkę czy też urzędowy dokument z UDT. Komendanci nie lubią z reguły nadawać podoficerom wyższych stanowisk, gdyż chodzi o kasę. Na podoficerach są największe oszczędności bo ich jest najwięcej, co za tym idzie robią najwięcej roboty. Od aspiranta w górę awans należy się obligatoryjnie wg. mniemania co niektórych. Podoficer czy jest na 4 grupie czy na 7 zrobi tak samo robotę, to i przepłacać nie chcą (jakby z własnej kieszeni płacili). Niestety tak obecnie to wygląda (nie we wszystkich jednostkach) w naszej straży kochanej.
Komendanci w zasadzie zarządzają tylko pieniędzmi i nie przydzielane dowolnej kasy A jedynie rozdzielają tą kasę w ramach posiadanego budżetu. Pisze to nie dlatego, że podejrzewam, że Pan tego nie wie Ale dlatego, że czytają to tacy, którzy myślą rzeczywiście że zły komendant nie chce chce im dac A przecież to nie ze swojego daje  - w pewnym właśnie stopniu ze swojego  - w domyśle- budżetu. I jak to przekroczy to mu nie doloze tylko to zwolnią. Wie  nie zawsze komendant nie chce, czasem nie ma już możliwości bo ma np. sporo ludzi z długim stażem na stosunkowo wysokich grupach. Ale do długo wywód.

Offline adivano

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2890 dnia: Czerwiec 20, 2020, 11:36:37 »
Panowie jak to jest ze stażem służby? Od rozpoczęcia nowego okresu liczy się jako kolejny rok służby czy dopiero po zakończeniu? Przykładowo, zostałem przyjęty 1 stycznia 2011r., 31 grudnia 2019r. Mam 8 lat służby A 1 stycznia już 9 czy dopiero 31 grudnia 2020?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2891 dnia: Czerwiec 20, 2020, 11:40:19 »
Panowie jak to jest ze stażem służby? Od rozpoczęcia nowego okresu liczy się jako kolejny rok służby czy dopiero po zakończeniu? Przykładowo, zostałem przyjęty 1 stycznia 2011r., 31 grudnia 2019r. Mam 8 lat służby A 1 stycznia już 9 czy dopiero 31 grudnia 2020?
Lata liczy się normalnie jak w życiu...
8 lat służby masz po 8 latach...Czyli 1 stycznia 2019 r.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline adivano

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2892 dnia: Czerwiec 20, 2020, 12:44:20 »
Krótko zwięźle i na temat. Dzięki pozdrawiam

Offline FUTERKOWE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2893 dnia: Październik 23, 2020, 12:40:15 »

W rozporządzeniu zlikwidowano starszego operatora sprzętu specjalnego (stanowisko aspiranckie) i powołano starszego operatora sprzętu (stanowisko podoficerskie) z max stopniem st. ogn. a co jeśli byli aspiranci na tych stanowiskach - spadli do korpusu podoficerskiego i nie ma możliwości ich awansowania w stopniu. I co dalej?

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2894 dnia: Październik 23, 2020, 14:25:44 »

W rozporządzeniu zlikwidowano starszego operatora sprzętu specjalnego (stanowisko aspiranckie) i powołano starszego operatora sprzętu (stanowisko podoficerskie) z max stopniem st. ogn. a co jeśli byli aspiranci na tych stanowiskach - spadli do korpusu podoficerskiego i nie ma możliwości ich awansowania w stopniu. I co dalej?
Zlikwidowano? raczej zostało przywrócone podoficerom jak to miało miejsce wcześniej. Aspirant za kierownicą? operujący HDS-em, podnośnikiem czy drabiną? Śmiech mnie ogarnia jak widzę takie kwiatki. Aspirant powinien zostać przeniesiony na stanowisko ratownika-specjalisty lub d-cy zastępu i zająć się tym czego go w SA nauczyli.

Offline FUTERKOWE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2895 dnia: Październik 23, 2020, 18:13:18 »
Kolego Gordonie....świetnie że śmiech Cię ogarnia, ale nie to jest sednem sprawy! proszę o pomoc/wsparcie w rozwiązaniu problemu a nie wypociny w stylu "Zlikwidowano? raczej przywrócono....." nie masz nic sensownego do powiedzenia to zamilknij proszę, bo otwieram post z nadzieją na coś sensownego a jak czytam takie "nabijacze" licznika postów to mi się skarpety na nogach rolują.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2896 dnia: Październik 23, 2020, 18:19:56 »
Stopień powinieneś dostać... Było w tym wątku. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 335
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2897 dnia: Październik 23, 2020, 18:24:45 »
U mnie przenieśli na dowódcę zastępu

Offline FUTERKOWE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2898 dnia: Październik 23, 2020, 18:26:49 »
Stopień powinieneś dostać... Było w tym wątku.
czy jest jakaś podstawa prawna do tego ze stopień powinien być? w przepisie kwalifikacyjnym nie ma słowa w tym temacie

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przepis kwalifikacyjny
« Odpowiedź #2899 dnia: Październik 23, 2020, 19:49:01 »
czy jest jakaś podstawa prawna do tego ze stopień powinien być? w przepisie kwalifikacyjnym nie ma słowa w tym temacie
Skoro nie chce ci się czytać wątku to sorry ale odpowiedź padała a rozporządzenie ma dwie strony tekstu reszta to tabele.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.