Autor Wątek: Karta ratownicza.  (Przeczytany 33358 razy)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Karta ratownicza.
« dnia: Styczeń 09, 2014, 14:27:29 »
Karta ratownicza – podpisanie listu intencyjnego przez komendanta głównego PSP

Cytuj
Karta ratownicza to kartka w formacie A4 przedstawiająca schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami: umiejscowieniem wzmocnień karoserii, rozmieszczeniem poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów. Karta ratownicza ma zestandaryzowaną formę (symbole, oznaczenia) i funkcjonuje w większości krajów UE. Jest przygotowana przez producenta danego samochodu.


http://straz.gov.pl/page/index.php?str=18&id=34650

http://kartyratownicze.pl/o-akcji-karty-ratownicze/

Offline radk177

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Karta ratownicza.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 09, 2014, 14:46:59 »
Zapowiada się ciekawe rozwiązanie. Coś a'la system CRS tylko w każdym pojeździe na miejscu.
1. Jest ktoś zorientowany jak wygląda sprawa z zamówieniem takiego czegoś ?
2. Czy wymienione autoryzowane punkty na stronie będące salonami samochodowymi (w większości) np. Sobiesław Zasada Automotiv jest salonem Mercedesa - może wydać mi taką kartę do samochodów innej marki ?
3. Jaka jest orientacyjna cena takiej karty w komplecie z naklejką ?

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Karta ratownicza.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 09, 2014, 14:49:40 »
Kartę możesz pobrać - o ile akurat jest dostępna dla Twojego samochodu - na stronie akcji - http://kartyratownicze.pl/wzory-kart-ratownicznych/

Co z naklejkami - nie wiem.

Offline radk177

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Karta ratownicza.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 09, 2014, 14:52:32 »
A z ciekawości zapytam, działa wam ta strona w tym momencie ?

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: Karta ratownicza.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 09, 2014, 15:00:05 »
Karty i naklejki MUSZĄ być wydawane za darmo. Tak jak powiedział @krzysiek_2k - możesz też pobrać z netu i wydrukować, jednak naklejkę już chyba trzeba jechać odebrać albo zamówić może można ...
Brotherhood - work together, survive together...

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Karta ratownicza.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 09, 2014, 15:15:45 »
Zamiast alkomatów, to właśnie powinno być obowiązkowe w autach. Tak jak dobrze wyposażona apteczka. Podczas przeglądów co rok, diagnosta powinien sprawdzać, czy w aucie takowa karta jest. Jeśli nie, wydrukować do konkretnego modelu i wsadzić ją w odpowiednie miejsce.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Karta ratownicza.
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 09, 2014, 21:22:36 »
Sprawdzałem jakiś czas temu kartę dla swojego samochodu. Aż musiałem w środku nocy odejść od komputera i iść przed dom sprawdzić czy rzeczywiście mam w bagażniku drugi akumulator o którym nie wiedziałem. Nie było...
Nie chodzi o to, żeby mieć tą kartę, żeby nikt się nie przyczepił jej braku, ale żeby była to karta od tego konkretnego samochodu. Te same modele mogą się bardzo różnić wyposażeniem, a to często istotne szczegóły.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Karta ratownicza.
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 09, 2014, 21:43:52 »
Wspomniane karty przygotowywane są dla najbardziej rozbudowanych i wypasionych wersji danego modelu. Możliwe, że masz auto, którego najwyższa wersja posiada takowy.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Karta ratownicza.
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 09, 2014, 21:45:20 »
Dokładnie tak, jak mówił sheldon, Wersji, opcji wyposażenia jest tyle że po prostu dla ułatwienia pokazuje się najbogatszą wersję.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Karta ratownicza.
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 09, 2014, 22:12:02 »
Na stronie ADAC są karty do pobrania dla praktycznie wszystkich możliwych modeli. Kiedy, kiedyś, zaraz po tym jak dostałem linka do tej stronki zrobiłem mały risercz i na prawdę nie było schematu dla marki, której bym sobie nie wymyślił.

A jeśli chodzi o kartę:
Ja właśnie jestem w trakcie robienia własnej. Naklejkę na szybę obecnie projektuję. Druk będzie na papierze fotograficznym, ładnie zalaminowany i przyklejony taśmą dwustronną do szyby. Schemat pojazdu również zalaminowany i wpakowany za... wyleciało mi z głowy... w każdym bądź razie za "wichaster" przeciwsłoneczny
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Karta ratownicza.
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 10, 2014, 00:22:56 »
W moim przypadku dwa akumulatory ma tylko wersja z webasto, ale ja bym w nieznanym samochodzie tego akumulatora szukał i tracił czas.
Nie jest żadnym problemem, aby było to przygotowane pod konkretny wóz. Po numerze VIN można sprawdzić nawet co masz w schowku więc przygotowanie takiej karty nie byłoby technicznie najmniejszym problemem. Poprzednio miałem Volvo, tam każdy ładunek pirotechniczny był dokładnie oznaczony symbolem w miejscu umieszczenia. W przypadku VW już położono na to lachę.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Karta ratownicza.
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 10, 2014, 07:43:47 »
Uważam, że karta powinna być dodawana do każdego nowego fabrycznie sprzedawanego samochodu w wersji papierowej i przesłana właścicielowi na email (w razie zagubienia).

Sposobem na starsze auta jest wydrukowanie karty "wypasionej" i wyraźne przekreślenie tego czego nie ma ;)

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Karta ratownicza.
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 10, 2014, 15:04:16 »
Uważam, że karta powinna być dodawana do każdego nowego fabrycznie sprzedawanego samochodu w wersji papierowej i przesłana właścicielowi na email (w razie zagubienia).

Sposobem na starsze auta jest wydrukowanie karty "wypasionej" i wyraźne przekreślenie tego czego nie ma ;)

Równie dobrze mogły by być wydawane przy przeglądzie pojazdu.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Karta ratownicza.
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 10, 2014, 16:07:53 »
Uważam, że karta powinna być dodawana do każdego nowego fabrycznie sprzedawanego samochodu w wersji papierowej i przesłana właścicielowi na email (w razie zagubienia).

Sposobem na starsze auta jest wydrukowanie karty "wypasionej" i wyraźne przekreślenie tego czego nie ma ;)

Równie dobrze mogły by być wydawane przy przeglądzie pojazdu.
No niekoniecznie bo diagnosta musiałby oglądnąć auto wewnątrz aby sprawdzić czy się karta zgadza z samochodem - i trzeba by za to płacić. A producent samochodu ma przecież w pliku zapisane jaką wersję samochodu ktoś kupuje i nie byłoby problemu :)

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Karta ratownicza.
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 11, 2014, 18:02:23 »
Tak, tylko, że to rozwiązałoby problem nowych aut, które w PL stanowią mały procent w ogóle poruszających się po drogach, a to szybko się niestety nie zmieni...
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Karta ratownicza.
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 11, 2014, 18:08:43 »
Tak, tylko, że to rozwiązałoby problem nowych aut, które w PL stanowią mały procent w ogóle poruszających się po drogach, a to szybko się niestety nie zmieni...
Jasne - chodzi mi o to, że producent do nowego samochodu powinien dostarczyć kartę na tej samej zasadzie co dołącza instrukcję:)

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Karta ratownicza.
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 11, 2014, 20:46:59 »
Anoo :) I dodatkowo miejsce przechowywania tych kart powinno być wprost określone. "koszulka" w osłonie przeciwsłonecznej szyby pasażera chyba faktycznie jest idealna - patrząc na różne mechanizmy zderzeń pojazdów itp. - to miejsce chyba i tak jest najbardziej dostępne.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Karta ratownicza.
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 11, 2014, 21:36:27 »
W poniższym linku są oryginały kart aktualizowane na bieżąco. ADAC to bardzo renomowana organizacja.

http://www.adac.de/infotestrat/ratgeber-verkehr/sicher-unterwegs/rettungskarte/default.aspx#4

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Karta ratownicza.
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 11, 2014, 21:40:13 »
W poniższym linku są oryginały kart aktualizowane na bieżąco. ADAC to bardzo renomowana organizacja.

http://www.adac.de/infotestrat/ratgeber-verkehr/sicher-unterwegs/rettungskarte/default.aspx#4
Sam korzystałem z tej bazy - faktycznie się zgadzało, przynajmniej w przypadku samochodów, dla których te karty drukowałem.

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: Karta ratownicza.
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 12, 2014, 02:49:31 »
Właśnie z powodu różnego wyposażenia poszczególnych modeli, na stronie "karty" jest uwaga, że zalecają podjechać do autoryzowanego ich dealera celem wyboru właśnie właściwej treściowo karty  :mellow:
Brotherhood - work together, survive together...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Karta ratownicza.
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 07, 2014, 08:15:19 »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Karta ratownicza.
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 09, 2014, 12:14:48 »

Offline HanySAnimal

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 667
  • Go Hard or Go Home ...
Odp: Karta ratownicza.
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 09, 2014, 15:02:46 »
Niestety mam za stary samochód i nie ma jeszcze do niego karty :(
“All men are created equal, and then a few become firefighters”

Offline fido1384

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Karta ratownicza.
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 09, 2014, 15:17:15 »
Niestety mam za stary samochód i nie ma jeszcze do niego karty :(

a który rocznik, bo z tego co nam przekazali z komendy, to karty obowiązują tylko do pojazdów wyprodukowanych od roku 2002, co ma związek ze zmianą technologi produkcji pojazdów, chodzi o przeniesienie strafy zgnioty na całą konstrukcje i wieloprofilowe słupki itp, wiec do samochodów wyprodukowanych przed rokiem 2002, ich po prostu nie będzie.
Dobry ratownik, to bezpieczny ratownik

Offline HanySAnimal

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 667
  • Go Hard or Go Home ...
Odp: Karta ratownicza.
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 09, 2014, 16:41:57 »
Mazda 323F 97r.  Za wiele tam nie ma więc konstrukcja prosta jak but :P
“All men are created equal, and then a few become firefighters”