Autor Wątek: Sygnały uprzywilejowania w ruchu pojazdów.  (Przeczytany 12330 razy)

Offline koh

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Sygnały uprzywilejowania w ruchu pojazdów.
« dnia: Marzec 06, 2006, 07:15:45 »
Witam

  Czy wie moze ktos, jakie normy obowiazuja na lampy sygnalizacyjno - ostrzegawcze (popularne koguty) instalowane m.in. na pojazdach pozarniczych??

pozdrawiam
koh

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Jakie normy na koguty??
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 06, 2006, 17:05:51 »
Muszą być niebieskie i migać ^_^ To jest moje zdanie.

Offline żolet

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
    • strona JRG Różan
Odp: Jakie normy na koguty??
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 06, 2006, 17:22:02 »
Witajcie. Każdy pojazd uprzywilejowany powinien być wyposażony w "koguty" które muszą być:
-muszą być koloru niebieskiego lub czerwonego
-nie mogą utrudnić kierowania pojazdem i przeszkadzć innnym użytkownikom drogi "chodzi o sygnał  świetlny"
-muszą wydawać bardzo głośny dźwiek o zmiennej tonacji np. wilk, leon, pies

To jest moje zdanie. Pozdro

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Odp: Jakie normy na koguty??
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 06, 2006, 19:16:18 »
-muszą wydawać bardzo głośny dźwiek o zmiennej tonacji np. wilk, leon, pies
Tak, to jest najważniejsze.
I może jeszcze homologację powinny jakąś mieć?

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Jakie normy na koguty??
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 06, 2006, 20:22:38 »
U nas w gminie jest jednostka OSP która na zamiast koguta to całą dyskoteke ma zamontowaną. Nie chodzi mi tu o sygnał świetlny bo ten mają standardowy ale o ton syreny. Przyznam szczerze że ja to bym na taki samochód wsiadł tylko z rozkazu dowódcy, ale to nie jest najważniejsze bo trzeba nieść pomoc ludzią w potrzebie w końcu od tego jestem. Moim zdaniem powinny być jeden standard który ma określać ton syreny. Przyznam że z takim sygnałem o jakim pisze na początku to tylko u nich się spotkałem.

Offline Deteor

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Jakie normy na koguty??
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 06, 2006, 23:37:18 »
-muszą być koloru niebieskiego lub czerwonego

Tylko i wyłącznie niebieskie. Czerwony "kogut" oznacza pojazd otwierający i zamykający kolumnę pojazdów uprzywilejowanych w ruchu.
A co do pytania koh-a to nie ma takich norm. Przynajmniej nie słyszałem nawet o takich

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Jakie normy na koguty??
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 07, 2006, 00:33:12 »
-muszą wydawać bardzo głośny dźwiek o zmiennej tonacji np. wilk, leon, pies
Chyba musimy wymienić koguty- nasze tylko wydają dźwięk kręcącego się silnika. Może i głośny ale nie    "bardzo" głośny. Znaczy się - zepsute jak bum cyk.
A tak poza tym, to na pewno nie mogą oslepiać innych uzytkowników, ale to już reguluje - słowo klucz- homologacja. 

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Odp: Jakie normy na koguty??
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 06, 2006, 14:54:48 »
sygnal ma miec zmienny ton, ne musi to byc leon, czy wilk, pies itd.

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Jakie normy na koguty??
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 07, 2006, 09:59:43 »
A wiec koguty muszą byc niebieskie, sygnal dzwiekowy o zmiennym tonie, dobrze by bylo zeby byl glosny. U nas na jednym Starze siadła "szczekaczka" i musimy jezdzic na samych kogutach, bo zaden inny glosnik nie pasuje (odrazu sie pali) a na oryginalny musimy czekac 2 tygodnie, za to koledzy z sasiedniej jednostki mają na Żuku doslownie dyskoteke, kilka kogutow, szczekaczki, zrzeracze na masce itp. jeszcze ich nie widac a juz ich slychac w promieniu doslownie 4-5 km.

Offline lbs5

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Jakie normy na koguty??
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 16, 2007, 12:39:10 »
-muszą wydawać bardzo głośny dźwiek o zmiennej tonacji np. wilk, leon, pies
Chyba musimy wymienić koguty- nasze tylko wydają dźwięk kręcącego się silnika. Może i głośny ale nie    "bardzo" głośny. Znaczy się - zepsute jak bum cyk.
A tak poza tym, to na pewno nie mogą oslepiać innych uzytkowników, ale to już reguluje - słowo klucz- homologacja. 

Można więcej info na temat tych popsutych kogutów.Szukam starych typów i istnieje możliwość wymiany ,na nowsze sprawniejsze.Pozdrawiam

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Jakie normy na koguty??
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 16, 2007, 13:09:21 »
Pewnie pękła wam membrana. Membrane można wymienić bo my mieliśmy taki przypadek w tamtym roku i została wymieniona. Efekt super!!! Teraz jest głośniej niż przed uszkodzeniem.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Jakie normy na koguty??
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 16, 2007, 18:09:06 »
Tak na prawdę to nie chodzi wcale o "głośno" tylko o specjalne tony które słychać zarówno z daleka jak i np. wewnatrz innego pojazdu.

Offline sempow

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Jakie normy na koguty??
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 17, 2007, 18:50:52 »
Witam,

Norm nie ma ale podstawa prawna istnieje i jest podana w ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia  [Dz. U. Nr 32 poz. 0262]:

[…]

Rozdział 8
Warunki dodatkowe dla pojazdu samochodowego uprzywilejowanego
§ 25. 1. Pojazd samochodowy uprzywilejowany wyposaża się w sygnały ostrzegawcze:
1) dźwiękowy;
2) świetlny błyskowy.

[…]

§ 26. 1. Urządzenia wysyłające ostrzegawcze sygnały dźwiękowe powinny spełniać następujące wymagania:
1) wysyłać sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie;
2) fale dźwiękowe powinny być wysyłane co najmniej do przodu, a oś ich rozchodzenia się powinna być równoległa do podłużnej osi symetrii pojazdu; dopuszcza się odchylenie od tego kierunku nie większe niż 15°;
3) być tak sterowane, aby ich włączenie nie było możliwe bez równoczesnego włączenia sygnału świetlnego.
2. Ostrzegawczy sygnał świetlny błyskowy powinien odpowiadać następującym warunkom:
1) liczba świateł: co najmniej jedno, lecz nie więcej niż sześć;
2) rozmieszczenie świateł: na dachu nadwozia (kabiny); dopuszcza się umieszczenie świateł w innym miejscu, przy zapewnieniu wymaganej widoczności sygnału;
3) barwa światła: niebieska;
4) włączanie świateł błyskowych powinno być niezależne od położenia urządzenia umożliwiającego pracę silnika oraz od włączenia sygnałów dźwiękowych;
5) powinien być widoczny z każdej strony pojazdu z odległości co najmniej 150 m przy oświetleniu słonecznym i nie powinien oślepiać innych uczestników ruchu.

Tak więc jak można przeczytac dowolności nie ma.

pzdr
{:-)
sempow
Ci, którzy noszą końskie okulary, niech pamiętają, że do kompletu należą wędzidło i bat [S.J.Lec]

Mariusz_43

  • Gość
Odp: Jakie normy na koguty??
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 22, 2007, 21:52:26 »
http://www.lukasz-telus.com/multimedia/sygnaly_alarmowe.mp3

Nagranie 3 zastępów jadących do zgłoszenia. Z sygnałów można wnioskować że jedzie Mercedes ATEGO (charakterystyczny klakson w trakcie wycia syreny), oraz GCBA Jelcz - też ma charakterystyczne, głośne i cały czas takie same sygnały.
(Mówię tylko na przykładzie mojego miasta. W innych miastach może np. Jelcz mieć inne sygnały).


Dop. moderatora: Zwracam tylko uwagę, że początkowo autorowi wątku chodziło o sygnały świetlne a rozmowa teraz przeszła na dźwiękowe. Jeśli dalej będzie zainteresowanie tematem to wątek zostanie podzielony na dwa odrębne/ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2007, 08:24:45 wysłana przez Sylwek »

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Dodatkowe światła ostrzegawcze
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 29, 2007, 09:10:54 »
Nie wiem czy w dobrym miejscu umieszczam ten wątek, bo choć dotyczy modyfikacji oświetlenia to wiąże się z kwestią prawną. Otóż czy zna ktoś z kolegów przepis zabraniającyużywania w czasie jazdy "alarmowo", innych świateł ostrzegawczych niż te dopuszczone przez Kodeks Drogowy?
W czym rzecz? Jakiś czas temu zmodyfikowałem w naszej "coli" swiatła drogowe w ten sposób, że wewnętrzne reflektory migają naprzemiennie z niebieskimi halogenami (podobnie jak w E-ONE hush). Do tej pory nikomu to nie przeszkadzało (np w czasie inspekcji got. bojowej gdy był sprawdzany stan samochodów). Jednak podczas tegorocznych ćwiczeń K.Odwodowej, przyczepił się oficer z prewencji KP, że tak nie powinny światła działać. Oczywiście nasz Naczelnik "trzęsie porami", bo p. kapitan tak powiedział.
Moim zdaniem takie rozwiązanie jest uzasadnione, bo wśród wszystkich samochodów z włączonymi światłami, taki z migającymi szybciej zwróci uwagę. Narazie nie zamierzam tego podłączenia zmieniać ale nie chciałbym też być "na bakier" z przepisami.
Pozdrawiam.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Dodatkowe światła ostrzegawcze
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 29, 2007, 09:51:46 »
No cóż pan Kapitan raczej miał rację - też chciałem coś takiego zrobić bo widziałem to w samochodzie policji w Londynie i uważam, że jest to bardzo dobrze widoczne ale jak na razie u nas obowiązuje przepis podany tu:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,2263.msg58935.html#msg58935
a tam nie ma czegoś takiego jak migające białe reflektory. Z jednej strony jak coś nie jest zabronione to... ale myślę że nadgorliwy Policjant może zabrać dowód rejestracyjny za coś takiego. Dodatkowy argument za - to UK - niby jesteśmy w jednej Unii i mamy jedne przepisy.

Dodatkowa literatura:
http://www.bip.kietrz.pl/e-bip/ob.php/wymagania%20og%C3%B3lne%20dla%20samochod%C3%B3w-czerwiec%202002.pdf?id=93&PHPSESSID=8f6ea5d005ceb58ef7b445fa8bd7814b
http://www.zosprp.pl/php/index.php?mode=dzial&id_dzial=22&id_poddzial=116
http://firechief.com/mag/firefighting_/

Kiedyś znalazłem też stronę z ciekawym artykułem - niestety strona już nie istnieje, udało mi się tylko znaleźć jej kopię w gogle:
http://209.85.135.104/search?q=cache:6hvizsugda0J:www.inss.pl/forum/viewtopic.php%3Ft%3D188+Net-System+sygna%C5%82u+uprzywilejowania&hl=pl&ct=clnk&cd=1

PS jeśli nie będzie sprzeciwów to dołączę ten wątek do tego już istniejącego:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,2263.0.html

Sylwek
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2007, 11:23:45 wysłana przez Sylwek »

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Dodatkowe światła ostrzegawcze
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 29, 2007, 13:29:38 »
Dzięki za szybką odpowiedź. Narazie będę się trzymał tej maksymy, że co nie jest prawnie zabronione to... Z drugiej strony jeździmy tak już chyba ze trzy lata (choć wyjazdów niewiele) i może doczekamy czasów kiedy nasi decydenci od ustalania przepisów przestaną zajmować się teczkami, lustracjami itp. a zajmą się konkretną pracą. Trochę nadziei daje artykuł na podanej stronie a szczególnie zdanie "U nas przy obecnym stanie wyposażenia pojazdów nie jesteśmy w stanie zidentyfikować czy pojazd porusza się w naszym kierunku czy w kierunku przeciwnym, dlatego iż jedne pojazdy są lepiej wyposażone z tyłu niż inne z przodu, dlatego ilość świateł nie jest w żaden sposób miarodajna, problem został by rozwiązany gdyby nakazać stosowanie w strefie A białych lamp pulsujących np. świateł drogowych pojazdu" .Gdybyż to jeszcze któryś z szanownych p-osłów chciał poczytać i wprowadzić ustawą w życie. Może.... kiedyś?
P.S.
nie mam nic przeciwko przeniesieniu wątku.

Dop. moderatora: Ok wątek został połączony z istniejącym. Zmieniłem też temat całości. /Sylwek
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2007, 15:16:18 wysłana przez Sylwek »

Offline davecologne

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
    • http://www.feuerwehr-recklinghausen.de
Odp: Sygnały uprzywilejowania w ruchu pojazdów.
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 25, 2007, 19:54:52 »
Wiec tak:

od wejscia polski do Unii obowiazuja ogolnie dwie normy:

ECE-R 65 - Homologacja o dobrych parametrach Swiatla

EMV-R 10/CE - Homologacja o parametrach elektromagnetycznych

Co do sygnalu dzwiekowego w polsce normy nie ma, w niemczech obowiazuje DIN 14610.

Gdy lampa lub Belka posiada powyzsze homologacje moze byc ona uzyta na kazdym pojezdzie.
Zwroce jeszcze uwage, ze prawo unijne stoji nad prawem panstwowym!

Dave
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2007, 19:56:37 wysłana przez davecologne »

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Sygnały uprzywilejowania w ruchu pojazdów.
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 19, 2007, 22:15:43 »
WITAM
Szukam informacji dotyczącej uprawnienia komendantów do posiadania i użytkowania swoich prywatnych pojazdów jako pojazdów uprzywilejowanych. Chodzi mi głównie o to, czy w pewnych sytuacjach mogą poruszać się swoimi prywatnymi pojazdami jako u przywilejowanymi (potocznie mówiąc bomba na dach i wio przed siebie).Jakie muszą posiadać uprawnienia i kto wydaje takie zezwolenia? Ciekaw jestem czy taka forma uprzywilejowania prywatnego autka jest legalna w tym prawym kraju.
Pozdrawiam. :mellow:

strażak79

  • Gość
Odp: Sygnały uprzywilejowania w ruchu pojazdów.
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 20, 2007, 08:55:56 »
A czasem w dowodach rejestracyjnych nie ma adnotacji że jest to pojazd uprzywiliowany?

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Sygnały uprzywilejowania w ruchu pojazdów.
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 20, 2007, 09:19:05 »
Witam

Zasady przyznawania uprawnień dla samochodów prywatnych, zostału już tu omówione, co prawda w przypadku prywatnych aut członków OSP, ale są one takie same, nawet dla komendanta PSP.

Pozdrawiam

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Sygnały uprzywilejowania w ruchu pojazdów.
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 20, 2007, 09:31:26 »
Witam

Zasady przyznawania uprawnień dla samochodów prywatnych, zostału już tu omówione, co prawda w przypadku prywatnych aut członków OSP, ale są one takie same, nawet dla komendanta PSP.

Pozdrawiam

Racja - wątek jest tu:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,3163.0.html
a najkonkretniejsza odpowiedź to moim zdaniem ta:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,3163.msg40365.html#msg40365
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,3163.msg40380.html#msg40380


Proszę o kontynuowanie tego tematu w tamtym wątku. Za kilka dni posty nie dotyczące technicznego rozwiązania sygnałów uprzywilejowania zostaną przeniesione do tamtego wątku.
W tym wątku i dziale rozmawiamy tylko o sprawach sprzętu.

Sylwek

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Sygnały uprzywilejowania w ruchu pojazdów.
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 20, 2007, 10:40:23 »
Witam.
Dzięki za pomoc i przepraszam że trochę odbiegłem od tematu.
Pozdrawiam. :rolleyes:

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Sygnały uprzywilejowania w ruchu pojazdów.
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 20, 2007, 16:14:56 »
Wracając do wątku migających świateł drogowych. Moim zdaniem to niedożeczność  :huh:
W dzień jeszcze byłoby to dyskusyjne, ale w nocy wstawcie się w  sytuację kierowcy osobówki gdy z przeciwka pędzi wózek i oślepia cie co chwilę światłami. Jakie szanse mają wtedy rowerzyści i piesi ?   :huh:
Będąc policjantem ożekł bym współudział w wypadku.
Ja wykonał bym inny manewr - w migające lampy wsadził bym żarówki od świateł mijania i po problemie  :mellow:
Tylko wtedy skąd ś.drogowe na przeglądzie  :huh:
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Mariusz_43

  • Gość
Odp: Sygnały uprzywilejowania w ruchu pojazdów.
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 20, 2007, 17:10:23 »
Wracając do wątku migających świateł drogowych. Moim zdaniem to niedożeczność  :huh:
W dzień jeszcze byłoby to dyskusyjne, ale w nocy wstawcie się w  sytuację kierowcy osobówki gdy z przeciwka pędzi wózek i oślepia cie co chwilę światłami. Jakie szanse mają wtedy rowerzyści i piesi ?   :huh:
Będąc policjantem ożekł bym współudział w wypadku.
Ja wykonał bym inny manewr - w migające lampy wsadził bym żarówki od świateł mijania i po problemie  :mellow:
Tylko wtedy skąd ś.drogowe na przeglądzie  :huh:

Współudział w wypadku? A czy pijany kierowca jest zawsze sprawcą wypadku? A czy ten co nie widzi, a wyjeżdża jest niewinny? Trochę dziwne te twoje "ożeczenie".

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Sygnały uprzywilejowania w ruchu pojazdów.
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 20, 2007, 22:31:54 »
OK zagalopowałem się  :mellow:
Ale nadal potępiam pomysł z mrugającymi światłami drogowymi  -_-
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Sygnały uprzywilejowania w ruchu pojazdów.
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 20, 2007, 22:44:29 »

Ja wykonał bym inny manewr - w migające lampy wsadził bym żarówki od świateł mijania i po problemie  :mellow:
Tylko wtedy skąd ś.drogowe na przeglądzie  :huh:

Heh, a ja własnie tak mam w coli podłączone reflektory (wiem że to nie do końca legalne), jak jadę alarmowo w dzień, "migają" dogowe a w nocy -mijania ( oczywiscie wewnętrzne). Moim zdaniem gdy aktualnie wszystkie samochody jezdżą z włączonymi swiatłami, pojazd uprzywilejowany na pewno jest lepiej dostrzegalny używajac dodatkowych, migajacych świateł
PS.Jadąc "normalnie", światła świecą jak Bozia przykazała.
Ale nadal potępiam pomysł z mrugającymi światłami drogowymi  -_-
Hmm czyżby dlatego że takich nie masz ??
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2007, 22:48:05 wysłana przez fireman91 »

Offline beniok

  • Podkarpacie
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
    • Ochotnicza Straż Pożarna Majdan Królewski
Odp: Sygnały uprzywilejowania w ruchu pojazdów.
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 09, 2007, 13:07:19 »
Ja jeszcze od siebie dodam coś w temacie świateł
Wedle przepisów może być max 6 punktów świetlnych.
tzn że np. jeśli  będzie belka z 2 obrotowymi i 2 strobo + do tego strobo na grillu
to już kogut z tyłu jest numerem 7 więc jest niezgodny z przepisami.

No ale co kraj to przepis.
Wszyscy chyba widzieli jak wygląda oświetlenie pojazdów uprzywilejowanych w USA.



http://www.ospmk.info
bk(małpka)ospmk(dot)info

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Sygnały uprzywilejowania w ruchu pojazdów.
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 09, 2007, 19:50:43 »
Wszyscy chyba widzieli jak wygląda oświetlenie pojazdów uprzywilejowanych w USA.
[/quote]
hehe ^_^ pojazdy uprzywilejowane w USA wyglądają niczym choinka w Boże Narodzenia ale na tym powinna polegać cała zabawa ponieważ im więcej ''świecidełek'' tym bardziej jesteśmy widoczni dla uczestników ruchu drogowego
pzdr :wub: