Autor Wątek: Ptasia Grypa  (Przeczytany 46668 razy)

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: Ptasia Grypa
« Odpowiedź #50 dnia: Marzec 15, 2006, 19:35:09 »
ot to dziwny kraj ^_^
ptactwo zawsze padało, i nikt nie robił z tego paniki a tera temat na topie ta nasza "PtasiaGrypa"
Ciekaw jestem kto bedzie szczepił się mając ok. 200 szczepionek na województwo - pewnie całaa KW  :wacko:
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline dzwon53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Ptasia Grypa
« Odpowiedź #51 dnia: Marzec 15, 2006, 20:13:28 »
druchowie i ludzie nie panikujcie !!!!!!!

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Ptasia Grypa
« Odpowiedź #52 dnia: Marzec 16, 2006, 19:00:17 »
Dzwon ... Wnioskuje z twego postu, że Ty panikujesz :rolleyes:
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline obserwator

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Ptasia Grypa
« Odpowiedź #53 dnia: Marzec 16, 2006, 19:21:30 »
Strażak 998 fantastyczny post,prosty, sensowny i jakże mi bliski

Offline sam55555

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Ptasia Grypa
« Odpowiedź #54 dnia: Marzec 16, 2006, 19:34:14 »
Sposoby na ptasią grypę:
1. Nie bawić się ptaszkiem.
2. Nie chodzić spać z kurami.
3. Nie siadać na jajach.
4. Nie puszczać pawia.
5. Nie wycinać orła w progu.
6. Uważać na wylatujące gile.
7. Nie pić na sępa

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Ptasia Grypa
« Odpowiedź #55 dnia: Grudzień 10, 2007, 14:41:29 »
Mam takie pytanko, czy Wasze jednostki dysponują sprzętem&wiedzą z zakresu zwalczania&zabezpieczania stref objętcyh wirusem ptasiej grypy??? (np. pomoc w wyławianiu martwego ptactwa z akwenów wodnych...)

Pytam, bo temat jest na topie i robi się coraz mniej ciekawie :(


@ Scalono wątki.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 10, 2007, 18:15:30 wysłana przez MGNACZUS »

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Ptasia Grypa
« Odpowiedź #56 dnia: Grudzień 10, 2007, 14:54:46 »
dobrze by było gdyby strażacy biorący udział w zabezpieczaniu ptasiej grypy na Mazowszu się wypowiedzieli. Może mają jakieś uwagi co do tych działań, a może nawet dołączą jakieś materiały lub filmy o tym. pozdr,
EGO = 1 / wiedza

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Ptasia Grypa
« Odpowiedź #57 dnia: Grudzień 10, 2007, 15:15:25 »
Braveheart daje głowę że 90% jednostek PSP jak i OSP nie ma pojęcia jak zareagować w razie pojawienia się ogniska ptasiej grypy na terenie ich działań.
Przypuszczam że jak na danym terenie nastąpi taki tragiczny scenarjusz to wojewódzkie stacje weterynarii i sanepidu zrobią krótkie przeszkolenie w jaki sposób mamy działać, a samorządy znajdą środki na odpowiedni sprzęt ochrony osobistej.

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Ptasia Grypa
« Odpowiedź #58 dnia: Grudzień 10, 2007, 15:25:22 »
zatem trochę informacji z wiki...

cyt.wiki.pl

Wirus grypy typu A, wywołujący ptasią grypę. Obraz z transmisyjnego mikroskopu elektronowego. (Źródło: Dr. Erskine Palmer, Biblioteka ilustracji dot. zdrowia publicznego przy Centrum Epidemio­logicznym)
Wirus grypy typu A, wywołujący ptasią grypę. Obraz z transmisyjnego mikroskopu elektronowego. (Źródło: Dr. Erskine Palmer, Biblioteka ilustracji dot. zdrowia publicznego przy Centrum Epidemio­logicznym)

Ptasia grypa, influenza ptaków – ostra choroba zakaźna występująca powszechnie u ptaków, wywołana przez typ A wirusa grypy, który należy do rodziny Orthomyxoviridae, rodzaju Influenzavirus A.

Wirus ginie w temperaturze 70°C. W zbiornikach wodnych, często zakażonych przez ptaki wodne, wirus zachowuje zakaźność przez 4 dni w 22°C i ponad 30 dni w 0°C. Najpopularniejszym lekiem dla ludzi przeciw ptasiej grypie jest oseltamivir.

Wirus nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi (pod warunkiem przestrzegania zasad higieny), jednak wywołał panikę wśród społeczeństwa, głównie z powodu podawania w mediach danych statystycznych w taki sposób, aby wydawało się że zagrożenie jest większe niż w rzeczywistości.

Występowanie i szczepy

Ptasia grypa występuje na całym świecie i wszystkie gatunki ptaków są podatne na zarażenie się wirusem, choć niektóre gatunki są bardziej odporne od innych. Do tej pory zidentyfikowano ponad 140 szczepów wirusa. Większość z nich to odmiany łagodne o niskiej patogenności (ang. Low Pathogenic Avian Influenza, LPAI).

Mimo tego znane są dwa szczepy (H5 i H7), które mogą przyczyniać się do dużej śmiertelności wśród drobiu - szczepy o wysokiej patogeniczności (ang. Highly Pathogenic Avian Influenza, HPAI). Szczepy te zazwyczaj jednak nie występują wśród dziko żyjących ptaków. Pojawiają się one u drobiu, przetrzymywanego w ogromnych, nienaturalnych zagęszczeniach. W tego typu warunkach wirusy mogą poprzez wielokrotne cykle rozwojowe wytworzyć szczepy o nowych genetycznie cechach i bardzo znacznej zjadliwości.
Dzikie ptaki mogą zarazić się tymi szczepami przez bezpośredni kontakt z chorym drobiem.

Na ptasią grypę chorują nie tylko ptaki. Odnotowano występowanie wirusa także u łaskunów, tygrysów, świni, kotów, psów i ludzi.

Szczep H5N1
Przypadki H5N1 na świecie.   Kraje, w których były padłe dzikie ptaki i drób.   Kraje, w których były ofiary wśród ludzi i padłe ptactwo.
Przypadki H5N1 na świecie.
     Kraje, w których były padłe dzikie ptaki i drób.
     Kraje, w których były ofiary wśród ludzi i padłe ptactwo.

Najgroźniejszym obecnie szczepem wirusa jest szczep H5N1. Po raz pierwszy stwierdzono go w Hongkongu w 1997 r. Szczep ten wyewoluował najprawdopodobniej ze szczepów LPAI w ogromnych fermach na skutek nienaturalnego zagęszczenia hodowanego drobiu, złych warunków sanitarnych i innych czynników.

Mimo stwierdzenia już w 1997 r. prawdziwa epidemia ptactwa domowego wybuchła dopiero w 2003 r. w Kambodży, Chinach, Indonezji, Japonii, Laosie, Korei Południowej, Tajlandii i Wietnamie. W roku tym zginęło od wirusa i lub zostało zabitych przez hodowców ok. 100 mln sztuk drobiu. Po względnym opanowaniu choroby nastąpił nawrót w 2004 r. w tych samych krajach oraz w Malezji, Kazachstanie, Rosji (na Syberii), Iraku, Iranie, Gruzji, Azerbejdżanie, Izraelu, Afganistanie, Pakistanie, Indiach, Birmie, Kuwejcie, Jordanii a także w Europie - na Węgrzech, Ukrainie, Słowacji, w Chorwacji, Rumunii, Turcji, Włoszech, Grecji, Bułgarii, Austrii, Bośni, Serbii i Czarnogórze, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Słowenii, Danii, Szwecji, Czechach i w Polsce, oraz w Afryce - Nigerii, Nigrze, Egipcie i Kamerunie.

Według WHO od 2003 roku zmarło co najmniej 130 na 228 osób zakażonych wirusem. Charakteryzuje się więc on dość dużą zjadliwością, co jest czynnikiem zmniejszającym ryzyko pandemii. Stosunkowo trudno jest się nim też zarazić.

Drogi zarażenia

Łabędzie mogą przenosić wysoce patogenne szczepy H5N1 oraz inne wirusy ptasiej grypy.
Łabędzie mogą przenosić wysoce patogenne szczepy H5N1 oraz inne wirusy ptasiej grypy.

Mimo ryzyka zarażenia się chorobą przez inne ptaki (szczególnie narażone są ptaki wodne - kaczki, gęsi i łabędzie czyli blaszkodziobe Anseriformes oraz mewy Laridae) nie ma żadnych dowodów na to, że ogniska choroby mogą powstawać na skutek przenoszenia wirusa przez dzikie i migrujące ptaki. Czas i kierunki migracji dziko żyjących ptaków są odmienne od czasu i kierunków rozprzestrzeniania się obecnej epidemii ptasiej grypy.

Do powstania nowych ognisk choroby w Azji dochodziło zawsze na skutek przemieszczania zarażonego drobiu. Wybuch epidemii w Kazachstanie, Mongolii i Rosji miał miejsce w okresie letnim, kiedy ptaki wodne pierzą się i nie są zdolne do lotu. Ponadto ogniska choroby występują w miejscach połączonych głównymi szlakami komunikacyjnymi, którymi prawdopodobnie transportowano zarażony drób. Dodatkowo wirus H5N1 jest tak zjadliwy, iż zarażony ptak nie byłby w stanie przelecieć znacznej odległości.

Obserwowany w lutym 2006 r. "atak" ptasiej grypy w Europie także nie pokrywa się z migracjami ptaków - ptaki migrujące jeszcze nie zdążyły wrócić, a np. gęsi zbożowe, które u nas zimują, przyleciały z północy, gdzie do tej pory nie odnotowano szczepu H5N1.

Zagrożenie pandemią

Największym niebezpieczeństwem dla ludzi byłoby pojawienie się mutacji w strukturze genetycznej wirusa, która pozwoliłaby mu na przenoszenie się od człowieka do człowieka. W chwili obecnej człowiek może zakazić się jedynie od zwierzęcia, ale zupełnie prawdopodobne jest pojawienie się (na drodze mutacji) zmiany w genetycznej strukturze wirusa umożliwiającej mu przenoszenie się od człowieka do człowieka, choć wymaga to niekorzystnego zbiegu okoliczności: aby doszło do tej mało prawdopodobnej sytuacji człowiek lub zwierzę (np. świnia) musi zarazić się równocześnie wirusem ludzkim i zwierzęcym. W skrócie można powiedzieć, że dzięki podziałowi na segmenty możliwa jest wymiana genów pomiędzy dwoma wirusami pasożytującymi na tej samej komórce. W takiej sytuacji może powstać zupełnie nowy szczep zdolny do wywołania pandemii.

Do 26 czerwca 2006 stwierdzono jeden przypadek przejścia wirusa z człowieka na człowieka bez utraty zjadliwości. 25 czerwca 2006 w Indonezji zmarł na ptasią grypę ojciec, zaraziwszy się uprzednio od swojego 10-letniego syna. Stwierdzono to na podstawie drobnej zmiany w kodzie genetycznym wirusa znalezionego u chłopca, która również była obecna w kodzie wirusa ojca. Zmiana ta jednak nie wydaje się dotyczyć ani zjadliwości, ani zaraźliwości.

W 2005 odtworzono strukturę genetyczną wirusa, który wywołał epidemię grypy hiszpanki w latach 1918-1919. Okazało się że wirus był bardzo podobny do wirusa ptasiej grypy i najprawdopodobniej od niego pochodził. Na razie nie wykryto jeszcze pojawienia się takiej mutacji.

Objawy u ptaków


Okres inkubacji trwa 3 do 5 dni w zależności od szczepu wirusa (czasami do 7 dni), gatunku drobiu i jego wieku.

Objawy kliniczne ptasiej grypy u drobiu są mało charakterystyczne i zróżnicowane w zależności od zjadliwości szczepu wirusa wywołującego chorobę, gatunku i wieku ptaków, zakażeń towarzyszących oraz warunków środowiskowych.

Główne objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu to:

    * depresja;
    * brak apetytu;
    * gwałtowny spadek/utrata produkcji jaj, miękkie skorupy jaj;
    * objawy nerwowe;
    * zasinienie i obrzęk grzebienia i korali;
    * silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie;
    * trudności z oddychaniem;
    * biegunka;

Padnięcia mogą być nagłe, bez widocznych objawów sygnalizujących zakażenie. Śmiertelność może dochodzić do 100%. Przy zakażeniu wirusem grypy o niskiej zjadliwości mogą wystąpić objawy (raczej łagodne) ze strony układu oddechowego, depresja, biegunka, zmniejszona produkcja jaj u niosek aż do zaniku, osłabienie, stroszenie piór i gorączkę. Zakażone ptaki wydalają duże ilości wirusa z kałem, w wydzielinie z oczu i dróg oddechowych. Przedłużająca się choroba powoduje wzrastające przekrwienie, głównie na gardle, tchawicy, żołądku i tłuszczu w okolicy serca oraz podskórne obrzmienie na głowie i nogach zwierząt.

Objawy u ludzi

Ptasia grypa u ludzi wywołuje objawy podobne do tych spowodowanych zwykłą grypą:

    * gorączka
    * kaszel
    * ból gardła
    * bóle mięśni, stawów
    * zapalenie spojówek
    * ataksja

W ciężkich przypadkach może także powodować problemy z oddychaniem oraz prowadzić do zapalenia płuc.

Grupy podwyższonego ryzyka

    * zdrowe dzieci w wieku od 6. do 23. miesiąca;
    * kobiety w ciąży;
    * dzieci i młodzież (od 6. miesiąca życia do 18 lat), leczone przewlekle kwasem acetylosalicylowym;
    * dorośli i dzieci chorzy na przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego, w tym na astmę;
    * dorośli i dzieci, którzy w minionym roku często przebywali w szpitalu z powodu chorób metabolicznych (w tym cukrzycy), niewydolności nerek, hemoglobinopatii lub niedoborów odporności;
    * osoby po przeszczepie organu;

Jak należy unikać ptasiej grypy?

Ludzie zarażają się H5N1 dotykając chorych ptaków, ich wydzielin lub odchodów. Dotychczas większość przypadków zachorowań u ludzi zdarzyła się w rejonach wiejskich czy podmiejskich, gdzie w wielu gospodarstwach hodowany jest drób[1]. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia się, należy:

    * wszystkie przedmioty stykające się z surowym drobiem należy myć detergentem i dokładnie spłukiwać[1],
    * uważać, by soki z surowego mięsa nie stykały się z innymi produktami spożywczymi[1],
    * unikać kontaktu z ptasimi odchodami (np. podczas mycia samochodu, okien) – używać jednorazowych rękawiczek[1],
    * unikać bezpośredniego kontaktu z ptactwem (zwłaszcza z padłymi sztukami) – nie dotykać i nie dokarmiać; zarazić się można poprzez kontakt z piórami, pierzem lub puchem,
    * powstrzymać się od jedzenia potraw z surowych jaj (np. kogel-mogel),
    * ptasie jajka przechowywać osobno, nie pozwalając by weszły w kontakt z inną żywnością; przed użyciem zaleca się wyparzyć je we wrzątku,
    * myć ręce i narzędzia po każdej obróbce produktów drobiowych."

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Ptasia Grypa
« Odpowiedź #59 dnia: Grudzień 10, 2007, 15:40:46 »
Dla psp są wyznaczone procedury działania. Głównym koordynatorem działań w takich przypadkach jest wojewódzki/powiatowy lekarz weterynarii. On wydaje decyzje.
Jestem zdziwiony ze na stronie KG nie ma info o tym oraz o podjętych działaniach. Na stronie KW też nic nie ma.  :huh: :huh: :huh: :huh: :huh: Wszyscy tak dzielnie pracują???? Czy przyspali????? :huh: :huh: :huh:
Przydałby sie dział o najbardziej medialnym zdarzeniu ostatnich dni.
pozdr.
KW coś niecoś w końcu napisała. Mam nadzieję ze temat będzie się rozwijał.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2007, 21:25:31 wysłana przez robert_n »
EGO = 1 / wiedza

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Ptasia Grypa
« Odpowiedź #60 dnia: Grudzień 10, 2007, 15:43:30 »
Dla psp są wyznaczone procedury działania. Głównym koordynatorem działań w takich przypadkach jest wojewódzki/powiatowy lekarz weterynarii. On wydaje decyzje.
Jestem zdziwiony ze na stronie KG nie ma info o tym oraz o podjętych działaniach. Na stronie KW też nic nie ma.  :huh: :huh: :huh: :huh: :huh: Wszyscy tak dzielnie pracują???? Czy przyspali????? :huh: :huh: :huh:
Przydałby sie dział o najbardziej medialnym zdarzeniu ostatnich dni.
pozdr.

parodia i zgroza ... a w TV wciąż trąbią, że zagrożenia nie ma ....

Offline naczelnik darek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
Odp: Ptasia Grypa
« Odpowiedź #61 dnia: Grudzień 10, 2007, 19:19:05 »
Niech koledzy z Mazowieckiego napiszą jak sobie radzą z ptasią grypą, bo niewiadomo kiedy nas to może dopaść i będziemy dysponowani

Offline Backdraft;)

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ptasia Grypa
« Odpowiedź #62 dnia: Grudzień 10, 2007, 19:43:20 »
też jestem ciekaw bo w odległości 1 km ode mnie jest ferma na 240 tyś kur... wiec...
...walcze, biegne przed siebie... w sercu Czerwień i Biel...

Offline naczelnik darek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
Odp: Ptasia Grypa
« Odpowiedź #63 dnia: Grudzień 11, 2007, 22:42:09 »
Panowie niema nikogo z mazowieckiego ,to może teraz ktoś będzie z mazur bo grypa się przenosi

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Odp: Ptasia Grypa
« Odpowiedź #64 dnia: Grudzień 12, 2007, 08:07:47 »
Wczoraj wieczorem 80 podchorążych SGSP pojechało działać w okolice Żuromina


Edit:12.00 Wrócili. Wykonywali typowe prace fizyczne - usuwanie martwego drobiu
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2007, 11:59:16 wysłana przez Zubek73 »

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Ptasia Grypa
« Odpowiedź #65 dnia: Grudzień 12, 2007, 10:03:04 »
Panowie (i Panie?).
Z Warmii i Mazur jestem ja. Przede wszystkim błagam Was, wiem , że Mazury są nieco większe, ale tu jest jeszcze Warmia!! (i Żuławy gwoli ścisłości), i po prostu wkurza mnie jak mówi się o nas Mazury, nie wiem z czego to wynika, województwo jest przecież warmińsko-mazurskie! Siedziby wszystkich władz mieszczą się na Warmii czyli w Olsztynie.
Ale do rzeczy. Od wczoraj obowiązuje stan podwyższonej gotowości w czterech powiatach: elbląskim, lidzbarskim, braniewskim i ostródzkim, powołano też sztab akcji w KW. Osobiście nie pracuję w operacyjnej, ale mogę się to i owo dowiedzieć, o ile nie będzie to tajemnicą. Czy są jakieś konkretne pytania?
Pozdro.

Dopisano: niestety nie będzie mnie do niedzieli, więc na ewentualne pytania mogę odpowiedzieć już w przyszłym tygodniu. Pozdrawiam z Warmii . ^_^
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2007, 15:25:50 wysłana przez Sajmonowski »
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Ptasia Grypa
« Odpowiedź #66 dnia: Grudzień 12, 2007, 16:37:04 »
konkretne pytania? oki....
sposób wykonania mat dezynfekujacych - z czego są zrobione i w jaki sposób.
widziałem w tvn-ie że strażacy wylewają jakiś roztwór z konewki na maty.... co to jest? 2% NaOH?
Czy przy matach dodoatkowo dezynfekuje się całe pojazdy czy tylko koła (chodzi mi czy np błotniki chlapacze lub podwozie są czyszczone)?
Jaki jest okres uzywania odzieży p.ptasiej grypie oraz iile czasu spędzają ratownicy przy matach...
Na razie tyle pytań - reszta w trakcie. :D :D :D
pozdr.
ps. Zubek, więcej info proszę na temat usuwania przez podchorązych tego drobiu.
EGO = 1 / wiedza

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ptasia Grypa
« Odpowiedź #67 dnia: Grudzień 12, 2007, 17:17:34 »
Maty  słomiane nawilżane 2% roztworem sody kaustycznej.
Odzież ochronna:
http://www.robopol.pl/ptasia_grypa.php
Wytyczne i procedury:
http://www.straz.bialystok.pl/pliki/grypa/
Życzę miłej lektury.
Jeżeli chodzi o usuwanie padniętych zwierząt jest to nienormalne, aby robili to strażacy, mają to robić wyspecjalizowane firmy sanitarno - epidemiologiczne. Tak mówią procedury i wytyczne.
Może ktoś więcej napisze, kto tam działał przy usuwanie padniętych zwierząt, ilu strażaków brało udział w bezpośrednim usuwaniu zwierząt, ile było ubrań gazoszczelnych, jak odbywała się dekontaminacja, co ile się zmieniali.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2007, 17:34:52 wysłana przez grzela »

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Ptasia Grypa
« Odpowiedź #68 dnia: Grudzień 12, 2007, 19:09:52 »
Co do usuwania drobiu to wg. mnie takze jest to dziwne, ze to robili strażacy. To powinna robić firma utylizacyjna a nie straż. Co do mat to spotkałem się z matami wysypamymi trocinami drzewnymi nasączonymi takze NaOH a takze gąbką (pianką) także nasączoną NaOH.
Szkoda, że nie mamy zdjęć lub fotek z akcji z ptasiej grypy.
A co do środków odkażających spotkaliście się z innymi?
Na ćwiczeniach odkażaliśmy całe pojazdy za pomocą urzadzeń areozolowych (coś w rodzaju wielkich dmuchaw do rozpylania środka - może wstawię fotę później). Jestem ciekawy czy tam tez to stosują. pozdr.
EGO = 1 / wiedza

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Ptasia Grypa
« Odpowiedź #69 dnia: Grudzień 12, 2007, 19:55:18 »
@robert_n
chyba niefortunnie wybrałem termin swojego wpisu  ^_^ bo jak napisałem wcześniej od jutra nie ma mnie do niedzieli. Nie wiem czy grzela ma na myśli działania w W.-M. jeśli tak, to masz odpowiedź. Ja dziś nie zdążyłem się o nic zapytać, zazwyczaj tylko przy kanapce zaglądam na forum, ale obiecuję dowiedzieć się po powrocie, niestety dopiero w poniedziałek, o ile ktoś nie odpowie na twoje pytania do tej pory (grzela?). Wybaczcie, siła wyższa (studia opłacane z własnej kieszeni)  :rolleyes:
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Ptasia Grypa
« Odpowiedź #70 dnia: Grudzień 13, 2007, 01:24:57 »
Cytuj
więcej info proszę na temat usuwania przez podchorązych tego drobiu.
Podchorążowie wyciągali uśpione kurczaki z klatek, pakowali w worki i do kontenerów.
W dniu dzisiejszym z KM Warszawa pojechało do działań ok. 20 strażaków, pracowali od rana, wrócili ok. 23.
Podobno na miejscu są również kadeci.

Offline papay_psp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Ptasia Grypa
« Odpowiedź #71 dnia: Grudzień 13, 2007, 08:54:30 »
W Żurominie są również kadeci z CS PSP. Wykonują również prace przy wynoszeniu uśpionego drobi z kurników. Ktoś pewnie "zawiesił" obowiązujące procedury, bo warunki są tam fatalne - brak pełnego sprzętu ochrony osobistej, brak pryszniców, brak mydeł dezynfekujących.

Zastanawia mnie sprawa 21 dniowego nadzoru sanitarno-epidemiologicznego ratowników po zakończonej akcji - jak to ma wyglądać, kto za to odpowiada, gdzie mają w tym czasie przebywać? Wytyczne mówią o takim nadzorze ale o sposobie realizacji tej wytycznej ani słowa.

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: Ptasia Grypa
« Odpowiedź #72 dnia: Grudzień 13, 2007, 10:22:06 »
Panie i panowie, aby zasygnalizować zupełny bezsens pewnych działań przytaczam przykłady poglądowe zaczerpnięte z olsztyńskiego wydania Gazety Wyborczej.
Zdjęcie nr 1:
Podpis pod zdjęciem głosi -  Leśniczy Daniel Dobrzyniecki z leśniczówki Taftowo w ochronnym ubraniu strzeże wejścia na teren gospodarstwa

Zdjęcie nr 2:
tu podpis niepotrzebny – wszystko przecież widać - Co my byśmy zrobili bez naszych dzielnych strazaków!?


Pytanie dla uważnych – czy zauważyliście różnicę?
Dla mniej uważnych – tekst pomocniczy z tego samego artykułu w którym ukazały się zdjęcia:

Ptasia grypa jest groźna, ale tylko dla ptaków. Wirus H5N1 jest bardzo zaraźliwy, szybko się rozprzestrzenia i wieloma drogami. Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zakazów wprowadzanych w strefach ochronnych. Człowiek sam nie zachoruje, ale jest tzw. wektorem, czyli mechanicznym przenośnikiem zarazków. Może przenieść wirusa na ubraniu, włosach, butach... Przy takiej pogodzie wirusy mogą przetrwać nawet miesiąc. Prawdopodobnie ogniska ptasiej grypy, które są w naszym województwie, są ze sobą powiązane właśnie przez ludzi.
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Ptasia Grypa
« Odpowiedź #73 dnia: Grudzień 13, 2007, 11:20:46 »
Człowiek sam nie zachoruje, ale jest tzw. wektorem, czyli mechanicznym przenośnikiem zarazków.

cytat z gazety:

"Kolejna ofiara śmiertelna ptasiej grypy w Chinach..."

...i kogo tu słuchać???

Poza tym.
Nie rozumiem o co ci chodzi firetom. Cały czas próbujesz wmówić nam, że problem ptasiej grypy nie istnieje. Czytając Twoje i emera wypowiedzi z poprzedniego roku w tym wątku wypada sobie wyobrazić, że wg. waszej spiskowej teorii dziejów specjalni agenci firm farmaceutycznych zakradają się nocą do polskich kurników i duszą ręcznie ptactwo a potem dzwonią do weterynarzy wojewódzkich czy powiatowych z zawiadomieniem o wykrytym ognisku choroby...

Sami widzicie jak jest w naszym kraju. Mimo ustalonych procedur komendanci olewają to że kadeci czy strażacy nie mają wymaganych ubrań i środków dezynfekcyjnych. Więc po co kombinować skoro i tak prędzej czy później wylądujemy wszyscy w kurnikach taplając się w kurzych odchodach...

Pozdrawiam

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Ptasia Grypa
« Odpowiedź #74 dnia: Grudzień 13, 2007, 12:08:55 »
jak dla mnie kolejna "modna" sraczka
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu