Autor Wątek: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP  (Przeczytany 38061 razy)

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #75 dnia: Styczeń 25, 2007, 15:37:55 »
No ja popieram ten pomysł tylko w dzisiejszych czasach...gdy podział jast odchudzony jak więzien w rosyjskim gułagu to raczaj niemożliwe. Rozwiązanie bardzo dobre i funkcjonuje już w USA. tedy gdy jest taki samochód z wyposażeniem karetki to musi być do niego jeszcze obsada i to na trzech zmianach. Mi się wydaje że na taki wóz potrzeba by było 1 ratownika medycznego z papierami ze szkoły i 2 ratowników medycznych po szkoleniu ze straży.

Offline marc

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #76 dnia: Marzec 05, 2007, 17:11:22 »
Miggru w Polsce ratownicy medyczni jak i pielęgniarki nie mogą samodzielnie podawać leków więc jak ty chcesz skutecznie udzielać pomocy medycznej w nagłych stanach zagrożenia życia. Jeśli  Sam jestem ratownikiem medycznym (po studium) pracujacym w PSP i myśle że zadania PSP w dziedzinie ratownictwa medycznego są wystarczające i adekwatne co do posiadanego sprzętu i wyszkolenia ratowników. Osobiście jestem wysyłany na pierwszy ogień, gdy trzeba udzielać pomocy medycznej lub pomóc zespołom R i W przy większej liczbie rannych. Na szczęscie liczbę takich interwencji mogę policzyc na palcach jednej ręki.
Ciekawi mnie jedna sprawa. Czy po 5 latach od uzyskania dyplomu będę musiał robić jego recertyfikacje bo nie pracuje w zakładzie słuzby zdrowia

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #77 dnia: Marzec 05, 2007, 18:41:02 »
marc...
jestes niestety dosyc nie na bierzaco z prawodastwem
ratmed ma szeroki zakres uprawnien samodzielnych
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #78 dnia: Marzec 05, 2007, 19:56:45 »
Wypada poprzeć bulona
Problem tkwi może w czym innym . W Polsce nie rozróżniamy jeszcze ratownictwa od leczenia , zespoły pogotowia jeżdżą do angin i bólu głowy i to jest leczenie , tam lekarz ok., choć oczywiście to nie rola pogotowia . W nagłych przypadkach , jak urazy , udary , NZK z przyczyn kardiologicznych , wstrząsy np. anafilaktyczne itd. dobrze wyszkolony Ratownik jest jednak zupełności wystarczający , a może nawet lepszy . Żeby realizować te zadania jednak musi mieć on możliwość podania podstawowych leków . I taką możliwość Ratownicy Medyczni z wykształcenia otrzymali ( w którymś z rozporządzeń widziałem chyba 16 , ale nie wiem na czy się skończyło , również możliwość intubacji bez zwiotczenia jak dobrze pamiętam ) . I gdy mówimy o ratownictwie , zarówno lekarz jak i ratownik wykona to samo . Utrzyma przy życiu , zabezpieczy i dowiezie na SOR . W karetce raczej o leczeniu nie mam mowy , choćby z powodów zbyt ograniczonej diagnostyki . Zresztą w większości krajów jest taki system . Różni się szczegółami ( np. podanie leków po konsultacji telefonicznej , do szczególnych przypadków jedzie drugim samochodem osobowym lekarz , np. w Wielkiej Brytanii zespoły Ratowników w karetkach wspomagają na zasadzie wolontariatu Lekarze Rodzinni , którzy swoimi prywatnymi samochodami docierają na miejsce zdarzenia . Spróbujcie to wprowadzić w Polsce ??!!! )  U nas ratownik ma również taką możliwość . Przewiduje się że ratownicy będą jeździć samodzielnie w zespołach W , na R pozostaną dalej lekarze i przy trudnych przypadkach ratownik będzie mógł wezwać taki zespół do pomocy . 

Pozdrawiam

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #79 dnia: Marzec 05, 2007, 20:16:33 »
Cytuj
Przewiduje się że ratownicy będą jeździć samodzielnie w zespołach W , na R pozostaną dalej lekarze i przy trudnych przypadkach ratownik będzie mógł wezwać taki zespół do pomocy .

co jest kompletnym absurdem i idea ograniczenia kosztow ratownictwa przy zachowaniu efektywnosci idzie do piachu
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #80 dnia: Marzec 05, 2007, 21:39:26 »
Bulon w naszym kraju jest wiele absurdów i był czas przywyknąć .
Ja znam leprze . „Śmieciara” bo tak się w środowisku u nas nazywa zespół bez lekarz który eksperymentalnie jeździ już z 6 lat , prowadzi resuscytacje , niestety efekt mizerny , diagnoza zgonu . No tak , ale ratownik zgonu nie może stwierdzić jedynie diagnozować . Wysłać zespół z lekarzem 30 km , daleko . Lepiej wysłać dwa wozy straży do zabezpieczenia i śmigłowiec LPR , który nawet nie wyłączając wirnika z obrotów  przyziemia , lekarz otwiera drzwi , przybija pieczątkę i odlatuje .
Absurd – nie samo życie , na jednym z tych wozów , które też musiały przejechać 20 km , byłem dowódcą .

A gdzie miejscowy lekarz rodzinny ???

Offline marc

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #81 dnia: Marzec 08, 2007, 14:47:02 »
A więc Bulonie oswieć mnie. Prosze podaj mi ustawę lub rozporządzenie w którym będą wymienione samodzielne czynności, które może podjąć ratownik medyczny i leki które może podać. Próbowałem znaleźć coś w necie ale znalazłem tylko projekty. Z góry serdecznie dziekuje   

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #82 dnia: Marzec 08, 2007, 18:23:53 »
ustawa o ratownictwie medycznym z wrzesnia 06 ktora weszla od 01 2007 a ok 10 dni pozniej weszlo rozporzarzadzenie o czynnosciach ktore moze wykonac ratownik medyczny po szkole samodzielnie i od nadzorem wraz z lista lekow.

szukaj dalej
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline marc

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #83 dnia: Marzec 15, 2007, 13:32:20 »
No i znalazłem. -_- Mam nadzieje tylko że ich system doskalający umiejętności w zakresie ratownictwa medycznego jest dużo lepszy niż w PSP, bo skończy się na tym, że 99% pacjętów nie wymagajacych leczenia szpitalnego bedzie dowożonych do SOR - ów. Nie wiem jak ratownik po 2 letnim studium będzie umiał ocenić wykresy EKG, ja przyznam się szczerze nie umiem być może dlatego że skończyłem go 4 lata temu. Być może będzie transmisja danych do jakiegoś koordynatora medycznego. A tak w ogóle czy gdzieś w Polsce jeżdżą już zespoły w skład których wchodzą jedynie ratownicy medyczni?
Ustawa okresla również czynności wykonywanych przez ratownika jednostek współpracujących z systemem (min:PSP, OSP) w ramach kwalifikowanej pierwszej i jest to:
1)  resuscytacja krążeniowo-oddechowa, bezprzyrządowa i przyrządowa, z podaniem tlenu oraz zastosowaniem według wskazań defibrylatora zautomatyzowanego; 
2)  tamowanie krwotoków zewnętrznych i opatrywanie ran; 
3)  unieruchamianie złamań i podejrzeń złamań kości oraz zwichnięć; 
4)  ochrona przed wychłodzeniem lub przegrzaniem; 
5)  prowadzenie wstępnego postępowania przeciwwstrząsowego poprzez właściwe ułożenie osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, ochronę termiczną osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego; 
6)  stosowanie tlenoterapii biernej; 
7)  ewakuacja z miejsca zdarzenia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego; 
8)  wsparcie psychiczne osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego; 
9)  prowadzenie wstępnej segregacji medycznej w rozumieniu art. 43 ust. 2. 
czyli to co strażak po kursie medycznym powinien umieć zrobić

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #84 dnia: Marzec 15, 2007, 14:38:40 »
W Poznaniu jeździ chyba od 6-7 lat tzw. „śmieciara” , zespół  złożony wyłącznie z ratowników , kiedyś by z uprawnieniami było ok. była pielęgniarka , lub pielęgniarz z specjalizacją . W SAP PSP w Poznaniu też długo jeździł taki zespół .
Problemy są dwa . 1 z stwierdzeniem zgonu musi jechać drugi zespół z lekarzem . 2 chciano utworzyć jeszcze dwa takie zespoły z uwagi na brak lekarzy , ale nie znaleziono odważnych ratowników . Czasami lepiej za lekarzem się trzymać .
Przydomek „śmieciara” z racji zadań – leży na ulicy , złamanie nogi na 3 piętrze bez windy itd. . 
Zresztą w mistrzostwach polski 2006 zespoły takie zajmowały wysokie miejsca . Pierwsze zespół bez lekarza z SAP PSP Kraków , chłopaki uczą w Kirach na recertyfikacji , Chyba 3-4 zespół z PR z Poznania  . 

Pozdrawiam

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #85 dnia: Marzec 16, 2007, 10:20:56 »
No w wielu miastach jeżdżą ale teraz powstał inny problem o którym ustawodawca nie pomyślał.
Dyrektor pogotowia oraz kochane dypozytorki.
Jesli sa "starej daty" to żadna ustawa nie pomoże. :rolleyes:
U nas dyspozytorka wie tylko jedno - jak ie ma na karetce lekarza to ona się takiej karetki "boi" wysłać.
No... zdarza się wysłanie właśnie do złamania, skręcenia, rowerzysta się przewrócił...itp.
Ale wypadek? Tylko karetka z lekarzem! Nawet jeśli trzeba dłużej czekać bo jest gdzieś tam...
Paranoja!
Kiedy to się zmieni!
Te dyspozytorki mają jeszcze trochę lat do przepraowania. Chłopaki rozmawiali już na ten temat z dyrektorka pogotowia ale efektów jak na razie nie widać.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #86 dnia: Marzec 16, 2007, 19:48:21 »
o dyspozytorkach pomysleli bardzo duzo
te ktore pracuja maja prawo pracowac do konca swych dni ...
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.