Autor Wątek: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP  (Przeczytany 38053 razy)

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #50 dnia: Marzec 30, 2006, 19:37:42 »
Art. 14. ustawy o ochronie przeciwpożarowej
1. Krajowy system ratowniczo-gaśniczy ma na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska poprzez:
5) ratownictwo medyczne,
(organizacja ratownictwa medycznego obejmuje zespół (...) stosowania technik z zakresu pomocy medycznej w warunkach pozaszpitalnych mających na celu ratowanie życia i zdrowia ludzkiego, podczas zdarzeń prowadzących do nagłej utraty życia ludzkiego lub pogorszenia się stanu zdrowia - par. 11.1 rozporządzenia MSW w sprawie szczegółowych zasad organizacji KSRG)
6) współpracę z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Art. 15.
Jednostkami ochrony przeciwpożarowej są:
1) jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej,
(...)
6) ochotnicza straż pożarna,


Art. 1. ustawy o PSP
2. Do podstawowych zadań Państwowej Straży Pożarnej należy:
2) organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczych w czasie pożarów, klęsk
żywiołowych lub likwidacji miejscowych zagrożeń,
3) wykonywanie pomocniczych specjalistycznych czynności ratowniczych w
czasie klęsk żywiołowych lub likwidacji miejscowych zagrożeń przez inne
służby ratownicze,
4) kształcenie kadr dla potrzeb Państwowej Straży Pożarnej i innych jednostek

Art. 8.
1. Jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej są:
1) Komenda Główna,
2) komenda wojewódzka,
3) komenda powiatowa (miejska),
4) Szkoła Główna Służby Pożarniczej oraz pozostałe szkoły,
2. W skład komendy powiatowej (miejskiej) Państwowej Straży Pożarnej wchodzą
jednostki ratowniczo-gaśnicze.
2a. W ramach jednostek ratowniczo-gaśniczych, o których mowa w ust. 2, mogą być wyodrębnione czasowe posterunki Państwowej Straży Pożarnej. 3. W skład jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, o których mowa w ust. 1 pkt 4, mogą wchodzić jednostki ratowniczo-gaśnicze.


Te przepisy nakładają obowiazek na nas strażaków PSP lub OSP do udzielania pomocy medycznej/przedmedycznej (jak zwał, tak zwał).
Teraz trzeba odpowiedzieć sobie kiedy?

Rozporządzenie MSW w sprawie szczegółowych zasad organizacji KSRG
par. 11.3
Ratownictwo medyczne w warunkach pozaszpitalnych w czasie walki z pożarami, klęskami żywiołowymi lub organizowania ratownictwa technicznego, chemicznego i ekologicznego prowadzą uprawnieni strażacy  z jednostek ochrony przeciwpożarowej (...) w sytuacjach:
1) braku kwalifikowanej pomocy medycznej, gdy personel służby zdrowia nie dotarł do miejsca zdarzenia,
2) braku możliwości wykorzystania personelu służby zdrowia na miejscu zdarzenia, gdy dostęp do poszkodowanych jest możliwy tylko dla strażków-ratowników przy wykorzystaniu sprzętu specjalistycznego,
3) gdy zdarzenie ma cechy nagłego zagrożenia z dużą ilością poszkodowanch, którego skutki przekraczają możliwości ich opanowania w ramach rutynowej działalności właściwych terytorialnie służb medycznych.

Kim są uprawnieni strażacy?
Niech każdy sobie odpowie na to pytanie, bez szukanie podstaw w przepisach prawnych.
Ja jestem po kursie pomocy przedmedycznej KSRG i jestem uprawnionym strażakiem.

To właśnie te przepisy mają bezpośrednie zastosowanie do nas strażaków.


I nie zapominajmy, że musimy wykonywać rozkazy bezpośredniego przełożonego, który może wyznaczyć nam całkiem inne zadanie, niż to które wydaje nam się słuszne.

Odnoścnie art 162 KK. wspomnianego w tym temacie.
Rozkaz wyłącza odpowiedzialnośc karną, a niezastosowanie się do rozkazu oprócz odpowiedzialności dyscyplinarnej nieść może za sąbą odpowiedzialność karną - art. 172 KK.
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2006, 20:52:10 wysłana przez Krzyś Mila »

Offline forest

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #51 dnia: Marzec 30, 2006, 21:59:30 »
Witajcie
Krzys Mila - Nie wiem czy pan zauwazyl rozmawiamy tu o strazakach, ktorzy ukonczyli szkoly ratownikow medycznych, a nie ratownikow po kursie KSRG. Jak sie pan moze orientuje (chyba ze nie), to jest to toche inne przeszkolenie. Na takim kursie nie ucza, jak podawac leki czy intubowac. A jak tak bardziej sie troche zaglebic w te sprawy to nie jest to wszystko takie latwe jak sie komus wydaje i trzeba do tego miec odpowiednie przygotowanie. a po takiej szkole jest bardzo dobre przygotowanie. Chociaz to jeszcze nie koniec. Taka szkola to tylko kropla w morzu do 100%opanowania udzielania pomocy.
Dlatego ja sie zgadzam z panem ratolkiem na temat dodatkowego sprzetu dla ratownikow medycznych w psp. Ale potrzeba jest, tez aby okreslono konkretnie role ratownika i jego zadania.
"Czy musi byc jeszcze duzo katastrof, takich jak Katowice zeby to sie wyjasnilo"
Jeszcze  jedno - obecnie strazak, ktory ukonczyl szkole rat. med. nie robil tego tylko, by miec papier, ale dlatego by miec lepsza wiedze i moc niesc pomoc bez chwili zastanowienia. Chwala tym ktorzy sie angazuja w rozwoj i lepsza wizje strazy pozarnej.
Pozdrawiam

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #52 dnia: Marzec 30, 2006, 22:07:55 »
Niestety panie Forest prawo nie nadąża za pana postulatami. Osoba po szkole ratowników medycznym nie ma więcej uprawnień niż strażak po szkoleniu KSRG, a jedynie wymagania w stosunku do takiej osoby mogą być większe, bo zakres jej wiedzy jest większy. Czyli wszystkich obowiązuje to co napisałem, bez względu czy są po szkole ratowników medycznych czy po kursie ratowników medycznych, a to, że pisałem tylko o tych drugich to pański wniosek.
Jesteśmy strażakami, a nie pogotowiem ratunkowym. Kiedy mamy obowiazek przystąpić do ratownictwa medycznego podałem w poscie poprzednim.
Dziś jest tak, że jeżeli chce mieć pan więcej sprzętu medycznego, to musi pan iść pracować nie do straży pożarnej, bo nie samym ratownictwem medycznym straż żyje.
W naszym przypadku ratownicto medyczne jest to tylko zastępstwo służb medycznych i tylko w okreśłonych sytuacjach.
Rozumiem Forest, że uważasz, iż służby medyczne w Katowicach sobie nie poradziły?
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2006, 22:42:51 wysłana przez Krzyś Mila »

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #53 dnia: Kwiecień 01, 2006, 14:22:20 »
Proponuje wszystkim, którzy tego nie zrobili spojrzeć na temat Wątku i odpowiadac w tym względzie! Temat jest "Rola i zadania ratownika medycznego w PSP"! Mowimy tu o ratownikach medycznych w SP i nie wiem dlaczego ktos tu wprowadza watki innego tematu. Kazdy kto sie tu wypowiada powinien mieć podstawowa wiedze dot. pierwszej pomocy medycznej w SP [nie ma czegos takiego jak pomoc przedmedyczna-moze byc pomoc medyczna kwalifikowana lub nie]!
Jeśli chodzi o to co może ratownik medyczny albo co może ratownik KSR-G prosze sobie poczytać wszystkie przepisy dokładnie! Polecam www.mz.gov.pl i strone ministra pracy-klasyfikacje zawodow!

Cytuj
...bo nie samym ratownictwem medycznym straż żyje. ...
dopóki się coś nie wydarzy-SP powinna tym żyć, bo jak żyła samymi zagrożeniami pożarowymi to był koniec lat 80 poprzedniego wieku, a były wtedy inne przepisy, teraz są inne i zagrożeń pożarowych w statystykach jest już o wiele mniej - ich miejsce zajęły tzw. miejscowe zagrożenia i inne przepisy XXI wieku!

Cytuj
W naszym przypadku ratownicto medyczne jest to tylko zastępstwo służb medycznych i tylko w okreśłonych sytuacjach.

a propo tej wypowiedzi to prosze sobie poczytac o łańcuchu przeżycia, o filozofii udzielania pomocy medycznej poszkodowanemu w stanie zagrożenia życia (SZŻ) i prosze zwrócić uwage na to jak wielka rolę gra czas dla każdego człowieka w SZŻ i prosze nie mowić o tym, ze pierwsza pomoc w Straży Pozarnej to zastepstwo jednostek ochrony zdrowia (tzw. słuzb medycznych), bo o takowym możnaby zacząć mówić, gdyby w SP pojawiły się zespoły ratownictwa medycznego (czy z lekarzem czy z nielekarzem jako kierownikiem zespołu)!!!!

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #54 dnia: Kwiecień 01, 2006, 14:55:40 »
Do Krzyś Mila:
Bardzo proszę, żebyś nie pisał takich tekstów jak ostatni bo wychodzi na to, że RatMed  zatrudniony w PSP nie będzie robił nic poza wytycznymi KSRG. A to przecież grozi prookuratorem. Każdy RatMed jest zobowiązany do niesienia pomocy na tyle na ile on potrafi a nie na ile pozwoli mu dowódca. Po pierwsze z powodu przytoczonego tu art. 162 kk a po drugie dlatego, że w przytoczonych przez Ciebie art. ustawu o ochronie ppoż. jest napisane tylko bardzo ogólnie, że strażak powinien udzielać PP i kiedy. Ale nie ma tam opisanego tego konkretnego przypadku o którym mówimy, więc przytaczanie nam ustawy nie ma sensu.
Jeśli strażak jest Ratownikiem Medycznym, a na miejscu akcji lekarz (który np. zna go i wie że jest RatMedem) poprosi go o pomoc bo, np. jest wypadek masowy to co, on ma powiedzieć, że nie wykona intubacji bo mu nie wolno? Absurd.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #55 dnia: Kwiecień 01, 2006, 21:12:52 »
Pedros, a w straży pożarnej jesteś zatrudniony na stanowisku ratownik medyczny? Bo jeżeli nie to rację mam ja. W zasadzie prokuratorem to grozi działanie wbrew przepisom obowiązującym Ciebi, a w straży pożarnej jesteś strażakiem, a nie ratownikiem medycznym.
Przeczytaj jeszcze raz mój post są tam bardzo konkretne sytuacje kiedy udzielamy pierwszej pomocy, ale Ci to przetłumaczę:
1. Kiedy nie ma służb medycznych wogóle,
2. kiedy służby medyczne nie mogą dotrzeć do poszkodowanego, a strażak może, np. dzięki posiadanym przez siebie środkom ochrony osobistej,
3.  kiedy siły medyczne są niewystarczające w stounku do rozmiarów zdarzenia.
Jeżeli jest lekarz, to on decyduje, czy Twojej pomocy potrzebuje, czy nie i w jakim zakresie. I tu w zasadzie się zgadzamy, choć Ty pisząc to samo co ja, zarazem piszesz, że ja nie mam racji.
Będąc na miejscu zdarzenia i wykonując na rozkaz dowódcy czynności inne niż ratownictwo medyczne, nie podpadarz pod art 162 K.K. Tylko w przeciwnym razie czeka wspomniany przez Ciebie prokurator.

Raoltek. Ze zdanie "nie samym ratownictwem strażak żyje" wysnułeś, że chodzi mi wyłącznie o pożarnictow. Nieźle to wykombinowałeć, ale przypomnij sobie co robisz w pracy, a bedziesz wiedział, o czym pisałem.
(W mojej jednostce pożary stanowią mnij niż 30 % wsztstkich zdarzeń). Również Ty przeczytaj sobie to, co napisałem o tym kiedy udzielamy pomocy, więc będzisz wiedział, że zawsze gdy nie ma służb medycznych przy poszkodowanym, lub jest ich za mało.
I na koniec pytanie retoryczne: po co jest wspólny telefon 112 dla straży pożarnej i pogotowia ratunkowego?

Offline forest

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #56 dnia: Kwiecień 02, 2006, 17:32:50 »
Witam
Panie Krzys Mila - Nie bede pisal czy sie z Panem zgodzic, czy tez nie. Pragne wyjasnic i przypomniec do czego dazylem podajac ten temat "Rola i zadania ratownika medycznego w PSP". A mianowicie chodzilo mi o opisanie jak to wyglada obecnie i jak by moglo wygladac w przyszlosci. Pan troche zmienia charakter tego tematu i mowi ze nie ma zadnych roznic w pracy strazaka po kursie KSRG a strazakiem po szkolele ratownika medycznego. Jak to juz w naszym kraju jest, trzeba duzo zaangazowania wielu ludzi by cos dzialalo sprawnie. A co do naszej pracy w strazy to jest bardzo duzo zmian. Trzeba sie dostosowac do tych zmian, a co za tym idzie podnosic swoje kwalifikacje. Zatrudnienie do strazy tez wyglada inaczej. Kiedys w strazy byl zatrudniony kazdy. Obecnie zatrudnia sie ludzi z odpowiednimi kwalifikacjami i predyspozycjami do pracy. Z biegiem czasu bedziemy pracowac podobnie jak w krajach zachodnich. Oni rowniez nie od razu wszystko umieli. A w naszych szeregach i nie tylko jest duzo ludzi chcacych podniesc status srtazaka. Juz czasy stodoly sie skonczyly. Juz sie po prostu wypalily ^_^. W mojej jednostce duzo razy spotykam sie z roznego rodzaju wypadkami, a jest ich coraz wiecej. Jesli zajmuje sie Pan tylko cytowaniem kodeksu to proponuje zerknac na strone proponowana przez ratolka.
Pozdrawiam

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #57 dnia: Kwiecień 02, 2006, 21:22:46 »
Panie forest, właściwie to bardzo dokładnie napisłem czego się wymaga od strażaka dziś tzn. jak jest nasza rola jeżeli chodzi o ratownictwo medyczne.
To jest teoria, która moim zdaniem nie jest zła. Rozumiem, że ludzie, którzy ukończyli szkoły ratowników medycznych mogą czuć się niedowartościowanii w straży, ale przeciesz, jeżeli skończyłem prawo i jako strażak pojadę do wypadku drogowego, to nie wlepiam sprawcy mandatu, bo nie taka moja rola.
Jeżeli brak jest unormowania prawnego dla takich ludzi, to na pewno nie dlatego, że takie unormowanie dla strażaków istnieje.
W praktyce współpraca miedzy medykami, a strażakami w moim powiecie układa się dobrze. W zasadzie żadko się zdarza, by to strażak udzielał pierwszej pomocy, choć takie sytuacje mają miejsce.
W czasie pożarów często zdarza się, że karetka jest na miejscu i czeka na  zakończenie akcji.
Radiostacje mają wgrane częstotliwości pogotowia.
Czego mi brakuje?
Zbyt mały nacisk kładzie się na szkolenie strażaków. Załóżmy, że na każdej zmianie, byłaby zespół strażaków ratowników, których w szczególności wkorzystywano by do ratownictwa medycznego. Byliby to strażacy, którzy specjalizowali by się w tej właśnie dziedzinei. Robili by to co należy do strażaka, ale gdy będzie konieczość udzielenia pomocy, to robili by to właśnie oni.
Przy obecnych rozwiązaniach prawnych jest to możliwe. Ktoś zajmuje się polityką kadrową. Ktoś wie jakie są piorytetu i się ich trzyma.

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #58 dnia: Kwiecień 02, 2006, 21:54:15 »
P. Krzysztofie Mila: odsyłam do:
http://www.kgpsp.gov.pl/images/381/pl/wytratmed1.pdf
Proponuje uwaznie poczytac! [Punkty w cześciach II i IV- prosze czytać "między wierszami"]
Sorki, ale na tłumaczenie wszystkiego mam za mało czasu! Praca i istotne zmiany, które się teraz dzieją w polskim ratownictwie medycznym są ważniejsze!
Moja uwaga jest: Mniej gadac, wiecej robic!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2006, 21:09:54 wysłana przez ratolek »

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 03, 2006, 22:48:08 »
Panie ratolek, a ja proponuję, aby to pan uważnie przeczytał ten dokument. Jeżeli znajdzie pan jakieś sprzeczności z tym co ja pisałem w swoich postach proszę o informację.

A teraz cytat w sprawie, która tak bulwersowała:
"Do czasu wprowadzenia jednoznacznych rozwiązań legislacyjnych, strażacy posiadający zawód ratownika medycznego wypełniają zadania z zakresu ratownictwa medycznego, jak inni przeszkoleni strażacy KSRG."

Pozdrawiam

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2006, 22:54:43 wysłana przez Krzyś Mila »

Offline em.jot

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #60 dnia: Kwiecień 05, 2006, 07:15:34 »
Radiostacje mają wgrane częstotliwości pogotowia.
Krzysiu. A jakim prawem???

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #61 dnia: Kwiecień 05, 2006, 18:25:08 »
Porozumienie miedzy strażą pożarną, a pogotowiem ratunkowym.
Niemniej jeszcze się nie zdarzyło byśmy korzystali z tej częstotliwości.
Na podstawie poruzumienia ze strażą miejską mamy również łączność radiową z nimi. W tym przypadku czasami się poruzumiewamy.

Offline czesiu-niesfora

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #62 dnia: Maj 24, 2006, 13:37:59 »
:huh:
Witam co mozecie powiedziec na ten temat? Jakie macie zdanie? Moze ktos juz jest ratownikiem medycznym w PSP. Czekam na wasze opinie. W ostatnim czasie ten temat zaczyna nabierac kolorow. A mnie interesuje co wy o tym myslicie. Pozdrawiam

ratownik medyczny jest to osoba niepożądana w strukturach PSP, niestety wiem to po sobie. Problem i i krótkotrwałe zainteresowanie jest dopiero wtedy gdy KW robi ćwiczenie o charakterze wypadku masowego.

Offline forest

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #63 dnia: Lipiec 04, 2006, 16:09:01 »
 ^_^ Dziekuje za wasze wypowiedzi na moj temat. Jak sami widzicie rola ratownika nie jest pozytywnie postrzegana w szeregach psp. Jeszcze trzeba troche dojrzec do takich rzeczy. W styczniu 2007 wejdzie ustawa o ratownictwie medycznym w naszym kraju. Moze wtedy KG zacznie zmieniac spojrzenie na ten temat. Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #64 dnia: Sierpień 11, 2006, 01:53:52 »
Panowie przeczytałem wasze wypowiedzi i dodałem je do mojego doświadczenia .

I pozwolę sobie wtrącić dwa grosze   

W punktach by było przejrzyściej :

1. Nieważne jaka nazwa ważny efekt .
 
2. Jesteśmy od ratowania , a nie od leczenia i w przypadku naszej pracy dobrze przyswojone na prawidłowo przeprowadzonym kursie umiejętności są wystarczające.

3. Spotykam się z dużą ilością zespołów W i R również poza akcjami . Panowie Ratownicy Medyczni są dość niedowartościowani co nie zawsze idzie w parze z wiedzą i umiejętnościami . Może ilość zdarzeń w pogotowi zaciera jakość , a brak umocowań prawnych niedowartościowanie . My to drobiazg ale znam takich którzy uważają się za lepszych od lekarza z specjalizacją z medycyny ratunkowej .
   
4 Podam przykład mamy na wozie dość rozbudowany zestaw medyczny prawie na poziomie karetki „W” poza ampularjum , wynikało to z faktu , że czas dojazdu karetki dochodziły do 40 minut i trzeba było sobie radzić , mamy często na wozie również strażaków z wykształceniem medycznym ale nie Ratowników a pielęgniarzy z specjalizacją z anestezjologi .  Był potrzebny Defibrylator bo po 40 min. nawet super skutecznego RKO nie było co defibrylować . Sponsor nam kupił używany z Danii . Super stan dla nas pełen wypas Cardio-Aid 200 z monitorem , drukarką , no może nie jest to Laifpak ale ok.  Defibrylator jest manualny z funkcją AED , w myśl przepisów nie powinien być używany bez lekarza bo może ktoś wpaść na pomysł by z AED przełączyć na manualny . Jak myślicie koledzy kto przy każdej okazji nam wypomina posiadanie tego sprzętu ? Tylko Ratownicy Medyczni nigdy jeszcze żaden Lekaż nie miał uwag wręcz przeciwnie są zadowoleni że robota zrobiona .

5. Co do  R1 jest ok. na naszym poziomie , no może dodał bym maski krtaniowe i przeszkolił strażaków , bo z drożnością dróg oddechowych zawsze są problemy . Z zabawek to pulsooksymetr , ponieważ z  tętnem i jego wyczuciem oraz określeniem szybkości i miarowości to naprawdę jest różnie – za mało doświadczenia , a napływ kapilarny to rzecz względna nie zawsze do sprawdzenia . Podstawowym działaniem strażaka w ratownictwie medycznym jest przeciwdziałanie wstrząsowi w każdej postaci i tak rozumiem postępowanie w większości przypadków . Pulsooksymetr  dostarcza podstawowych informacji . Natomiast respiratory ( R2 ) których nam wolno używać to lekka przesada , nie ma gdzie i po co , a w rozbudowanych zabawkach można zrobić dużo krzywdy , prosty asesor byłby wystarczający .

Panowie róbmy swoje i nie dyskutujmy o nazewnictwie , zakres jest znany , cel również , a jak ktoś  czuje się na siłach by robić coś więcej i ma to kogoś uratować , nie przeszkadzajmy , byle by nie leczył i aplikował leków , A defibrylator nawet ten manualny nie jest nie do opanowania , ważne jest by osoba go obsługująca została dobrze przeszkolona i nie posuwała się za daleko . Z drugiej strony to analizując RKO z AED nie wiem czy można kogoś uratować , on ciągle analizuje trzymając ratowników z dla co uniemożliwia osiągnięcie nawet minimalnego skutecznego RKO

Przepraszam że się tak rozpisałem ale drażnią mnie z założenia pewne dyskusje ponieważ cel jest jeden . 

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #65 dnia: Sierpień 11, 2006, 11:28:29 »
Cytuj
. Co do  R1 jest ok. na naszym poziomie , no może dodał bym maski krtaniowe i przeszkolił strażaków , bo z drożnością dróg oddechowych zawsze są problemy . Z zabawek to pulsooksymetr , ponieważ z  tętnem i jego wyczuciem oraz określeniem szybkości i miarowości to naprawdę jest różnie – za mało doświadczenia , a napływ kapilarny to rzecz względna nie zawsze do sprawdzenia . Podstawowym działaniem strażaka w ratownictwie medycznym jest przeciwdziałanie wstrząsowi w każdej postaci i tak rozumiem postępowanie w większości przypadków . Pulsooksymetr  dostarcza podstawowych informacji . Natomiast respiratory ( R2 ) których nam wolno używać to lekka przesada , nie ma gdzie i po co , a w rozbudowanych zabawkach można zrobić dużo krzywdy , prosty asesor byłby wystarczający .

sens uzywania masek krataniowych jest przedewszystkim z respiratorem i to glownie dla grup ratowncizych ktore moga dzialc w duzej autonomicznosci od zepsolow ratowncitwa medycznego.
pulsoksymetr- raczej j/w a poza tym mowisz dzialanie przeciwstrzasowe- podaz tlenu jest najwazniejsza w takich przypadkach a tak konczy sie kazda procedura a objawy sa jeszcze inne.

Cytuj
Podam przykład mamy na wozie dość rozbudowany zestaw medyczny prawie na poziomie karetki „W” poza ampularjum
a dasz dokladna rozpiske>? bo wiesz- karetka W to ma to samo co karetka R :)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline meremre

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
  • "Jeszcze będzie przepięknie jeszcze będzie ......"
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #66 dnia: Sierpień 20, 2006, 14:44:41 »
Witam.
Zgadzam się z opiniami kolegów, którzy twierdzą że szeregi PSP także w opinii KG, są nie dla ratowników medycznych. Jestem tego żywym przykładem jako, aspirant z dyplomem Akademii Medycznej na kierunku RM nie dostałem awansu **. Nie zgadzam się natomiast z opinią, że kursy pierwszej pomocy są wystarczającym przygotowaniem nas do tej roboty. Należy pamiętać że pożar można gasić po kursie podstawowym a przecież robimy szkoły chorążych lub SG. Już czas najwyższy uświadomić sobie, że RM jest jednym z naszych statutowych zadań. W zwiąku z tym by wykonywać to dobrze musimy posilkować się kwalifikacjami z zewnątrz.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2006, 14:50:54 wysłana przez meremre »

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #67 dnia: Sierpień 21, 2006, 17:49:53 »
Cytuj
Nie zgadzam się natomiast z opinią, że kursy pierwszej pomocy są wystarczającym przygotowaniem nas do tej roboty.

owszem sa- do udzielania pierwszej pomocy w 100 % wystarczajaca.
reszte maja robic zeposly ratownictwa medycznego
i dopiero tutaj ma uzasadnienie twoja teza

Cytuj
W zwiąku z tym by wykonywać to dobrze musimy posilkować się kwalifikacjami z zewnątrz

owszem! to jezdzenie w zespoach ratowncitwa medycznego potrzebny jest znacznie dluzszy kurs.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline meremre

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
  • "Jeszcze będzie przepięknie jeszcze będzie ......"
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #68 dnia: Sierpień 22, 2006, 16:41:06 »
Bulon – wiem z własnego doświadczenia i z rozmów z kolegami, że ukończenie kursu jest nazwijmy to skrajnym minimum. nie czujemy się pewnie w tej dziedzinie. Owszem ALS czyli zawansowana pomoc z użyciem leków jest rolą zespołów RM ale życie płata figle w różnej sytuacji możemy się znaleźć. Znam naprawdę dobrych ratowników, którzy jako pierwsi na miejscu zdarzenia zastanawiali się od czego zacząć. Użyję jeszcze raz tego porównania „by skutecznie walczyć z niejednym pożarem wystarczy kurs podstawowy” a jednak ciągle się kształcimy. Naiwnością jest sądzić, że w naszych szeregach nie potrzebni są wykształceni RM bo mamy kursy pierwszej pomocy.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #69 dnia: Sierpień 22, 2006, 17:59:31 »
masz racje ze na miejscu zdarzenia czesto mozna zastac skomplikowane przypadki.
ale nie popadajajmy w skrajnosc !
to nie zadanie zalogi GBA !!
oni maja zrobic tylko pierwsza opmoc o ile na miejscu niema jeszcze karetki.
czemu mowisz o als?
chcesz by strazacy podawali leki ? defibrylowali lajfpakami ?
ok- ale nie ci z GBA tylko z karetki.

niewiem co moze zrobic wiecej ratownik medyczny po szkole ze strazakiem po kursie pierwszej pomocy majac do dyspozycji zestaw PSP R1
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline meremre

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
  • "Jeszcze będzie przepięknie jeszcze będzie ......"
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #70 dnia: Sierpień 25, 2006, 09:00:26 »
Bulon – nie wiem jak Ci tłomaczyć chyba zacytuję Mietka „czytaj ze zrozumieniem”. Przez cały czas usiłowałem wyjaśnić, że nigdy dość kwalifikacji z tej dziedziny. Jednocześnie twierdząc, że nasz kurs jest tego namiastką i nic więcej. Jeszcze jedno robimy już z tej dziedziny bardzo dużo i wcale nie stoję na stanowisku byśmy mili robić coś więcej.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2006, 09:02:16 wysłana przez meremre »

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #71 dnia: Sierpień 25, 2006, 09:01:41 »
o jakich kwalifikacjach mowisz?
wg mnie nie kolejne kursy ratowncitwa medycznego ale cwiczenia, treninigi, symulacje
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline meremre

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
  • "Jeszcze będzie przepięknie jeszcze będzie ......"
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #72 dnia: Sierpień 25, 2006, 09:09:23 »
Oj „kochaneczku”, przeczytaj moją pierwszą wypowiedź (jest troszkę wyżej) i nie droczmy się dłużej bo chyba mówimy o tym samym lecz innymi słowami.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #73 dnia: Sierpień 25, 2006, 10:40:43 »
Cytuj
Naiwnością jest sądzić, że w naszych szeregach nie potrzebni są wykształceni RM bo mamy kursy pierwszej pomocy
Cytuj
Zgadzam się z opiniami kolegów, którzy twierdzą że szeregi PSP także w opinii KG, są nie dla ratowników medycznych.


o co chodzi
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2006, 10:42:17 wysłana przez bulon »
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

strażak79

  • Gość
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 18, 2007, 12:09:21 »
Myślę że dobrym rozwiązaniem było by posiadanie karetki w remizie. Obsada złożona ze strażaków z wykształceniem medycznym. Wyjazd do wypadku lub pożaru i każdy może zająć się swoją robotą. Medycy rannymi a strażacy ogniem. Przecież jeśli każdy z nas ma wiedzę do udzielania pierwszej pomocy a chłopaki po szkołach mają jej dużo więcej więc jaki problem kupić karetki. Są znacznie tańsze od naszych samochodów bojowych i nie potrzebne tu jakieś osobne przepisy o ratowniku medycznym PSP. Mamy obowiązek udzielania pomocy.