Autor Wątek: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP  (Przeczytany 38055 razy)

Offline forest

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« dnia: Marzec 01, 2006, 14:40:06 »
:huh:
Witam co mozecie powiedziec na ten temat? Jakie macie zdanie? Moze ktos juz jest ratownikiem medycznym w PSP. Czekam na wasze opinie. W ostatnim czasie ten temat zaczyna nabierac kolorow. A mnie interesuje co wy o tym myslicie. Pozdrawiam

Offline Tygrys

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 01, 2006, 16:54:22 »
W PSP są funkcjonariusze, którzy maja uprawnienia do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ale to chyba nic dziwnego. O co ty dokładnie chcesz zapytać?

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 02, 2006, 01:53:46 »
Cytuj
W PSP są funkcjonariusze, którzy maja uprawnienia do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ale to chyba nic dziwnego. O co ty dokładnie chcesz zapytać?

funcjonariuszu Tygrys, w psp nikt nie ma takich uprawnien, niech lepiej funcjonariusz zajmie sie przeczytaniem stosownych dokumentow w tej sprawie.

a kolega forest z pewnoscia mial na mysli strazakow po szkole medycznej.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 02, 2006, 08:56:31 »
Do pracy w PSP przyjmuje się strazaków po kursie podstawowym (nie tylko) i tam jest szkolenie medyczne ale nie ratownik medyczny. Mój brat ukończył studium ratownictwa medycznego i jest z zawodu ratownikiem medycznym  no i pracuje w PSP obecnie ale nie na etacie ratownik medyczny bo w straży nie ma takiego stanowiska tylko jako zwykły strażak ratownik.Pozdrawiam!

Offline em.jot

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 02, 2006, 09:27:05 »
Cytuj
W PSP są funkcjonariusze, którzy maja uprawnienia do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ale to chyba nic dziwnego. O co ty dokładnie chcesz zapytać?

funcjonariuszu Tygrys, w psp nikt nie ma takich uprawnien, niech lepiej funcjonariusz zajmie sie przeczytaniem stosownych dokumentow w tej sprawie.
Bulon - pozwolisz że się nie zgodzę z Tobą: http://www.kgpsp.gov.pl/images/381/pl/wytratmed1.pdf

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 02, 2006, 12:51:00 »
em.jot
z nieba mi spadles
to teraz znajdz tam slowo "przedmedyczny"
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline em.jot

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 02, 2006, 13:04:00 »
Bulon:
Problem polega na tym że pomoc przedmedyczna nie jest uprawnieniem tylko obowiązkiem. Każdego.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 02, 2006, 13:53:41 »
No i jak zwykle zamiast dyskutować na temat, zaczyna się dyskusja o nazewnictwie i prawidłowo stawianych przedimkach.
Fakt. Nazewnictwo też jest ważne ale ja chętnie przeczytałbym jak w waszych PSP podchodzicie do tematu "pierwsza pomoc na miejscu zdarzenia".
Działacie czy spokojnie czekacie na pogotowie?

Pozdrawiam

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 02, 2006, 20:39:07 »
W myśl obowiązującego stanu prawnego ratownicy KSRG muszą udzielić pierwszej pomocy ofiarom do czasu przekazania ich wykwalifikowanej pomocy i to tyle kolego Pedros!!! Oczywiscie w miarę  :mellow:posiadanych umiejetności , wiedzy i sprzetu.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 02, 2006, 20:58:19 »
He..he.. tylko czekałem i byłem pewny, że odezwie sięBulon i się zacznie.... fajnie jest ^_^
Cóż jakby tego, tej pomocy nie nazwał - ma być przede wszystkim skuteczna - na miarę wiedzy i umiejętności - od tego nikt Nas nie zwolni /żyj lub umieraj/ - jako ludzi też :angry:
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 02, 2006, 22:26:48 »
ciesze sie ajax ze cie nie zawiodlem :)

jednak zeszliscie z tematu :P

czy sa na sali jacys medycy po szkolach medycznych i czy moga powiedziec czy ich sluzba rozni sie od sluzby pozostaluch kolegow z jrg
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 02, 2006, 23:01:14 »
Mam na zmianie człeczka po studium ratowników medycznych , co prawda jego stanowisko to ratownik  jego słuzba niczym sie nie różni od naszej i niema z tego tytułu większych profitów . Tylko podczas działań jest bardziej wykorzystywany zgodnie ze swoim wykształceniem. Ma wiecej wiedzy od nas i to on prowadzi zazwyczaj zajęcia szkolenoiwe z tej dziedziny.I my podczas działań słuchamy jego rad . -_-
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline forest

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 03, 2006, 13:41:54 »
Witam :mellow:
Widze ze dyskusja na ten temat zaczela sie troche blednie. Nie chodzilo mi o preszkolonych w psp ratownikow przedmedycznych, tylko wykwalifikowanych ratownikow medycznych po studiach lub po studium. Koncze wlasnie studia ratownika medycznego i interesuje mnie jak to wyglada od strony prawnej. Jak rowniez w innych jednostkach. Niby w Polsce ma istniec fachowy zespol ratowniczy w psp, a jak na dzis dzien to nic dokladnie nie wiadomo jak to ugrysc. Czekam na kogos kto sie w tym orientuje.
Pozdrawiam :huh:

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 03, 2006, 14:08:36 »
Coraz mniej kumam :angry: Medycznych, czy przedmedycznych. Już nie raz o tym było. Jedno albo drugie i gdzie tkwi sedno?
Osobiście te określenia drażnią mnie i to coraz bardziej. Ja staram się po prostu robić swoje do czego mnie jakoś tam, kiedyś przygotowano, ale te ciągłe zmiany nazewnictwa, różnych procedur itd... To jest faktycznie chore :angry: Rozumiem postęp wiedzy itp. robi swoje trzeba się dostosować i być na bieżąco. Ok. staram się w miarę. Potwierdzenia okresowych weryfikacji np. do dziś u mnie nie dotarły - mieło 6 m-cy! Cóż to tylko papierek, są ważniejsze spr.
Pana/ów/ koordynatora z KW zapewne znów zobaczę za kilka lat /2-3/ przy kolejnej zapowiedzianej 2 dni wczesniej weryfikacji. Jako instruktor chyba zapisze się w kolejce na jaką audiencję - może znajdzie szybciej dla mnie czas i będę na bieżąco, czego nie omieszkam przekazać podwładnym! :angry:
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 04, 2006, 10:04:05 »
Ajax:
No dokładnie nazewnictwo zmienia się tak szybko, że nawet ludzie którzy siedzą non stop w internecie i sprawdzają wszystkie nowinki zaczynają się powoli gubić. Jest to wina naszej kochanej Rady Resuscytacji która w swoich wytycznych podaje kilka sprzeczności.

Wg. mnie:

1. strażak który ukończył szkolenie KSRG-45 lub 64 - może nazywać siebie ratownikiem KSRG (natomiast błędnym powinno być wymyślanie jakichś ratowników "przedmedycznych" czy, o zgrozo "niemedycznych". Myśle, że Polska Rada Resuscytacji powinna zasięgnąć opinii lingwistów. Po pierwsze nazwy mogły być źle przetłumaczone (przecież korzystamy z europejskich przepisów) a po drugie nazw nie powinien wymyślać lekarz w KG tylko polonista! bo potem wychodzą takie jaja!

Ale to jeszcze pikuś!
Najlepsze jest to, że np. (wg. Rady Resuscytacji) ratownik po takim kursie, kiedy poszkodowany nie ma oddechu powinien wprowadzić dwa skuteczne wdechy i.... no właśnie - ma nie sprawdzać tętna tylko od razu przystąpić do masażu! Wytłumaczone jest to tak, że osoba "niemedyczna" (za taką uważa strażaków Rada Resuscytacji - a jest to po prostu błąd lingwistyczny o którym Rada widać nie ma pojęcia)  nie potrafiłaby znaleźć tętna u poszkodowanego! Że jest to zbyt trudne!  Ale - OK - powiedzmy, że stosujemy się do tych wytycznych i co dalej czytamy?
Że ratownik KSRG żeby rozpoznać i monitorować wstrząs np. hipowolemiczny ma cały czas sprawdzać u poszkodowanego... tętno. Czyli nagle ratownik KSRG stał się z osoby "niemedycznej" - "medyczną" i Bozia zesłała na niego umiejętność odnalezienia tętna...   Ja mam w każdym razie dosyć.......

Jest jeszcze jedno tłumaczenie, że przez badanie tętna tracimy cenny czas, ale tętno to jeden z najważniejszych parametrów życiowych i każdy ratownik ma ten parametr uposzkodowanego znać. Bez względu na to jaką nazwe wymyślą mu mądrzy Panowie z Rady Resuscytacji.

Proponuję, żeby od dzisiaj ochotnicy nazywali się "przedstrażakami" lub "nietsrażakami" bo przecież nie uczyli się tego fachu kilka lat w szkole.

Pozdrawiam
przedstrażak przedmedyczny przedsikawkowy
Pedrosssssssssss

Offline pifos

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 04, 2006, 18:05:54 »
Witam
Na dzień dzisiejszy ratownicy medyczni po różnego rodzaju szkołach, przktycznie nie posiadają żadnych uprawnień, myśle że do chwili wejścia w życie oczekiwanej ustawy o ratownictwie medycznym. Wielka szkoda masy wyuczonych ludzi, chętnych do pracy.
Jak ktoś z was słusznie zauważył w PSP taki człowiek jest zwykłym ratownikiem, choć w temacie medycznym daleko przed innymi, lecz z ograniczonymi uprawnieniami.
Kolego Pedros
Cytuj
kiedy poszkodowany nie ma oddechu powinien wprowadzić dwa skuteczne wdechy i.... no właśnie - ma nie sprawdzać tętna tylko od razu przystąpić do masażu!
Nie wiem gdzie pobierałeś nauki i od kogo?, nigdzie i tak nie uczą. Owszem gdy brak jest oddech i zachowane tętno, czasem te skuteczne oddech mogą pomóc. Świadomość. oddech, tętno podstawa badania. Jak widać zauważyłeś błąd więc myślę że wykładowca ma braki wiedzy.
« Ostatnia zmiana: Marzec 04, 2006, 18:08:30 wysłana przez pifos »

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 04, 2006, 21:19:42 »
ratownicy KSRG wg procedur medycznych sa zobowiazani to kontroli tetna.

KSRG udziela pomocy MEDYCZNEJ. ma tak zapisane w USTAWIE.

zablakani ratownicy medyczni PO SZKOLACH - pokazcie zapis ktory mowi choc slowo o przemedycznych.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline magick69

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 05, 2006, 00:03:16 »
jak na razie zawód ratownik medyczny nie istnieje - sanitariusz ja i owszem. A wiem bo mój ojczulek 30 lat jeździ na R-ce. Jakiś czas temu we Wrocławskim Policealnym Studium Rat. Med. przeprowadzili symultanę i wyszło, że ok.10-15% absolwentów dwóch roczników mogłoby złożyć papiery o przyjęcie do PSP. To chyba o czymś świadczy. Inna sprawa, że za takie pieniądze ci co mogą nie chcą do nas przyjść. Bo i po co? Ich papier na razie nic nie znaczy. A gdyby góra pomyślała tych ludzi można byłoby wykożystać dla dobra ogółu.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 05, 2006, 11:09:09 »
magick69- niestey twoj tatko ma bardzo zle informacje.
zeby zawod mogl istniec nie musi do tego specjalna ustawa.
istniej cos takiego jak -spis zawodow.

pozdrawiam
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 05, 2006, 11:18:27 »
Pifos - przeczytaj sobie wytyczne PRR z 2000 (które nadal obowiązują w straży) i tam masz jasno napisane "osoby niemedyczne po wprowadzeniu dwóch skutecznych wdechów przechodzą od razu do 15 uciśnięć klatki piersiowej." A uzasadnione jest to tak jak napisałem w poście powyżej. Ja od 2000 r. miałem już różne kursy i na kazdym uczono mnie że mam badać tętno. Ale chciałem właśnie zwrócić uwagę na ten zapis w wytycznych z 2000.

Bulon - nazewnictwo pod względem czynności jest wg. mnie jeszcze bardziej zakręcone. Tzn. czasami dochodzi do tego, że osoba nazywana "niemedyczną" wykonuje czynności medyczne. Ja jestem ratownikiem KSRG czyli "niemedycznym" (wg. PRR) ale czynności wykonywane przeze mnie są medyczne.... ufff..  już się gubię...

magick69 - Ratownik Medyczny jest zawodem wpisanym do rejestru zawodów

Pozdrawiam,
jeśli się mylę w jakimś miejscu to bardzo proszę o poprawienie

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 05, 2006, 12:44:00 »
pedros...w strazy obowiazuja wytyczne ksrg a nie ERC...
ten zapis, dotyczacy nie sprawdzania tetna, dotyczy sie LAIKOW czyli osob ktore nie sa zwiazane z medycyna w jakikolwiek inny sposob niz podczas kursu pierwszej pomocy MEDYCZNEJ.
jest to tylko zalecenie a nie obowiazujaca regula.
jesli ktorys laik bedzie chcial sie uczyc sprawdzac tetno to droga wolna.
polska rada resuscytacji posiada wlasny kurs bls czyli rko na ktorym tego sie nie uczy ale nigdzie to nie jest zakazane.
szczerze powiedziwszy w pelni rozumiem te zapisy- powiedziec laikowi - masz masowac gdy nie ma oddechu- jest prostym spososobem by on to zaczal robic bez zbednego zastanawiania sie.
bo tak sie dziwnie sklada ze ludzie wlasnie z powodu strachu czesto nic nie robia na miejscu zdarzenie bo: nie jest przekonany czy jeszcze zyje czy jujz nie, a ja cos zepsuje, a jak ja nie moge?

a tu prosta zasada- nie ma oddechu ? uciskaj !

pozdrawiam
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 05, 2006, 14:15:21 »
Bulon - zgadzam się w 100%

Offline poziomka75

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 06, 2006, 19:20:55 »
cześć jestem ratownikiem medycznym i pracuje w PSP jako zwykły strażak mam nadzieje że kiedyś się to zmieni

Offline forest

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 08, 2006, 13:24:49 »
cześć jestem ratownikiem medycznym i pracuje w PSP jako zwykły strażak mam nadzieje że kiedyś się to zmieni
poziomka75
Widzisz ja właśnie dążę do tego aby tą sprawę wyjaśnić. Zadałem takie pytanie, aby się przekonać jak to u nas funkcjonuje. Ja również pracuję w PSP i będę niedługo ratownikiem medycznym po studiach. W czasie akcji nie mogę wykorzystać w pełni swoich umiejętności ratowniczych, bo blokuje mnie ustawa o KSRG. Jak jadę z pogotowia karetką do wypadku robię wszystko (i tam są również strażacy z psp przy akcji) a jak jestem w pracy muszę się ograniczać do podstaw. I bądź mądry i pisz wiersze. Dlatego trzeba głośno o tym mówić by to uregulować. Panowie się ty przekrzykują na temat "medyczny"- "niemedyczny" . Ale to nie jest to samo, a jest to istotne dla uporządkowania odpowiedzialności prawnej. 

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Rola i zadania ratownika medycznego w PSP
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 08, 2006, 13:30:59 »
masz racje
medyczny i niemedyczny to roznica
medyczne dzialania to wszystkie dzialania zmierzajce do polepszenia stanu poszkodowanego.
niemedyczne to np gaszenie pozaru.
a teraz powiedz mi forest- co mozesz zrobic wiece przy pomocy zesatwu PSP R1?
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.