Służba > Forum zawodowców

Brak Lokalu

<< < (5/5)

KIL:
Geddeon- gdzie ja nie pisałem!!! Najpierw do swojego komendanta powiatowego, odp.
- długi po komendach rejonowych przejęły komendy wojedódzkie.
Więc napisąłem do komendy wojewódzkiej odp.
- brak środków, realizujemy w miarę możliwości.
Możliwości KW nie były zbyt duże więc po roku i kolejnej odmowie napisałem do KG odp
- czytaj pierwszy myślnik
I tak mnie zwodzili przez trzy lata.  
Ps.
Ostatnio przeczytałem w jednej z gazet że, KW wydał na remont trzech pomieszczeń tj. archiwum i 2 gabinetów - 170 tys.pln - ciekawe czy wcześniej spłacił długi w stosunku do swoich podwładnych.

QUOTE- dzięki za podpowiedź poszperam w papierach może się uda, dam Ci znać.

fireman:
KW otrzymały środki finansowe w 1999, które miały być sporzytkowane na realizację wypłat zobowiązań wymagalnych - należnych wobec strażakó z byłych KR oraz KW tracących swój staus wojewódzkie z dniem 31.12.1998.

Jeżeli faktycznie tak jak pisałeś w pisałeś do różnych komend a w odpowiedzi otrzymywałeć informację że świadczenie przysługiwało w okresie x wówczas nie musisz się obawiać instytucji przedawnienia. Kodeks cywilny
Art. 123. § 1. Bieg przedawnienia przerywa się:
   1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;
   2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje.

Jeżeli jesteś w posiadaniu dokumentu potwierdzającego, że takie świadczenie winno być spłnione, a nie zostało ze względów np brak srodków finansowych w budżecie komendy XXX na ten cel to teraz istnieje kwestia odzyskania tych pieniędzy ale sprawa jest wygrana choć może i oprze się o sąd ale wygrana jest :):):)

Pamiętać jednak należy o:
Art. 124. § 1. KC który stanowi: Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo.§ 2. Jednakże w razie przerwania przedawnienia przez czynność w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie nie zostanie zakończone.
 

fireman:
Witam zacznę od tego, że w poniższy tekst nie jest poradą prawną, a jedynie moim prywatnym przemyśleniem.

Stan faktyczny:
Strażak uprawniony do równoważnika z tytułu braku lokalu skłąda wniosek o przyznanie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego. Od kiedy należy zaprzestać wypłaty równoważnika za brak lokalu.
 
Do określenia ustania uprawnień w sytuacji opisanej (nienajdokładniej zresztą sorki - przez KIL'a) wykorzystane zostaną zapisy aktów:
I   Rozporządzenie MSWiA z dnia 10 stycznia 1998 r. w sprawie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej. (Dz. U. nr 15 z dnia 3 lutego 1998 r. poz. 68)
II   Rozporządzenie MSWiA z dnia 10 stycznia 1998 r. w sprawie wysokości i szczegółowych zasad przyznawania strażakom Państwowej Straży Pożarnej równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego i równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego oraz szczegółowych zasad ich wypłaty i zwrotu. (Dz. U nr  15 z dnia 3 lutego 1998 r. poz. 67)
III   Kodeks Cywilny
 
Należność z tytułu równoważnika za brak lokalu powstaje z określonym dniem powiedzmy XX, gdyż strażak w dniu tym spełnił przesłanki do otrzymywania równoważnika. Należność tą strażak zgłasza niezwłocznie w formie oświadczenia mieszkaniowego. Komenda (właściwa) wydaje decyzję o przyznaniu tegoż równoważnika - w podstawie prawnej jest zawarta informacja na jakiej podstawie (z jakiego tytułu) otrzymuje strażak ów równoważnik [§5 rozp cytowanego w pkt I]. Równoważnik ten należny jest od chwili powstania uprawnienia do chwili, w której nastąpiłą utrata tych uprawnień.
Dzień powstania uprawnień nie wymaga jakiegoś komentarza ".....do dnia, w którym nastąpiła utrata tych uprawnień."
Dzień utraty uprawnień do równoważnika za brak lokalu to dzień w któym wypłacono pomoc finansową na uzyskanie lokalu.
W opisywanej sytuacji strażak w dalszym ciągu odbiera równoważnik za brak lokalu, a wniosek o pomoc finansową jest rozpatrywany. Rozpatrzenie tegoż wniosku następuje w drodze decyzji adm. o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia. Zakładamy, że strażakowi przyznano świadczenie. Przyznano je w drodze decyzji. Zatem mamy w tym momencie sytuację, w której to strażak uprawniony do otrzymywania równoważnika za brak lokalu - otrzymuje go oraz otrzymuje drugą decyzję dotyczącą jego spraw mieszkaniowych a mianowicie decyzję o przynaniu pomocy.
 
Moim zdaniem częsty "błąd" wydających decyzję (osobiście uważam, że to nie błąd a specjalne oszczędnościowe działanie) to zamieszczanie w decyzji o pomocy zapisu, nieuprawnionego zresztą, o wstrzymaniu wypłaty równoważnika za brak lokalu.

Wstrzymanie wypłaty równoważnika za brak lokalu przyznanego decyzją wymaga wydania decyzji ws wstrzymania wypłaty równoważnika za brak lokalu z takiej, a takiej  to przesłanki, a nie odbywa się poprzez dodanie zapisu o wstrzymaniu takiego równoważnika w decyzji przynającej pomoc finansową na uzyskanie lokalu. (nie można mieszać tych dwóch spraw)
 
Decyzja o wstrzymaniu równoważnika za brak lokalu mieszkalnego oparta winna być w tym przypadku na §6 rozporządzenia wymienionego w poz II:
"Równoważnika za brak lokalu mieszkalnego nie przyznaje się strażakowi jeżeli: .........pkt.2 OTRZYMAŁ pomoc mieszkaniową na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu ze środków budżetu państwa"
Ważnym słowem jest słowo OTRZYMAŁ pomoc finanową -jeżeli ten warunek został spełniony i strażak otrzymał ów pomoc wóczas ustała przesłanka wypłacania równoważnika za brak lokalu. Nie ma tu mowy o tym, że równoważnika nie wypłaca się - nie przysługuje od chwili przyznania świadczenia (pomocy) tylko od chwili wypłaty tego świadczenia  -  jego otrzymania. (Z dniem XYZ mianuję pana na .... uprawnienia płyną od dziś czy od dnia XYZ?? W tej sytuacji podobnie skutek następuje w momencie dokonania całościowej wypłaty)
 
Należy w tym miejscu oprzeć się o postanowienia kodeksu cywilnego, który w Art. 3581 § 1 stanowi:
Jeżeli przedmiotem zobowiązania od chwili jego powstania jest suma pieniężna, spełnienie świadczenia następuje przez zapłatę sumy nominalnej, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.
Inaczej rzecz ujmując świadczenie zostaje spełnione w momencie wypłaty kwoty pomocy. Wg przepisów szczegółowych kwota ta może być dzielona na transze, a wypłacona winna być do 6 miesięcy od dnia wydania decyzji. Podział pieniędzy na mniejsze transze jak i możliwość rozciągnięcia w czasie wypłaty nie zmienia faktu, że świadczenie zostaje spełnione po zapłacie sumy nominalnej tj. przyznanej w decyzji. I jeżeli w decyzji było przyznane np.: 7000 zł to siarczenie zostanie spełnione nie gdy strażakowi oddamy 6999 zł ale dopiero wówczas gdy w jego władanie zostanie postawiona ostatnia złotówka.

Pewne działania komendantów jako organów wydających decyzję są uzależnione od terminu przyznania pomocy finansowej, a pewne od terminu wydania decyzji. Więc z uwagą i ostrożnie czytajmy przepisy.

p.s.
Osobną sprawą jest w takiej sytuacji dochodzenie roszczeń. Może kiedyś porozmawiamy i na ten temat :):):)
 

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej