Służba > Forum zawodowców

emerytura po komisji dyscyplinarnej

(1/1)

asp:
czy ktoś może następującą sprawe. Czy strażakowi  który został wydalony ze służby przez komisje dyscyplinarną należy sie emerytura, nadmineniam że taki strażak posiada 19 lat służby czyli prawa emerytalne.

jasio:
Art. 12. ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin stanowi:
Emerytura policyjna przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada 15 lat służby w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub w Służbie Więziennej, z wyjątkiem funkcjonariusza, który ma ustalone prawo do emerytury określonej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obliczonej z uwzględnieniem okresów służby i okresów z nią równorzędnych.
Nie znalazłem nigdzie przepisu uzależniającego przyznanie świadczenia od trybu zwolnienia ze służby.
Wydalenie ze służby w wyniku PD ma jedynie wpływ na zakres i wysokość świadczeń związanych ze zwolnieniem ze służby. Zagadnienie to jest opisane w art. 98 ust. 2 ustawy o PSP, który stanowi: Strażak zwolniony na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 3 otrzymuje 50% odprawy oraz ekwiwalent pieniężny za urlopy wypoczynkowe niewykorzystane w latach poprzedzających rok zwolnienia ze służby.
Czyli, wg. mojej wiedzy podstawa zwolnienia ze służby nie ma wpływu na prawo do emerytury i strażakowi posiadającemu 19 lat służby to świadczenie przysługuje, również wówczas, gdy zostanie wydalony ze służby.

wydz408:
Cześć ! O ile ktoś czytał ustawę emerytalną to powinien wiedzieć że emerytura wiąże się z latami służby a nie z trybem zwolnienia ze służby. Według stanu prawnego obecnie obowiązującego istnieje tylko jeden przypadek kiedy emerutura może nie przysługiwać - jeśli funkcjonariusz zostanie skazany prawomocnym wyrokiem sądu na karę dodatkową utraty praw publicznych. Pozdrawiam.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej