Autor Wątek: A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu  (Przeczytany 9534 razy)

Offline tomer123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu
« dnia: Luty 21, 2006, 23:38:35 »
Witam
W sobote w mojej OSP odbyło sie zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Podczas zebrania przyjęto uchwałę iż zarząd bedzie 5-cio osobowy ( wg. statutu od 5-9 osob moze zasiadac w zarzadzie).
Do zarzadu wytypowano 5 członków. Z pośród tych 5 osób wybrano osoby na poszczegolne funkcje:prezesa, skarbnika, sekretarza, gospodarza oraz naczelnika. Naczelnikiem zostałem ja. Dzisiaj odbyło się posiedzenie zarządu. Do zarządu powołano nowego członka na wniosek prezesa. Następnie prezes wystąpił z wnioskiem aby zmienić osobę naczelnika, czyli mnie, na nowego członka przyjętego do zarządu w dniu posiedzenia. Oczywiście nie zgadzałem się na taka zmianę. Na posiedzeniu było 4 członków zarządu wybranych podczas walnego zebrania (brak sekretarza) oraz nowy członek - który to miał zostać naczelnikiem. Odbyło się głosowanie dotyczące zmiany naczelnika - 4 członków ( w tym nowy, który miał zostać naczelnikiem) było za zmianą, natomiast ja byłem przeciwny. W efekcie nowy członek zarządu został naczelnikiem a ja członkiem zarządu.

Prosze mi powiedzieć czy wszystko było ok, tzn.  czy prawne było przyjęcie nowego członka ( podczas zebrania ustalono ze zarzad bedzie 5 osobowy), czy mozliwa była zamiana funkcji bez zgody, oraz czy możliwa była zmiana przy nie 100% frekwencji zarzadu oraz przy nie 100% poparciu uczestników głosowania, na stanowisku naczelnika.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2006, 23:47:27 wysłana przez tomer123 »

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 22, 2006, 02:03:02 »
pokaz statut stowarzyszenia.
prawdpodobnie zrobili cie w bambuko
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 22, 2006, 07:22:36 »
O ile mi sie dobrze nie zdaje to jak pisze Bulon-zrobili Cie w bambuko. Sam Zarzad nie jest w stanie zmienic naczelnika (bo w ten sposob co tydzien kto inny byl by prezesem a co drogi dzien kto inny gospodarzem) to takiej zmiany potrzebne jest Walne Zebranie (zebranie wszystkich czlonkow OSP) podczas ktorego prezes wystepuje z odpowiednim wnioskiem. Ale wydaje mi sie ze powinniscie zmienic caly Zarzad skoro zasiadaja w nim takie przekrety i matoly.

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 22, 2006, 08:55:31 »
Nie znam waszego statutu. Ale najprawdopodobniej sytuacja jest taka, że zarząd dokonał totalnej partyzantki. Zarząd w większości statutów może do swojego składu dokooptować osoby, nie wiecej niż 1/3 składu, ale tylko w miejsce osób ustepujących. Taką zmianę musi zatwierdzić najbliższe walne zebranie. Jeżeli walne zebranie ustaliło, że w skład zarządu wejdzie 5 osób i jest to w zgodzie ze statutem to jest rzecz święta i nietykalna.  Poza tym niech ktoś mi powie jak zarząd rozliczy się z sądem rejestrowym.  Musi wysłać taki stan rzeczy jaki odbył się na walnym zebraniu. Do wniosków dołącza się protokół zebrania i uchwałę o wyborze. Jak potem zgłosić taką zmianę jaka nastąpiła. Spodziewam się, że zarząd zechce sfałszować dokumenty z walnego zebrania.  Co w takiej sytuacji można zrobić? Po pierwsze do roboty powinna zabrać się komisja rewizyjna. Powinna sprawdzić protokół z walnego zebrania, z posiedzenia zarządu, na którym zaszły zmiany, powinna też skontrolować co zarząd wysłał do sądu rejestrowego. Jeżeli doszło do fałszerstwa dokumentów - powinno zawiadomić się organ nadzoru nad stowarzyszeniem czyli starostę powiatowego oraz prokuratora.   Warto też zawiadomić o wszystkim zarząd gminny i powiatowy. Napisz czy to co napisałem zgadza się z waszym statutem i jak dalej rozwija się sytuacja.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 22, 2006, 09:14:12 »
Potwierdzam wypowiedzi kolegów. Jesli nie słyszałeś o tym, żebyście dokonywali jakichś zmian w statucie (90% straży ich nie dokonuje) to macie statut "oryginalny".

Z drugiej strony czy jest sens współpracować 5 lat z takim "zarządem"? Miałbyś tylko same kłopoty.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 22, 2006, 09:40:40 »
Moi przedmówcy mają rację .Jest jeszcze jedna sprawa nic nie piszesz czy wcześniej zarząd liczył 5 osób czy więcej.Z zasady sąd bierze pod uwagę ilość osób w zarządzie podczas rejestracji i to jest dlanich wiążące.Przykład jeśli wcześniej było 6 osób a teraz na zebraniu ustalili 5 i po zebraniu ktoś do tego doszedł to mogli zrobić taki przekręt o jakim piszesz i nic nie zrobisz bo wcześniej było 6 osób. Jeśli wcześniej było jeszcze więcej osób w zarządzie to sprawa jest jeszcze bardziej zakręcona bo dokonaliście wyboru 5 osób i wpisujecie je do druku KRS ZK skreślając ustępujące osoby.Jak wcześniej było przekładowo 9 osób a teraz jest 5 to dalej macie 9 osób w zarządzie tylko 4 ze starego składu. Najlepiej jest podjąć uchwałę o zmianie zapisu w statucie w par.26 który mówi o składzie osobowym zarządu.

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 22, 2006, 10:20:18 »
do tomer 123
musisz zapoznać się z waszym statutem! Dziwi mnie to że jeszcze go nie znasz na blachę!!!
Cała procedura powoływania i odwoływania członków zarządy jest zawarta w statucie bo być musi. Sprawdź to i napisz jak sprawy się mają.
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2006, 10:21:49 wysłana przez MAXIMUS »
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 22, 2006, 10:46:44 »
Zarząd OSP miał prawo Ciebie odwołać z naczelnika, ponieważ to Zarząd OSP Ciebie powołał, choć dziwnym jest to, po co Cię powoływał - skoro po kilku dnia odwołał.
Jeżeli Ciebie odwołał to powinien powołać na to miejsce kogoś z pozostałych członków zarządu. Bo tak jak Krzysiek Siwek napisał, zarząd nie może dokoptować ot tak sobie nowego członka zarządu, ponieważ statut umozliwia to ale tylko w miejsce ustępujących. Czyli może tak zrobić ale wtedy np. gdy złożysz rezygnację nie tylko z funkcji naczelnika ale również z członka zarządu; skreślą Cię z listy członków OSP, umrzesz itd. Z tego co się doczytałem to żadnych takich dokumentów nie składałeś, o innych faktach też nie wspominałeś. A więc wg mnie można zacząć mówić tu o wykroczeniu dokonanym przez Zarząd, główną odpowiedzialność ponosi tu prezes OSP, bo to właśnie on odpowiada za pracę zarządu, i to napewno on prowadził to zebranie.
Co mogę poradzić? to samo co Ksiwek. W pierwszej kolejności udaj się do Komisji Rewizyjnej, nbo komisja ma prawo a nawet obowiązek wszystkie fakty sprawdzić, ocenić, i wydać stosowne decyzje nawet Zarządowi OSP jeśli chodzi o naprawę błędu zarządu.
Jeżeli chodzi o ilość członków zarządu to statuty na ogół dają jakąś proporcje np 7-9, 5-9. To znaczy że z góry trzeba za każddym razem ustalić, ile osób ma być w zarządzie. Na ogół jest to w drodze uchwały walnego zebrania. Walne zebranie jest najwyższą władzą OSP a to znaczy że Zarząd OSP nie może uchwał walnego zebrania zmieniać, a tak się stało.

Offline tomer123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 22, 2006, 11:43:03 »
pokaz statut stowarzyszenia.
prawdpodobnie zrobili cie w bambuko

Statut posiadamy "oryginalny", bez żadnych zmian.

O ile mi sie dobrze nie zdaje to jak pisze Bulon-zrobili Cie w bambuko. Sam Zarzad nie jest w stanie zmienic naczelnika (bo w ten sposob co tydzien kto inny byl by prezesem a co drogi dzien kto inny gospodarzem) to takiej zmiany potrzebne jest Walne Zebranie (zebranie wszystkich czlonkow OSP) podczas ktorego prezes wystepuje z odpowiednim wnioskiem.

Tak by wypadało patrząc z logicznego punktu widzenia, ale nie jest zapisane w statucie ze zmiany na statnowisku naczelnika dokonuje Walne Zebranie - chociaż jest najwyższą władzą związku.

Ale wydaje mi sie ze powinniscie zmienic caly Zarzad skoro zasiadaja w nim takie przekrety i matoly.

Nie uniknione, na pewno już w nim nie zasiąde :)

Nie znam waszego statutu. Ale najprawdopodobniej sytuacja jest taka, że zarząd dokonał totalnej partyzantki. Zarząd w większości statutów może do swojego składu dokooptować osoby, nie wiecej niż 1/3 składu, ale tylko w miejsce osób ustepujących. Taką zmianę musi zatwierdzić najbliższe walne zebranie. Jeżeli walne zebranie ustaliło, że w skład zarządu wejdzie 5 osób i jest to w zgodzie ze statutem to jest rzecz święta i nietykalna.  Poza tym niech ktoś mi powie jak zarząd rozliczy się z sądem rejestrowym.  Musi wysłać taki stan rzeczy jaki odbył się na walnym zebraniu. Do wniosków dołącza się protokół zebrania i uchwałę o wyborze. Jak potem zgłosić taką zmianę jaka nastąpiła. Spodziewam się, że zarząd zechce sfałszować dokumenty z walnego zebrania.  Co w takiej sytuacji można zrobić? Po pierwsze do roboty powinna zabrać się komisja rewizyjna. Powinna sprawdzić protokół z walnego zebrania, z posiedzenia zarządu, na którym zaszły zmiany, powinna też skontrolować co zarząd wysłał do sądu rejestrowego. Jeżeli doszło do fałszerstwa dokumentów - powinno zawiadomić się organ nadzoru nad stowarzyszeniem czyli starostę powiatowego oraz prokuratora.   Warto też zawiadomić o wszystkim zarząd gminny i powiatowy. Napisz czy to co napisałem zgadza się z waszym statutem i jak dalej rozwija się sytuacja.

Tak jak wczesniej pisalem, w statucie jest mowa o 5-9 członkach. Podczas zebrania walnego ustalono ze w zarzadzie zasiadzie 5 czlonkow. Tylu tez czlonkow wybrano podczas zebrania. Wszystko oczywiscie zostało zaprotokułowane.

Potwierdzam wypowiedzi kolegów. Jesli nie słyszałeś o tym, żebyście dokonywali jakichś zmian w statucie (90% straży ich nie dokonuje) to macie statut "oryginalny".

Z drugiej strony czy jest sens współpracować 5 lat z takim "zarządem"? Miałbyś tylko same kłopoty.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Statut jest "oryginalny". W takim przypadku na pewno nie zasiąde w zarzadzie.

Moi przedmówcy mają rację .Jest jeszcze jedna sprawa nic nie piszesz czy wcześniej zarząd liczył 5 osób czy więcej.Z zasady sąd bierze pod uwagę ilość osób w zarządzie podczas rejestracji i to jest dlanich wiążące.Przykład jeśli wcześniej było 6 osób a teraz na zebraniu ustalili 5 i po zebraniu ktoś do tego doszedł to mogli zrobić taki przekręt o jakim piszesz i nic nie zrobisz bo wcześniej było 6 osób. Jeśli wcześniej było jeszcze więcej osób w zarządzie to sprawa jest jeszcze bardziej zakręcona bo dokonaliście wyboru 5 osób i wpisujecie je do druku KRS ZK skreślając ustępujące osoby.Jak wcześniej było przekładowo 9 osób a teraz jest 5 to dalej macie 9 osób w zarządzie tylko 4 ze starego składu. Najlepiej jest podjąć uchwałę o zmianie zapisu w statucie w par.26 który mówi o składzie osobowym zarządu.

W tej chwili nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć ile liczył zarząd w chwili rejestracji W KRS

do tomer 123
musisz zapoznać się z waszym statutem! Dziwi mnie to że jeszcze go nie znasz na blachę!!!
Cała procedura powoływania i odwoływania członków zarządy jest zawarta w statucie bo być musi. Sprawdź to i napisz jak sprawy się mają.

No fakt całego statutu nie mam wykutego na blache. Tak jak pisali poprzednicy nowego członka zarzadu można powołać w miejsce ustepujacego. Natomiast o zmianie na stanowisku naczelnika podczas zebrania walnego, tak jak pisał ksiwek w statuci nie ma nic napisane.

Zarząd OSP miał prawo Ciebie odwołać z naczelnika, ponieważ to Zarząd OSP Ciebie powołał, choć dziwnym jest to, po co Cię powoływał - skoro po kilku dnia odwołał.
Jeżeli Ciebie odwołał to powinien powołać na to miejsce kogoś z pozostałych członków zarządu. Bo tak jak Krzysiek Siwek napisał, zarząd nie może dokoptować ot tak sobie nowego członka zarządu, ponieważ statut umozliwia to ale tylko w miejsce ustępujących. Czyli może tak zrobić ale wtedy np. gdy złożysz rezygnację nie tylko z funkcji naczelnika ale również z członka zarządu; skreślą Cię z listy członków OSP, umrzesz itd. Z tego co się doczytałem to żadnych takich dokumentów nie składałeś, o innych faktach też nie wspominałeś. A więc wg mnie można zacząć mówić tu o wykroczeniu dokonanym przez Zarząd, główną odpowiedzialność ponosi tu prezes OSP, bo to właśnie on odpowiada za pracę zarządu, i to napewno on prowadził to zebranie.
Co mogę poradzić? to samo co Ksiwek. W pierwszej kolejności udaj się do Komisji Rewizyjnej, nbo komisja ma prawo a nawet obowiązek wszystkie fakty sprawdzić, ocenić, i wydać stosowne decyzje nawet Zarządowi OSP jeśli chodzi o naprawę błędu zarządu.
Jeżeli chodzi o ilość członków zarządu to statuty na ogół dają jakąś proporcje np 7-9, 5-9. To znaczy że z góry trzeba za każddym razem ustalić, ile osób ma być w zarządzie. Na ogół jest to w drodze uchwały walnego zebrania. Walne zebranie jest najwyższą władzą OSP a to znaczy że Zarząd OSP nie może uchwał walnego zebrania zmieniać, a tak się stało.

Zadnej rezygnacji ze stanowiska czy to w formie pisemnej czu ustnej nie składałem, byłem przeciwny tej zmianie. Tak jak Zgadza się prezes prowadził zebranie i on wysunął propozycję zmiany naczelnika. Jak wcześniej już pisałem podczas walnego zebrania ustalono liczbe członków zarzadu na 5 osob.


Dziękuje za odpowiedzi. Czekam na dalsze uwagi. Na bierząco bede informowal o przebiego sprawy.
Pozdrawiam

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 22, 2006, 12:20:38 »
My wprowadziliśmy zmianę do statutu, jest kandydatura prezesa i jeśli zostanie zatwierdzona to on powołuje sobie skład który zatwierdza walne, jeśli skład ogulnie pasuje to głosujemy nad całością, a jeśli są do kogoś uwagi to głosujemy każdego z osobna. Myślę że jest to w miarę demokratyczny sposób i sprawiedliwy
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline tomer123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 22, 2006, 14:11:43 »
My wprowadziliśmy zmianę do statutu, jest kandydatura prezesa i jeśli zostanie zatwierdzona to on powołuje sobie skład który zatwierdza walne, jeśli skład ogulnie pasuje to głosujemy nad całością, a jeśli są do kogoś uwagi to głosujemy każdego z osobna. Myślę że jest to w miarę demokratyczny sposób i sprawiedliwy

Zgadza się, jest to dobre rozwiązanie.
Ja juz niestety nie bede mial wplywu na zmiane naszego statutu. Tuz po kontroli przeprowadzonej przez Komisje Rewizyjna rezygnuje z członka zarządu. Nie widze zadnych perspektyw dla obecnego składu. Na pewno nie dojdę do porozumienia z prezesem, ktory ma calkowicie odmienne zdanie.

Pozdrawiam

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 22, 2006, 14:45:25 »
Jasne stary spadaj z tamtąd jak naj szybciej, ale z członkostwa w straży nie rezygnuj !!!
Ja wskoczyłem do zarządu jakiś rok temu właśnie po tym jak jeden odszedł, w tym roku prezes powołał mnie jako z-cę naczelnika. Zdziwiłem się bardzo bo jestem jednym z nielicznych w naszym zarządzie którzy potrafią na "forum zarząu" wyrazić swoje zdanie pozytywne lub tym bardziej negatywne o danej sprawie. Nie przyspaża mi to zbyt wielu sympatii, a prawdziwi przyjaciele zawsze zostają. Może dlatego dostałem tą funkcję, nie wiem. Życzę ci powodzenia, nie poddawaj się, i tym bardziej nie utorzsamiaj się z marionetkowym zarządem. Pozdrówka
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline tomer123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 22, 2006, 15:18:03 »
Dziekuje za slowa otuchy. Nie chce się przechwalac ale w mojej jednostce jestem jednym z niewielu ktorzy maja cos pojecia nie tylko do gadania ale takze do wypelniania innych obowiazków. W mojej jednostce od 3 lat nie ma naczelnika i nieformalnie wypełniam jęgo obowiązki. Nowy prezes niestety przez kadencję byłego zarzadu nie odwiedzał nawet remizy. Fakt ze kiedys byl prezesem, ale zostaly mu nadal niedociagniecia i zwyczaje z tego okresu. Teraz kiedy jest inna rzeczywistosc, zmieniajace sie normy, zasady, przepisy nie jest w nie w tajemniczony i stad te problemy w zarzadzie. Dzisiaj sie mam z nim zamiar spotkac. Jezeli nie dojdziemy do porozumienia wystapie z wnioskiem z zwolanie nadzwyczajnego zebrania na ktorym to zrezygnuje z funkcji naczelnika oraz z czlonkostwa w zarzadzie. Oczywistym jest ze z czlonka OSP nigdy nie zreygnuje !

Pozdrawiam

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 22, 2006, 18:25:16 »
To fajnie macie w jednostce... u nas bylo podobnie ale doszli nowi czlonkowie i to zmienili i powiem szczerze, dobrze ze sa jeszcze tacy ludzie jak Tomer123 ktorzy sie tak szybko nie poddaja i wierze ze uda ci sie wywalczyc swoje

Pozdrawiam!

Offline tomer123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 22, 2006, 22:30:20 »
Dzisiaj spotkałem sie z prezesem. Był baaaaardzo zaskoczony ze mam takie wiadomosci na temat statutu i ze udalo mi sie dostrzec tyle nieprawidlowosci. Troche zmiekł i natychmiast zmienil temat. Zwołałem również zebranie zarzadu na sobote, wtedy tez ostatecznie zostanie rozstrzygnieta sprawa naczelnika w jednostce.
Pozdrawiam

Offline Marcin Grzelaczyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 144
  • http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831
    • MG
Odp: A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 22, 2006, 22:44:06 »
Daj znać jak ta sprawa się rozstrzygnęła.Powodzonka.
Marcin - Kleczew - Wielkopolska - Poland http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831

Offline Andrew

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 23, 2006, 03:19:54 »
Cytat: tomer123
Jezeli nie dojdziemy do porozumienia wystapie z wnioskiem z zwolanie nadzwyczajnego zebrania na ktorym to zrezygnuje z funkcji naczelnika oraz z czlonkostwa w zarzadzie. Oczywistym jest ze z czlonka OSP nigdy nie zreygnuje !


Tak tak, lepiej daj sobie spokuj z tym "zarządem". Jak są problemy po 2 dniach ^_^, to bedą często.
Moja rada. Porusz  Przew.Kom. Rew. do czestego kontrolowania sprzetu i samochodów.(to jest jedno z główniejszych zajęć Naczelnika)

  W mojej jednostce od 3 lat nie ma naczelnika i nieformalnie wypełniam jęgo obowiązki.

Od 2 l
Pozdrawiam:)

Dopisek moderatora (Witold). Cytując wypowiedzi innych prosimy używać funkcji cytuj tak jak zostało to poprawione.
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2006, 09:08:16 wysłana przez Witold »

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 23, 2006, 07:13:50 »
Ja pewnie tez rozlozyl bym swojego prezesa wiedza o statucie ale nasz jest calkiem wporzo, stara sie jak moze a zeby w jednostce bylo lepiej. Mam nadzieje ze tobie tez sie uda. Powodzenia!!!

Offline tomer123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 25, 2006, 15:58:58 »
Witam.
Dzisiaj spotkałem sie z prezesem. Ku mojemu zdziwieniu sam powiedział, że posidzenie na ktorym dobrano nowego członka oraz zniesiono mnie ze stanowiska naczelnika jest nieważne i nieprawomocne. Argumenty których użyłem były trafne i wywarły na nim poczucie winy, powodując tym samym uznanie mojej racji. Od początku wiedział że popełnił błąd, lecz nie wiedział iż będe w stanie obronić się i doprowadzić do wyjaśnienia sprawy. W związku z tym pozostałem na stanowisku naczelnika i będę mógł wypełniać swoje obowiązki. Myślę że więcej takich nieprzemyślanych decyzji prezes już nie podejmie. Dziękuje za pomoc w rozwiązaniu tej sprawy.

Pozdrawiam

Offline Marcin Grzelaczyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 144
  • http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831
    • MG
Odp: A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 25, 2006, 16:17:28 »
Ciekawe tylko czy ujedziesz dalej z takim prezesem...powodzonka
Marcin - Kleczew - Wielkopolska - Poland http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 25, 2006, 16:22:40 »
No to szczere gratulacje!!! Teraz musisz być twardy i nie dać się zjeść, myślę że nawet, poważnie umocniłeś swoją pozycję w zarządzie. Prezes i reszta chołoty którzy chcieli zrobić cię w bambuko przekonali się że nie pozwolisz sobie robić na głowę, zyskałeś szacunek. Teraz tylko doszlifuj zajomość waszego statutu i regulaminu JOT a wręcz wpłyń na jego udoskonalenie pewnymi zmianami a zobaczysz że będą się ciebie bali. Znajomość przepisów zazwyczaj pomaga, nigdy odwrotnie!!! Pozdrawiam
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline tomer123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 25, 2006, 17:49:29 »
Ciekawe tylko czy ujedziesz dalej z takim prezesem...powodzonka

Pozyjemy zobaczymy :)

Pozdrawiam

Offline tomer123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 19, 2006, 15:00:47 »
Witam.
Po kilku miesiącach problem niestety powrócił.
Dzisiaj na zebraniu zarządu zostałem odwołany z funkcji naczelnika oraz zawieszony. Działania to według mnie było bezpodstawne, a członkowie zarządu zostali zbuntowaniu przez przezesa. W statucie nie znalazłem żadnego zapisu o tym że członek może być zawieszony przez zarząd, jest jedynie napisane że może zostać wykluczony. W związku z tym uważam że zarząd popełnił błąd zawieszając mnie i decyzja ta powinnazostać unieważniona oraz powinny zostać wyciągnięte konsekwencje wobec prezesa. Kolejnym problemem jest fakt iż nie został powołany nowy naczelnik, a prezes stwierdził że funkcje to obejmie z-ca naczelnika z poprzedniego zarządu. Pewnie zastanawiacie się jak to możliwe, a no możliwe, prezes przez ponad 6 miesięcy nie dokonał rejestracji w KRS i cały czas widnieje tam stary zarząd.
Na Komisję Rewizyjną nie mam niestety co liczyć ponieważ przewodniczący (18 latek) działa pod dyktando prezesa, nawet na żądanie członków KR nie postanowił zwołać żadnej kontroli ani posiedzenia.
Oczywistym jest że nie mam ochoty dalej funkcjonować w jednostce w której rządy sprawują tacy ludzi. Chodzi mi jednak o wyjaśnienie sprawy do końca i o to, aby ewentualnie zostały wyciągnięte konsekwencje wobec zarządu oraz prezesa.
Kolejnymi krokami jakie postawię, będzie złożenie odwołania do zarządu OSP oraz do Pezesa Zarządu Gminnego. Głowie się jeszcze nad jedną sprawą, czy złożenie odwołania pozbawia mnie praw członkowskich. Wydaje mi się jednak, że dotyczy to przypadku kiedy zarząd wykluczy członka, a nie zawiesi.
Prosze o jakieś uwagi w tej sprawie i sugestie.
Pozdrawiam


Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 19, 2006, 15:14:32 »
Jeżeli nie zarejestrował zmian w KRS-ie. To możesz złożyć lub postraszyć że złożysz skargę do Starostwa powiatowego. Starostwo jest organem nadrzędnym OSP. Prezes Zarządu Gminnego podejrzewam że nic nie wskóra.

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: A czy tak wolno...zmiana naczelnika 2 dni po zebraniu
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 19, 2006, 17:50:17 »
Witam!
Problem rzeczywiście poważny. Nie znając argumentów drugiej strony nie chcę tu nikogo oceniać ale jak wynika z Twojej wypowiedzi wasz Prezes traktuje jednostkę jak swoją wlasność i zachowuje się jak jakiś udzielny książę. Zarząd nie może tak sobie odwoływać bez powodu swoich członków.Są na to odpowiednie zapisy w statucie.Nie odkryję Ameryki ale podam Ci fragmenty statutu na które możesz się powoływać w swojej obronie:par.25 pkt4
Cytuj
3. Wygaśnięcie funkcji członka Zarządu może nastąpić w wyniku złożenia przez niego pisemnej rezygnacji.
i jeszcze to:
Cytuj
§ 15

Członkostwo ustaje na skutek:
1) skreślenia z listy lub wykluczenia członka zwyczajnego,
2) skreślenia z listy członków zwyczajnych dokonuje zarząd OSP w następujących przypadkach,
a) rezygnacji z członkostwa złożonej na piśmie,
b) nie usprawiedliwionego zalegania z opłatą składek za okres przekraczający 12 miesięcy, mimo pisemnego upomnienia,
c) śmierci.
3) wykluczenia członka zwyczajnego dokonuje zarząd OSP w następujących wypadkach:
a) prowadzenia działalności rażąco sprzecznej z niniejszym statutem,
b) popełnienia czynu, który dyskwalifikuje daną osobę jako członka OSP lub godzi w dobre imię OSP,
4) przed podjęciem uchwały w sprawach określonych w pkt. 2 lit. b i w pkt. 3 zarząd OSP umożliwia członkowi zwyczajnemu złożenie wyjaśnienia na piśmie lub wygłoszenia jego treści na posiedzeniu Zarządu,
5) od uchwały zarządu w sprawie, o której mowa w pkt. 2 lit. b i pkt. 3, członek OSP może w terminie 14 dni od dnia powiadomienia o wykluczeniu odwołać się do Walnego Zebrania Członków OSP, którego uchwała jest ostateczna,
6) do czasu rozpatrzenia odwołania członek zwyczajny nie korzysta z praw oraz nie wykonuje obowiązków określonych niniejszym statutem
i jeszcze może par.23
Cytuj
4. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków OSP może odwołać członka Zarządu lub Komisji Rewizyjnej przed upływem terminu kadencji władz OSP i powołać w te funkcje innych członków OSP do czasu przeprowadzenia zwyczajnego Walnego Zebrania Członków OSP.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2006, 17:56:06 wysłana przez fireman91 »