Autor Wątek: Pożar po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim  (Przeczytany 13691 razy)

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2013, 14:45:24 wysłana przez robn »
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Pożar po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 14, 2013, 14:58:16 »
https://maps.google.pl/maps?q=jank%C3%B3w+przygodzki&hl=pl&ie=UTF8&sll=51.597014,17.788001&sspn=0.017968,0.052314&t=h&hnear=Jank%C3%B3w+Przygodzki,+ostrowski,+wielkopolskie&z=15

Dobrze, że w pobliżu znajduje się trochę punktów, które można by wykorzystać do poboru wody. Na pewno się przydadzą.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Łogniomistrz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Pożar po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 14, 2013, 16:20:55 »
To prawda, że zginął tam strażak ?
Któż jednak powie, że za tymi chmurami nie ma słońca?

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Pożar po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 14, 2013, 16:57:43 »
Przy okazji takich zdarzeń można posłuchać ciekawych wypowiedzi "ekspertów" pożarnictwa  :karabin:

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Pożar po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 14, 2013, 17:56:46 »
To swoją drogą. Poza tym, poziom dziennikarzy tej stacji jest gorzej niż żenujący. Rozumiem, że nie każdy musi mieć jakąś wiedzę o pożarnictwie/ratownictwie, ale trochę ogarnięcia i pojęcia o podstawowych zasadach fizyki, otaczającym, codziennym świecie, brrr.
Skąd informacja, że zginął strażak?
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Pożar po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 14, 2013, 17:58:56 »
http://dfw.cbslocal.com/live-video/ - tymczasem w USA

Nawet nie ustalili jeszcze dokładnej liczby ofiar, więc tego typu newsów nie brał bym na poważnie w tej chwili.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Pożar po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 14, 2013, 18:23:22 »
Jak zwykle w takich sytuacjach gapie zablokowali totalnie drogi dojazdowe.

Cieszę się, że - z wypowiedzi rzecznika policji - wynika, że policja przede wszystkim zajęła się odblokowywaniem dróg. Z drugiej strony gdyby ludzie mieli choć 10 % wyobraźni sami domyśliliby się, że drogi dojazdowe powinny być przejezdne...

Offline Łogniomistrz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Pożar po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 14, 2013, 18:45:11 »
sheldon na TVN`ie gościu wspomniał, że wśród ofiar jest strażak.
Któż jednak powie, że za tymi chmurami nie ma słońca?

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Pożar po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 14, 2013, 23:33:58 »
Oglądałem przez dłuższy czas relację na kilku różnych stacjach, ale nie podawali żadnych informacji o rannym strażaku.

Przy tym rozmiarze działań, na pewno na miejscu był ktoś z forum, więc być może za jakiś czas podzieli się swoimi wrażeniami z tej akcji. Generalnie na razie nie wiele jest "technicznych" informacji, żeby podyskutować na temat samych działań.

Oglądając relacje ze zdarzenia w telewizji, dziennikarze skontaktowali się na żywo z chłopaczkiem z jakiejś OSP, która była na miejscu. Trochę moim zdaniem nie potrzebnych informacji udzielono, a już na pewno nie we właściwy sposób, bo za raz było to okazją do spekulacji dla dziennikarzy. 


Offline REEN

  • Byle do straży...
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 960
Odp: Pożar po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 15, 2013, 00:21:11 »
Słuchając wiadomości mowa jest tylko o 2 ofiarach, a byli nimi dwaj pracownicy budowy.

Offline mkl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Pożar po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 15, 2013, 00:21:52 »
Cytuj
Między godz. 3 a 5 w nocy strażacy i gazownicy przeprowadzą skomplikowana operację. Będą obniżać ciśnienie w gazociągu wprowadzając do jego wnętrza specjalne balony, które następnie zostaną wypełnione powietrzem. Straż będzie jednocześnie gasić i chłodzić rurę. To pierwsza taka operacja w Polsce - informuje reporter TVN24.

Zastanawiałem się wcześniej co może się wydarzyć kiedy w rurze spadnie już ciśnienie i zostanie na prawdę minimalne i gaz nie będzie się ulatniał z taką siłą żeby był spalany na końcówce uszkodzonego rurociągu (czy jest możliwość zassania płomienia?). W końcu jedna końcówka ma 10 a druga 30 KM długości a więc jest to spora pojemność "zbiornika". Powyższa wiadomość na TVN24 chyba jest częściową odpowiedzą na moje wątpliwości, chyba że się mylę.

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Pożar po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 15, 2013, 00:57:47 »
Godzinkę temu wróciłem z akcji w Jankowie.
Żaden strażak nie zginął.
Była to moja pierwsza tak duża akcja. I uważam że chaos był kontrolowany.
Na skrzyżowaniu dojazdowym stała policja kierująca ruchem. Następnie stal dowódca który przyjmował wszystkie siły i w miarę potrzeby wypuszczał je dalej w stronę pożaru. My najpierw zostaliśmy skierowani do zasilenia innych GCBA a następnie zostaliśmy wyznaczeni wraz z drugą OSP do gaszenia budynków znajdujących się zaraz przy wykopie. Wody nie brakowało. Z tego co wiem to cysterny jeździły do jakiegoś punktu czerpania wody zorganizowanego przy jakimś stawie. Nie daleko samego wykopu też był sprawny hydrant z którego korzystaliśmy jednak wydajności oszałamiającej nie miał.
Przyjechali też koledzy z GPR z Poznania. Na miejsce przyjechało też Sdł, był sztab na czele z Panem Leśniakiewiczem i Mendelakiem.
Brakowało mi jednak zastosowania przetłaczania wody które spokojnie można było by tam wykorzystać.
W razie jakiś pytań chętnie odpowiem.
Pozdrawiam!

P.S. Zdjęcia: https://picasaweb.google.com/105560553279672848687/WybuchGazociaguJankowPrzygodzki?noredirect=1#
« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2013, 01:16:30 wysłana przez Dzumsi »

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Pożar po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 15, 2013, 10:15:43 »
A ja dostrzegłem jaki obciachowy mamy ubiór w porównaniu z Policją- widać to było na konferencji Kraśki. Ubiór nasz (reprezentował KG) w porównaniu do policyjnego ma się tak jak nasze wyposażenie do wojskowego.
Może niezbyt w temacie, ale musiałem to poruszyć.

Offline kamil359

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Pożar po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 15, 2013, 11:12:17 »
Mógłby ktoś bliżej przedstawić jak wygląda ta akcja z balonami wypełnionymi powietrzem (dzisiaj słyszałem, że z azotem)?


Jakie zniszczenia są na tym zdjęciu? Chodzi o pofalowane szyby w oknie?
« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2013, 14:09:56 wysłana przez kamil359 »

Offline Capt_Misiek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Pożar po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 15, 2013, 11:25:55 »
Raczej azotem bo to gas obojetny. Z tego co uslyszalem wygladalo to w ten sposob, ze dospawali krocce, przez ktore po przewierceniu wprowadzili do srodka poduszki, ktore po wypelnieniu azotem zatkaly przeplyw rury.

Offline mkl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.935
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Pożar po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 15, 2013, 11:47:29 »
Z mojej strony wielki szacunek dla wszystkich ratowników biorących udział w akcji ratowniczo- gaśniczej.Ogarniecie czegoś takiego w niespełna parę godzin to naprawdę cud.Niejednokrotnie walczyłem ze stodołą lub budynkiem gospodarczym całą noc.....

Offline Basior7776

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 582
Odp: Pożar po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 15, 2013, 13:32:35 »
P.S. Zdjęcia: https://picasaweb.google.com/105560553279672848687/WybuchGazociaguJankowPrzygodzki?noredirect=1#

To tak wygląda jakby ktoś zrzucił atomówkę  :gwiazdki:
Czym robiłeś te zdjęcia że taka dobra jakość?

Offline Dolot

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Pożar po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 15, 2013, 15:12:28 »
Z mojej strony wielki szacunek dla wszystkich ratowników biorących udział w akcji ratowniczo- gaśniczej.Ogarniecie czegoś takiego w niespełna parę godzin to naprawdę cud.Niejednokrotnie walczyłem ze stodołą lub budynkiem gospodarczym całą noc.....
Też jestem pełen podziwu dla wszystkich ratowników tam działających. Uważam jednak, że nie był to cud, a po prostu umiejętne wykorzystanie dostępnych SiS i sprawne dowodzenia całą akcją. Zdjęcia podesłane przez kolegę świetne. W pełni pokazują ogrom zniszczeń. Pytanie do bardziej obeznanych w temacie: czy naprawdę to nie był wybuch, a pożar strumieniowy jak podają media?

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Pożar po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 15, 2013, 16:54:12 »

Jakie zniszczenia są na tym zdjęciu? Chodzi o pofalowane szyby w oknie?

jeśli to nie przekłamanie ogniskowej, to wygląda mi na rozejście się ścian zewnętrznych - zwróć uwagę na nietrzymanie pionu przez narożnik po prawej stronie i krawędzie ościeża okna za krzakami; budynek prawdopodobnie do rozbiórki;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Pożar po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 15, 2013, 17:05:49 »
Czym robiłeś te zdjęcia że taka dobra jakość?

Data   13 lis 2013, 07:50:04
Szerokość   1600
Wysokość   1063
Aparat   NIKON CORPORATION
Model   NIKON D90
ISO   640
Ekspozycja   1/60 s
Przesłona   4.0
Ogniskowa   18mm
Użyta lampa błyskowa   true
Balans bieli   0
Tryb pomiaru   5
Program ekspozycji   0
Szerokość CCD   23.6
Korekta ekspozycji   0.0
Artysta   Picasa
Przestrzeń kolorów   1
Rozdzielczość X   300.0
Rozdzielczość Y   300.0
Jednostka rozdzielczości   2
Oprogramowanie   Ver.1.00
Data i godzina   2013:11:14 20:11:32
Pozycjonowanie YCbCr   2
Data i godzina (zdigitalizowane)   2013:11:13 15:50:04
Liczba skompresowanych bitów na piksel   4.0
Największa przesłona   3.6
Źródło światła   0
Czas obiektu   00
Tysięczne sekundy (oryginalne)   00
Tysięczne sekundy (zdigitalizowane)   00
Metoda wykrywania   2
Renderowanie niestandardowe   0
Tryb ekspozycji   0
Współczynnik powiększenia cyfrowego   1.0
Ogniskowa (na kliszy 35 mm)   27
Typ przechwytywania scenerii   0
Kontrola wzmocnienia   1
Kontrast   0
Nasycenie   0
Ostrość   0
Zakres odległości od obiektu   0
Indeks współdziałania   R98
Szerokość powiązanego obrazu   4288
Wysokość powiązanego obrazu   2848
Obiektyw   AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-105mm f/3.5-5.6G ED
Przesunięcie strefy czasowej   1
Strefa czasowa – minuty   0
 :straz:
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline axell69

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Pożar po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 15, 2013, 17:33:25 »
Zdjęcia "kozackie" krajobraz jak po wybuchu nuklearnym, szacun dla chłopaków za akcję  :straz:

safety officer

  • Gość
Odp: Pożar po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 15, 2013, 21:54:08 »
A ja dostrzegłem jaki obciachowy mamy ubiór w porównaniu z Policją- widać to było na konferencji Kraśki. Ubiór nasz (reprezentował KG) w porównaniu do policyjnego ma się tak jak nasze wyposażenie do wojskowego.
Może niezbyt w temacie, ale musiałem to poruszyć.

To fakt. Dodatkowo jeszcze powiem, że policja "prezentowała" się w swoich środkach ochrony indywidualnej bo w końcu to akcja ratownicza, gdzie likwiduje się zagrożenia.
KG wystąpił w gaciach dowódczo - sztabowych bo jego przepisy, które sam podsuwa ministrowi do podpisania (BHP) nie obowiązują. Ot takie standard jakie morale całej formacji.

Offline norbertkazik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 177
Odp: Pożar po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 16, 2013, 16:13:50 »
A mnie ciekawi jeszcze jedna sprawa. Czy panowie oficerowie z PSP podczas rozdawania sobie nagród i wyróżnień za prowadzone działania ratownicze, będą pamiętać o tym że w akcji brały udział również jednostki OSP, ponieważ z doświadczenia wiem że w KM PSP Poznań nie zawsze  odpowiednio doceniono zaangażowanie i profesjonalne przeprowadzenie akcji przez jednostki OSP, sumując robiono wszystko na sztukę i odczepne.
Bóg stworzył mnie po to abym pomagał bliźnim nawet za cenę własnego życia

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...