Autor Wątek: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?  (Przeczytany 9483 razy)

Offline Łogniomistrz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« dnia: Październik 29, 2013, 20:12:26 »
Witam, 3 godz temu dostaliśmy wezwanie do palącej się trawy. Od nas z JRG wysłano zastęp którym dowodziłem + jednostkę OSP. Po przybyciu na miejsce, rozpoczęliśmy akcję w  międzyczasie przyjechało OSP. W załodze samochodu OSP stwierdziłem osoby które nie mogą brać udziału w akcjach. Ich dowódcy kazałem wracać do remizy, a je przez PSK poprosiłem o inną jednostkę OSP. Dowódca OSP które odsyłałem stwierdził, że będę musiał oddać im pieniądze za paliwo które wykorzystali [?] ponadto, że  będę pociągnięty do jakiejś tam odpowiedzialności. Poczytałem regulamin i nic takiego tam nie pisze, ale jest to moja pierwsza taka sytuacja, więc może Wy się spotkaliście z czymś takim ?
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2013, 20:27:49 wysłana przez Łogniomistrz »
Któż jednak powie, że za tymi chmurami nie ma słońca?

Offline fire45

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Nie ma miękkiej gry!
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 29, 2013, 20:17:06 »
Zawróciłeś ich z jakiego powodu?

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 29, 2013, 20:22:27 »
Bardzo się cieszę, że nareszcie pojawił się dowódca "z jajami" i potrafił podjąć trudną decyzję.
Na pewno nie ma czegoś takiego jak oddawanie pieniędzy za paliwo (sic!), natomiast co do "pociągania do odpowiedzialności" to mnie też od razu nasuwa się pytanie: jaki był powód odesłania OSP? To wiele wyjaśni.

Offline Łogniomistrz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 29, 2013, 20:28:47 »
Ponieważ jedna osoba nie miała skończonych 18 lat,  a druga nie miała kursu podstawowego.
Któż jednak powie, że za tymi chmurami nie ma słońca?

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 29, 2013, 20:57:28 »
Ponieważ jedna osoba nie miała skończonych 18 lat,  a druga nie miała kursu podstawowego.

Na wstępie powiem , że nie zamierzam bronić tej OSP ale......czy to był wystarczający powód aby odesłać jednostkę "do domu" ? Ja na pewno odsunąłbym od działań tych dwóch delikwentów . Zakładając , że obsada liczyła 6 osób , to 4 osoby mogły brać udział w akcji. A po akcji oczekiwali byśmy szczegółowych wyjaśnień d-cy , naczelnika itd ale to jest indywidualne podejście to tematu , po za tym widocznie tego zastępu aż tak bardzo nie potrzebowałeś skoro pozwoliłeś sobie go podmienić :-) i za to szacun. Pytanie z innej beczki jakie konsekwencje może ponieść dana OSP ? I co im " może zrobić "PSP (oprócz postraszenia) jakie może wyciągnąć konsekwencje wobec tej jednostki ...(założenie jednostka z poza KSRG ) :-)
Nie oczekuję odpowiedzi w stylu SK nie będzie ich dysponować..

A za koszty Cię nie obciążą ...

Offline fire45

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Nie ma miękkiej gry!
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 29, 2013, 21:26:07 »
Sytuacja ciekawa. Nie będę się wypowiadał co do odpowiedzialności, zwrotu kosztów - ponieważ będą to tylko moje domysły.
Ale z innej strony - jak sami mówicie, straszenie... straszenie... Jest WIELE przypadków, że w akcji uczestniczą osoby niepełnoletnie,
bez kursów czy pod wpływem alkoholu. Czy słyszeliście już o przypadku ukarania dowódcy ale w przypadku, gdy nie miał miejsca żaden wypadek z udziałem tych osób/zastępu?

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 29, 2013, 21:31:55 »
Podoba mi się ogniomistrz :)
Ma oko. Kurcze, u nas dam konia z rzędem, który z dowódców by wyłuskał osoby bez szkolenia, niepełnoletnie- jeżeli takowe by się pojawiły :)
Ja sam wszystkich nie pamiętam, a sporo ich przechodzi przez moje ręce :) (tym bardziej w warunkach akcyjnych).
Pozdrawiam ogniomistrza :).

Offline Łogniomistrz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 29, 2013, 21:34:25 »

Na wstępie powiem , że nie zamierzam bronić tej OSP ale......czy to był wystarczający powód aby odesłać jednostkę "do domu" ? Ja na pewno odsunąłbym od działań tych dwóch delikwentów .

Tylko, że ja za nich tam odpowiadałem, gdyby im się coś stało to ja bym dostał po dupie jako d-ca.
Któż jednak powie, że za tymi chmurami nie ma słońca?

Offline Łogniomistrz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 29, 2013, 21:35:07 »
joker znam ich bo mieszkają w  sąsiedniej wiosce :)
Któż jednak powie, że za tymi chmurami nie ma słońca?

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 29, 2013, 21:45:19 »
I widzicie jakie to wszystko jest popaprane? Jest źle to wszyscy głośno krzyczą, że trzeba ów burdel ukrócić, ale jak ktoś zaczyna robić porządek to pojawia się lament! Autentyczny ból dupy, że zły dowódca z JRG odesłał z kwitkiem durni, którzy mogli: zrobić sobie "ała", zrobić komuś "ała" albo się zwyczajnie zbłaźnić robiąc fantastyczną reklamę wszystkim OSP w tym kraju. ALE OKEJ, ja to rozumiem, niektórzy zatrzęśli tyłkami, że dowódcy z JRG zaczną robić porządki.

Nawet ironizować na siłę nie muszę. Dosłownie latający cyrk antoniego macierewicza.
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline Herflik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
  • Trzymaj sztamę z nami - razem walczmy z pożarami.
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 29, 2013, 22:18:07 »
Pierwszy krok, żeby zmienić świat na lepsze to zacząć sprzątać gówno ze swojego podwórka i brawa tu za reakcje na dziadostwo. Kolega postąpił słusznie i tyle. Teraz wyjechali "konną kawalerią"do pierdoły, potem wyjadą do czegoś ambitniejszego i może się wydarzyć tragedia. Do odpowiedzialności to pociągnąć należy dowódcę tego zastępu z OSP a potem jego naczelnika, jak pilnuje swoje owce.
Zaraz będą głosy, jak traktuje się OSP, ale przy okazji wypadków śmiertelnych, które spowodowane są brakiem zabezpieczenia lub nieznajomością tematu, który przyjechało się likwidować nabiera to innego znaczenia. Muszą zacząć goście z tej formacji myśleć i przewidywać, a nie robić na pałę z klapkami na oczach.

Znając życie teraz będą Cię posądzać o to, że specjalnie im zrobiłeś koło dupska, ale nie ma się co przejmować. Rób swoje i tyle, mądrzejsi zrozumieją, a reszta niech się.........przez grzeczność nie skończę :D
Trzymaj sztamę z nami - razem walczmy z pożarami.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 29, 2013, 22:25:33 »
Za co oni chcą zwrot pieniędzy? Za paliwo? No przecież byli na akcji więc gmina zapłaci (karta drogowa się będzie zgadzała)...

Słuszna decyzja dowódcy i tyle w temacie.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 29, 2013, 23:52:34 »
nareszcie pojawił się dowódca "z jajami" i potrafił podjąć trudną decyzję.

Jakby miał jajca to nie zakładałby tego tematu....
Weź chłopie zlewaj tą sytuację. Jednym uchem powinno wpaść, drugim wypaść.
Niby jesteś pewien tego że decyzja była słuszna, a jednak bez potrzeby się przejmujesz.
Śpij spokojnie i nie dawaj się zastraszać jakimś kmiotom.

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 30, 2013, 00:27:53 »

Zaraz będą głosy, jak traktuje się OSP, ale przy okazji wypadków śmiertelnych, które spowodowane są brakiem zabezpieczenia lub nieznajomością tematu, który przyjechało się likwidować nabiera to innego znaczenia. Muszą zacząć goście z tej formacji myśleć i przewidywać, a nie robić na pałę z klapkami na oczach.


Chciałem nieśmiało nadmienić, że i w formacji zawodowej (czasem niestety tylko z nazwy) zdarzały się w ostatnim czasie wypadki śmiertelne - rozumiem, że wyciągnięte zostały wnioski, zakupione dodatkowe niezbędne środki zabezpieczające (działające i takie które można faktycznie z sensem wykorzystać) oraz została pogłębiona wiedza na tematy związane z zagrożeniami ...
Myślę, że myślenie i przewidywanie i w tej formacji powinno się zacząć (bez uogólniania oczywiście) a nie działanie "na pałę" plus częsta świadomość, że jestem "zawodowcem"  to wszystko wiem i potrafię najlepiej.

Jak widzisz @Herflik to co napisałeś, to broń obosieczna...
Brotherhood - work together, survive together...

Offline Herflik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
  • Trzymaj sztamę z nami - razem walczmy z pożarami.
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 30, 2013, 01:30:56 »

Zaraz będą głosy, jak traktuje się OSP, ale przy okazji wypadków śmiertelnych, które spowodowane są brakiem zabezpieczenia lub nieznajomością tematu, który przyjechało się likwidować nabiera to innego znaczenia. Muszą zacząć goście z tej formacji myśleć i przewidywać, a nie robić na pałę z klapkami na oczach.


Chciałem nieśmiało nadmienić, że i w formacji zawodowej (czasem niestety tylko z nazwy) zdarzały się w ostatnim czasie wypadki śmiertelne - rozumiem, że wyciągnięte zostały wnioski, zakupione dodatkowe niezbędne środki zabezpieczające (działające i takie które można faktycznie z sensem wykorzystać) oraz została pogłębiona wiedza na tematy związane z zagrożeniami ...
Myślę, że myślenie i przewidywanie i w tej formacji powinno się zacząć (bez uogólniania oczywiście) a nie działanie "na pałę" plus częsta świadomość, że jestem "zawodowcem"  to wszystko wiem i potrafię najlepiej.

Jak widzisz @Herflik to co napisałeś, to broń obosieczna...

Naturalnie, że działa to w dwie strony. Oczywiście w obydwu formacjach są jednostki i ludzie, którzy znają temat i tacy, którym myślenie jest obce.Tutaj we wcześniejszej mojej wypowiedzi miałem na myśli przypadek z tego wątku oczywiście.Wiedzę można szybko uzupełnić. Co do sprzętu nie wszyscy mają złote klamki, brakuje na wszystko i nie zawsze jest przychylność władz. Nie wszędzie też są hojni sponsorzy, żeby tak na już wszystko uzupełnić, tym bardziej w OSP. 

Przekonałem się pewnego razu na własnej skórze, jak to w PSP wybiela się najgorsze brudy, i jak traktuje się w konfrontacji OSP-PSP ludzi, którzy potrafią wytknąć błędy "zawodowcom". Widziałem też,jak niektóre jednostki OSP walczą na słowa ze sobą tracąc energie na zażarte konflikty" kto ma większego", lub kto lepiej przeprowadzi akcję, chociaż bladego pojęcia obydwie nie mają ( poparte późniejszymi obrazami, kiedy mogli się już wykazać).

Po tej przykrej konfrontacji nauczyłem się jednego, że szkoda się kopać z koniem.Nie da się zmienić całego świata w pojedynkę, bez pomocy. Dlatego zmieniam ten obok mnie - czy to w moim OSP, czy na zmianie służbowej na tyle, na ile mogę. Pamiętaj, że jakby wszystkie OSP w Polsce  miały  wodza, który ma spojrzenie na ratownictwo takie jak Twój pasterz byłoby lepiej. Tylko samodoskonalenie zostaje w OSP z osobą, która coś wie i chce nauczyć innych. Na kursach to jest kropla, tego co jest potrzebne na co dzień. I tu jest problem, bo chłopcy kończą te szkolenia i myślą, że są już super dowódcami, umieją pokroić każde auto na wypadku itd. a wcale nie jest tak kolorowo.

Duży ukłon do wszystkich ratowników bez względu na kolor hełmu, którym się chce i to oni pokazują profesjonalizm, a pod którymi dołki kopią panowie, co im się nie chce i prezentują poziom bardzo niski.  W omawianym przypadku ochotnicy popełnili podstawowe błędy i tu nie ma litości, KDR postąpił słusznie, a oni zamiast zawinąć ogon jeszcze go straszą. A przecież żadnych konsekwencji nie będzie miał, bo postąpił słusznie.

 
Trzymaj sztamę z nami - razem walczmy z pożarami.

Offline Lacky

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 30, 2013, 08:38:12 »
Za paliwo zaplaci im gmina - musi zaplacic. To ich dowodca powinien nie wyjechac wozem do dzialan , majac na pace osoby bez szkolen/ nie pelnoletnie. Podjales słuszną decyzje bo jak wspominales w razie wypadku sam musialbys za nich odpowiedzialnosc wziasc a tak masz czyste sumienie. Pozdrawiam ! :)
"Zgasiliśmy pożar w oborze. Nie spłonęła żadna krowa, utonęło dziesięć."

Offline Łogniomistrz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 30, 2013, 16:43:00 »
Jutro o godz 10 mam stawić się u komendanta gminnego OSP w celu złożenia wyjaśnień. parodia...
Któż jednak powie, że za tymi chmurami nie ma słońca?

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.954
    • JRG SGSP
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 30, 2013, 16:44:45 »
Dobrze dobrze, niech to Komendant Gminny złoży Ci wyjaśnienia  :wacko:

A tak serio to chyba jakaś kpina. Od kiedy komendant gminny ma prawo do żądania stawienia się od funkcjonariusza PSP?

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 30, 2013, 17:27:49 »
Jutro o godz 10 mam stawić się u komendanta gminnego OSP w celu złożenia wyjaśnień. parodia...

Jeśli pójdziesz na spotkanie automatycznie przyznasz się do winy, a winny niczego nie jesteś.
Komendant gminny jest dla Ciebie nikim. Nawet jeśli jesteś strażakiem OSP w jego gminie, to w tej sytuacji co najwyżej on może iść do komendanta. Pamiętaj, że jest coś takiego jak droga służbowa.

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 30, 2013, 18:13:31 »
Jutro o godz 10 mam stawić się u komendanta gminnego OSP w celu złożenia wyjaśnień. parodia...
A ,że zapytam kto Ci taką informację przekazał ???? :fiuu:

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 30, 2013, 18:32:56 »
Jutro o godz 10 mam stawić się u komendanta głównego  OSP w celu złożenia wyjaśnień. parodia...

Szczerze? Gdybym był na Twoim miejscu i 01 nie dałby mi wyraźnego polecenia żeby się stawić u komendanta gminnego miałbym to głęboko w rzyći.

A wracając do początkowej kwestii. Zależy to oczywiście od tego w jak silnym składzie przyjechali chłopaki z OSP, ale gdyby było by ich  dajmy na to 6, to od działań odsunął bym tą dwójkę, a reszta mogła wykonywać jakieś działania :) i piszę to jako ochotnik.  :straz:
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Łogniomistrz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 30, 2013, 21:37:41 »
Info to przekazał mi komendant gminy osp. Jestem prezesem OSP u siebie w miejscowości i dlatego poniekąd ma nade mną jakąś władzę. Ale podczas tej akcji byłem tam jako d-ca z PSP więc raczej w tej kwestii może mi podskoczyć.
Któż jednak powie, że za tymi chmurami nie ma słońca?

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 31, 2013, 06:54:12 »
Mnie strasznie ciekawi jakich argumentów użyje komendant gminny i co powie na Twoje kontr argumenty :)

Offline Herflik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
  • Trzymaj sztamę z nami - razem walczmy z pożarami.
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 31, 2013, 09:17:48 »
Kolego nawet się nie wybieraj na to spotkanie. Jeśli gość ma problem niech zwróci się do twojego 01 i on wtedy zbierze wyjaśnienia od Ciebie. Widzę, że niektórym w głowach się przewraca. A ten komediant gminny niech się zainteresuje szkoleniami i jaki sprzęt potrzebują jednostki, żeby takich kwiatków już nie było. W tej sytuacji on dla Ciebie jest nikim. 

Może od razu zalegalizujmy, że na dziadostwo w wykonaniu niektórych osób będziemy patrzeć przez palce, bo przecież prowizorka najlepiej się trzyma..... do czasu oczywiście.
Trzymaj sztamę z nami - razem walczmy z pożarami.

Offline Lacky

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 31, 2013, 17:42:21 »
Kolego Łogniomistrz jak sytulacja się obecnie przedstawia?
"Zgasiliśmy pożar w oborze. Nie spłonęła żadna krowa, utonęło dziesięć."

Offline Łogniomistrz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 31, 2013, 22:31:35 »
Komendant nawtykał mi, że nie potrzebnie robię aferę, ja mu powiedziałem, że wszelakie zażalenia na mnie jak i na moją pracę może złożyć u komendanta powiatowego PSP i wyszedłem od niego.
Któż jednak powie, że za tymi chmurami nie ma słońca?

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 31, 2013, 22:58:43 »
Na pytanie dlaczego, należałoby zacytować Bogusława Lindę: "W Imię zasad, skur**synu".
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 01, 2013, 01:36:16 »
Czas zmienić komendanta gminnego -jak nie widzi problemu :). Cóż durnoty się trafiają.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Zawrócenie jednostki OSP. Ponoszenie kosztów paliwa ?
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 01, 2013, 06:33:27 »
Komendant nawtykał mi, że nie potrzebnie robię aferę, ja mu powiedziałem, że wszelakie zażalenia na mnie jak i na moją pracę może złożyć u komendanta powiatowego PSP i wyszedłem od niego.
Ale przecież to on zaczął a nie Ty - to on nie dopilnował aby w gminie wszyscy mieli kursy.

Czas zmienić komendanta gminnego -jak nie widzi problemu :).
popieram :) Albo chociaż wysłać na kurs komendantów gminnych.