Autor Wątek: Dotacje w KSRG  (Przeczytany 45724 razy)

Offline osp.grabowiec

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
    • http://ospgrabowiec.wirtualnie.pl/
Odp: Dotacje w KSRG
« Odpowiedź #75 dnia: Kwiecień 15, 2007, 11:50:46 »
Witam my w tym roku dostalismy 4300 zł,zmiana komędanta w zamosciu wyszła na dobre nareszcze sprawiedliwy podział dotacji były kom dzielił pieniądze po znajomosci w tym roku kwota która jest przyznana na powiat została podzielona na ilosc jednostek

Offline skarbnik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Dotacje w KSRG
« Odpowiedź #76 dnia: Kwiecień 30, 2007, 14:41:45 »
Mam pytanie do kolegów z jednostek  ile dostajecie dotacji z KSRG mi się wydaje że z tym podziałem środków jest wielki szwindel. Jedni dostają po 5.ooo drudzy po 25.ooo. Moja jednostka w tym roku dostała ????? z tego co wiem w innych powiatach jest dużo więcej moja OSP jest z woj Mazowieckiego.
Mam jeszcze jedno pytanie
Czy OSP z KSRG w której STRAŻAK działał wspólnie z podpalaczem  dzieląc sie kasą po połowie  za zaliczoną akcje powinna dostać pieniądze z KSRG
Głośno było o tym i w prasie i w TVP3 podpalacz został złapany i na przesłuchaniu wydał kolege z OSP  która ilością wyjazdów do akcji jest w czubie powiatu   

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: Dotacje w KSRG
« Odpowiedź #77 dnia: Kwiecień 30, 2007, 17:43:33 »
U nas jest jest następujacy podział:
- 500,00 zł jako stała kwota roczna na jednostkę z KRSG
- 50,00 zł za kazdy wyjazd jednostki do zdarzenia bez względu na ilość wozów jakie brały udział w zdarzeniu
Uważam że jest to w miarę sprawiedliwy podział. Jedynie nie zgadzamy się z tym, aby przyznawać kwotę za wyjazd jednostki. Uważamy, że powinno się brać pod uwagę każdy zastęp biorący udział w działaniach. Są jednostki w KRSG które mają dwa samochody i więcej. A są i takie co mają tylko jeden. Wiec w moim przekonaniu przyznawanie kasy na każdy biorący udział w akcji pojazd jest jak najbardziej sensowne.

Offline skarbnik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Dotacje w KSRG
« Odpowiedź #78 dnia: Kwiecień 30, 2007, 18:48:15 »
Ja mam pytanie czy w waszych powiatach są takie przypadki że OSP z KSRG korzysta z usług podpalaczy aby uzyskać jak najwięcej wyjazdów a potem kaska z KSRG sama leci bo jednostka sie wykazuje ilością wyjazdów oto przykład
Link do artykułu: http://www.4safe.pl/?sp=informacje/news/more&n=11390

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Dotacje w KSRG
« Odpowiedź #79 dnia: Maj 02, 2007, 15:07:44 »
No delikatny szok, czego to polak nie wymyśli. Ja ostatni słyszałem o podobnym przypadku. A mianowicie podpalaczami byli synowie strażaków. Jak sprawa wyszła na światło dzienne to synkowie mieli szczęście że ich policja zgarneła bo jak ojciec by ich dopadł to by było nie ciekawie dla nich, ponieważ był bardzo zdenerwowany.

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: Dotacje w KSRG
« Odpowiedź #80 dnia: Maj 02, 2007, 23:48:32 »
im więcej nowych aut tym kasa na dotacje szczuplejsza , taka jest prawda

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Dotacje w KSRG
« Odpowiedź #81 dnia: Wrzesień 08, 2008, 06:52:19 »
Zakupy w ramach dotacji KSRG. Mam do  wydania 6500 zł i niemam koncepcji na co je wydać. Piszcie co kupiliście lub co zamierzacie. Sprzętu w naszej jednostce jest sporo, wydaje mi sie że podstawowy jest. Oprócz ODO bo KP odradza ich zakup. Nie mam pomysłu więc czekam na wasze propozycje.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Dotacje w KSRG
« Odpowiedź #82 dnia: Wrzesień 08, 2008, 08:08:55 »
Oprócz ODO bo KP odradza ich zakup.
A dlaczego tak?
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Dotacje w KSRG
« Odpowiedź #83 dnia: Wrzesień 08, 2008, 09:37:10 »
W sumie trudno mi to zrozumieć. Mówią o dużej odpowiedzialnośći osóby dowodzącej i pracującej w ODO i że jest to duże ryzyko. Na terenie powiatu żadna OSP nie posiada ODO. Dodatkowo mówią u dużych kosztach eksploatacji tzn. przeglady. Choć wiem że KP PSP pozyskała od każdego wójta gminy po 200 zł za każdą jednostkę w KSRG w celu wyszkolenie z JRG konserwatorów aparatów ODO. Jestem strażakiem PSP więc nie rozumiem myślenia kolegów z KP ale może mają racje.Dodam że od 2 lat posiadamy zestaw sprzętu ratownictwa hydraulicznego do ratownictwa technicznego i co roku wydajemy na przegląd 300 zł, a PSK PSP nie dysponuje nas do miejscowych zagrożeń typu wypadek samochodowy czy chociażby kolizja. Podobno nie chcą brać dyspozytorzy odpowiedzialności jak ktoś coś zwali podczas akcji. Dalej idąc jak stanąłem oporem i powiedziałem że nie robimy badań w roku 2008 bo szkoda kasy to KP wycofała SLRt z podziału bojowego bo sprzęt ratowniczy nie posiada badań i tak to jest u nas w powiecie.Wiele razy na zebraniach było klepane że jednostka KSRG z danej gminy gdzie miało zdarzenie zawsze będzie wyjażdżała i działała z JRG. No i miało by to sens bo na pierwszym wyjazdowym jeździ 3 lub 4 osoby. Ale na gadaniu się skończyło. Dodatkowo (podobno) w roku 2009 mamy otrzymać nowy SLRt z pełnym wyposażeniem więc choćby nawet z tego powodu nie było sensu inwestowania w ten sprzęt.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Dotacje w KSRG
« Odpowiedź #84 dnia: Wrzesień 08, 2008, 09:43:13 »
Cholera, nie zazdroszczę sytuacji :-( Z tego co napisałeś, pod żadnym pozorem Twoja jednostka nie posiada tego sprzętu przypadkowo. Ciężko mi zrozumieć tę sytuację, w mojej jednostce jest przeciwnie - jeździmy do wszystkiego, PSP przyjeżdża do części zdarzeń. Trzymam kciuki, żeby sytuacja, pod tym względem, wyglądała u Ciebie tak samo jak u nas.
Pozdrawiam!

ps. a co do ODO - żeby tylko kiedyś się nie okazało, że na braku ODO ktoś kiedyś ucierpi, a jakoś nie wyobrażam sobie wejścia do zawalonego dymem/gazami pożarowymi miejsca w celu ewakuacji bez ODO, a nie zawsze PSP tak szybko dojedzie.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Dotacje w KSRG
« Odpowiedź #85 dnia: Wrzesień 08, 2008, 14:45:33 »
Też nie rozumiem czemu nie ODO a przeglądy wcale nie są takie drogie no chyba że komuś życie ludzkie jest mniej warte. A pozatym jeśli nie macie Odo to raczej z tym sprzetem nie jest za dobrze i trzeba to naprawic o ten sprzet

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Dotacje w KSRG
« Odpowiedź #86 dnia: Wrzesień 08, 2008, 17:32:38 »
Może PSP-R1, albo nowe mundury...może nowe hełmy
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Dotacje w KSRG
« Odpowiedź #87 dnia: Wrzesień 08, 2008, 21:23:39 »
Ja tam bym kupił ODO przecież Gmina pokrywa koszta napraw,przeglądów itd. Więc nie rozumiem i tak jak kolega wyżej napisał PSP R1

mdp1990

  • Gość
Odp: Dotacje w KSRG
« Odpowiedź #88 dnia: Wrzesień 09, 2008, 09:03:34 »
u nas my sobie kupujemy sprzet jaki chcemy za te pieniadze. mielismy ten 8.350zł to kupilismy drugą psp r1 i pompe subaru robin w sklepie związkowym

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Dotacje w KSRG
« Odpowiedź #89 dnia: Wrzesień 26, 2008, 21:15:48 »
A ja mam pytanie odnośnie przeznaczenia dotacji z KSRG. Czy kasę można przeznaczyć np. na remont pojazdu, który uległ awarii podczas akcji (po za terenem gminy) i inne koszty eksploatacyjne pojazdu. I druga sprawa, jaki jest okres na rozliczenie się z kasy (np. 3 m-ce) i co z kasą której nie wydamy? Idzie do zwrotu to co nam zostało czy jak w przypadku niektórych dotacji trzeba oddać całość przyznanej
kwoty (przykładowo dostajemy 10 000 zł a wydajemy tylko 8000, więc oddajemy pozostałe 2000) ?

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Odp: Dotacje w KSRG
« Odpowiedź #90 dnia: Wrzesień 26, 2008, 21:39:49 »
Problem ze zbędna kasą w OSP ?! niemożliwe !!! zawsze czegoś brakuje wiec pomyślcie i kupcie problem z głowy.
"By inni mogli żyć.."

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Dotacje w KSRG
« Odpowiedź #91 dnia: Wrzesień 26, 2008, 21:43:07 »
Oczywiście że można wydać pieniądze z dotacji KSRG na remont samochodu. Można również wydać je na jego bieżące utrzymanie - np. oleje,smary a nawet paliwo.  Dotyczy to również posiadanego sprzętu silnikowego. W rozliczeniu są nawet stosowne pozycje do wyszczególnienia tego typu zakupów.Rozliczaliśmy w ubiegłych latach w ten sposób zakupy części do samochodów, drobne remonty i zakupy olejów. Paliwa nie kupowaliśmy nigdy , bo to u nas bez problemu zapewnia gmina.
Termin rozliczenia zazwyczaj upływa w październiku , po to aby KP miała czas na zbiorcze rozliczenie w KW , a ta w KG. Termin rozliczenia winien być podany najpóźniej w momencie przyznawania dotacji, więc sięgnij po dokumenty lub zadzwoń do KP.
Jeśli nie wydacie całości, to do zwrotu powinna być tylko część niewydatkowana. Nie znam jednak takich przypadków aby jakaś jednostka zwracała częśc dotacji - wszyscy zawsze wydają co do złotówki i zawsze  twierdzą że było za mało ;) Jak pomyślicie to nawet kilka tysięcy wydacie na potrzebne Wam rzeczy dosłownie w jeden dzień :)

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Dotacje w KSRG
« Odpowiedź #92 dnia: Wrzesień 26, 2008, 21:57:07 »
Dzięki za odpowiedzi. Akurat my nie jesteśmy w KSRG więc i problemów z wydaniem kasy nie mamy bo i jej nie mamy.
Akurat potrzebowałem zaczerpnąć info na ten temat.
Tak nawiązując do wydawania to koledzy z sąsiedniej w ubiegłym roku oddali sporą sumkę (chyba ok. 10 tyś.) bo nie zdążyli wszystkiego kupić.
Nie zdążyli również kupić niczego do remizy bo i dotacja z ZG im przeszła koło nosa. Nie będę tu już wchodził w szczegóły bo to ich sprawa. Ale na brak kasy nie mają prawa narzekać.
Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi.

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Dotacje w KSRG
« Odpowiedź #93 dnia: Wrzesień 26, 2008, 22:30:27 »
Dla porównania u nas termin mija w połowie września. Dokładna data jest podawana razem z kasą. A jeśli nie wyda się kasy, to się oddaje ile się nie wydało. A jeśli kwota niewydana przekracza 10% całej kwoty dotacji, lub ktoś się spóźni z rozliczeniem, to w następnym roku kasy nie dostaje. Wiecie jak to dyscyplinuje jednostki.

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Dotacje w KSRG
« Odpowiedź #94 dnia: Wrzesień 26, 2008, 22:32:10 »
Trzeba olać KSRG. To jedno wielkie oszustwo i wyzysk. Za te ochłapy traktuje się ochotników jak murzynów i prostych chłopków. PSP ma wielkie wymagania lecz zapomina że bez OSP nie jest w stanie samodzielnie działać przy większych akcjach lub kilku na raz. Pominę fakt że PSP to jeden wielki burdel gdzie biurokracja zajęła miejsce działania. W moim powiecie nie potrafią nawet nadać kryptonimów porządnie (nadali takie same różnym jednostkom OSP ) , przy wzywaniu na zabezpieczenie nie wpisują wyjazdu, i robią wiele innych przekrętów związanych z dysponowaniem OSP poza wyznaczony  rejon.
Krótko mówiąc , jednostki nie będące w KSRG mają spokój z wymysłami jaśnie panów z PSP . Za pieniadze o których tu piszecie to niech PSP sobie nimi tyłek wytrze . Robimy robotę za którą oni biorą kasę i jeszcze kombinują jak nas oszukać. Żaden to zaszczyt należeć do KSRG. Tam należą naiwni którzy liczą że ktoś im napełni kasę.

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Odp: Dotacje w KSRG
« Odpowiedź #95 dnia: Wrzesień 26, 2008, 22:38:40 »
W tym momencie kolego naruszyłeś punkt regulaminu i dobrego wychowania, generalizując strażaków PSP i wszystkich strażaków z OSP należących do KSRG nazywając ich naiwnymi.

My jak i pewnie inni strażacy dzięki pieniądza z KSRG możemy dużo lepiej funkcjonować i ratować ludzi oraz ich dobytek, na pieniądze z gminy na sprzęt nie mamy co liczyć. W mojej okolicy jest dużo jednostek, które dały by wiele żeby być w KSRG i nie chodzi tu tylko o kasę.
"By inni mogli żyć.."

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Dotacje w KSRG
« Odpowiedź #96 dnia: Wrzesień 26, 2008, 22:48:42 »
Ta , powiedz to tym jednostkom które dostana z KSRG 2000 PLN tylko dlatego że w ich powiecie jest kilka lub kilkanaście jednostek należących do systemu. I co mam sobie za to kupić? waciki? Jezeli dzięki tej kwocie mam lepiej funkcjonować to faktycznie należysz do grupy naiwnych. Ja tylko oczekuje że Ksrg naprawdę zainwestuje w jednostki należące a nie rzuca ochłapy. Inaczej trudno aby od nas oczekiwać zarówno profesjonalnego sprzętu jak i wyszkolenia skoro PSP nie przeprowadza nie wiedzieć czemu kursów. Wiem ze to jest przykre ale taka jest prawda.

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Odp: Dotacje w KSRG
« Odpowiedź #97 dnia: Wrzesień 26, 2008, 22:54:12 »
My dostaliśmy 5000 niby nie wiele ale zawsze coś. Liczy się każdy grosz a za 2000 można kupić sprzęt osobisty strażaka, lub inne drobne rzeczy ewentualnie dołożyć kasę z gminy, od sponsorów i kupić coś większego.
Narzekanie to mocna strona naszego narodu, a niestety jest coraz mniej ludzi którzy chcą coś zmieniać.
Pozdrawiam
"By inni mogli żyć.."

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Dotacje w KSRG
« Odpowiedź #98 dnia: Wrzesień 26, 2008, 23:08:18 »
Gratuluje sumki. Zgodzę się że liczy sie każdy grosz , lecz czysta ekonomia mówi że jeżeli więcej się wydaje niz otrzymuje to coś jest nie tak. Przykładowo jeżeli na akcje wydaje 5000 a otrzymuje 2000 z KSRg i 2000 z gminy to jestem 1000 do tyłu. To jest tylko przykład który ma w przyblizeniu zobrazować sytuację. Prawda jes taka że proporcje są złe. Jestem za tym aby Ksrg było , ale niech dba o jednostki należące tak aby dumnie mogły ratować a nie wyglądem reprezentować przebierańców. Są jednostki gdzie ubranie bojowe strazaka nosi trzech ochotników. Jeden ma Hełm drugi kapotę a trzeci spodnie. Jak by mieli kalosze to czwarty by też coś założył . Czemu tak jest? Bo nie ma kasy. Tak wyglądają niektóre jednostki OSP. Wystarczy popatrzeć na ubrania w PSP. Tylko nowi mają ładne nomexy. Później jest gorzej. Po czterech , pięciu latach są to brudne podarte łachy. Wystarczy popatrzeć na fotki jak to wygląda. Wiem że są jednostki które maja kasę. Tak powinno być. Jednak większa część kraju to bieda i ubustwo. Kasa jest w Warszawce wydawana na rauty i bibki. Przecież ser Pawlak musi za coś żyć.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Dotacje w KSRG
« Odpowiedź #99 dnia: Wrzesień 26, 2008, 23:25:21 »
Częściowo masz rację , bo dotacje faktycznie są mizerne, szczególnie gdy zestawi się je z nałożonymi obowiązkami.  Nigdy tego nie przeliczałem dokładnie, ale  szybka kalkulacja w głowie pozwala chyba powiedzieć że dotacja KSRG chyba tylko w jednym z ubiegłych lat przekroczyła 10% ogólnych kosztów związanych z utrzymaniem naszej jednostki.  Zazwyczaj jest to kilka procent.
Osobiście tez uważam że dotację powinny być znacznie większe, a i sam sposób ich rozdziału nieco zmieniony. 
Nie generalizuj jednak tak bardzo, bo problem jest dużo bardziej złożony, więc szkoda obrażać tych którzy starają się pomagać.