Autor Wątek: Nowe zasady rekrutacji do PSP  (Przeczytany 11116 razy)

Offline Kogut

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 438
  • Natural Born Firefighter
Odp: Nowe zasady rekrutacji do PSP
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 23, 2013, 18:15:28 »
Wszystko pomieszałeś  :straz:
Do punktów za kwalifikacje wymienione w punktach 8-9 dolicza się punkty za kwalifikacje wymienione w punktach 5-7.
W Twoim wypadku kwalifikacje 8-9 dają 15 pkt + punkty z kwalifikacji 5-7 = ??
W zależności jakie masz szkolenia z OSP za sobą.

Tak czy siak, Ratownik Medyczny za swe uprawnienia dostaje punktów 15 + ewentualne punkty z innych jeszcze uprawnień...
Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego jak mało wiesz.

Offline Miodziomm

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Nowe zasady rekrutacji do PSP
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 23, 2013, 18:21:55 »
Do tej pory byłem przekonany że za rat.medycznego dostaje sie 15pkt a do tego są naliczane punkty za osp nie zaleznie czy jest sie zapisanym czy nie

Offline Kogut

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 438
  • Natural Born Firefighter
Odp: Nowe zasady rekrutacji do PSP
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 23, 2013, 18:29:46 »
Sumuje się wszystkie punkty jakie posiadasz. Z małymi wyjątkami, jak np.: Za kwalifikacje wymienione w punktach 1-7 przyznaje się punkty jedynie z jednego tytułu.
Maksymalnie można ich uzyskać 60 (mowa o punktach za uprawnienia).
Jeśli masz więc np:
SP + KPP + RT = 15 pkt
Rat. Med. = 15 pkt
Prawko C = 10 pkt

To razem otrzymujesz punktów 40, rozumiesz?
Później dojdą do tego pkt za rozmowę i test wiedzy.
Za sprawnościówke punktów się nie otrzymuje, ale o tym było już wcześniej...
Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego jak mało wiesz.

Offline Miodziomm

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Nowe zasady rekrutacji do PSP
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 23, 2013, 18:39:18 »
Ok, już wszystko jasne ;) mogli to inaczej sformułować ps. dzięki za cierpliwość

Offline miclip88

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Nowe zasady rekrutacji do PSP
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 01, 2013, 18:27:42 »
a co sądzicie o przyznawaniu punktów za rat. medycznego? z tego co wiem (jeśli się mylę to mnie poprawcie;) ) skończył się kierunek technik ratownik medyczny więc powinni zakończyć przyznawanie punktów za to uprawnienie ponieważ młodsze roczniki nawet gdyby chciały to nie mają szans na uzyskanie tego tytułu. nie mówiąc już o tym że każdy strażak podczas odbywania kursu podstawowego ma również kpp i podczas akcji  musi postępować wg wytycznych dla straży a nie dla pogotowia...

Offline miclip88

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Nowe zasady rekrutacji do PSP
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 01, 2013, 18:32:06 »
a tak przy okazji doczepię pytanie bo nie znalazłem odpowiedniego wątku :)
jakie minimalne uprawnienia musi posiadać koordynator medyczny podczas akcji ratowniczej?
kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy czy lekarz o specjalizacji ratunkowej

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Nowe zasady rekrutacji do PSP
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 01, 2013, 19:38:16 »
a co sądzicie o przyznawaniu punktów za rat. medycznego? z tego co wiem (jeśli się mylę to mnie poprawcie;) ) skończył się kierunek technik ratownik medyczny więc powinni zakończyć przyznawanie punktów za to uprawnienie ponieważ młodsze roczniki nawet gdyby chciały to nie mają szans na uzyskanie tego tytułu. nie mówiąc już o tym że każdy strażak podczas odbywania kursu podstawowego ma również kpp i podczas akcji  musi postępować wg wytycznych dla straży a nie dla pogotowia...
Kolego, istniała i nadal istnieje możliwość uzyskania tytułu licencjata ratownika medycznego (3-letnie studia).
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Nowe zasady rekrutacji do PSP
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 01, 2013, 20:51:37 »
a co sądzicie o przyznawaniu punktów za rat. medycznego? z tego co wiem (jeśli się mylę to mnie poprawcie;) ) skończył się kierunek technik ratownik medyczny więc powinni zakończyć przyznawanie punktów za to uprawnienie ponieważ młodsze roczniki nawet gdyby chciały to nie mają szans na uzyskanie tego tytułu. nie mówiąc już o tym że każdy strażak podczas odbywania kursu podstawowego ma również kpp i podczas akcji  musi postępować wg wytycznych dla straży a nie dla pogotowia...
Kolego, zakończyły się nabory do szkół policealnych. Póki co jeszcze przez ~1,5 roku będą nowi ratownicy po studium, ci kształcący się obecnie. A w ogóle to nikt nie zabroni kandydowania do PSP ratownikowi, który ukończył taką szkołę 5-8-10 lat temu. Co do kwestii KPP a RM- jestem zdania że to są dwie różne bajki, zarówno jeśli chodzi o procedury jak i o wiedzę. Już w jakimś wątku o tym wspominałem, że studia (lub studium) dają obycie z osobami w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Uwierz, człowiek różni się trochę od fantoma. Znam kilku kapepowców, którzy zakładali rurkę U-G wiele razy, są taaacy mądrzy. Ale nigdy nie mieli okazji robić tego na żywym człowieku (tylko na kursach na fantomie), mogą się więc rozczarować kiedy poszkodowany będzie miał odruch wymiotny. Wspomnę tu że ci koledzy należą oczywiście do OSP KSRG, ale przy zdarzeniach do tej pory mieli pogotowie pierwsze na miejscu. Jeśli chodzi o sam kurs, to mimo że był on organizowany zgodnie z prawem, jakość kształcenia budzi moje poważne wątpliwości. Podejrzewam że ja zrobiłbym to lepiej :angry: Także studia zawsze postawią Cię krok do przodu, przynajmniej jeśli chodzi o praktykę. To tyle tej dygresji.

a tak przy okazji doczepię pytanie bo nie znalazłem odpowiedniego wątku :)
jakie minimalne uprawnienia musi posiadać koordynator medyczny podczas akcji ratowniczej?
kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy czy lekarz o specjalizacji ratunkowej
Uczyli nas, że kierowanie działaniami medycznymi podczas zdarzenia masowego/mnogiego obejmuje kierownik pierwszego przybyłego na miejsce ZRM. Także może to być lekarz o specjalizacji medycyny ratunkowej, póki co również lekarz innej specjalizacji, a w przypadku zespołu "P"- ratownik medyczny. Oczywiście kierowanie może (aczkolwiek nie musi) zostać przekazane np. przez ratownika, gdy na miejsce dotarł lekarz. To tyle z perspektywy ratownika medycznego który do zdarzeń masowych jeszcze nie jeździł. Jeśli się mylę, proszę kolegów strażaków o wyprowadzenie z błędu  :straz:
Plus ratio quam vis

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nowe zasady rekrutacji do PSP
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 01, 2013, 21:07:21 »
a tak przy okazji doczepię pytanie bo nie znalazłem odpowiedniego wątku :)
jakie minimalne uprawnienia musi posiadać koordynator medyczny podczas akcji ratowniczej?
kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy czy lekarz o specjalizacji ratunkowej

Obecnie w obowiązującym rozporządzeniu o ksrg z 2011 r.

Cytuj
§ 18. 1. Do czasu przybycia na miejsce zdarzenia zespołu ratownictwa medycznego lub lotniczego zespołu ratownictwa medycznego kierujący działaniem ratowniczym może wskazać koordynatora medycznych działań ratowniczych.
2. Koordynatorem medycznych działań ratowniczych może być osoba, która posiada kwalifikacje niezbędne do udzielenia świadczeń zdrowotnych.
3. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia zespołu ratownictwa medycznego koordynację medycznych działań ratowniczych przejmuje kierujący akcją prowadzenia medycznych czynności ratunkowych, o którym mowa w ustawie z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

W projekcie z sierpnia 2013 r.

Cytuj
§ 18. 1. Do czasu przybycia na miejsce zdarzenia zespołu ratownictwa medycznego lub lotniczego zespołu ratownictwa medycznego kierujący działaniem ratowniczym może wskazać koordynatora medycznych działań ratowniczych.
2. Koordynatorem medycznych działań ratowniczych może być osoba, która posiada kwalifikacje niezbędne do udzielenia świadczeń zdrowotnych posiadająca prawo wykonywania zawodu lekarza lub  prawo wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej  lub posiadająca dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe ratownika medycznego.
3. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia zespołu ratownictwa medycznego koordynację medycznych działań ratowniczych przejmuje kierujący akcją prowadzenia medycznych czynności ratunkowych, o którym mowa w ustawie z dnia 8 września o Państwowym Ratownictwie Medycznym z późniejszymi zmianami.

Offline Miodziomm

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Nowe zasady rekrutacji do PSP
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 12, 2013, 11:23:46 »
Może wątki prawne okażą się pomocne :)

3. Z lekarzami koordynatorami ratownictwa medycznego wojewoda nawiązuje stosunek pracy na podstawie powołania.
4.35) Lekarzem koordynatorem ratownictwa medycznego może być lekarz systemu, który posiada co najmniej 3-letnie
doświadczenie zawodowe w pracy w szpitalnym oddziale ratunkowym lub w zespole ratownictwa medycznego.
5.36) Minister właściwy do spraw zdrowia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych, kierując
się koniecznością zapewnienia realizacji zadań, o których mowa w ustawie, określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy
zakres uprawnień i obowiązków lekarza koordynatora ratownictwa medycznego.