Autor Wątek: Ambulans w straży  (Przeczytany 15996 razy)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Ambulans w straży
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 13, 2013, 21:19:22 »
Ale to pewnie też zew przyszłości...
Rat-med w straży jest praktykowane na zachodzie - w USA, czy choćby w Niemczech. Ale jak to przenieść (a raczej czy w ogóle) na nasze podwórko to już problem... nie nasz na szczęście. Tym niemniej pozostaje kwestia w jaki sposób działają OSP typowo medyczne z karetkami? A stowarzyszenia typu R2 (kwadrat)?
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Ambulans w straży
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 13, 2013, 21:48:56 »
Znam pewną pewną instytucję działającą pod szyldem OSP zajmującą się wyłącznie ratownictwem medycznym. Nie widnieją w SWD, nigdy nie zostali i nie zostaną zadysponowani do działań, ze strażą jako organizacją i jej tradycjami nie mają nic wspólnego, z mich obserwacji wynika że są tylko maszynką do zarabiania pieniędzy. Nawet jeśli wszystko co zarobią przeznaczają na cele "statutowe" to nie widzę sensu robienia tego pod szyldem OSP

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Ambulans w straży
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 13, 2013, 22:26:48 »
Ale wydaje mi się że nic nie stoi na przeszkodzie by mieć w OSP karetkę typu "S"

Kupuje się karetkę ,wstawia do niej personel z odpowiednimi kwalifikacjami i staje do przetargu na ZRM na danym rejonie  -_-

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Ambulans w straży
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 13, 2013, 22:53:28 »
Zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem kiedyś i doszedłem do wniosku , że gdyby byli to strażacy mógłby być problem formalny, bo nawet jeśli są ratownikami medycznymi nie mogą wykraczać po za KPP. Jedyne rozwiązanie to karetka po za podziałem, obsada zatrudniona na zlecenie, a straż robi to jedynie w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej.

Offline eros

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Ambulans w straży
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 06, 2014, 11:56:08 »
Właśnie Panowie także jestem ciekaw tego pytania , co robią karetki w JRG ?? i na jakiej zasadzie działają ?? Nie dostałem odpowiedzi u siebie w jednostkach na ten temat , jednak tu jest pełno strażaków to może któryś z was wie i sie wypowie ?? Na jakiej zasadzie tam działają czy są zatrudnienie jako cywile ? w straży w pogotowiu ?? Bo u mnie w mieście są 2 jednostki i w każdej jest karetka a informacji w sieci na ten temat też ciężko znaleźć..
 Pozdrawiam

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Ambulans w straży
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 06, 2014, 12:38:53 »
Właśnie Panowie także jestem ciekaw tego pytania , co robią karetki w JRG ?? i na jakiej zasadzie działają ?? Nie dostałem odpowiedzi u siebie w jednostkach na ten temat , jednak tu jest pełno strażaków to może któryś z was wie i sie wypowie ?? Na jakiej zasadzie tam działają czy są zatrudnienie jako cywile ? w straży w pogotowiu ?? Bo u mnie w mieście są 2 jednostki i w każdej jest karetka a informacji w sieci na ten temat też ciężko znaleźć..
 Pozdrawiam
Są to karetki systemowe? Jeśli tak, to na 99,9% działają tam jedynie na podstawie umowy na wynajem garażu i lokali pomiędzy KM/KP a dysponentem zespołów. Taka sytuacja jest np. w Krakowie na Wyki (JRG 5), w Suchej Beskidzkiej. Swego czasu również w Rabce rozważano taką możliwość, ale nie doszło do konkretów. Jeśli chodzi o Kraków, to dysponentem wszystkich zespołów jest KPR, w Suchej- suski szpital (choć być może już w całym woj. małopolskim KPR). Karetki nie mają więc nic wspólnego ze strażą- poza miejscem stacjonowania.
Plus ratio quam vis

Offline eros

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Ambulans w straży
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 06, 2014, 15:20:43 »
Dzięki wielkie za odpowiedź teraz już wiem wszystko . :)