Autor Wątek: Rozdzielaczowy  (Przeczytany 15582 razy)

Offline gazowany

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Rozdzielaczowy
« dnia: Czerwiec 04, 2013, 20:54:23 »
Witam. OD tego roku wraz z ekipą przenosimy się z MDP do grupy "A" mężczyzn. Ja dostałem rolę rodzielaczowego i stąd moje wątpliwości: ja wąż biorę na prawą rękę(silniejsza) rozdzielacz do lewej( chwytam za dzwignię) biegnę z nim i gdy chce go rozwinąć to tylko rzucam nim trochę do przodu i sam się rozwija tylko jest mi tak niewygodnie bo mokry wąż w-75 jest trochę ciężki... Macie jakieś inne patenty na to? I drugie pytanie czy błędem jest gdy naceluję zęby węża do rozdzielacza w biegu ale dokręcę to już na miejscu?

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Rozdzielaczowy
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 04, 2013, 21:06:15 »
Nie musisz się śpieszyć. W drużynie tylko dwóch powinno zrobić swoje najszybciej jak to możliwe. Od pozostałych wymaga się raczej dokładności, bo i tak małe jest prawdopodobieństwo, że wyprzedzi ich druga rota.

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Rozdzielaczowy
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 04, 2013, 21:06:53 »
Warto zapoznać się z regulaminem ponieważ za to co robisz aktualnie są punkty karne.

Proponuję zapoznać się z regulaminem http://www.zosprp.pl/php/regulaminy/zaw.sport.pdf

Po pierwsze po około 20m powinieneś postawić rozdzielacz na ziemi,"wyrzucić w dowolny sposób wąż", następnie rozwinać wąż, postawic rozdzielacz i dopiero wtedy go podłączyć.

Offline Lacky

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Rozdzielaczowy
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 04, 2013, 22:34:43 »
no tylko troche trudno ocenic na torze podczas zawodow gdzie jest to 20 metrow,wiec lepiej rzucic wczesniej i troche nadcajagnac niz pozniej lacznikowy musi biegac i dociagac weze zeby je spiac.Jak ci wiadomo musisz postawic rozdzielacz na ziemi i dopiero wyrzucic waz a nie w biegu bo inaczej punkty karne będą za to.U nas KDP jak nie ma rozdzielaczowa tyle cily to na podescie lapie waz dwiema rekami przeklada i ustawia sobie go tak a ramieniu aby jaj dobrze bylo z nim biegnac,bierze rozdzielacz i leci.  :straz:
"Zgasiliśmy pożar w oborze. Nie spłonęła żadna krowa, utonęło dziesięć."

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Rozdzielaczowy
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 04, 2013, 23:15:32 »
@BM bardzo dobrze radzi! Dokładność przede wszystkim. Dodatkowo dogadaj się z łącznikiem i niech linie główną prostuje maksymalnie. Ty również staraj się aby twój odcinek był idealnie prosty.

Podepnę się pod temat kolegi z swoim pytaniem.
Bardzo proszę o waszą interpretację zapisu
Cytuj
Po zbudowaniu linii głównej i wydaniu komendy rozdzielaczowy przystępuje do obsługi
rozdzielacza. Nie jest błędem, gdy otworzy środkowy zawór wylotowy rozdzielacza – Ø 75 na czas
wyparcia przez wodę powietrza znajdującego się w linii głównej. Jednak niezamknięcie tego zaworu
po przejściu wody przez rozdzielacz jest błędem (”Nieregulaminowe otwarcie zaworów
rozdzielacza”).
Od kilkunastu lat startuję na rozdzielaczu i zawszę obsługuję go w sposób następujący:
Rozdzielacz ma zamknięte nasady 52. Otwarta 75. W momencie gdy całe powietrze zostanie wyparte z linii i na nasadzie 75 chlapnie mi woda zamykam prawą ręką 75 lewą otwieram 52.
Co robię nie tak bo dostało mi się 5 karnych na zawodach.:gwiazdki:

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Rozdzielaczowy
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 05, 2013, 00:01:38 »
Za późno zakręciłeś zawór z 75. Nie może Ci się pokazać woda na rozdzielaczu. Jak masz dobrze opanowane swoje zadania to na spokojnie patrz gdzie jest woda albo połóż stopę za sobą. Jak poczujesz na stopie wodę to zamykasz 75 i otwierasz 52 na 1 rotę. Jak nie masz tego opanowanego perfekcyjnie to miej już odkręcony zawór na 1 rotę i na pół otwarty 75, jak woda będzie w połowie drugiego odcinka linii głównej to zakręć 75.

Jeśli zaś chodzi o pierwszy post to ja robiłem tak: Biorę odcinek w prawą łapę, rozdzielacz w lewą za uchwyt zaworu z 75. Odbiegam od pompy na odpowiednią odległość, kładę rozdzielacz na ziemi opierając się o niego ciężarem ciała, z prawej ręki rozwijam odcinek zostawiając jeden połącznik w dłoni. Dobiegam przed miejsce ustawienia rozdzielacza, znów się o niego opieram ciałem i wpinam linię główną, ręka i komenda, po czym naciągam linię (wcześniej łącznik naciągnął swoją część). Odpowietrzanie opisane wyżej. Po obróceniu/złamaniu tarczy przodownik podnosi prąd wody do góry, a ja widząc to zakręcam wodę dla pierwszej roty i puszczam na drugą jeśli już padła komenda.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

strazakpsp/osp

  • Gość
Odp: Rozdzielaczowy
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 05, 2013, 14:49:43 »
Za późno zakręciłeś zawór z 75. Nie może Ci się pokazać woda na rozdzielaczu. Jak masz dobrze opanowane swoje zadania to na spokojnie patrz gdzie jest woda albo połóż stopę za sobą. Jak poczujesz na stopie wodę to zamykasz 75 i otwierasz 52 na 1 rotę. Jak nie masz tego opanowanego perfekcyjnie to miej już odkręcony zawór na 1 rotę i na pół otwarty 75, jak woda będzie w połowie drugiego odcinka linii głównej to zakręć 75.
Wprowadzasz chłopaka w błąd oraz zupełnie niepotrzebnie mącisz mu w głowie wprowadzając, do prostej w sumie czynności - obsługi rozdzielacza, jakieś dodatkowe "triki".
Aktualny regulamin przeprowadzania zawodów OSP dostępny na stronie ZOSP RP,  mówi bardzo wyraźnie:

"(...)4.1.4.2. Budowa linii głównej.
(...)Woda może być podawana do linii głównej, lecz nie może pojawić się na rozdzielaczu
przed komendą rozdzielaczowego.
Po zbudowaniu linii głównej i wydaniu komendy rozdzielaczowy przystępuje do obsługi
rozdzielacza. Nie jest błędem, gdy otworzy środkowy zawór wylotowy rozdzielacza – Ø 75 na czas
wyparcia przez wodę powietrza znajdującego się w linii głównej. Jednak niezamknięcie tego zaworu
po przejściu wody przez rozdzielacz jest błędem (”Nieregulaminowe otwarcie zaworów
rozdzielacza”).(...)
4.1.6. Ocena wykonania ćwiczenia bojowego.(...)
Punkty karne w ćwiczeniu bojowym:(...)
• Nieregulaminowe otwarcie zaworów rozdzielacza – 5 punktów karnych
1) niezamknięcie zaworu wylotowego Ø 75 po przejściu wody przez rozdzielacz do ukończenia
ćwiczenia,
UWAGA: Nie jest błędem czasowe otwarcie zaworu wylotowego rozdzielacza.(...)"

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Rozdzielaczowy
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 05, 2013, 18:21:48 »
1) niezamknięcie zaworu wylotowego Ø 75 po przejściu wody przez rozdzielacz do ukończenia
ćwiczenia,
No właśnie! Zawór 75 zostaje zamknięty jeszcze przed przejściem wody przez rozdzielacz (przejście wody przez rozdzielacz rozumiem jako otwarcie zaworów 52 i napełnianie linii gaśniczych) i zostaje zamknięty do zakończenia ćwiczenia :gwiazdki:
Czy słusznie uważam że 5 pkt. karnych otrzymuje rozdzielaczowy który wypuścił powietrze z linii i nie zamknął zaworu w ogóle?

strazakpsp/osp

  • Gość
Odp: Rozdzielaczowy
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 06, 2013, 18:26:05 »
1) niezamknięcie zaworu wylotowego Ø 75 po przejściu wody przez rozdzielacz do ukończenia
ćwiczenia,
No właśnie! Zawór 75 zostaje zamknięty jeszcze przed przejściem wody przez rozdzielacz (przejście wody przez rozdzielacz rozumiem jako otwarcie zaworów 52 i napełnianie linii gaśniczych) i zostaje zamknięty do zakończenia ćwiczenia :gwiazdki:
Czy słusznie uważam że 5 pkt. karnych otrzymuje rozdzielaczowy który wypuścił powietrze z linii i nie zamknął zaworu w ogóle?
Słusznie, punkty karne dostaniesz jeśli nie zamkniesz zaworu 75, do momentu zakończenia ćwiczenia.

Offline gazowany

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Rozdzielaczowy
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 08, 2013, 19:52:34 »
A czy gdy podepnę już w-75, i podniosę lekko lewą stronę, potem prawą aby pomocnik miał łatwiej to jest to błąd?

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Rozdzielaczowy
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 08, 2013, 21:19:22 »
A czy gdy podepnę już w-75, i podniosę lekko lewą stronę, potem prawą aby pomocnik miał łatwiej to jest to błąd?
Nie

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Rozdzielaczowy
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 08, 2013, 22:39:03 »
@BM bardzo dobrze radzi! Dokładność przede wszystkim. Dodatkowo dogadaj się z łącznikiem i niech linie główną prostuje maksymalnie. Ty również staraj się aby twój odcinek był idealnie prosty.

Podepnę się pod temat kolegi z swoim pytaniem.
Bardzo proszę o waszą interpretację zapisu
Cytuj
Po zbudowaniu linii głównej i wydaniu komendy rozdzielaczowy przystępuje do obsługi
rozdzielacza. Nie jest błędem, gdy otworzy środkowy zawór wylotowy rozdzielacza – Ø 75 na czas
wyparcia przez wodę powietrza znajdującego się w linii głównej. Jednak niezamknięcie tego zaworu
po przejściu wody przez rozdzielacz jest błędem (”Nieregulaminowe otwarcie zaworów
rozdzielacza”).
Od kilkunastu lat startuję na rozdzielaczu i zawszę obsługuję go w sposób następujący:
Rozdzielacz ma zamknięte nasady 52. Otwarta 75. W momencie gdy całe powietrze zostanie wyparte z linii i na nasadzie 75 chlapnie mi woda zamykam prawą ręką 75 lewą otwieram 52.
Co robię nie tak bo dostało mi się 5 karnych na zawodach.:gwiazdki:

Ale kolega wyżej pisał, że zamknął zawór 75 zaraz po "chlapnięciu" wodą. To jest ewentualnie dopuszczalne (zależy od interpretacji sędziego). Ważne żeby sędzia wszystkich traktował tak samo.
Natomiast nie rozumiem zdania:  "lewą otwieram 52" - ja za to dałbym punkty karne bo otworzyć zawór 52 możesz dopiero po komendzie (gestem) prądownika - nie wcześniej!!!!

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Rozdzielaczowy
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 08, 2013, 22:50:52 »
Cytat: Regulamin zawodów 2011
UWAGA: Rozdzielaczowy może rozpocząć nawadnianie linii gaśniczej przed wydaniem komendy
przez przodownika, jednak komenda musi być wydana przed pojawieniem się wody na pyszczku
prądownicy.


Natomiast nie rozumiem zdania:  "lewą otwieram 52" - ja za to dałbym punkty karne bo otworzyć zawór 52 możesz dopiero po komendzie (gestem) prądownika - nie wcześniej!!!!
W jakim regulaminie nie można otwierać zaworu przed komendą?

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Rozdzielaczowy
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 09, 2013, 22:46:14 »
Żeby  jeszcze  ułatwić  i  zyskać cenne  sekundy  ja  miałem  otwarty  zawór  75  i  52  natomiast  po  podłaczeniu  węża  52 lewą dłoniom  z  zewnątrz  przytrzymywałem  przepływ  na wąż 52.  gdy  woda  się  ukazała  na  75-ce  natychmiastowe   zamknięcie  a  woda  i tak  rękę  moją  odsunie.   Gdy  woda  poszła  do  52  teraz  patrzysz  czy  koledzy  zdążyli  i  czy  nie  zamknąć  gdyby  coś  nie tak  poszło.
Rozwijanie  węża  pięknie  opisał  @Michaszs  podpieraj  się  na rozdzielaczu  ale  go  nie  puszczaj.
Uniesienie  - przechylenie  rozdzielacza  dla  łatwego  podłączenia  roty 1 i 2  jak  najbardziej  wskazane. 
Punkty  mogłeś  dostać  za  brak  ręki  w  górze  lub  za  rozwijanie  węża.
Nie możesz  dopuścić  do  sytuacji,  że  wszystkie  zawory  na  rozdzielaczu  masz  zamknięte.  Pamiętaj  o kolejności.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 09, 2013, 22:50:16 wysłana przez Meku »
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Rozdzielaczowy
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 10, 2013, 12:53:23 »

W jakim regulaminie nie można otwierać zaworu przed komendą?

Faktycznie! Pomyliłem się.

Offline gazowany

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Rozdzielaczowy
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 16, 2013, 23:00:20 »
Jak to w końcu jest może mi woda chlapnąć zaworem 75 na rozdzielaczu czy nie?

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Rozdzielaczowy
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 16, 2013, 23:05:22 »
Jak to w końcu jest może mi woda chlapnąć zaworem 75 na rozdzielaczu czy nie?
Powiem ci że dziś bylem na zawodach w sąsiedniej gminie i chłopaki puszczali wodę przez 75 żeby powietrze zeszło i nie było za to punktów karnych, ale wiadomo żeby nie puścić do przesady a jak to jest w innych gminach czy powiatach to nie wiem
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Rozdzielaczowy
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 18, 2013, 18:51:05 »
chlapnąć TAK   :cheer:
Nalać  drożyną  konkurencji  aby  się  lepiej  ślizgały  - NIE   :ojoj:

Interpretacja  i  tak  będzie  zależeć  od  zdania  sędziego.  :szalony:
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl