Autor Wątek: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?  (Przeczytany 58682 razy)

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #75 dnia: Maj 29, 2013, 20:39:18 »
Czy każde OSP w KSRG podlega pod ZOSPRP? Jeżeli tak to w regulaminie dotyczącym umundurowania wszystko jest napisane odnośnie emblematów i każda turbonaszywka z logo PSP jest wbrew regulaminowi. Dopuszczony jest tylko jeden wzór, który można znaleźć  regulaminie. Nie jest natomiast wspomniane nic na temat kolorów hełmów, ale jest załącznik nr. 6 na którym widnieje Strażak w hełmie koloru białego... Nie czerwonego, różowego, czy kasztanowego... A turbo strażacy zawsze znajdą sobie wymówkę... :wall:
Co do naszywek to wydaje się ze masz rację, droga wolna możesz zgłosić do ZOSPu, że dana jednostka łamie regulamin umundurowania.

Na to miast co do wzoru nie masz racji, nie można oprzeć się wyłącznie na wzorze, bo to by oznaczało, że musisz używać rękawic tylko w takich kolorach jak są na zdjęciu. Poza tym wzór umundurowania jest sprzeczny z regulaminem umundurowania (paragraf 3.3). Ponad to narzuca tylko żółty tło podczas gdy w użyciu jest również pomarańczowe tło.
Poza tym regulamin ten dopuszcza używanie moro i koszarówek w czasie akcji ratowniczej. W ogóle ZOSP powinien się odwalić od działań rat-gaś. i w tym temacie się nie wypowiadać w postaci regulaminów. Są od tego odpowiednie ustawy i rozporządzenia ministerstwa.

Jeżeli chcesz się czepiać wzorów, to co mi powiesz na temat supe-hiper-turbostrażaków z PSP którzy używają seledynowych hełmów, a jeszcze gorzej z nieprzeźroczystą osłoną twarzy(patrz załącznik nr8 ) Zresztą w tym regulaminie napisane jest jasno i wyraźnie hełm koloru czerwonego (rozdz.3.30)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #76 dnia: Maj 29, 2013, 21:00:14 »
Czy każde OSP w KSRG podlega pod ZOSPRP? Jeżeli tak to w regulaminie dotyczącym umundurowania wszystko jest napisane odnośnie emblematów i każda turbonaszywka z logo PSP jest wbrew regulaminowi. Dopuszczony jest tylko jeden wzór, który można znaleźć  regulaminie. Nie jest natomiast wspomniane nic na temat kolorów hełmów, ale jest załącznik nr. 6 na którym widnieje Strażak w hełmie koloru białego... Nie czerwonego, różowego, czy kasztanowego... A turbo strażacy zawsze znajdą sobie wymówkę... :wall:
Co do naszywek to wydaje się ze masz rację, droga wolna możesz zgłosić do ZOSPu, że dana jednostka łamie regulamin umundurowania.
No dobra, to niech zgłasza... Będzie musiał zgłosić jakieś 90% jednostek? Bo poza kującymi co niektórych w dupę "herbami PSP", niezgodny jest także wzór z hełmem i toporkami (dość powszechny), a także wszelkie tarcze gminne, miejskie, i inne wzory opracowane w jednostkach. A jak już zgłosi to niech ma poczucie dobrze spełnionego obowiązku i że ZOSP figę może zrobić...

@malpa151 - że też jeszcze masz ochotę szukać przepisów i pisać to tutaj... W końcu i tak każdy zostanie przy swoim.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #77 dnia: Maj 30, 2013, 09:24:19 »
Nie mam zamiaru nigdzie nikogo zgłaszać. Najzwyczajniej w świecie mam to w du*ie jaką naszywkę i kolor hełmu noszą ochotnicy. Natomiast ze swojego podwórka wyniosłem jedno... Czerwone hełmy czy modyfikowane naszywki u nas noszą turbostrażacy, którzy próbują się dowartościować.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #78 dnia: Maj 30, 2013, 13:13:24 »
U mnie czerwony hełm nosi dowódca, jeszcze według starej zasady...

Czerwone hełmy czy modyfikowane naszywki u nas noszą turbostrażacy, którzy próbują się dowartościować.
Mniej więcej to miałem na myśli od samego początku.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #79 dnia: Czerwiec 03, 2013, 20:02:53 »
Czy każde OSP w KSRG podlega pod ZOSPRP? Jeżeli tak to w regulaminie dotyczącym umundurowania wszystko jest napisane odnośnie emblematów i każda turbonaszywka z logo PSP jest wbrew regulaminowi. Dopuszczony jest tylko jeden wzór, który można znaleźć  regulaminie. Nie jest natomiast wspomniane nic na temat kolorów hełmów, ale jest załącznik nr. 6 na którym widnieje Strażak w hełmie koloru białego... Nie czerwonego, różowego, czy kasztanowego... A turbo strażacy zawsze znajdą sobie wymówkę... :wall:
Co do naszywek to wydaje się ze masz rację, droga wolna możesz zgłosić do ZOSPu, że dana jednostka łamie regulamin umundurowania.
No dobra, to niech zgłasza... Będzie musiał zgłosić jakieś 90% jednostek? Bo poza kującymi co niektórych w dupę "herbami PSP", niezgodny jest także wzór z hełmem i toporkami (dość powszechny), a także wszelkie tarcze gminne, miejskie, i inne wzory opracowane w jednostkach. A jak już zgłosi to niech ma poczucie dobrze spełnionego obowiązku i że ZOSP figę może zrobić...

@malpa151 - że też jeszcze masz ochotę szukać przepisów i pisać to tutaj... W końcu i tak każdy zostanie przy swoim.

Chyba jednak jest coś takiego, jak emblemat Państwowej Straży Pożarnej w dodatku zastrzeżony w Ustawie o Umundurowaniu Państwowej Straży Pożarnej
3) znaki identyfikacyjne w miejscach określonych
wzorcami tych przedmiotów:
a) emblemat Państwowej Straży Pożarnej, szkoły
Państwowej Straży Pożarnej, grupy specjalistycznej,
b) identyfikator kadry dowódczo-sztabowej,
c) identyfikator miejscowości,
d) identyfikator osobisty,
e) identyfikator imienny,
f) znak pożarniczy z metalu w kolorze zΠotym,
g) znak absolwenta szkoły Państwowej Straży Pożarnej;
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #80 dnia: Czerwiec 04, 2013, 12:46:38 »
Jest "zastrzeżony" na takiej samej zasadzie jak policyjna "blacha" - nie wolno Ci używać takiej samej. Jeśli jednak zamienisz napis z Policja na Milicja albo Policia, to nikt palcem nie kiwnie, bo nie ma podstawy do tego.

Logo PSP jest logotypem tego typu, który nie podlega zastrzeżeniu jako znak towarowy, ani nie podlega ochronie prawa autorskiego. Tak więc każdy może wytwarzać ubrania lub cokolwiek innego z tym znakiem, można go też dowolnie modyfikować. Właściwie jedyne co jest zabronione, to jest to co jest opisane w art. 227 KK - chociaż to też jest dyskusyjne, gdyż strażak niezależnie od tego z jakiej pochodzi formacji może wykonywać w zasadzie te same czynności, więc też nie ma podstaw do karania czy ścigania.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #81 dnia: Czerwiec 04, 2013, 16:19:31 »
Mi się wydaje, że jeśli właśnie o PSP jest zapis, jaki logotyp, w jakim kolorze i w jakim miejscu może się znajdować, to żadna inna formacja nie powinna wyglądać tak samo :)
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #82 dnia: Czerwiec 04, 2013, 17:47:57 »
Mi się wydaje, że jeśli właśnie o PSP jest zapis, jaki logotyp, w jakim kolorze i w jakim miejscu może się znajdować, to żadna inna formacja nie powinna wyglądać tak samo :)
Dalej nie ogarniasz subtelnej różnicy - to co nosi OSP to nie jest logo PSP takie jak w regulaminach/przepisach PSP. Różni się przynajmniej napisem "ochotnicza" na wstędze. A z tego co tłumaczyłem wcześniej, mogłoby się różnić jedną literką, i już zgodnie z prawem to nie jest logo PSP.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Pablo Escobar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #83 dnia: Czerwiec 04, 2013, 19:41:48 »
A ja mam czarny i problem z głowy

Offline uglibugli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #84 dnia: Czerwiec 05, 2013, 19:57:10 »
A ja mam czarny i problem z głowy
Czytając posty niektórych z tego forum to takie rozwiązanie należałoby obowiązkowo wprowadzić w życie. I jeszcze przemalować samochody i przefarbować mundury (a najlepiej uszyć nowe, ale koniecznie o innym kroju) bo za bardzo upodabniają ochotników do psp.
"Z ławeczką zadzierasz? Ciulu niemyty!"

Offline hacek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 315
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #85 dnia: Czerwiec 05, 2013, 20:37:51 »
Szkoda, że w Polsce chyba nigdy nie doczekamy się połączenia PSP i OSP tak jak to jest chociażby w UK...

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #86 dnia: Czerwiec 05, 2013, 20:49:12 »
Jest "zastrzeżony" na takiej samej zasadzie jak policyjna "blacha" - nie wolno Ci używać takiej samej. Jeśli jednak zamienisz napis z Policja na Milicja albo Policia, to nikt palcem nie kiwnie, bo nie ma podstawy do tego.

Załóż koszulkę z napisem policia i idż z taką na ulicę. Pierwszy napotkany patrol zweryfikuje Twoje poglądy.

I nie na takiej samej zasadzie to wszystko jest zastrzeżone. Ustawa o Policji wyraźnie zabrania używania znaków, sortów mundurowych i wzorów przez osoby nie będące funkcjonariuszami policji. Dodatkowo często w takich wypadkach policja składa wniosek do prokuratury z odpowiedniego artykulu KK. Straż po pierwsze nie posiada zapisów o ochronie znaków we własnej ustawie, po drugie niewiadomo dlaczego nie dochodzi swoich praw na drodze sądowej, gdyż osobiście uważam że powinni występować o usunięcie tego typu zachowań wśród członków OSP - włącznie ze składaniem wniosków do prokuratury. Aczkolwiek są również inne proste sposoby - rozmowa z naczelnikami OSP i bezpośrednie zapewnienie że do czasu usunięcia nieprawidłowości jednostka nie będzie alarmowana do zdarzeń.

Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #87 dnia: Czerwiec 05, 2013, 21:08:41 »
Problemem w tym wszystkim jest niestety szeroko pojęta KOUMINIKACJA, brak pomysłu i konsekwencji w ZOSP RP na budowaniu szeroko pojętego WIZERUNKU OSP i poczuciu DUMY wśród druhów OSP.

Gdyby druhowie OSP byli traktowani jako partnerzy przez PSP a nie jako WIEŚNIAKI OD BRUDNEJ ROBOTY, gdyby ZOSP zbudował system identyfikacji OSP, który byłby jednolity dla OSP, pozwalał w pewnych rozsądnych granicach na indywidualizm, a jednocześnie budował by wśród druhów poczucie własnej wartości, wtedy nikomu do głowy nie przyszłoby "podszywać się pod PSP"

Tymczasem jest jeden wielki burdel. OSP choć ją na to stać nie może kupić białego galleta bo jakiś idiota uznał, że tylko farba czerwona na gallecie może być używana w działaniach ratowniczych, a farba w kolorze białym jest do kitu. Dystrybutor hełmów wiedząc, że OSP kupi czerwone bez marudzenia zaoszczędził kasę i nie certyfikował modelu białego.

Firma Krzaczek, produkuje naszywki z logiem PSP i napisałem OSP, bo druhowie nie maja swojego znaku, z którym by się identyfikowali, i podszywają się pod PSP.  Wiele OSP ma własne naszywki i wcale nie potrzebują podszywać się pod OSP bo identyfikują się ze swoim miastem i gminą.

Tak sobie śledzę co się dzieję podczas powodzi za nasza zachodnią granicą i tam nikt nie ma problemu by na UPS nosić napis FF czy Freiwillige Feuerwehr. Jest też niebieska organizacja opierająca się na ochotniczej pracy 80 000 ratowników w 668 związkach lokalnych. Każdy związek ma identyczną stronę internetową, jest identycznie ubrany i dzięki wielu kampanią społecznym jest zbudowany wizerunek tej organizacji.

Tymczasem u nas straż pożarna ma blisko stuprocentowe poparcie społeczne, a jednocześnie organizacja zarówno PSP jak i OSP jeszcze nie dorosłą do tego by zbudować wewnątrz organizacji spójnej KOMUNIKACJI, która sprawi to że jej członkowie będą utożsamiali się ze swoją organizacją na troszkę szerszym polu niż tylko jednostka OSP.

Dopóki nie powstanie spójny dla projekt KOMUNIKACJI zewnętrznej i wewnętrznej w PSP i analogiczny w OSP, to będziecie tu prowadzić bezsensowne dyskusje na powyższe tematy.

P.S.
W obecnym stanie prawnym ja jako OSP, mogę sobie zamówić różowe koszarówki z fioletowymi wstawkami dla swoich ratowników, z którymi będą się identyfikowali i dobrze czuli. PSP i ZOSP może mi skoczyć. Pytanie tylko czy o to w tym chodzi?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2013, 21:13:58 wysłana przez Łukasz Telus »

Offline Pablo Escobar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #88 dnia: Czerwiec 06, 2013, 09:56:44 »
W Ny można chodzić po ulicy w podkoszulkach i czapkach straży i policji, tzw. Gifty z ich emblematami są ogólnodostępne . Co do samych hełmów, w tyłku to mam jakie są ich kolory, nigdy u nas nie będzie zachowanej chierarchi dlatego ze żyjemy w dzikim kraju.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #89 dnia: Czerwiec 06, 2013, 11:23:18 »
Panowie, na pytanie postawione w temacie wystarczyłby 1 post z odpowiedzią (tak jak to wygląda, lub nie wygląda, z prawnego punktu widzenia). A Wy na 5 stronach dalej kłócicie się czy można czy nie można.
A te szczegóły w różnicy miedzy emblematami PSP i użytkowanymi przez niektórych Ochotników, kolorki, słówka... no proszę Was. Jak ktoś chce to przecież droga do PSP otwarta, nikt nie broni. A z drugiej strony, czy aby niektórzy nie wstydzą się bycia Ochotnikiem, skoro tak bardzo chcą swój zewnętrzny wizerunek przyrównać do zawodowca?

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #90 dnia: Czerwiec 07, 2013, 11:30:18 »
Radhezz - przeczytałem Twoje posty i odnoszę wrażenie, że jesteś taki turbo ale to TURBO strażak i masz wszystkie napisy w złotym kolorze, poprzerabiane loga PSP i tylko złotego sznura do munduru OSP Ci brakuje (chociaż i tego nie jestem pewien...) :D
Nie, sznur mam "normalny", ale jednostce mamy kilka sznurów PSP odpowiednio "wybielonych", a nawet rogatywkę ze złotymi elementami ;)

Jeśli dla Ciebie / dla Was wartość osoby jako strażaka/ratownika mierzy się po naszywkach - a na to by wyglądało sądząc po określeniu kogoś "turbo" - to nie dziwcie się, że tak to wygląda z tymi naszywkami. Bo nikt nie lubi być szufladkowany jako lepszy czy gorszy z powodu czego co nosi na UPS-ie czy koszarówce. Mówi się o jakiejś dumie z przynależności do OSP, która nie ma właściwie żadnego wizerunku.  Oczywiście poza tym stereotypowym o bandzie niekoniecznie trzeźwych dziadków którzy nie wiedzą co robią, tylko wodę leją, czy podpalaczy "dla rozrywki lub zarobku". Ale czemu się dziwić, skoro medialnie to w akcjach biorą udział STRAŻACY, bez podziału na formacje - ale z drugiej strony czemu się dzielić, skoro na co dzień działamy razem i współpracujemy? Pomijając fakt, że estetycznie krzyż związkowy to taki emblemat "nie bardzo", a ten regulaminowy "bardzo nie bardzo" - ani jeden ani drugi z niczym strażackim się nie kojarzy.

Naprawdę zastanawia mnie w tej chwili jedna kwestia - jeśli nie ma możliwości się pomylić przy akcji kto jest kim z powodu tych naszywek, to czy przypadkiem nie pojedyncze przypadki strażaków lub nawet kandydatów do służby w PSP się właśnie tymi naszywkami nie dowartościowuje względem rzeszy ochotników? Bo jak inaczej wytłumaczyć ten "ból dupy"?

W moich stronach większość jednostek używa "logo PSP", i naprawdę nikt się tego nie czepia - bo i po co? Nikt tu się nie czuje winny i nie będzie czegoś zmieniał, bo komuś z zewnątrz się to nie podoba, jeśli jest to ogólnie akceptowane i problemu nie ma... Ale to nie po raz pierwszy widzę że w kraju są ludzie różni, i istnieje wiele patologii i sporów, których na szczęście na własnym podwórku nie spotykam (vide wspomniane "nie podam Ci ręki, bo jesteś w białym hełmie").


Załóż koszulkę z napisem policia i idż z taką na ulicę. Pierwszy napotkany patrol zweryfikuje Twoje poglądy.
Co do "POLICIA" to fajny motyw, na zlotach motoryzacyjnych czasem pokazuje się facet na motorze z policyjnego demobilu - zarówno motocykl jak i jego strój nawiązują bezpośrednio do tej służby, jedyną różnicą jest zamieniona literka "J" na "I", i naprawdę zwykle na takich imprezach "prawdziwej" Policji nie brakuje, a facet jak jeździł, tak jeździ.

Straż (...) niewiadomo dlaczego nie dochodzi swoich praw na drodze sądowej, gdyż osobiście uważam że powinni występować o usunięcie tego typu zachowań wśród członków OSP - włącznie ze składaniem wniosków do prokuratury. Aczkolwiek są również inne proste sposoby - rozmowa z naczelnikami OSP i bezpośrednie zapewnienie że do czasu usunięcia nieprawidłowości jednostka nie będzie alarmowana do zdarzeń.
Żeby złożyć wniosek/zawiadomienie to trzeba mieć ku temu podstawy. Ciekawe który to artykuł KK lub KW daje do takiego działania podstawę? Tak samo jest z wycofaniem jednostki/zaprzestaniem alarmowania - w razie czego gdyby coś się stało np. ktoś zginął, dlatego że nie zadysponowano jednostki która miała najbliżej, to osoba podejmująca taką decyzję o wycofaniu już może zacząć się pakować, i to do pierdla, a nie do domu... Z tytułu przekroczenia uprawnień i/lub niedopełnienia obowiązków.

A myślałem że kolega z forum będzie się dzielił jednak rozsądniejszymi pomysłami...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2013, 11:35:18 wysłana przez Radhezz »
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #91 dnia: Czerwiec 17, 2013, 22:50:17 »
Tak mi się skojarzył ten obrazek z Waszym wątkiem:


Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #92 dnia: Czerwiec 18, 2013, 09:03:47 »
Tak mi się skojarzył ten obrazek z Waszym wątkiem:




Właśnie sobie wyobraziłem,nieogolonego mężczyznę o bułgarskich rysach twarzy, z brzuchem zwisającym do połowy ud, ubranego w UPSa z napisem KSRG JRG (bo wstydzi się mieć JOT) OSP na piersi, złotą nicią wyszywanym imieniem i nazwiskiem, z przypiętym "strażakiem wzorowym" na piersi do UPSa, potężnym logiem PSP wyszywanym również złotymi nićmi na ramieniu i napisem JRG KSRG OSP (bo też takie naszywki były na allegro) w czerwonym hełmie, wymachujący dzielnie antenką swojej motorolki, mówiący czysto po śląsku "ciepniyj tyn szlaułch" będący podWarszafffskim ochotnikiem z kompleksem Warszawiaka. Ciekawe ilu z nas by wytrzymało taką próbę tolerancji TURBOstrażaków :D
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 608
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #93 dnia: Czerwiec 18, 2013, 09:09:08 »
Żeby złożyć wniosek/zawiadomienie to trzeba mieć ku temu podstawy. Ciekawe który to artykuł KK lub KW daje do takiego działania podstawę? Tak samo jest z wycofaniem jednostki/zaprzestaniem alarmowania - w razie czego gdyby coś się stało np. ktoś zginął, dlatego że nie zadysponowano jednostki która miała najbliżej, to osoba podejmująca taką decyzję o wycofaniu już może zacząć się pakować, i to do pierdla, a nie do domu... Z tytułu przekroczenia uprawnień i/lub niedopełnienia obowiązków.

A myślałem że kolega z forum będzie się dzielił jednak rozsądniejszymi pomysłami...

Kolego jakby chcieli to by paragraf się znalazł. Ustawa o PSP w art. 61 ust. 4 mówi: "Umundurowanie, dystynkcje i znaki identyfikacyjne są prawnie zastrzeżone wyłącznie dla strażaka". I chodzi tu o strażaka PSP. Nie wolno sobie bezkarnie zmieniać loga PSP dla potrzeb OSP czy innych np. wojskowych straży pożarnych. To tak jakbyś zmienił logo firmy X dla swoich potrzeb. Są na to przepisy. Tyle że nikt się nie chce w to bawić. 

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 608
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #94 dnia: Czerwiec 18, 2013, 09:21:45 »

Tymczasem jest jeden wielki burdel. OSP choć ją na to stać nie może kupić białego galleta bo jakiś idiota uznał, że tylko farba czerwona na gallecie może być używana w działaniach ratowniczych, a farba w kolorze białym jest do kitu. Dystrybutor hełmów wiedząc, że OSP kupi czerwone bez marudzenia zaoszczędził kasę i nie certyfikował modelu białego.

Kolego to nie tak. Wiesz doskonale że "Kalisz" został sprywatyzowany, a udziały w nim ma ZG OSP. To od kogo mają kupować ochotnicy jak nie od siebie? To samo z ubraniami. Od kogo się kupuje to chyba nie trzeba tłumaczyć. Nikt nie wygra ponieważ ci dwaj producenci  są konkurencyjni cenowo dla OSP bo dodatkowo mają od nich dofinansowanie i mogą sobie ceny ustalać jak chcą, a na finale i tak wyjdą na swoje. Galetta zrobili by i różowego, gdyby ktoś oprócz PSP go kupował.

Offline Rubicon

  • Station 7
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #95 dnia: Czerwiec 18, 2013, 12:08:38 »
W Ny można chodzić po ulicy w podkoszulkach i czapkach straży i policji, tzw. Gifty z ich emblematami są ogólnodostępne .

Tylko ze jak sam napisales sa to "gifty" i z oryginalnymi koszulkami noszonymi przez sluzby maja malo wspolnego i roznice widac na pierwszy rzut oka. Nikt po ulicy nie chodzi w koszulkach identycznych do tych uzywanych przez strazakow czy policjantow w akcji.
Si vis pacem, para bellum.

www.facebook.com/StrazakwUSA

Offline tymoteusz111

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #96 dnia: Listopad 07, 2014, 13:41:40 »
hehe czytam wasze odpowiedzi i nie rozumiem mentalności co nie których
jestem w pracy to nosze czerwony hełm i logotyp PSP
jak wyjeżdżam z chłopakami z osp ubieram biały i logotyp osp
nie rozumiem w czym rzecz honoru nie ujmuje mi biały kolor a w czasie akcji wiadomo kto jest kim
kiedyś druga formą rozpoznawcza były napisy na tle  pomarańczowym tak jest dobrze i niech tak pozostanie jeżeli chodzi o logotyp na ramieniu statut mówi jasno ze jednostka ma prawo do herbu tarczy flagi i tym podobne jeżeli nie jest zrzeszona w związku osp może posiadać takie logo jak my mamy na ranieniach w czasie akcji ratowniczo gaśniczych





« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2014, 16:27:45 wysłana przez tymoteusz111 »

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #97 dnia: Listopad 09, 2014, 22:04:36 »
Dz.U. 2010 nr 85 poz. 553 nie ma mowy o barwie, we wcześniejszym akcie prawnym była mowa o czerwonym, tylko PSP miała mieć też czerwone i  kolorowe opaski w zależności od poziomu dowodzenia
« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2014, 21:49:57 wysłana przez alex »

Offline CVY

  • str.
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
  • KP PSP
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #98 dnia: Listopad 11, 2014, 00:13:39 »
Dz.U. 2010 nr 85 poz. 553 nie ma mowy o barwie, we wcześniejszym akcie prawnym była mowa o czerwonym, tylko PSP miała mieć też czerwone i  kolorowe opaski w zależności od poziomu dowodzenia

Kolego popieram. A co do meritum sprawy (czyli rzekome nieprzestrzeganie regulaminu przez osp - czyli noszenie czerwonych) chciałbym nadmienić, że swego czasu wiele jednostek PSP (chociażby w Warszawie) nosiło hełmy białe, a takie coś jak otoki srebrne i złote (o czym mówi rzekomy regulamin) na hełmach PSP rzadko kiedy ma miejsce.

Ja osobiście jestem za ujednoliceniem ubiorów. Loga mogą być odmienne, ale całokształt powinien być taki sam!

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.