Autor Wątek: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?  (Przeczytany 58697 razy)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #50 dnia: Maj 26, 2013, 21:21:03 »
Cytuj
ekhm... kolor hełmu nie daje żadnych umiejętności :)
ale daje +5 punktów do zajebistości  :straz:
Do tego +10 do obrony przed czarną magią i smokami :rofl:

Ale kurde blade, znowu dyskusja idzie w złą stronę - znowu ktoś jest lepszy, a ktoś gorszy. Tym razem znowu jakaś wojna w OSP: KSRG vs. "zwykli". Po co to?

Mnie KSRG ani grzeje, ani ziębi. Pewnie że wszędzie znajdują ludzie którzy się czują lepsi od innych, i zawsze znajdą ku temu powód i okazję... I będą to robić bez względu z jakiej są formacji, czy są z krajówki, koloru skorupy, logo na rękawie, czy koloru haftu - takich gości się zwyczajnie olewa. Mnie interesuje tylko to czy facet z którym działam robi to co do niego należy, i nic więcej.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #51 dnia: Maj 26, 2013, 21:34:49 »
Podejrzewam że gdyby nie niektórzy strażacy z KSRG z czerwonymi hełmami, złotymi nićmi i wieeelkim napisem "KSRG" na samochodach, nie byłoby tego tematu. Mowa o tych, którzy swą zajebistość podkreślają będąc mądrzejszymi od Pana Boga i poniżając kolegów spoza Systemu prawie na każdym kroku. Jest to także nieliczne grono tych, co są na miejscu akcji, póki jest ogień otwarty. Jak przychodzi do kidania siana, nagle znikają. No bo co ma wspólnego mityczne bohaterstwo i męstwo strażaka z przerzucaniem i przelewaniem siana...

Może niektórzy mają czerwone hełmy bo akurat takie były, może niektórym bardziej w nich do twarzy, ale część z ich posiadaczy manifestuje swoją wyższość. Dlatego w oczach niektórych z nas, czerwony hełm jest zarezerwowany dla PSP i "buractwa z Krajowego Systemu". Gdzieniegdzie jeszcze widać pojedyncze jednostki, w których czerwony hełm jest atrybutem dowódcy- można i tak, ale jednak w mojej okolicy wszyscy ochotnicy korzystają z białych. Tak się przyjęło i chyba już tak pozostanie :)
No właśnie ja w 75 % procentach podpiszę się pod Twoją wypowiedzią :) Dokładnie dla tego samego powodu mam awersję do czerwonych hełmów w OSP i złotymi nićmi szyte JOT KSRG z logo PSP :D
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #52 dnia: Maj 27, 2013, 06:51:05 »
Ale się nakręcacie Panowie ;) Z autopsji wiem, że należy to "wybohaterowywanie" i wywyższanie przez czerwony hełm olać i po sprawie bo to nie decyduje o jakości ratownika.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #53 dnia: Maj 27, 2013, 08:48:05 »
jak ktos ma komus zlota nitka i ksrg podniesc morale to panowie miejscie litosc. moze u nich to jedyny sposob na dobre samopoczucie  ?
gorzej jak nie dosc ze naprawde przegasiorami to jeszcze maja zlote nitki, wtedy twoj argument jest inwwalidą.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #54 dnia: Maj 27, 2013, 09:29:38 »
jak ktos ma komus zlota nitka i ksrg podniesc morale to panowie miejscie litosc. moze u nich to jedyny sposob na dobre samopoczucie  ?
Być może. Wiem, że zazwyczaj bywa to nieuleczalne - przynajmniej do czasu wylania naprawdę zimnego kubła wody na głowę.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #55 dnia: Maj 27, 2013, 10:23:45 »
ja wiem ze jak sie na kogos patrzy to sie chce widziec robota co bezduszie wykonuje rozkazy z ogrmnym zapalem. a zapal i motywacja ma sie brac z powietrza. kazdy swoja czerpie z czegos innego. ja to rozumiem, naszywjaa sie sobie ludzie rozne naszywki, ze sa ratownikami, strazakami, ze naleza do ksrg, ze jotem jakby mogli to kazda sprawsnosc by sobie przyszyli, tacy duzi harcerze.
ale co maja w glowach goscie ktorzy  boja sie zlotej nitki ?
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #56 dnia: Maj 27, 2013, 16:58:51 »

ale co maja w glowach goscie ktorzy  boja sie zlotej nitki ?
Nie boję się złotej nitki, ale dzisiaj złota nitka, jutro złoty sznur do munduru galowego OSP.
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #57 dnia: Maj 27, 2013, 17:56:08 »
Kolor czerwony hełmu jestem w stanie zrozumieć („darowanemu koniowi…”), ale logo PSP i podpisane Ochotnicza Straż  Pożarna to już nie potrafię. Wygląda to co najmniej komicznie i zabawnie jak dla mnie. Zastanawiam się czy ludzie, którzy noszą takie emblematy są niedowartościowani, wstydzą się emblematu OSP, czy po prosty noszą to nieświadomie.  A oto jeden z przykładów: strażak ochotnik, czapeczka OSP, emblemat PSP – nic tylko w kabarecie występować http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130527/REG23/130529728&sectioncat=photostory8 :gwiazdki:

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #58 dnia: Maj 27, 2013, 18:21:49 »
Banie się złotej nici to jedno, a unikanie nadużywania jej to drugie. Przyjęło się, że OSP używa srebrnej, więc czemu się do tego nie stosować? Bo zawodowcy używają złotej, a sami mając ten kolor stajemy się bardziej zawodowcami niż ochotnikami? Formacje mundurowe mają to do siebie, że powinny obowiązywać w nich określone zasady dotyczące umundurowania. No ale skoro innym jakieś przyjęte normy odpowiadają, a innym nie to jeszcze trochę a zaczną jeździć kolorowe wozy, a do mundurów galowych noszone będą złote sznury. I nie chodzi mi tutaj o kolorowe hełmy, bo to jest zupełnie inna kwestia.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #59 dnia: Maj 27, 2013, 21:16:32 »
Formacje mundurowe mają to do siebie, że powinny obowiązywać w nich określone zasady dotyczące umundurowania. No ale skoro innym jakieś przyjęte normy odpowiadają, a innym nie to jeszcze trochę a zaczną jeździć kolorowe wozy, a do mundurów galowych noszone będą złote sznury. I nie chodzi mi tutaj o kolorowe hełmy, bo to jest zupełnie inna kwestia.

Tak jak napisałeś obowiązują pewne zasady odnoszące się umundurowania. I strażak OSP jednostki będącej członkiem ZOSPu obowiązuje ZOSPowski regulamin umundurowania, strażaka PSP obowiązuje regulamin umundurowania PSP, jednostki OSP niebędące członkami ZOSPu w zasadzie mogą mieć dowolne umundurowania z wyjątkiem tych zastrzeżonych przez inne formacje. Ale w żadnym regulaminie umundurowania nie ma zapisu zabraniającego noszenia naszywek szytych złotymi, wzorowanymi na logo PSP. Co do koloru sznura to jest on zapisany w regulaminie.

To, że komuś nie pasuje, że sąsiad ma różowy rower, a wolał by, by miał zielony to ma problem, który jest wyłącznie jego problem. Co innego gdy istnieje przepis nakazujący, aby sąsiedzi sąsiedzi mieli zielone rowery to problem ma właściciel różowego.

A teraz pokażcie mi obowiązujący zapis prawny, który zakazuje używania złotego loga z napisem OSP, KSRG, JOT czy nawet UFO jak się komuś ubzdura, jak również wskażcie zapis, który nakazuje używanie przez strażaków z OSP wyłącznie białych hełmów w czasie działań.
Jeżeli takowych zapisów nie ma to całą ta dyskusja nie ma sensu, a to, że się komuś nie podoba to jest wyłącznie jego problem.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #60 dnia: Maj 27, 2013, 21:23:11 »
Taaa, ciekawe dlaczego nikt nie kupuje zółtych  :straz:

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #61 dnia: Maj 27, 2013, 21:51:03 »
Taaa, ciekawe dlaczego nikt nie kupuje zółtych  :straz:
Chociażby dla tego, że zółte nie mają dopuszczenia CNBOP.
Swoja drogą, z tego co się orientuję, niektóre Gallety mają, bądź miały dopuszczenie tylko na kolor czerwony, więc i z tego chociażby względu decydując się na konkretny model jednostki OSP zmuszone były na zakup czerwonego, a zauważcie że CNBOP jest elementem PSP.
« Ostatnia zmiana: Maj 27, 2013, 22:05:50 wysłana przez malpa151 »

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #62 dnia: Maj 27, 2013, 22:02:04 »
CNBOP i ich dopuszczenia to temat na oddzielną dyskusję ;)
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #63 dnia: Maj 27, 2013, 22:14:05 »
CNBOP i ich dopuszczenia to temat na oddzielną dyskusję ;)

Aha... czyli Ja z OSP ma kupować białe i mieć problemy przy kontrolach i ujemne punkty za brak odpowiednich środków ochrony osobistej, a w razie wypadku i urazu głowy mam pójść się pochlastać, bo miałem niedopuszczony do użytku hełm, bo jak miałem dopuszczony czerwony to się nie podobał strażakom z PSP. Jak mi zapłacisz z własnej kieszeni rentę i odszkodowanie, oraz przejmiesz na siebie odpowiedzialność za niestosowanie się przeze mnie do rozporządzenia ministra które nakazuje używanie wyroby służące ochrony przeciwpożarowej posiadały odpowiednie certyfikaty, to nie ma sprawy i możesz mi dalej wmawiać, że mam używać tylko białych hełmów.

Dalej czekam, aż ktoś z kontrargumentujących wskaże akty prawne potwierdzające, rzekome łamanie przepisów poprzez używania takich czy innych naszywek czy hełmów.
« Ostatnia zmiana: Maj 27, 2013, 22:22:34 wysłana przez malpa151 »

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #64 dnia: Maj 27, 2013, 22:55:01 »
CNBOP i ich dopuszczenia to temat na oddzielną dyskusję ;)

Aha... czyli Ja z OSP ma kupować białe i mieć problemy przy kontrolach i ujemne punkty za brak odpowiednich środków ochrony osobistej, a w razie wypadku i urazu głowy mam pójść się pochlastać, bo miałem niedopuszczony do użytku hełm, bo jak miałem dopuszczony czerwony to się nie podobał strażakom z PSP. Jak mi zapłacisz z własnej kieszeni rentę i odszkodowanie, oraz przejmiesz na siebie odpowiedzialność za niestosowanie się przeze mnie do rozporządzenia ministra które nakazuje używanie wyroby służące ochrony przeciwpożarowej posiadały odpowiednie certyfikaty, to nie ma sprawy i możesz mi dalej wmawiać, że mam używać tylko białych hełmów.

Dalej czekam, aż ktoś z kontrargumentujących wskaże akty prawne potwierdzające, rzekome łamanie przepisów poprzez używania takich czy innych naszywek czy hełmów.

Małpa nie jesteś czasem ochotnikiem z czerwonym hełmem :D ?
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #65 dnia: Maj 27, 2013, 23:05:08 »
CNBOP i ich dopuszczenia to temat na oddzielną dyskusję ;)

Aha... czyli Ja z OSP ma kupować białe i mieć problemy przy kontrolach i ujemne punkty za brak odpowiednich środków ochrony osobistej, a w razie wypadku i urazu głowy mam pójść się pochlastać, bo miałem niedopuszczony do użytku hełm, bo jak miałem dopuszczony czerwony to się nie podobał strażakom z PSP. Jak mi zapłacisz z własnej kieszeni rentę i odszkodowanie, oraz przejmiesz na siebie odpowiedzialność za niestosowanie się przeze mnie do rozporządzenia ministra które nakazuje używanie wyroby służące ochrony przeciwpożarowej posiadały odpowiednie certyfikaty, to nie ma sprawy i możesz mi dalej wmawiać, że mam używać tylko białych hełmów.

Dalej czekam, aż ktoś z kontrargumentujących wskaże akty prawne potwierdzające, rzekome łamanie przepisów poprzez używania takich czy innych naszywek czy hełmów.

Tylko po co ten wywód? Napisałem tylko, że CNBOP to jest temat który można podjąć w oddzielnym wątku, bo dyskutować o słuszności czy też jej braku w przypadku wydawania dopuszczeń przez tą instytucję można by tyle samo a nawet jeszcze więcej co o kolorach hełmów czy nici.

A to czy ja, jako strażak zdecyduję się na używanie dajmy na to ubrania specjalnego z dopuszczeniem CNBOP czy też któregoś z ubrań Rosenbauera bez dopuszczenia, ale za to spełniającego europejskie normy jakości, wytrzymałości i bezpieczeństwa jest raczej moim świadomym wyborem, podczas podejmowania którego przyjąłem do wiadomości i wyraziłem właściwie zgodę na wszystkie konsekwencje płynące z tego tytułu. Jeżeli coś mi się stanie, gdy będę pracował w w/w ubraniu, trudno - nikt mnie batem nie gonił żeby założyć coś bez dopuszczenia, a tym bardziej nie wytykał bym paluchami winnych, który rzekomo byliby odpowiedzialni za moje ewentualne kalectwo.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #66 dnia: Maj 27, 2013, 23:36:01 »
CNBOP i ich dopuszczenia to temat na oddzielną dyskusję ;)

Aha... czyli Ja z OSP ma kupować białe i mieć problemy przy kontrolach i ujemne punkty za brak odpowiednich środków ochrony osobistej, a w razie wypadku i urazu głowy mam pójść się pochlastać, bo miałem niedopuszczony do użytku hełm, bo jak miałem dopuszczony czerwony to się nie podobał strażakom z PSP. Jak mi zapłacisz z własnej kieszeni rentę i odszkodowanie, oraz przejmiesz na siebie odpowiedzialność za niestosowanie się przeze mnie do rozporządzenia ministra które nakazuje używanie wyroby służące ochrony przeciwpożarowej posiadały odpowiednie certyfikaty, to nie ma sprawy i możesz mi dalej wmawiać, że mam używać tylko białych hełmów.

Dalej czekam, aż ktoś z kontrargumentujących wskaże akty prawne potwierdzające, rzekome łamanie przepisów poprzez używania takich czy innych naszywek czy hełmów.

Małpa nie jesteś czasem ochotnikiem z czerwonym hełmem :D ?
Jak już pisałem wcześniej hełmy mamy w większości białe, żadnych naszywek z logiem, a jedynym elementem w oznaczeniach który informuje, że jednostka z krajowego to 9 w numerach operacyjnych na samochodach;)
Po prostu staram się w miarę obiektywnie, a przed wszystkim zgodnie z przepisami (według mojego stanu wiedzy) i z rozsądkiem podchodzić do tematyki szeroko rozumianej ochrony p.poż.
A przede wszystkim nie chcę szufladkować ludzi ze względu na kolor hełmu czy formację, ale brać pod uwagę to co jest naprawdę istotne czyli zaangażowanie, wiedzę, doświadczenie, profesjonalizm i motywację, a na miejscu akcji szanować każdego i robić to co należy.


A ten wywód o którym wspomniał kol.@Levy, nie był pod kątem słuszności dopuszczeń przez CNBOP, bo nie mi to oceniać, tylko chciałem zwrócić uwagę, że niektórych modeli hełmów nie można kupić z dopuszczeniem na biały kolor. Natomiast jeżeli używanie konkretnego modelu uważam za najbardziej komfortowe i nie ma go w białym to kupuje w czerwonym i podaje to jak jeden z przykładów dlaczego część strażaków nosi czerwone i że nie koniecznie to wynika z próby jakiegoś dowartościowania się, i wręcz PSP samo nakazuje użytkowanie niektórych hełmów w kolorze czerwonym.

I nie piszę, że biały jest niebezpieczny, tylko jeżeli nie ma dopuszczenia to wiążą się z tym późniejsze problemy zarówno jak i przy kontrolach jednostki jak i w razie nieszczęścia z firmami ubezpieczeniowymi.

I źle zinterpretowałem Twoja wypowiedź, bo odczytałem ją "to co CNBOP ustali nie jest istotne, bo czasami jest oderwane od rzeczywistości, a na pewno mniej istotne od tego, że czerwone kują w oczy i że to żaden argument w tej dyskusji". Przepraszam za nadinterpretacje<piwo>

Offline xwidmox

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #67 dnia: Maj 27, 2013, 23:51:12 »
Taaa, ciekawe dlaczego nikt nie kupuje zółtych  :straz:


z tymi żółtymi się nie zgodzę. np OSP Nadarzyn (całkiem prężnie działająca jednostka swoją drogą) używa właśnie żółtych Galletów. co nie przeszkadza im zresztą trochę gwiazdorzyć  :)

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #68 dnia: Maj 28, 2013, 00:10:39 »
Każdemu się może zdarzyć (;

Może i w regulaminie nie ma jasno napisane, że wszelkiego rodzaju hafty mają być srebrne, ale o ile wyraźnie są wymienione elementy munduru galowego, które winny być wyszywane srebrnymi nićmi, tak samo można przenieść te wytyczne na resztę umundurowania, a właściwie elementów umundurowania, co z resztą część strażaków ochotników robi.
Jednak de facto nie jest i prawdopodobnie nie będą uregulowane w regulaminie umundurowania takie elementy jak emblematy, imienniki czy miejscowniki, acz powinny... Jednak obecnego stanu rzeczy nie zmienimy, a zdania poszczególnych osób co do zasadności mniej lub bardziej akceptowanych szczegółów pozostaną takie, jakimi były do tej pory.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #69 dnia: Maj 28, 2013, 02:17:07 »
Cytuj
Chociażby dla tego, że zółte nie mają dopuszczenia CNBOP.
Jak dwa hełmy konstrukcyjnie nie różnią się absolutnie niczym, ale jeden z nich nie jest dopuszczony do użytku bo ma inny kolor... Toż to się przecież nadaje do Monty Pythona :szalony: Wolę mieć żółtego Galleta bez certyfikatu niż starego PH-5.

[OT] Wiem że były już podejmowane dyskusje na ten temat, ale dalej można sobie zadać pytanie- jak ma się CNBOP do unijnego systemu certyfikacji. Podpisując traktat akcesyjny zgodziliśmy się na dostosowanie naszego prawa do prawa UE. Jednak dalej na siłę próbujemy pokazać, że stawiamy wyśrubowane normy BHP strażaków. Tak więc nie tylko zagraniczne hełmy czy ubrania, ale również najnowsze samochody Rosenbauer AT nie spełniają naszych wymagań dotyczących bezpieczeństwa :)
Plus ratio quam vis

Solid

  • Gość
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #70 dnia: Maj 28, 2013, 20:41:32 »
Dopóki OSP będzie zwykłym stowarzyszeniem to będzie pełna dowolność w tym kto co robi, co nosi i jakie ma wyszkolenie... OSP jest stowarzyszeniem niezależnym. Każdy może taką straż założyć i nikt mu tego nie zabroni. Nikt odgórnie nie jest nawet w stanie rozwiązać OSP (mogą co najwyżej wyrzucić z KSRG, ZOSP albo obciąć dofinansowanie). Jedynym wyjściem by było stworzyć struktury nadrzędne OSP i wzorem PSP wprowadzić organ nadrzędny który w sposób prawny reguluje np. kolory hełmów.

Sporo OSP nie ma w ZOSP więc na dobrą sprawę porozumienie zawarte między PSP a ZOSP ich nie obowiązuje  :wacko:

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #71 dnia: Maj 29, 2013, 08:02:21 »
W tym kierunku też niebezpiecznie jest zmierzać. W ten sposób zacznie kwitnąć wolna amerykanka, a jednostki spoza ZOSPRP czy KSRG staną się odrębnymi stowarzyszeniami, bo w końcu nie będą ich obowiązywać poszczególne przepisy czy porozumienia.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #72 dnia: Maj 29, 2013, 08:07:21 »
W tym kierunku też niebezpiecznie jest zmierzać. W ten sposób zacznie kwitnąć wolna amerykanka, a jednostki spoza ZOSPRP czy KSRG staną się odrębnymi stowarzyszeniami, bo w końcu nie będą ich obowiązywać poszczególne przepisy czy porozumienia.
Ale one są osobnymi stowarzyszeniami.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #73 dnia: Maj 29, 2013, 09:40:13 »
Oczywiście, że OSP jest oddzielnym stowarzyszeniem ale działa na podstawie określonych przepisów prawnych, czyli ustawy o stowarzyszeniach, ustawy o ochronie p.pożarowej. Obowiązuje też rozporządzenie o sprzęcie i jeszcze kilka ustaw i rozporządzeń więc tak całkiem dowolności nie ma.
Nie jest prawdą to co napisał @Solid, że w OSP jest dowolność sprzętu ochronnego i wyszkolenia.

Należy też brać pod uwagę europejskie normy, które podają minimalne wymagania (niektórzy producenci piszą maksymalne bo ładniej wygląda w folderach reklamowych :)) dla różnych środków ochrony osobistej. Wiele z zapisów tych norm jest powołana w rozporządzeniach więc należy się do nich stosować.

Panowie normy i dobra standaryzacja nie jest zła ale ciągle będę się upierał, że jak ktoś wydaje wytyczne i porozumienia, czasem nawet sprzeczne z przepisami, żeby podzielić ratowników na lepszych i gorszych to mi się to nie podoba.

« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2013, 09:43:29 wysłana przez Sylwek »

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Barwa Hełmu OSP, Biała czy Czerwona ?
« Odpowiedź #74 dnia: Maj 29, 2013, 18:16:43 »
Czy każde OSP w KSRG podlega pod ZOSPRP? Jeżeli tak to w regulaminie dotyczącym umundurowania wszystko jest napisane odnośnie emblematów i każda turbonaszywka z logo PSP jest wbrew regulaminowi. Dopuszczony jest tylko jeden wzór, który można znaleźć  regulaminie. Nie jest natomiast wspomniane nic na temat kolorów hełmów, ale jest załącznik nr. 6 na którym widnieje Strażak w hełmie koloru białego... Nie czerwonego, różowego, czy kasztanowego... A turbo strażacy zawsze znajdą sobie wymówkę... :wall: