Autor Wątek: Katowice - Runął Dach Mtk  (Przeczytany 62185 razy)

Offline Rob

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #150 dnia: Styczeń 31, 2006, 22:20:53 »
Wielka tragedia !!! :(

Akcja z pewnością prowadzona na wysokim poziomie. Nie jest łatwo koordynować i działać w takiej sytuacji.
Szkoda tylko, że nie zastosowano nadmuchu ciepłego powietrza do budynku. Dało by to jednak spore szanse dla osób w budynku. Po pierwsze dostarczono by ciepło, a to zapobiegłoby hipotermii i skutkom śmiertelnym z niej wynikającym. Ponadto doprowadziłoby świeże powietrze z odpowiednim stężeniem tlenu.
Argumentacje podawane przez przedstawicieli PSP są śmieszne:
- Topnienie śniegu - nie trzeba byłoby utrzymywać temperatury takiej jak była w hali przed katastrofą, a jeżeli wtedy ten śnieg się nie stopił, to i teraz miałby żadne szanse. A poza tym topnienie śniegu powodowałoby zmniejszenie obciążenia zawalonego poszycia konstrukcji dachu, a to z kolei zmniejszałoby ryzyko dalszego zawalenia. Wszak to właśnie śnieg był jedną z istotnych przyczyn katastrofy.
- Wtłaczanie spalin do wnętrza - nagrzewnice powietrza (w tym wypadku należałoby zastosować nagrzewnice kanałowe a nie bezpośrednie) są odseparowane od czynnika grzewczego jakim może być paliwo, gaz, woda grzewcza, etc. Wydaje mi się że najprostszym sposobem byłoby zastosowanie nagrzewnic elektrycznych zasilanych z agregatów prądotwórczych lub prosto z sieci elektrycznej. Nie można tłumaczyć się, że ich nie było. W promieniu kilkudziesięciu km od miejsca katastrofy znajduje się kilka przedstawicielstw firm handlujących takimi właśnie nagrzewnicami. Można było skorzystać z prawa przejęcia przedmiotów w celu ratowania życia.
- Problemy z wprowadzeniem powietrza - wycina się (lub wykorzystuje) otwory w ścianie zewnętrznej i wprowadza powietrze do środka. Od góry na środku obiektu należałoby wykonać kilka otworów umożliwiających wypływanie powietrza. Przy takim systemie (mechaniczny nawiew, grawitacyjny wywiew) w budynku powstaje nadciśnienie, które będzie w stanie zapewnić także jakiś przepływ przez przestrzeń rumowiska do strefy wyciętych otworów.

Uważam więc, że można było spróbować ratować ludzi, którzy przebywali w budynku po katastrofie przed hipotermią, czy niedotlenieniem. Ryzyka w zasadzie nie było, a szanse wcale nie takie małe. Wszak istotnym czynnikiem była tutaj temperatura, a część ofiar śmiertelnych nie zginęła od zmiażdżenia, czy innych urazów związanych bezpośrednio z zawalenia się konstrukcji.

Offline pielgrzym

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
    • http://
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #151 dnia: Styczeń 31, 2006, 22:36:32 »
ipu, bart73 i strazak69 wielkie dzięki za wasze wypowiedzi w tym temacie, jeszcze większy szacunek za kawał dobrej roboty tam na miejscu, mam nadzieję, że kiedyś na spokojnie podzielicie się z nami swoimi wnioskami z akcji.
lupus78 dla ciebie również szacunek i wierz mi nie zazdroszczę sytuacji, siedzieć na miejscu w jednostce ze świadomością, że tam koledzy działają a ty możesz tylko oglądać relacje i nasłuchiwać na stacji co się dzieje........... jak każdy wolałbyś być tam i działać, ale cóż ktoś musi zabezpieczyć skromnymi siłami resztę rejonu.

Rob daruj sobie swoje "fachowe" komentarze zanim nie przeczytasz tego co w temacie powiedzieli inni i nie posłuchasz linków tutaj zawartych.
Zamilcz i pozwól wypowiedzieć się tym którzy tam naprawdę byli i działali na miejscu, bo takie gdybanie i "fachostwo" wychodzi już bokiem. Jak większość chciałbym poczytać wypowiedzi tych  co tam byli a nie specjalistów "telewizyjno-kanapowo-kapciowych" Wyskoczyłeś jak Filip z konopii "powiedział co wiedział"  <_<  
Pomyśl zanim coś powiesz, jeśli nie masz czasu zamilknij.

Boże chroń mnie od "mundrych" którzy są wszystkowiedzący i uważają, że nikt i nic już ich niczego nie nauczy.

Offline Rob

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #152 dnia: Luty 01, 2006, 00:22:54 »
Pielgrzym !

Zwróć uwagę, że nie twierdzę iż akcja była prowadzona źle czy nieudolnie. Nie "jeżdżę" także po nikim. Zgadza się, nie byłem na miejscu ponieważ służb ratowniczych było tam sporo i nie istniała potrzeba dysponowania tak daleko położonych grup jak moja.
Gdy tylko wydarzyła się ta tragedia, stwierdziłem (znając stopień przygotowania województwa śląskiego na różnego typu zdarzenia, oraz sposób koordynacji służB) że w Katowicach istnieją bardzo duże szanse na dobre przeprowadzenie akcji i nie myliłem się.
Wybacz, że wypowiadam się w podniesionej przeze mnie kwestii, ale wydaje mi się, że jest to w jakimś stopniu zakres mieszczący się w taktyce działań ratowniczych. Tak się składa, że akurat jestem fachowcem w zakresie wentylacji i ogrzewania, dlatego pozwoliłem sobie na zamieszczenie tego posta. Być moża ta wiedza kiedyś komuś się przyda.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2006, 00:24:02 wysłana przez Rob »

Offline magick69

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #153 dnia: Luty 01, 2006, 00:34:12 »
rob nie przejmuj się po mnie też się przejechali jak po starej szkapie

Offline pielgrzym

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
    • http://
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #154 dnia: Luty 01, 2006, 11:19:57 »
rob, jak już wcześniej napisałem czekam i sądzę że nie ja jeden na wypowiedzi tych którzy uczestniczyli w tej akcji.
Jak sam zauważyłeś temat wentylacji i ogrzewania mieści się w zakresie taktyki działań ratowniczo gaśniczych jest taki dział na tym forum  :rolleyes:
Skoro jesteś fachowcem w tym zakresie to pokuś się o napisanie dużego postu kiedy, jak, i gdzie stosować wentylację i ogrzewanie, a z przyjemnością poczytam (nawiasem mówiąc sądzę, że dopiero wtedy znajdą się "specjaliści" którzy sobie po tobie i twojej wiedzy pojeżdżą :) taki urok tego forum). Jest jeszcze coś takiego jak Streażak-Wiki i ...........kurde jakoś mało aktywni są ci koledzy, którzy tak często zabierają głos na forum w każdym temacie........... czyżby jednak realne ocenienie swojej wiedzy?  :blink:
Uczestnicy akcji mówią o tym, że w najgorszym miejscu (czyli mniej więcej na środku hali) dach spotkał się z posadzką i wszystko się zacisneło. Więc niby jak miałoby się tam dostać powietrze? To tak jakbyś ustawił wentylator u podstawy lawiny i liczył że powietrze dotrze do jej środka  :wacko:.  Tam gdzie powietrze można było dostarczyć, albo nie było już poszkodowanych, albo byli wydobywani przez ratowników. Nie było więc konieczności na angażowanie ludzi w poszukiwanie odpowiednich nagrzewnic, a potem ich rozstawienie, skoro pierwszoplanowym zadaniem było wydobycie poszkodowanych i przekazanie ich do szpitali.
Na marginesie czekam na temat wentylacji w dziale "taktyka"  :P dla mnie na naukę nigdy nie jest za późno, więc poczytam speca.
Pomyśl zanim coś powiesz, jeśli nie masz czasu zamilknij.

Boże chroń mnie od "mundrych" którzy są wszystkowiedzący i uważają, że nikt i nic już ich niczego nie nauczy.

Offline gribu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #155 dnia: Luty 01, 2006, 11:32:17 »
NADBRYG. SKULICH


SZLAG MNIE TRAFIA JAK CZYTAM WŁASNIE W ONECIE NA FORUM KOMENTARZE OBRAŻAJĄCE GEN. SKULICHA. MOŻEMY SOBIE ZYCZYC ABY W STRAZY BYŁO WIECEJ LUDZI TAK KOMPETENTNYCH I POMIMO "WYSOKIEGO STOŁKA" CZUJACYCH PRAGMATYKE RATOWNICZA I POTRAFIACYCH KIEROWAC RATOWNIKAMI W TAK EKSTREMALNYCH SYTUACJACH.
Sukces to zdolność przechodzenia od jednej porażki do drugiej bez utraty entuzjazmu...

Winston Churchill

Offline julija

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #156 dnia: Luty 01, 2006, 13:24:52 »
Ludzie włączcie na luz!!!!!!!!!!
Łatwo wam teraz komentować i marudzić że to źle że tamto źle!
Postawcie się na miejscu osób biorących udział w akcji
na 1000% nie jeden z was by odpadł!!!!!
Według mnie GEN. SKULICH zasługuje tylko i wyłącznie na pochwały - postawcie się na Jego miejscu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dobrze jest oceniać
 :angry:
Strażacy i ratownicy biorący udział w akcji zasługujecie na szacunek
nie jeden pouczający z tego forum (i nie tylko) by wydygał!
Szacunek należy się wszystkim którzy brali udział w tej akcji ratowniczej

A rada dla osób widzących papierosa w ustach ratownika - odpuście głupie komentarze, udajcie się do okulisty i postawcie się na miejscu tej osoby!!!

 

Offline smoczusia

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #157 dnia: Luty 01, 2006, 13:59:07 »
Krótkie podsumowanie przez Komendanta działań poszukiwawczo-ratowniczych  na dzisiejszej konferencji  prasowej w CZK
Gen. Skulich o poszukiwaniach ofiar
Największą bronią strachu jest jego zdolność czynienia nas ślepymi na wszystko inne...
J.Carroll

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #158 dnia: Luty 01, 2006, 14:11:43 »
Cytuj
wreszcie co niktórzy zrozumieli że najgorsze jest to jak dostaniesz kopa w d... od własnego "kumpla"
Masz racjie lecz nieraz kop jest słuszny.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #159 dnia: Luty 01, 2006, 14:18:23 »
Do BART 73 SZACUNECZEK  I RĄSIA  ZA ROBOTĘ.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline mrovka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #160 dnia: Luty 01, 2006, 14:25:30 »
Jeśli chodzi o tego ratownika co niby miał papierosa w ustach to na bank była strzykawka. A dla tego ratownika wielkie słowa uznania, bo jego tam bardzo dużo pokazywali i dużo zrobił. Takich ludzi więcej powinno być, a nie jeszcze się czepiają....

Offline TmK_00

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 92
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #161 dnia: Luty 01, 2006, 16:27:42 »
No ten ratownik w telewizji sam się wypowiedział i poinformował że to była strzykawka i jest mu niezmiernie przykro że niektórzy twierdzą że to był papieros. Tak apropo kto by miał czas palić papierosy w takiej sytuacji?? Co najwżej to po akcji a nie podczas Pozdrawiam
"Wystarczy odrobina tlenu , by wybuchł w śmiertelnym szale ..."

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #162 dnia: Luty 01, 2006, 17:07:18 »
Ludzie nawet w największej tragedii patrząc nie na ofiary, nie na rozmiary, ale na cudze ręce ... To z tym papierosem to kpina, czepiają się detali !
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline zbyszekkostrzyn

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 130
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #163 dnia: Luty 01, 2006, 18:51:34 »
Panowie, co byście tutaj nie pisali,to chciałam powiedzieć,że jestem dumna z tych strażaków,ratowników,lekarzy.Jestem dumna że mam męża strażaka i że są tacy ludzie jak WY, którzy chcą ten zawód wykonywać :P A GENERAL oprócz profesjonalizmu i charakteru pokazał jeszcze że jest przystjnym facetem ;) Całym sercem jestem oczywiście ze wszystkimi poszkodowanymi, ale również z tymi wszystkimi ratownikami, którzy jeszcze długo nie będą mieli spokojnej nocy.Pozdrawiam wszystkich strażaków i ich żony   :rolleyes:  

Offline Uzi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #164 dnia: Luty 01, 2006, 19:29:27 »
Witam wszystkich
Piszę tak póżno bo brakowało mi trochę dystansu do tematu.
Niestety byliśmy od początku od strony wejść B.
Piszę niestety bo nie życzę żadnemu z nas dżwięków z hali, bo do obrazów jesteśmy jednak trochę przyzwyczajeni. Mimo ogromu działań wszystkich biorących udział zapomnieliśmy o Strażnikach Miejskich będących na miejscu. W wielu przypadkach nażekamy na nich ale uwieżcie, CI tam byli super i za to chciałem IM PODZIĘKOWWAĆ.
POZDRAWIAM BRAĆ STRAŻACKĄ

kazarst

  • Gość
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #165 dnia: Luty 01, 2006, 21:07:22 »
Dzisiejsza  UWAGA w TVN

środa 1 lutego 2006

Przerażenie i obojętność

Jednym z najbardziej dramatycznych świadectw tragedii w Chorzowie są zapisy rozmów telefonicznych. Rozpaczliwe prośby o pomoc bardzo często spotykały się z obojętnością, brakiem wyczucia sytuacji, a nawet arogancją dyspozytorów.

Zaraz po zawaleniu się dachu hali targowej przerażeni ludzie zaczęli dzwonić z komórek. Wzywali pomocy. Reakcja dyspozytorów często była zdumiewająca.

- Halo? Zawalił się dach! – krzyczy mężczyzna.

- Proszę pana, spokojnie! Jaka to ulica? – pyta dyspozytorka pogotowia. – Proszę się uspokoić i zapytać, jaka to ulica.

- Nie wiem, tam wystawa gołębi była!

- Rozumiem, że pan jest zdenerwowany, ale żeby wysłać karetkę, muszę wiedzieć, jaka to ulica.

- Nie wiem, już nie mam siły.

- Spokojnie, proszę pana. Nie wyślę, dopóki nie będę wiedziała, gdzie. Nigdzie?


Jeszcze bardziej zdumiewająca jest rozmowa z policją.

- Pod śniegiem runął dach! – słychać głos mężczyzny, a w tle krzyki przerażonych ludzi.

- Co, co? – pyta jakby wyrwana ze snu kobieta na policjantka.

- Dach na tych targach, ulica Bytkowska! Cała hala wzywa [pomocy – dop. red.]

- Dobrze, już jedziemy!

Psycholog Joanna Heidtman zauważa, że polscy dyspozytorzy pogotowia czy policji nie są często przygotowani do rozmów z ludźmi potrzebującymi pomocy.

- Oni po pierwsze muszą wydobyć informację, co i gdzie się dzieje – mówi Joanna Heidtman. – Ale muszą też dać poczucie rozmawiającym z nimi, że sytuacja jest opanowana. Dyspozytor staje się też pierwszą pomocą dla potrzebującej pomocy osoby. Nigdy nie mogą okazać zdenerwowania.
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2006, 21:09:36 wysłana przez kazarst »

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #166 dnia: Luty 02, 2006, 00:02:08 »
No ładnie - to medialne pijawki znalazły sobie kolejny temat na "cudowny" materiał.
A ta pani Joanna to niech lepiej sobie popracuje jako dyspozytor przez kilka miesięcy i sprawdzi jak wyjdą jej te mądrości w praktyce.
 

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #167 dnia: Luty 02, 2006, 14:03:50 »
Wstrzymam się od komentarza:

Wybiórcza


ONET
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline boszo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 267
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #168 dnia: Luty 02, 2006, 14:55:52 »
To sie po prostu w pale nie miesci...
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło sie nudno, gdy umrzesz.
Julian Tuwim

Offline karolsylwia

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #169 dnia: Luty 02, 2006, 15:11:53 »
brakuje słów czytając/słuchając doniesień prasy/telewizji!!
jak nie czepiają się generała to znowu ratownika no a teraz kolej na dyspozytorów
czysta kpina
media zamias z szacunkiem odnosić się do sprawy to czepiają się detali, swoim podejściem pokazują że brak im odrobiny wyobraźni :angry: , (kto by miał czas żeby w trakcie takiej akcji, gdzie każda minuta jest na wage złota, palić papierosa)
 BART 73 i Uzi szacunek dla was i pozostałych kolegów strażaków biorących udział w akcji
 

Offline Dasko

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #170 dnia: Luty 03, 2006, 01:18:35 »
Do kazarst.
Miej na uwadze i nie komentuj wyciągniętych rozmów z dyspozytorami pogotowia, strazy pożarnej czy policji. Nie posiłkuj się na mediach bo one tylko szukają sensacji przecież to ich praca. Myślę, iz było tak dużo telefonów i dyspozytorzy wiedząc gdzie znajduje sie miejsc tragedi kończyli krótko gdyż całośc sił odrazu wysyłana była w miejsce zawalenia się dachu. Ten dyspozytor przed sobą miał-znając życiue jeszcze kilka lampek sygnalizujących zajętych linie telefoniczne. Nie zbył też zgłaszającego tylko słysząc te wszystkie głosy w tle spewnością był zaszokowany i próbował uzmysłowic sobie rozmiar tragedi. Ty wiesz co się stało ale w danej chwili tym którzy przyjmowali to zgłoszenie nie było wiadome o co chodzi.
Daruj sobie wścibskie komentarze paskudnych dziennikarzy. Pozdrawiam.  

kazarst

  • Gość
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #171 dnia: Luty 03, 2006, 10:51:39 »
Do DASKO , człowieku ja wiem na czym polega praca dyspozytorów? Ja sam pracuję  na PSK  20 lat, czy oprócz tekstu dziennikarzy widzisz jeszcze coś napisane????
A może należało dopisać o potrzebie szkolenia dyspozytorów z psychologami , bo nigdy takiego nie było,a szkolenie odnośnie odbierania nr. 112 trwało u mnie 15 minut (przeczytano nam poprostu procedurę ).

P.S.
Na drugi raz czytaj uważnie i nie wyciągaj pochopnie SWOICH wniosków!!!
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2006, 10:52:37 wysłana przez kazarst »

Offline zibi.gpr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
    • http://www.strazgpr.mix
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #172 dnia: Luty 05, 2006, 21:57:58 »
Cytuj
w tej chwili nie pozostaje nam nic jak trzymac kciuki za kolegow ktorzy ciezko pracuja podczas tej akcji
koledzy strazacy ratownicy jestesmy sercem z wami
dzieki chłopaki naprawde było cięzko!! byłem tam wraz z swoją grupą 10 ratowników i 3 psy  naprawdę nie sniła by mi sie nigdy taka akcja a co dobiero ze to stało się naprawdę jedno jest pewne wszyscy z 1300 ratowników uczestniczących w akcji dali z siebie wszystko zemnie przy 20stopniowym mrozie lał się pot! zostaje nam ino uczcić pamięć o tych kturym sie nie udało !

krutki opis na naszej www.strazgpr.mix.pl
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2006, 22:01:02 wysłana przez zibi.gpr »

Offline leszek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #173 dnia: Luty 06, 2006, 16:22:03 »
Muszę przyznać, że wstrząsnęła mną informacja o tej tragicznej katastrofie!
Współczuję wszytkim których dotknęła ta tragedia.
Mam wielkie uznanie dla wszystkich, którzy uczestniczyli w akcji ratowniczej! Wielkie dzięki za ofiarność uznanie dla wszystkich strażaków i pozostałych ratowników!
Z uwagą śledziłem posty dotyczące tego zadarzenia.
Liczyłem że wywiąże się jakaś dyskusja. Merytoryczna dyskusja o prowadzonych działaniach. Wszyscy a przynajmniej zdecydowana większość uczestników tego forum to przecież strażacy lub osoby którym bliskie jest ratownictwo a zwłaszcza doskonalenie form niesienia pomocy.
Niestety poza nielicznymi przypadkami prób nawiązania wymiany zdań na temat samej akcji 99% postów to "grabienie wody" czy też inna równie sensowna strata czasu.
Jestem zdania że nie ma ludzi doskonałych, tak jak nie ma "perpetum mobile".
Szkoda że doskonali perfekcjoniści nie zechcieli zauważyć w swoich działaniach żadnych niedoróbek. Przekazując informacje o drobnych potknięciach i niedoróbkach, przestrzegli by nas kmiotków z popegerowskich straży  przestrzec przed ewentualnymi wpadkami! Przyznając się choćby do malutkiego błędu podwoilibyście swoją wielkość panowie strażacy!
Szkoda. Szkoda że jedyny sensowny głos (chyba - magika) wzywający do analizy tej najpoważniejszej po rotundzie warszawskiej katastrofy budowlanej został po prostu zakrzyczany!
Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów w służbie !
leszek
 

Offline sasza

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #174 dnia: Luty 08, 2006, 10:52:54 »
witam wszystkich niestety nie udało mi się uczestniczyć w tej akcji choć moja jrg była tam dysponowana (1 Bielsko Biała) jestem pełen uznania dla wszystkich uczestniczących w akcji strażaków jednak w onecie przeczytałem wczoraj o sytuacji która mnie normalnie szokuje od zawsze a mianowicie o okradaniu poszkodowanych (w tym przypadku ofiar)
wypowiedz jednej kobiety - włożyła kilkaset złotych mężowi do kieszeni łącznie z kartą kredytową (niestety ofiara śmiertelna) po identyfikacji zwłok w kostnicy sprawdziła odzież i znalazła tylko kartę i na tej podstawie oczernia tych wszystkich chłopaków którzy narażali życie aby jej męża wydostać spod zawaliska może to tylko szok z powodu śmierci męża lub przykład wielkiej niewdzięczności ludzkiej, ponoć było więcej takich zgłoszeń ale opublikowali tylko to jedno (chyba że było jeszcze coś w prasie)

moim zdaniem NIE WIERZĘ ŻEBY TO UCZYNILI STRAŻACY

POZDRAWIAM WSZTSTKICH UCZESTNIKÓW AKCJI (BARDZO DOBRA ROBOTA)