Pożarnictwo > Sprzęt

wytwarzanie piany

(1/3) > >>

kamiljan87:
Czy prądownicą tą poniżej da się wytwarzać pianę.
Prądownica PW 52/R TURBOSUPON

deejayslonio:
Nawet patykiem się da...

płetwal998:
Jak zamontujesz na głowicy nakładkę do wytwarzania piany to wytworzysz pianę ciężką.

sheldon:
Jeśli zaczniesz takową prądownicą podawać wodny roztwór środka pianotwórczego, w momencie uderzenia strumienia o element stały (np. elementy płonącego samochodu), wytwarzać się zacznie cienka warstwa piany ciężkiej nienapowietrzonej, lepiej penetrującej strukturę palących się elementów.

Efekt ten widać w tylnej części boku płonącego auta - biała warstwa. Czasami wystarczy tylko na moment załączyć dozownik środka pianotwórczego w autopompie - efekt utrzyma się jeszcze kilkadziesiąt sekund.
Wodny roztwór środka podawany z:


[załącznik usunięty przez administratora]

robn:
Jeśli mowa o pianie to jakiekolwiek rozważania należy zacząć od pytania: do czego tą pianę wytwarzamy.
Bo jeśli ma to służyć jako zwilżacz, to sposób zaprezentowany przez Sheldona jest bardzo dobry. Trzeba jednak pamiętać, że tworzy się (to co powiedział) piana nienapowietrzona, czyli piana powstaje po wyjściu z urządzenia podającego (np poprzez porywanie powietrza, uderzenie strugi o przeszkodę, różnicę w prędkościach strugi, itp). Taka piana ma niską liczbę spienienia i wielu znawców tematu podważa słowo PIANA w takich przypadkach (mówi się o pianie gdy Ls > 5).
Nie podważam podawania w ten sposób środka gaśniczego, bo uważam że też jest dobry i skuteczny, natomiast trzeba sobie jasno powiedzieć, że skuteczność zależy w tym przypadku od ciśnienia na prądownicy. Im mniejsza tym mniej tej "piany".
Aby poprawnie stosować tą prądownicę jako pianową należy użyć nakładki pianotwórczej. Skuteczność jest prawie taka sama jak PP2 PP4 a w każdej chwili możemy mieć do dyspozycji zwykłą prądownicę z zmiennym strumieniem środka gaśniczego. 

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej