Autor Wątek: KPP  (Przeczytany 14328 razy)

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: KPP
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 10, 2013, 23:20:54 »
Nawiązując do tematu, czy przystępując do egzaminu na recertyfikacji dajmy na to 2 dni przed terminem "wygaśnięcia" tytułu ratownika i oblewając go i następnie przystępując do poprawki załóżmy tydzień po terminie będziemy do poprawki dopuszczeni czy czeka nas ponowne przejście całego szkolenia?
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Kasper

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: KPP
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 11, 2013, 19:14:35 »
Cytat: Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy
§ 4.
1. Kurs kończy się egzaminem z zakresu wiedzy i umiejętności objętych programem kursu.
2. Do egzaminu może przystąpić osoba, która spełnia co najmniej jeden z następujących warunków:
1)    odbyła wszystkie zajęcia teoretyczne i praktyczne objęte programem kursu;
2)    posiada zaświadczenie,które utraciło ważność oraz jest zatrudniona w jednostkach współpracujących z systemem, o których mowa w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zwanej dalej ,,ustawą”, lub pełni w nich służbę lub jest ich członkiem.
3. Egzamin przeprowadzany jest z zakresu wiedzy i umiejętności objętych ramowym programem kursu.
4. Egzamin składa się z dwóch części: egzaminu teoretycznego i praktycznego.
5. Każda część egzaminu oceniana jest oddzielnie.
6. Miejsca i terminy egzaminu teoretycznego i praktycznego ustala kierownik merytoryczny kursu w porozumieniu z przewodniczącym komisji egzaminacyjnej, zwanej dalej „komisją”.
§ 4.

Moi drodzy,
podkreślony fragment, jest ujęty w czasie przeszłym, z czego wnioskuję, że odnowić uprawnienie można po wygaśnięciu czasu ważności zaświadczenia.

Natomiast:
Cytat: Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy
§ 10.
1. Osoby, które uzyskały uprawnienia ratownika przed dniem wejścia w życie ustawy mogą przystąpić do egzaminu, o którym mowa w § 4, nie później niż w okresie 3 lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
2. Osoby, które przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, uzyskały zaświadczenia potwierdzające ukończenie kursu z zakresu wiedzy i umiejętności objętych programem kursu lub rozpoczęły kurs zgodnie z przepisami obowiązującymi w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, mogą przystąpić do egzaminu, o którym mowa w § 4, nie później niż w okresie 3 lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
3. Osoby, które przed dniem wejścia w życie rozporządzenia rozpoczęły kursy z zakresu wiedzy i umiejętności objętych programem kursu składają egzamin według przepisów niniejszego rozporządzenia.
... zapis ten wymusza zdanie egzaminu wg. niniejszego Rozp. przez ratowników, którzy byli szkoleni wg. "starego trybu".
Minister nie sprecyzował jakie konsekwencje poniesie osoba, która nie podda się ponownemu egzaminowi przed upływem 3 lat.
W moim przekonaniu, dana komórka UW zajmująca się rat. med, powinna zająć stanowisko.
Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare. Cyceron.

Oceniając człowieka pomyśl, co byłby wart, gdyby nie był na stanowisku. Oscar Wilde

Offline witek1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: KPP
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 15, 2013, 07:58:56 »
Witam,nawiązując do tematu mam pytanko:
czy jeżeli skończy mi się recertyfikacja np 15  lipca to po tej dacie będę musiał odbyć na nowo szkolenie?pierwszy KKP miałem w 2007r.
dzięki pozdrawiam!

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: KPP
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 15, 2013, 10:16:52 »
Witam,nawiązując do tematu mam pytanko:
czy jeżeli skończy mi się recertyfikacja np 15  lipca to po tej dacie będę musiał odbyć na nowo szkolenie?pierwszy KKP miałem w 2007r.
dzięki pozdrawiam!
musisz zrobić Recertyfikacje KPP (egzamin) żeby nie stracić tytułu ratownika
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: KPP
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 15, 2013, 16:02:18 »
Witam,nawiązując do tematu mam pytanko:
czy jeżeli skończy mi się recertyfikacja np 15  lipca to po tej dacie będę musiał odbyć na nowo szkolenie?pierwszy KKP miałem w 2007r.
dzięki pozdrawiam!
Teoretycznie tak, ale zadzwoń do Twojego wojewódzkiego koordynatora i spytaj, czy nie dałoby rady tego trochę naciągnąć. Czasami bywało i tak :)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: KPP
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 17, 2013, 00:32:08 »
http://www.tvn24.pl/polska-i-swiat,33,m/przywrocic-do-zycia,337813.html

Bardzo ciekawy acz krótki materiał ;)
@Ignacy, może to jakoś skomentować?
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

ignacyb

  • Gość
Odp: KPP
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 17, 2013, 10:51:50 »
Dwa tematy:
1/. KPP - kurs  - jeden raz w życiu - był okres lobbingu ze strony firm szkoleniowych gotowych do prowadzenia kursu dla tysięcy strażaków co 3 lata, ale się wyjaśniło. Dlatego  ratownikiem może być tylko pracownik/członek podmiotu ratowniczego, poniewaz jego organizacja ma zapewnić utrzymanie wiedzy i umiejętności i egzamin recertyfikacyjny jest jedynie bodźcem do utrzymania jakości wyszkolenia... działa to średnio, ale działa....
2/. Filmik wojenny - materiał medialny, czyli o słabym walorze merytorycznym...
- Min. 0.41 - tlenoterapia u poszk. z ciężką dusznością - maska O2 bez rezerwuaru - metoda raczej nie stosowana w KSRG
- Min. 1.10 - masaż zew. serca w tempie ok. 136/min  - jakby niecałkiem zgodne z wytycznymi ERC, ale..... w stanie hipowolemii, nasladujac mechanizmy fizjologiczne,  instynktownie zwiększa się częstość.... Wytyczne ERC ( co je lekko dyskredytuje) nie podają zaleceń w tym temacie...
- "jedne nosze" - po trwającej kilkadziesiąt lat batalii w wielu miejsach w Polsce ta zasada działa
- "staza taktyczna" - opaska zaciskowa była w procedurach kpp od dawna, w czerwcu 2010 koordynatorzy ratmed zaproponowali włączenie jej do standardu R-1 - bez reakcji decydentów, którzy nie rozumieją zjawiska krwotoku albo nie martwią się zjawiskiem śmierci do uniknięcia... Z okazji EURO 2012 kilku dzielnych komendantów woj. zakupiło opaski, niecałkiem legalnie, a teraz opaska jest w standardzie zestawu... lepiej późno, niż wcale
- opatrunki hemostatyczne - od kilku miesięcy LPR jest wyposażone w takie opatrunki, mimo pierwotnego przeznaczenia do  stosowania w warunkach obrażeń pola walki przez żołnierzy - okazały się przydatne również w praktyce cywilnego systemu ratownictwa medycznego
- masywne przetoczenia ogrzanych preparatów krwi - rzeczywiście metoda i sprzęt ratujące życie, poza kontraktem z NFZ....   

Offline barthez315

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
  • RYCERZE FLORIANA
Odp: KPP
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 12, 2013, 19:55:52 »
Mam pytanie odnośnie procedur ponieważ zaczynam w październiku KPP i czy procedury które sa na tej stronie są aktualne?
Tam jest tabelka Procedury z zakresu ratownictwa medycznego dla strażaków PSP i OSP i znajdują sie tam 22 procedury
 
http://www.operacyjna.strazgorzow.pl/download.html
"Na dzwięk syreny zostawiają swoje rodziny, przyjaciół aby ratować życie i dobytek innych, czasami niepowracając..."