Autor Wątek: Uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane dla funkcjonariuszy PSP  (Przeczytany 6085 razy)

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Znam ustawę ale:
1. W jakiej formie wydaje sie potwierdzenie posiadania uprawnień strażakowi (jaki wzor dokumentu, decyzji), w wytycznych KG PSP nic na ten temat nie ma.
2. Czy i gdzie są osrodki szkolenia dla kierowców z PSP?


Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane dla funkcjonariuszy PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 20, 2013, 15:45:25 »
Zarządzenie nr 13 KG z dnia 27.12.2012 r. zmieniające zarządzenie w sprawie gospodarki transportowej w jednostkach organizacyjnych PSP.  :kwit:

http://www.straz.gov.pl/data/other/zarzadzenie_nr_13.pdf
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2013, 16:16:43 wysłana przez robn »

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 611
Odp: Uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane dla funkcjonariuszy PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 20, 2013, 19:03:15 »
Nie bardzo wiem czemu mój wpis został usunięty. Z moje wiedzy wynika, że załącznik nr 3 z zarządzenia nr 8 - http://www.straz.gov.pl/data/other/za_24.pdf nadal obowiązuje, w 13 zmienił się m.in. wzór upoważnienia do prowadzenia samochodów służbowych. Jeśli chodzi o 13-kę nie dokonywano zmian dot. uprzywilejowanych. A chodzi przecież o pojazdy uprzywilejowane. 13 to nie jest teks jednolity. Więc należy czytać i 8 i 13.

Wyjaśnione na PW :D
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2013, 22:58:22 wysłana przez robn »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane dla funkcjonariuszy PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 20, 2013, 19:11:51 »
Nie bardzo wiem czemu mój wpis został usunięty. Z moje wiedzy wynika, że załącznik nr 3 z zarządzenia nr 8 - http://www.straz.gov.pl/data/other/za_24.pdf nadal obowiązuje, w 13 zmienił się m.in. wzór upoważnienia do prowadzenia samochodów służbowych. Jeśli chodzi o 13-kę nie dokonywano zmian dot. uprzywilejowanych. A chodzi przecież o pojazdy uprzywilejowane. 13 to nie jest teks jednolity. Więc należy czytać i 8 i 13.

Teraz wszystko jest Ok, 8 i 13 trzeba czytać razem.  :kwit:

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Odp: Uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane dla funkcjonariuszy PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 20, 2013, 20:15:41 »
właśnie par 12 został zmieniony, nie ma już załącznika nr 4 czyli wzoru uprawnień. Jest odniesienie do "zasad ustanowionych przez stosowne przepisy" czy jakie???
Ustawa i kierujących pojazdami nie określa wzoru dokumentu dla funkcjonariuszy PSP.

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Odp: Uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane dla funkcjonariuszy PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 02, 2013, 19:43:42 »
to nikt nie pomoże?

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane dla funkcjonariuszy PSP
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 02, 2013, 20:12:06 »
Czyli uprzywilejowane po staremu a służbowe po nowemu ?

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Odp: Uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane dla funkcjonariuszy PSP
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 03, 2013, 10:41:06 »
Upoważnienie na prowadzenie pojazdów jest nowe, które pozwala na jazdę pojazdami w całym kraju a nie tylko ze swojej komendy. Co do uprzywilejowanych to jest odesłanie do przepisów "cywilnych" tylko, że decyzje ma wydawać komendant a nie starosta. I tu powstaje problem bo nikt nie wie jak to zrobić.

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane dla funkcjonariuszy PSP
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 03, 2013, 12:03:24 »
Upoważnienie na prowadzenie pojazdów jest nowe, które pozwala na jazdę pojazdami w całym kraju a nie tylko ze swojej komendy. Co do uprzywilejowanych to jest odesłanie do przepisów "cywilnych" tylko, że decyzje ma wydawać komendant a nie starosta. I tu powstaje problem bo nikt nie wie jak to zrobić.

To też jest chore. Jak mój 01 może mi wydać upoważnienie do prowadzenia pojazdów wszystkich jednostek PSP. Może mnie upoważnić do prowadzenia pojazdów danej jednostki. Autorzy tego zarządzenia chyba nie przemyśleli tego. Bo według mnie gość z Rzeszowa może przyjechać do Szczecina i zażądać samochód bo ma upoważnienie?

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 371
Odp: Uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane dla funkcjonariuszy PSP
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 04, 2013, 11:11:17 »
Cytuj
To też jest chore. Jak mój 01 może mi wydać upoważnienie do prowadzenia pojazdów wszystkich jednostek PSP. Może mnie upoważnić do prowadzenia pojazdów danej jednostki. Autorzy tego zarządzenia chyba nie przemyśleli tego. Bo według mnie gość z Rzeszowa może przyjechać do Szczecina i zażądać samochód bo ma upoważnienie?
Może nie znaczy musi. Chodzi o to, że jak np. będziesz na ćwiczeniach to będziesz mógł jeździć pojazdem z innej komendy jeżeli taka będzie konieczność.
Jak Ci prawo jazdy wydadzą to też możesz wziąć samochód sąsiada bo masz prawo jazdy?  :wall:
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane dla funkcjonariuszy PSP
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 04, 2013, 13:01:25 »
Cytuj
To też jest chore. Jak mój 01 może mi wydać upoważnienie do prowadzenia pojazdów wszystkich jednostek PSP. Może mnie upoważnić do prowadzenia pojazdów danej jednostki. Autorzy tego zarządzenia chyba nie przemyśleli tego. Bo według mnie gość z Rzeszowa może przyjechać do Szczecina i zażądać samochód bo ma upoważnienie?
Może nie znaczy musi. Chodzi o to, że jak np. będziesz na ćwiczeniach to będziesz mógł jeździć pojazdem z innej komendy jeżeli taka będzie konieczność.
Jak Ci prawo jazdy wydadzą to też możesz wziąć samochód sąsiada bo masz prawo jazdy?  :wall:

Kolego nie zapędzaj się. Już widzę jak koledzy z innego województwa dają ci samochód bo twój 01 dał ci upoważnienie. Upoważnić to cię może do korzystania ze swoich samochodów a nie innej jednostki.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane dla funkcjonariuszy PSP
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 04, 2013, 13:16:30 »
Niestety zgodnie z nowym zarządzeniem KG jesteś upoważniony do prowadzenia pojazdów służbowych wszystkich jednostek PSP  :kwit:

str. 30

http://www.straz.gov.pl/data/other/zarzadzenie_nr_13.pdf

W starym było zezwolenie na prowadzenie służbowych pojazdów samochodowych i nazwa jednostki.

str. 3

http://www.straz.gov.pl/data/other/za_24.pdf
« Ostatnia zmiana: Marzec 04, 2013, 13:20:29 wysłana przez grzela »

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Odp: Uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane dla funkcjonariuszy PSP
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 04, 2013, 13:47:59 »
chyba sam znalazłem odpowiedź na swoje pytanie:
Kto i na jakich zasadach ma wydawać zezwolenie na poj. uprzywilejowane będzie określone Rozporządzeniem Ministra transportu.
Niestety ministerstwo sie nie wyrobiło i jest tylko projekt: http://bip.transport.gov.pl/pl/bip/projekty_aktow_prawnych/projekty_rozporzadzen/rozp_transport_drogowy/kursuprz