Autor Wątek: Dyżur Domowy.  (Przeczytany 185835 razy)

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #75 dnia: Styczeń 17, 2007, 13:10:26 »
Z kraju; 2007-01-12 [PAP]
 
65 godzin pracy w tygodniu
 
Dyżury lekarskie zostaną wliczone do czasu pracy, a lekarz będzie mógł pracować maksymalnie do 65 godzin w tygodniu - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.
 
Piecha odpowiadał na pytania posłów PO: Macieja Świątkowskiego i Teresy Piotrowskiej. Wyjaśnił, że Polska musi wdrożyć dyrektywę UE, która zakłada wliczenie dyżuru lekarskiego do czasu pracy, "nawet wtedy, gdy lekarz odpoczywa, a jego usługi nie są w danym momencie potrzebne".
 
Do tej pory dyżury nie były liczone do czasu pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem, lekarze mogli być zobowiązani do pełnienia dyżurów przez osiem dni w miesiącu (nie częściej niż dwa razy w tygodniu). Tym samym pracowali miesięcznie dłużej, niż inni pracownicy, których obowiązuje 48-godzinny tydzień pracy.
 
Jak podał wiceminister, do liczenia czasu pracy lekarzy Polska wprowadzi, wzorem innym krajów europejskich, tzw. klauzulę opt-out. Klauzula ta daje krajom UE możliwość (pod pewnymi warunkami) wydłużenia 48-godzinnego czasu pracy w tygodniu pracy nawet do 78 godzin. Polska jak dotąd z tego nie korzystała. Teraz ma się to zmienić.
 
Piecha wyjaśnił, że resort zdrowia zdecydował się na przyjęcie możliwości 65-godzinnego czasu pracy lekarza, czyli wydłużenia go o 17 godzin. Może to jednak nastąpić za zgodą lekarza i jego pracodawcy.
 
Podkreślił, że zgoda ta musi być zawarta na piśmie. "Jest ona wyrażeniem woli obu stron, również lekarza. Pracodawca nie może stosować żadnych konsekwencji jeżeli lekarz takiej klauzuli nie podpisze; nie można go szykanować ani wynagrodzeniem, ani innymi działaniami" - podkreślił.
 
Piecha powiedział, że nowa organizacja pracy dotyczy nie tylko lekarzy, ale także innych pracowników wykonujących zawód medyczny, zatrudnionych w systemie pracy zmianowej.
 
Przyjęte przez ministerstwo zdrowia stawki zakładają, że w przypadku dyżuru w porze nocnej pracownikowi przysługuje co najmniej 65 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdą godzinę pracy, co najmniej 45 proc. w porze dziennej w niedziele i święta, a także 50 proc. stawki za tzw. gotowość pod telefonem.  
Wiceminister odniósł się także do wyroku krakowskiego sądu z 29 grudnia 2006 r. ws. dyżurów lekarskich. Sąd uznał wówczas, że szpital w Nowym Sączu musi zwrócić lekarzowi Czesławowi Misiowi 169 godzin przepracowanych ponad normę podczas dyżurów.
 
"Ten wyrok ma charakter oceny konkretnego pracownika. W Polsce nie istnieje prawo precedensowe. W każdym przypadku zgłoszenia się lekarza z pozwem, sąd musi rozpatrywać sprawę indywidualnie" - powiedział. Dodał, że resort nie wie, ilu lekarzy z taki pozwami może zgłosić się do sądu.(PAP)


I znów wychodzi , że jednym to sie płaci a inni mogą za frajer siedzieć w domu... o płaceniu za nadgodziny nie wspomnę......
Nam obiecują 7,5 za godzinę.... dla porównania.
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline pszemek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #76 dnia: Styczeń 17, 2007, 13:39:48 »
A było to tak (notka z końca 2005 nt. opt-out):

[2005-12-09 17:28:39]

Ministrom pracy państw Unii Europejskiej nie udało się porozumieć w sprawie nowelizacji dyrektywy o maksymalnie 48-godzinnym czasie pracy w Unii Europejskiej.

W negocjacjach starły się dwie grupy krajów. Z jednej strony byli to obrońcy socjalnego modelu Unii Europejskiej na czele z Francją i Szwecją, którzy walczą o to, aby w UE nie można było pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo. Po drugiej stronie stanęli zwolennicy podejścia liberalnego, którym przewodzą Wielka Brytania i Polska wraz z większością nowych krajów członkowskich.

Największą proponowaną zmianą jest zniesienie tzw. systemu opt-out, wprowadzonego w 1993 r. na żądanie Wielkiej Brytanii. Zgodnie z nim każdy kraj UE mógł pod pewnymi warunkami wydłużyć 48-godzinny tydzień pracy.

Polska wspiera stanowisko Wielkiej Brytanii, domagającej się utrzymania systemu klauzuli opt-out. Dotychczas w Polsce obowiązuje maksimum 48-godzinny czas pracy, ale nowe władze chcą wprowadzić opcję opt-out. Zdaniem wiceministra pracy Kazimierza Kuberskiego jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ pozwoli ono na niezwiększanie zatrudnienia w służbie zdrowia i służbach mundurowych.

Piotr Szumlewicz
Każde społeczeństwo, które oddałoby trochę wolności żeby zyskać trochę bezpieczeństwa, nie zasługuje na żadne z nich i straci obydwa
Benjamin Franklin

Fałszywe kłamstwa - Foo Fighters

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #77 dnia: Marzec 15, 2007, 08:18:33 »
Mam takie pytanie ?
Czy nie uważacie że Dyżur domowy powinien być liczony do nadgodzin , przecież jesteśmy do dyspozycji przełożonego , więc masz dzień wolny ale nie możesz nic sobie zaplanować np. wyjazd powyżej no nie wiem np. 100km od miejsca zamieszkania. w mojej JRG. zdarza sie można powiedzieć dość często aby strażak był ściągany na dyżurze domowym.I jest to wszystko na koniec - wyzerowane. Jest to proste to obliczenia :
- 24 razy 2 razy miesiące dyżuru domowego  daje nam niezłą sumę nadgodzin .Chyba w każdej Firmie takie dyżury są  w jakiś sposób płatne lub  oddawane.Słyszałem , ze w niektórych Jednostkach przestali stosować  dyżury domowe. Tym bardziej ze wyznaczanie dyżuru domowego jest  zawarte w rozkazie , więc panowie wydaje mi się ze jesteśmy po raz kolejny wykorzystani ....
Pozdrawiam..

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #78 dnia: Marzec 15, 2007, 09:55:36 »
 Dyżur domowy określa (projekt) rozporządzenie MSWiA w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej

Cytuj
§ 14.1. Kierownik jednostki organizacyjnej może wyznaczyć strażaka do pełnienia dyżuru domowego. Do pełnienia dyżuru domowego nie wyznacza się strażaka przez co najmniej 24 godziny po zakończeniu służby trwającej 24 godziny lub 12 godzin, w tym co najmniej 8 godzin w porze nocnej, o której mowa w § 2 ust.2.
2.   W czasie dyżuru domowego strażak przebywa w miejscu zamieszkania lub w innym
miejscu uzgodnionym z kierownikiem jednostki organizacyjnej.
3.   Strażak pełniący służbę w zmianowym rozkładzie czasu służby może pełnić dyżur
domowy nie więcej niż 4 razy w miesiącu, w tym raz w niedzielę lub święto. Czas trwania
wszystkich dyżurów w miesiącu nie może przekroczyć łącznie 48 godzin.
4.   Strażak pełniący służbę w codziennym rozkładzie czasu służby może pełnić dyżur
domowy nie więcej niż 7 dni w miesiącu, w tym najwyżej 3 razy w sobotę, niedzielę lub święto.
5.   Czasu dyżuru domowego nie wlicza się do czasu służby, jeżeli podczas dyżuru strażak nie
wykonywał czynności służbowych.
6.   Jeżeli strażak, o którym mowa w ust. 3, wykonywał czynności służbowe w czasie dyżuru
domowego, za czas ich wykonywania udziela się czasu wolnego od służby w tym samym
wymiarze, jednak nie mniej niż 12 godzin.
7.   Jeżeli strażak, o którym mowa w ust.4, wykonywał czynności służbowe w czasie dyżuru
domowego, za czas ich wykonywania udziela się czasu wolnego od służby w tym samym
wymiarze.

idalej....
Cytuj
§ 8. 1.Do przedłużonego czasu służby strażaka o którym mowa w § 7 wlicza się również czas wykonywania na polecenie przełożonego, zadań służbowych i pełnienia dyżuru w czasie wolnym od służby, o którym mowa w § 9 ust.l i 2 wynikający z:
1)   pozostawienia strażaka w służbie bezpośrednio po zakończeniu trwającego 12 lub 24
godziny wykonywania zadań służbowych i pełnienia dyżuru w celu utrzymania liczby
strażaków stanowiących minimalną obsadę osobową zmiany na ustalonym poziomie lub
obsady stanowiska kierowania;
2)   stawienia się do służby, przerywającego czas wolny od służby.

i jeszcze....
Cytuj
§ 7. Przedłużenie czasu służby strażaka ponad 40 godzin tygodniowo, z zastrzeżeniem art. 35
ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U z 2006 r. Nr 96,
poz.667 z późn. zm) zwanej dalej "ustawą", nie może przekroczyć w sześciomiesięcznym okresie
rozliczeniowym:
1)8 przypadków trwającego 24 godziny wykonywania zadań służbowych i pełnienia dyżuru,
nie więcej jednak niż 2 razy w miesiącu, zgodnie z harmonogramem służby wobec
strażaków, o których mowa w § 2 ust. 1; 2) 16 przypadków trwającego 12 godzin wykonywania zadań służbowych i pełnienia dyżuru,
nie więcej jednak niż 3 razy w miesiącu, zgodnie z harmonogramem służby wobec
strażaków, o których mowa wj 2 ust. 3 pkt 1 i 2
Więc tak czy owak napewno niedostaniemy żadnej kasy !
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2007, 09:59:47 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline pompi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #79 dnia: Marzec 15, 2007, 12:52:01 »
sprawa 48h wydaje się przesądzona :angry: ale...
może przy okazji nowelizacji rozporządzenia o czasie słuzby przypilnujemy wykreślenia pkt. dot. dyżurów domowych ( to moja propozycja czyli coś za coś ) czyli  jeśli 48h to bez dyzurów domowych
jak myślicie?

Offline Sync

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 192
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #80 dnia: Kwiecień 06, 2007, 11:38:45 »
Panowie poczytajcie dokładnie obowiązujace przepisy. Sprawa jest jasna. Nie wiem o czym tu dyskutowac.

Offline Sync

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 192
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #81 dnia: Kwiecień 06, 2007, 15:11:31 »
No i dalek gadu gadu i co z tego. Przepisy czy nam sie podobają czy nie są.

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #82 dnia: Kwiecień 06, 2007, 17:39:48 »
@sync nie wiem czy zauważyłeś ale ty jednak jesteś gość jeden swój post skwitowałeś drugim jakby po między nimi wywiązałą się dyskusja, a tu bracie cichutko nikt się nawet nie odezwał.

Ty nie wiesz o czym dyskutować to nie pisz na forum. Temat długi jak rzeka i to każda.
Jaka jest różnica między strażakiem, a lekarzem?? W kontekście równości zagwarantowanej w konstytucji?? Mamy wszyscy w tym kraju takie same niezbywalne, konstytucyjne prawo do równego traktowania, jeżeli lekarz pracuje na dyrzurach i ma płatne godziny pracy (wg jakiej stawki to nie ważne) to czy strażak na dyżurze ma prawo do zapłatę za czas pozostawienia go w dyspozycji pracodawcy w miejscu wskazanym przez pracodawce, nadmienię, że w czasie dyżuru strażak ów jest w pełni gotowy do podjęcia określonej pracy??

no i właśnie m.in. o tym dyskutować, a nie walić post pod postem.

Offline mlody-667

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #83 dnia: Kwiecień 06, 2007, 21:59:45 »
u mnie w jednostce dyżur domowy istnieje od dwóch lat,zmieniło sie tylko jedno,dawniej jak cię ściągnęli  z dyżuru to miałeś to oddawane a teraz tego nie ma

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #84 dnia: Kwiecień 07, 2007, 16:08:13 »
Dyżur domowy powinien być płatny, ale byłby nowy kłopot, bo każdy chciałby ich mieć jak najwięcej :)

Offline czeles

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #85 dnia: Kwiecień 07, 2007, 17:42:24 »
a w Małopolsce 01 powiedział na spotkaniach ze ZZ że jak kogoś ściągną z dyżuru do służby to jest to bezwzględnie do oddania, nie ważne czy ktoś ma średnio powyżej 48h czy 40-48h.

Offline ogon

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #86 dnia: Kwiecień 07, 2007, 18:55:01 »
Potwierdzam, tez to slyszalem. Jeżeli strazak x jest sciągnięty do akcji z dyżuru domowego to te godz. ma do oddania. I teraz na dyżurze nikt tel nie odbiera, bo po co jak chca to niech po mnie przyjadą. Wesolych Świąt.

Offline bombello1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #87 dnia: Kwiecień 07, 2007, 19:26:25 »
a w Małopolsce 01 powiedział na spotkaniach ze ZZ że jak kogoś ściągną z dyżuru do służby to jest to bezwzględnie do oddania, nie ważne czy ktoś ma średnio powyżej 48h czy 40-48h.
Wszystko się zgadza że do oddania ,to jest sprawa jasna ,problem tylko w tym że jak mieszkasz 25 km od JRG i ściągają cię na 1 godzinkę ,wracasz do domu czekasz dalej pod telefonem i np za 2 h znowu cię ściągaja na 1 godzine,to co mi z tego że  oddadzą 2 h jak ja straciłem na paliwo 40 zł oraz cały  dzień .Jak ściągają do akcji ośmio godzinnych(absolutnie nie pisze tego złośliwie)np. w nocy powyżej jednej godziny(coś koło tego), w święta jest podobnie to muszą im oddać 8 godzin. Nam oddadzą  1:1 i dziwią sie o co nam chodzi.Dla naszych decydentów 40 zł to może raptem na waciki ale dla mnie to kupa kasy (owszem autko nie jest ekonomiczne ,kupił bym nowe ale kurwa jego mać za coooooo? jak nas doją na każdym kroku jak dojną krowe).

Ps. przepraszam za wulgaryzm ale ni jak nie mogłem tego ująć inaczej.

Offline sly

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • W stanie spoczynku
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #88 dnia: Kwiecień 08, 2007, 01:40:11 »
Witam serdecznie.Wiem ,że po przeczytaniu mojego postu niektórych z Was szlag trafi.Dowódcę jakiego mamy takiego mamy czasami jest ok czasami trochę mniej,ale co do dyżurów domowych to u nas "szeryf" oddaje całą służbę i nie ważne czy ściągneli kogoś na dwie godzinki czy na osiem itd.Tak to jest rozwiązane w naszej JRG.Pozdrawiam Wszystkich życząc przy okazji WESOŁYCH ŚWIĄT. :mellow:

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #89 dnia: Kwiecień 10, 2007, 09:41:43 »
fajnie jak mnie wyznaczaja na dużur domowy do jednostki mam ponad 100km wiec dotarcie do jednostki moze dochodzic srodkami publicznego transportu 5 h wiec mnie nie ściągają

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #90 dnia: Kwiecień 10, 2007, 15:59:45 »
A ja byłem ściągany i wyzerowali mnie na koniec roku, chociaż 01 twierdzi , ze niema takiego słowa jak wyzerowanie a jednak tak się stało .Pozdrawiam i ku chwale ojczyzny

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #91 dnia: Kwiecień 10, 2007, 21:40:56 »
Cytuj
a byłem ściągany i wyzerowali mnie na koniec roku, chociaż 01 twierdzi , ze niema takiego słowa jak wyzerowanie a jednak tak się stało
Dziwny jest ten świat - jak mawiał Pan Czesio Niemen.

01 w Małopolsce powiedział, że trzeba oddać jak się ściągnie z dyżuru do służby, ale nie oddaje się, prawo nie działa wstecz, ale godzinki przepadły bo sie wyzerowały, ale zerowania nie było. Przez półtora roku pracowałem 40 godzin tygodniowo a później okazało się że źle pracowałem a teraz trzeba 48 pracować ale tak naprawdę to 40 wg. przepisów z możliwością do 48 a 48 to standard a możliwość to 40 a tak w sumie to jedno i to samo. Służba to nie praca, bo tu nie obowiązuje kodeks pracy, a żeby służba stała się pracą to trzeba zabrać łóżka, mimo że w pogotowiu maja łóżka to tam pracują a nie służą. W zamian za wydłużenie czasu pracy dostaniemy podwyżkę. Czas pracy a może służby wydłuża się o 20% a podwyżki jest 10 % więc jesteśmy do tyłu ale tak naprawdę to do przodu, bo podwyżka jest rekompensatą za ten wydłużony czas.
I ponad to jest więcej urlopu dodatkowego o 3 dni ale tak naprawdę to jest on krótszy niż przed wydłużeniem.  uffff......  gdyby tak udać sie do psychiatry i zrobić taki wywód...i zapytać jak to możliwe ? :) 14 dni zwolnienia murowane..... :D

Offline Sync

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 192
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #92 dnia: Kwiecień 19, 2007, 12:59:28 »
Z dyżuru domowego do słuzby, wiadomo wolne trzeba oddac w takim samym wymiarze o tym mówia przepisy. A te 8 słuzb to niestety nieszczęscie zapisów prawa. Nikt nie doprecyzował  co znaczy wyznaczyc , a przedy wszystkim jak i w jakim czasie. Na 1, 7 14 dni czy 3, 6 miesięcy wczesniej przed służbą. I dalej dla zachowania ciągłości służby pojecia też nie zdefiniowanego. Itd. Itp. błodzimy i obijamy się w przepisach które stworzyli chyba nieudacznicy lub ludzie bez podstawowej wiedzy o pragmatyce naszej słuzby.

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #93 dnia: Kwiecień 19, 2007, 14:53:15 »
Do śmierci nie zrozumię co dziś dzieje się w PSP, a później całą wieczność.

Offline igielski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Dyżury domowe
« Odpowiedź #94 dnia: Luty 11, 2008, 09:27:34 »
Koledzy! W mojej komendzie są dyżury domowe na wolnej służbie.Mam  w miesiącu dwie wolne służby, to mam dwa dyżury domowe. Pytałem o to przewodniczącego związku,ale nie otrzymałem odpowiedzi. Może któryś z was może mi odpowiedzieć czy to zgodne z prawem UNIJNYM. Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2008, 12:22:19 wysłana przez igielski »

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Dyżury domowe
« Odpowiedź #95 dnia: Luty 11, 2008, 10:11:02 »
TUTAJ ZNAJDZIESZ ODPOWIEDŹ NA PYTANIE Ponadto przeczytaj te rozporządzenie:
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie pełnienia służby przez strażaków PSP

ps. dyżury funkcjonują od 2 lat!! z choinki się urwałeś???  :wacko: :wacko:
Mod proszę przenieść ten post do linku powyżej. thx
EGO = 1 / wiedza

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Dyżury domowe
« Odpowiedź #96 dnia: Luty 11, 2008, 11:46:50 »
Robn wyrozumiałości trochę. chłopak nie pracuje od 2 lat, więc jest zaskoczony. Co do przepisów, to sam wiesz, że ich czytanie powoduje śpiączkę i nie każdemu chce się czyta takie dzieła, jak ustawa o PSP, czy rozporządzenie o czasie służby. To mają znać przewodniczący ZZ, bo Komendant jest już z tego obowiązku zwolniony - o wielu rzeczach dowiaduje się, jak mu związkowcy powiedzą, że prawo stanowi inaczej, niż mu się wydaje.

Co do pytania Igielskiego - tak możesz mieć max 2 dyż. w miesiącu. Nie napisałeś, czy w danym dniu DD ma jeden, czy więcej strażaków, więc trudno oceni, czy masz tak, bo d-ca Cię nie lubi, czy też masz tak, bo tak wychodzi.

Offline igielski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Dyżury domowe
« Odpowiedź #97 dnia: Luty 11, 2008, 12:00:59 »
TUTAJ ZNAJDZIESZ ODPOWIEDŹ NA PYTANIE Ponadto przeczytaj te rozporządzenie:
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie pełnienia służby przez strażaków PSP

ps. dyżury funkcjonują od 2 lat!! z choinki się urwałeś???  :wacko: :wacko:
Mod proszę przenieść ten post do linku powyżej. thx

Offline igielski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Dyżury domowe
« Odpowiedź #98 dnia: Luty 11, 2008, 12:11:11 »
Nie urwałem się z choinki 2 lata temu to jeszcze prawo unijne nie obowiązywało, teraz obowiązuje. Mówi ono że wszelkie DD są płatne. To czemu strażacy mają DD pełnić za fryko.(lekarze np.mają płatne)

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Dyżury domowe
« Odpowiedź #99 dnia: Luty 11, 2008, 12:56:36 »
A masz gdzieś jakiegoś linka do tego prawa unijnego? Chętnie poczytam. Czy tylko tak ci się wydaje.