Autor Wątek: Dyżur Domowy.  (Przeczytany 185604 razy)

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #50 dnia: Luty 21, 2006, 14:20:35 »
Jest tak jak wywalczyli-ŚMY sobie w Nowelizacji Ustawy.... i to wszystko na ten temat

Offline bandor6

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
  • NIE BÓJMY SIĘ NIEZNANEGO
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #51 dnia: Luty 26, 2006, 12:53:17 »
Nie wiem co rozuniecie przez to co wywalczyliśmy. W nowej ustawie piszę sie o dyżurach domowych że mogą być ALE wzamian za godziny na dyżurach gratyfikacja finansowa lub zwrot nadgodzin a nie za friko!!!
STAŃMY W JEDNYM SZEREGU A BENDĄ SIĘ NAS BALI

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #52 dnia: Luty 27, 2006, 16:12:55 »
bandor6:

bardzo prosze o podanie paragrafów z ustawy dot. w.w. przez Ciebie gratyfikacji...! i prosze o szczegóły bo to co napisałes to pobieżna interpretacja nie zgodna z prawda wg. mnie.

Offline MCh

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #53 dnia: Luty 27, 2006, 16:31:10 »
Cytuj
bardzo prosze o podanie paragrafów z ustawy dot. w.w. przez Ciebie gratyfikacji...! i prosze o szczegóły bo to co napisałes to pobieżna interpretacja nie zgodna z prawda wg. mnie.

Wydaje mi się, że autorowi w/w tekstu chodzi o kodeks pracy. Tam jest bowiem podana definicja wykonywania obowiązków względem pracodawcy. Przypomnę tylko, że według kodekdu pracy to każda gotowość pracownika (na życzenie pracodawcy)  do świadczenia pracy jest równoznaczna z faktem pracy. Sama ustawa o PSP nic nie wspomina o gratyfikacji względem dyżurów domowych wobec powyższego przepisów na ten temat należałoby szukać w kodeksie pracy.

Offline path

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #54 dnia: Luty 28, 2006, 14:11:26 »
Witam
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o PSP:
art 35, ust.8 " W ramach czasu wolnego strażaka można wyznaczyć do pełnienia dyżuru domowego."
Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA w sprawie pełnienia służby przez strażaków PSP,
art 13.1. Kierownik jednostki organizacyjnej ( moim zdaniem Komendant ) może wyznaczyć strażaka do pełnienia dyżuru domowego.
2. W czasie dyżuru strażak przebywa w miejscu zamieszkania lub w innym miejscu uzgodnionym z kierownikiem jednostki organizacyjnej.
3. Strażak pełniący służbę w zmianowym rozkładzie czasu służby może pełnić dyżur domowy nie więcej niż 4 razy w miesiącu, w tym raz w niedzielę lub święto. Czas trwania wszystkich dyżurów nie może przekroczyć w miesiącu łącznie 48 godzin.
5. Czas dyżuru domowego nie wlicza się do czasu służby, jeśli podczas dyżuru strażak nie wykonywał czynności służbowych"
tyle przepisy.
Nigdzie nie ma wzmianki o gratyfikacji za dyżur domowy. Wydaje mi sie, że skoro tę kwestie regulują przepisy to kodeks pracy nie ma tutaj zastosowania. W zwiazku z tym u nas każdy strażak ma w miesiącu średnio 2 dyżurki domowe po 24 godziny. Zwróccie uwagę na zapis art. 9.1 rozporządzenia który mówi że strażakowi po służbie trwającej 24 godziny udziela się co najmniej 48 godzin wolnego od służby, więc w tym czasie nie moze pełnić dyżuru domowego bo gdyby był ściągniety to wykonywałby czynności służbowe a tego nie może.
Pantera godziny służby zalicza sie od momentu stawienia się w służbie więc im później przyjedziesz tym mniej będziesz miał godzin pracy a dzień i tak skopany. Oczywiście można powiedzieć że zepsuł się samochód i że trzeba dojechać PKS-em. Tylko czy coś to zmienia? I tak trzeba przyjechać. A że 60 czy 90 minut od wezwania? Cóż ustawodawca zapewne sie z tym liczył. gdyby coś się stało i tak szybciej dojadą jednostki z sąsiedniego powiatu.
nadgodziny które powstają muszą być oddane w przyjętym okresie rozliczeniowym, i nie ma wyjścia. Chyba że strażak wystapi z wnioskiem o przesunięcie ich na drugi okres. U nas godziny oddawane są na bieżąco tzn nie ma kumulacji i pracujemy wg 40 godzin tygodniowo. Są miesięczne grafiki służb i dyżurów domowych. Jedyny problem to mało osób na zmianie. Ale cóż, może będzie lepiej

Offline Rober

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #55 dnia: Marzec 05, 2006, 20:27:33 »
'bandor6" zawsze były dyżury domowe w sekcjach specjalistycznych takich jak np. płetwonurkowie , twoje podejście do tematu to nieporozumienie , jak Ci ciężko to się połóż , czyli podziękuj za służbę . Na tym polega  piękno tego zawodu że jak ktoś ma kłopoty to my strażacy pomagamy . Myśmy już mieli dyżury domowe wcześniej  za nim była poprawina ustawa. :angry:
Pozdrawiam .


Offline bandor6

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
  • NIE BÓJMY SIĘ NIEZNANEGO
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #56 dnia: Marzec 08, 2006, 18:12:38 »
Robert myslę że ty jestes jednym ztych któży powinni pełnić służbe nonstop bo to jest twój żywioł ale musisz pamiętać że człowiek nadmiernie obciążony jest mało efektywny i częsciej popełnia błędy.Jeżeli od dawna pełniliscie takie dyżury i nie macie nic przeciwkio to prosze!!!!!! Ja sobie cenie swuj czas wolny tak jak choćby np Lekarz tkóry za friko nie będzie pracował lub dyżurował.
Jestem strażakiem z ponad 25 letnim stażem i dobrym wykształceniem pożarniczym w pracy daje z siebie wszystko co powinienem ale mój czas wolny jest tylko dla mnie i mojej rodziny , wtedy mogę się nawet  POŁOŻYĆ !!!! i niepotrzebna mi do tego twoja zgoda.
Mysląc twoim tokiem rozumowania to żeczywiscie jestesmy powołani aby pomagać innym ale żaden koń nie może ciągnąc przez 24 godziny na dobę
Przemysl to zanim znów cos napiszesz.
STAŃMY W JEDNYM SZEREGU A BENDĄ SIĘ NAS BALI

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #57 dnia: Marzec 15, 2006, 19:19:53 »
Do lekarzy nie porównujmy się oni mogą strajkować a my nie !! :wacko:
Oni 30% podwyżki a my 60 zł średnio ( chyba że komendant to 260 zł )  :wacko:
Pozdr
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline zbyszekkostrzyn

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 130
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #58 dnia: Marzec 16, 2006, 08:23:47 »
Witam
U mnie w jednostce jest tak 2 x  24 zawsze na drugim dniu wolnym i staramy się tak planować aby to nie wychodziło na ws czy nie daj Boże na urlopie.
Pozdrawiam

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #59 dnia: Marzec 16, 2006, 17:56:26 »
Witam
U mnie w jednostce jest tak 2 x  24 zawsze na drugim dniu wolnym i staramy się tak planować aby to nie wychodziło na ws czy nie daj Boże na urlopie.
Pozdrawiam


O kant możecie sobie rozbić takie planowanie. Teoretycznie jest wszystko w porządku i zgodnie z ustawą. Ale do czasu... Rozumiem, że planujecie dyżury przed służbą. A co się stanie, jeżeli zostanie strażak ściągnięty powiedzmy o 18.00?. Następnego dnia o 18.00 powinien zakończyć służbę (patrz art. 35 ust.5). I co wtedy? Jak nie będzie stanu minimalnego, to ściągacie następnego? Przedłużenie czasu służby wymaga wprowadzenia podwyższonej gotowości operacyjnej. Pod konieczność dokończenia czynności niecierpiących zwłoki takiej sytuacji też nie można podciągnąć. Co do ws - coś mi się wydaje, że już coś takiego nie istnieje. A już na pewno nie ma mowy o wolnych służbach w pragmatyce. Jedynym rozsądnym wyjściem jest planowanie dyżurów domowych właśnie w te dni, w które strażakowi przypada wolne z tytułu 40 godz. tygodnia pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Na urlopie dyżury nie powinny być wyznaczane i nigdy nie były. Urlop to urlop i ściągnięcie z urlopu wymaga zgody przełożonego uprawnionego do mianowania lub powołania. Nie mówiąc już o ewentualnym zwrocie kosztów. A tak przy okazji - wie ktoś gdzie podział pełni służbę 24/72? podobno gdziś tak jest....
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 17, 2006, 09:58:34 »
[B]A czy ktoś zauważył że pracownicy 8-godzinni tez maja dużury i to 7 dni w miesiącu, a to chyba więcej niż 48 godzin nie?!!!!! Więc nie wiem o co chodzi strazakom systemu zmianowego, bo przeciez pracujemy teraz juz po równo 40 godz. w tygodniu a dyżurów mamy 7 dni w miesiacu. Nie słysze jednak jakos narzekan pracowników 8-godzinnych tylko zmianowych i tak sobie myśle, że coby sie nie zrobiło dla podziału i tak bedzie narzekał, tak dla zasady !!!! Przemyślcie temat Panowie systemu zmioaowego !!!![/B]

Ty biurowy liczyć nie umiesz? Czy celowo mijasz się z prawdą. :wacko:

Offline gribu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 17, 2006, 21:52:13 »
U mnie z liczeniem jest normalnie i nie wiem o co Ci chodzi wiec rozwiń swe powątpiewania w celu podtrzymania konwersacji.
Dla mnie 5 dni razy 16 godzin + 2 dnia razy 24 godziny wychodzi 128 godzin dyżuru dla pracownika 8 godzinnego to chyba wiecej niz 48 nie?
Sukces to zdolność przechodzenia od jednej porażki do drugiej bez utraty entuzjazmu...

Winston Churchill

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 17, 2006, 21:59:23 »
Gribu. Co do liczenia masz rację, co do pakowania całego podziału do jednego wora niedouków (A.LEPPPER)-  nie.

Offline gribu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 18, 2006, 20:34:46 »
Dzięki azotox za potwierdzenie słuszności liczenia bo już myślałem że zapisze sie do Samoobrony hehehe. Na pewno po jednej dziwnej wypowiedzi (patrz sam_go) nie mam zamiaru wrzucac wszystkich do jedengo worka. Ważne aby argumenty które przemawiają były rzeczywiste a nie wirtualne.
Sukces to zdolność przechodzenia od jednej porażki do drugiej bez utraty entuzjazmu...

Winston Churchill

Offline Maxx

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 185
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 20, 2006, 19:41:43 »
U mnie z liczeniem jest normalnie i nie wiem o co Ci chodzi wiec rozwiń swe powątpiewania w celu podtrzymania konwersacji.
Dla mnie 5 dni razy 16 godzin + 2 dnia razy 24 godziny wychodzi 128 godzin dyżuru dla pracownika 8 godzinnego to chyba wiecej niz 48 nie?
Jak robicie 128 godzin dyżuru domowego, to ktoś was wali po rogach. W nowym rozporządzeniu jest wyraźnie napisane, że 8-godzinni mogą mieć max. 88 godzin dyżuru w miesiącu.
Tricks are for kids.

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 20, 2006, 20:31:48 »
Cytuj
Ty biurowy liczyć nie umiesz?


Zarzuciłeś, że Gribu nie umie liczyć a nie to, że nie zna przepisu.
Masz rację, jeżeli chodzi o zapisy rozp., w tym zakresie. Przyznasz jednak, że 88>48,  czyż nie? -_-

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 20, 2006, 20:40:08 »
Chylę czoła, widocznie moja jasność wyrażania myśli silnie podupadła. Pisząc ten post doskonale wiedziałem, jaki jest limit godzin. Do głowy by mi nie przyszło że pracownika biurowego też można orżnąć na godzinach. W mojej komendzie się nie dają, stąd domniemanie. Sorki gribu nie znałem Twojej faktycznej sytuacji.

Offline gribu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 22, 2006, 14:41:59 »
No własnie Panowie o to chodzi że w rozporzadzeniu jest nierównośc na stracie bo tak jak pisze azotox 88 zawsze bedzie wiecej niz 48. A to ze faktycznie dyżurujemy 128 h to wynika ze zwykłego życia. Inaczej po prostu nie da rady. Juz przy opiniowaniu projektu rozporzadzenia wskazywaliśmy na to że 7 dni i 88 godzin w miesiącu nijak nie przystaja do rzeczywistości. I taka rzeczywistośc własnie teraz mamy. Ale niestety nie ammy związku który by nas wsparł bowiem pracownicy 8-godzinni nie są dobrym kąskeim do działań związkowców. Pomimo tego że sa w związku jakos nikt nie martwi sie ze mają za dużo dyżurów. Ale cóz to sa pracownicy 8-godzinni....Ot taka związkowa sprawedliwość.
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2006, 14:43:32 wysłana przez gribu »
Sukces to zdolność przechodzenia od jednej porażki do drugiej bez utraty entuzjazmu...

Winston Churchill

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 22, 2006, 14:59:29 »
Nie przesadzaj nie wiem jak gdzie indziej, ale u mnie 99% członków "S" to podział, 100% NSZZ PP to właśnie biuro. Florian ma trochę takich, trochę takich. Więc jednak masz się do kogo zwrócić, a moze nawet zapisać?

Offline paulo001

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #69 dnia: Marzec 25, 2006, 09:55:26 »
Jak narazie unas to ,sciągani na służbę sa tylko kierowcy i nurkowie, oni to będą mieli przechlapane bo na nich jest największe zapotrzebowanie.Naprawdę żadko kiedy ściagneli z domu Strażaka , może przez te 14 moich lat w strazy to może 4-5 razy zaobserwowałem zeby strazak przyszedł z wolnego do pracy , co innego kierowca lub nurek PSP oni to co chwile są potrzebni ( bynajmiej w mojej jednosce) ;)  
Popieram kolegę Foxa a wszystkim innym pragne wyjaśnić że zgodnie z obowiązującym przepisem o czasie słuzby , strazakowi mozna zwiększyc czas pracy do 48 godz tygodniowo w rozliczeniu 6 miesięcznym,ze względów zapewnienia słuzby.W praktyce oznacza to ze ludzie którzy maja największe kwalifikacje , bądź trudno ich zastąpić będą pracować 192godziny wiecej w przeciagu tych 6 miesiecy-oczywiscie za FREE  :wub:
Wynika z tego że Ci którzy nie robili nic aby podnieść swoje kwalifikacje na kursach zawodowych mogą spac spokojnie.Oczywiście w projekcie rozporzadzenia tyczącego się wynagrodzenia mówi się o dodatku godzinowym za prace w warunkach szkodliwych -20% w przypadku IV stopnia szkodliwości obliczane z 1/170 najnizszego uposazenia tj.7zł/godz!!!!!!!!!! Szok!!!

Offline Maxx

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 185
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #70 dnia: Marzec 25, 2006, 10:29:37 »
Jeśli tygodniowy czas pracy jest zwiększany do 48 godz, to wszystkim (cała JRG), a nie tylko wybranym. Co do dodatku za szkodliwe, to w IV grupie szkodliwości wynosi on 20% stawki godzinowej zwykłego strażaka, czyli trochę ponad 1 zł, a nie 7 zł, przynajmniej tak słyszałem.
Tricks are for kids.

Offline strazak wojtek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Dyżur domowy
« Odpowiedź #71 dnia: Styczeń 15, 2007, 22:35:50 »
Mam problem i proszę o odpowiedź
Czy we wszystkich jednostkach funkcjonuje dyżur domowy a jeśli tak to w jaki sposób? W mojej funkcjonuje????? Jednak nikt nie wie albo wie i nie chce powiedzieć, jak ma się odbywać alarmowanie, w jakich sytuacjach i jakim czasie powinien stawić się strażak z dyżuru do służby? Zadałem dwa razy to banalne pytanie EKSPERTOWI KOMENDY GŁÓWNEJ, ale niestety nie podzielił się ze mną tą mniemam tajną informacją.

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Dyżur domowy
« Odpowiedź #72 dnia: Styczeń 16, 2007, 00:32:03 »
§ 13 ust.2 W czasie dyżuru domowego strazak przebywa w miejscu zamieszkania lub w innym miejscu uzgodnionym z kierownikiem jednostki organizacyjnej.

Tyle rozp. w sprawie pełnienia służby przez strażaków PSP

Przebywa w miejscu zamieszkania?? Co to takiego miejsce zamieszkania?? Tam gdzie zamieszkuje. Przypominam, że ten termin nie jest tożsamy z terminem miejsce zameldowania. I tak strażak pracujący w na codzień i tam wyznaczany do dyżuru w Gdańsku. Może zamieszkiwać w odległej o 60 km miejscowości lub i nawet dalej i przecież nikt mu tego nie zabroni:).
Wystarczy, że strażak stwierdzi, że w tym a tym okresie zamieszkuje we wskazanym miejscu. Żeby być w zgodzie z prawem trzeba dodać że nie prtzebywa tam dłużej niż 6 dni (w 7 musiałby się zameldować:)). Te przepisy i my, przepisy tworzone jako tak głupawe że szkoda gadać, my nawet najmądrzejsze staramy się obskoczyć:)
______________________________________________________________________
Miejscem uzgodnionym może być jakieś miasto w Ohio w St.Zjedn.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2007, 00:33:35 wysłana przez fireman »

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Dyżur domowy
« Odpowiedź #73 dnia: Styczeń 16, 2007, 06:47:35 »
Polecam przejżeć forum ten temat był juz kilka razy wałkowany. Np.http://www.strazak.pl/forum/index.php?topic=2030.0

Dop.moderatora (AniolStroz) : Wątki scaliłem.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2007, 10:58:20 wysłana przez aniolstroz »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 17, 2007, 10:27:48 »
Gribu niewidzę problemu zapisania się do ZZ.