Autor Wątek: Dyżur Domowy.  (Przeczytany 185228 razy)

Offline K.erbst

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #475 dnia: Październik 28, 2020, 18:38:04 »
U mnie tak jest. Mało tego- są ściągani do służby mimo, że ludzie ze zmian ktore mają serie służb są na wolnym.  :klol:

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 468
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #476 dnia: Październik 28, 2020, 18:45:49 »
A niby kiedy macie te dyżury?
Pomiędzy służbami 24/24 czy gdy jesteście na wolnym, podczas którego nie możesz mieć kontaktu ze zmianami będącymi w cyklu służb.
Niestety,  ale na wolnym i w przypadku wezwania,  jak piszesz, zamierzenia systemu 24/24 legna.
To jak z dowódca JRG , który i tak ma kontakt z wszystkimi.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 364
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #477 dnia: Październik 28, 2020, 19:50:18 »
Słyszałem o takim rozwiazaniu:
W przypadku braku możliwości zastąpienia strażaka z danej zmiany (kwarantanna, chory) strażakiem systemu codziennego, dopuszczalne jest zastąpienie go strażakiem z innej zmiany, pod warunkiem zapewnienia zasad izolacji - inne pomieszczenie, inny samochód.
Ze względu na wysoki poziom abstrakcji tego stwierdzenia odstąpię od komentarza, a nawet zaczynam wątpić, że to usłyszałem...
Nie twórzmy fikcji na potrzeby "papierowego sukcesu" bo komuś może stać się "prawdziwa krzywda" ...
PS.
Nikt z KM PSP we Wrocławiu tak nie powiedział.
PS2
Dowódcy jrg robią wszystko, by  zapewnić ciągłość służby (choć są przecież 8godzinni, po służbie, chyba że są na służbie po PB wypadł). Gimnastykujemy się, by zapewnić stany minimalne, w tej rzeczywistości. Dyżury domowe, oficerskie, komendanckie to fikcja - jedzie, kto może. Jest wojna - u Was nie?
« Ostatnia zmiana: Październik 28, 2020, 22:23:01 wysłana przez Strażak wro »

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #478 dnia: Październik 29, 2020, 13:45:06 »
U nas jak była potrzeba ściągnięcia z dyżuru w systemie 4 zmianowym, to przyjechali chłopaki którzy mieli być na drugi dzień normalnie na służbie. Po tym fakcie dowództwo zmian i JRG doszli do porozumienia, że w takich sytuacjach będą ściągać z dyżurów z zmian które mają wolne akurat.
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #479 dnia: Październik 29, 2020, 14:03:30 »
U nas jak była potrzeba ściągnięcia z dyżuru w systemie 4 zmianowym, to przyjechali chłopaki którzy mieli być na drugi dzień normalnie na służbie. Po tym fakcie dowództwo zmian i JRG doszli do porozumienia, że w takich sytuacjach będą ściągać z dyżurów z zmian które mają wolne akurat.
Jak to się ma do idei nie mieszania zmian? Bez sensu. Nie może w takiej sytuacji jeden czy drugi ośmiogodzinny wskoczyć na służbę?

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #480 dnia: Październik 29, 2020, 14:14:59 »
U mnie 8 godzinni są w zasadzie już w regularnych służbach, a dyżurów nie można już nawet na papierze dopiąć!!

Offline tuitam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #481 dnia: Marzec 23, 2022, 09:04:56 »
Witam,

jak aktualnie wygląda sprawa pełnienia dyżurów przez 8 godzinnych funkcjonariuszy? Jest to gdzieś umocowane prawnie? Ile dni w miesiącu? Z jakimi przerwami itd? Jak to wyglada wg przepisów PSP ? I czy w PSP istnieje coś takiego jak "dyspozycyjność"?

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #482 dnia: Marzec 23, 2022, 10:14:25 »
Z Rozporządzenia w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej 29 grudnia 2005 więc w zasadzie niezmienne to od wielu, wielu lat.
§  13.  13
1.
Dyżur domowy może pełnić kierownik jednostki organizacyjnej, jego zastępca lub inny strażak wyznaczony przez osobę, o której mowa w § 8. Do pełnienia dyżuru domowego nie wyznacza się strażaka przez co najmniej 24 godziny po zakończeniu służby trwającej 24 godziny lub przez co najmniej 11 godzin po zakończeniu służby trwającej 12 godzin.
2.
W czasie dyżuru domowego strażak pozostaje w stałej łączności z kierownikiem jednostki organizacyjnej.
3.
Strażak może pełnić dyżur domowy nie więcej niż 4 razy w miesiącu, w tym 2 razy w sobotę, niedzielę lub święto. Czas trwania wszystkich dyżurów w miesiącu nie może przekroczyć łącznie 72 godzin.
4.
Przepisów ust. 3 nie stosuje się do kierownika jednostki organizacyjnej i jego zastępcy.
5.
Czasu dyżuru domowego nie wlicza się do czasu służby, jeżeli podczas dyżuru strażak nie wykonywał zadań służbowych.
6.
Jeżeli strażak wykonywał zadania służbowe w czasie dyżuru domowego, czas ich wykonywania wlicza się do czasu służby.

Coś o dyspozycyjności
https://www.prawo.pl/kadry/strazak-musi-podporzadkowac-sie-polityce-kadrowej,401334.html
https://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=5F1F9C9C

Jednym z elementów, które podlegają ocenie przy opiniowaniu strażaka jest dyspozycyjność. jest to też element, który uwzględnia się przy wysokości dodatków.
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2022, 11:05:58 wysłana przez sorbent »

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #483 dnia: Marzec 23, 2022, 21:45:59 »
Zapytam o jedną rzecz jeżeli nie mam w grafiku miesięcznym dyżuru w danym dniu czy można mnie ściągnąć do służby ?

Offline tuitam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #484 dnia: Marzec 23, 2022, 22:04:59 »
Z Rozporządzenia w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej 29 grudnia 2005 więc w zasadzie niezmienne to od wielu, wielu lat.
§  13.  13
1.
Dyżur domowy może pełnić kierownik jednostki organizacyjnej, jego zastępca lub inny strażak wyznaczony przez osobę, o której mowa w § 8. Do pełnienia dyżuru domowego nie wyznacza się strażaka przez co najmniej 24 godziny po zakończeniu służby trwającej 24 godziny lub przez co najmniej 11 godzin po zakończeniu służby trwającej 12 godzin.
2.
W czasie dyżuru domowego strażak pozostaje w stałej łączności z kierownikiem jednostki organizacyjnej.
3.
Strażak może pełnić dyżur domowy nie więcej niż 4 razy w miesiącu, w tym 2 razy w sobotę, niedzielę lub święto. Czas trwania wszystkich dyżurów w miesiącu nie może przekroczyć łącznie 72 godzin.
4.
Przepisów ust. 3 nie stosuje się do kierownika jednostki organizacyjnej i jego zastępcy.
5.
Czasu dyżuru domowego nie wlicza się do czasu służby, jeżeli podczas dyżuru strażak nie wykonywał zadań służbowych.
6.
Jeżeli strażak wykonywał zadania służbowe w czasie dyżuru domowego, czas ich wykonywania wlicza się do czasu służby.

Coś o dyspozycyjności
https://www.prawo.pl/kadry/strazak-musi-podporzadkowac-sie-polityce-kadrowej,401334.html
https://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=5F1F9C9C

Jednym z elementów, które podlegają ocenie przy opiniowaniu strażaka jest dyspozycyjność. jest to też element, który uwzględnia się przy wysokości dodatków.



Dziękuję, czyli rozumiem że 72 godziny i nie ma różnicy jaki system pracy.

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 393
  • OSP & PSP
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #485 dnia: Marzec 24, 2022, 09:56:46 »
Zapytam o jedną rzecz jeżeli nie mam w grafiku miesięcznym dyżuru w danym dniu czy można mnie ściągnąć do służby ?
Twoi dyżurni SK zapewne znają twój stosunek do służby i zapewne jesteś jednym z ostatnich, do których będą dzwonić w sytuacji nagłej potrzeby ściągnięcia kogoś do służby nie będącego na dyżurze  :wall:

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #486 dnia: Marzec 24, 2022, 10:02:51 »
Zapytam o jedną rzecz jeżeli nie mam w grafiku miesięcznym dyżuru w danym dniu czy można mnie ściągnąć do służby ?
Twoi dyżurni SK zapewne znają twój stosunek do służby i zapewne jesteś jednym z ostatnich, do których będą dzwonić w sytuacji nagłej potrzeby ściągnięcia kogoś do służby nie będącego na dyżurze  :wall:
To nie chodzi o to chodzi mi o przepisy kiedy masz dyżur masz być poinformowany ileś dni wcześniej a jeżeli nie masz ?

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.446
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #487 dnia: Marzec 24, 2022, 12:57:14 »
Zapytam o jedną rzecz jeżeli nie mam w grafiku miesięcznym dyżuru w danym dniu czy można mnie ściągnąć do służby ?

Tak

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #488 dnia: Marzec 24, 2022, 13:03:27 »
Zapytam o jedną rzecz jeżeli nie mam w grafiku miesięcznym dyżuru w danym dniu czy można mnie ściągnąć do służby ?

Tak
Ok dzięki w takim razie po co te dyżury i ograniczenia 72 godz soboty itd ?

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 446
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #489 dnia: Marzec 24, 2022, 14:00:07 »
Zapytam o jedną rzecz jeżeli nie mam w grafiku miesięcznym dyżuru w danym dniu czy można mnie ściągnąć do służby ?

Tak
Ok dzięki w takim razie po co te dyżury i ograniczenia 72 godz soboty itd ?
Byłem ściągany nie mając dyżuru bo nie robiłem w tym czasie nic innego i mi nie kolidowało, a i mając dyżur nie przyszedłem jak dzwonili bo byłem 300km od miejsca pełnienia służby. Nigdy nie miałem z tego tytułu problemów jakichkolwiek. Po prostu wystarczy być normalny, oraz brać i dawać na tym samym poziomie.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.446
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #490 dnia: Marzec 24, 2022, 14:37:56 »
Zapytam o jedną rzecz jeżeli nie mam w grafiku miesięcznym dyżuru w danym dniu czy można mnie ściągnąć do służby ?

Tak
Ok dzięki w takim razie po co te dyżury i ograniczenia 72 godz soboty itd ?

Dyżury mogą być nie muszą jedni mają inni nie,  decyzja komendanta.
Za dyspozycyjność dostajesz w dodatku (przynajmniej w teorii)

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #491 dnia: Marzec 24, 2022, 15:15:49 »
Zapytam o jedną rzecz jeżeli nie mam w grafiku miesięcznym dyżuru w danym dniu czy można mnie ściągnąć do służby ?

Tak
Ok dzięki w takim razie po co te dyżury i ograniczenia 72 godz soboty itd ?

Dyżury mogą być nie muszą jedni mają inni nie,  decyzja komendanta.
Za dyspozycyjność dostajesz w dodatku (przynajmniej w teorii)
Ok dzięki

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 899
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #492 dnia: Marzec 24, 2022, 17:23:07 »
(...)Za dyspozycyjność dostajesz w dodatku (przynajmniej w teorii)
I chyba jeszcze 8-mio godzinni mają do 5 dni urlopu dodatkowego za dyspozycyjność - tak coś mi świta.
Si vis pacem, para bellum

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #493 dnia: Marzec 24, 2022, 17:29:06 »
Urlop dodatkowy - za co przysługuje i kiedy jest opisane w ustawie o PSP.

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 899
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #494 dnia: Marzec 24, 2022, 17:54:25 »
Prawie dobrze mi świtało  :mellow:

Art. 71a ust. 2. Dodatkowy  urlop  wypoczynkowy  przysługujący  strażakowi  z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych wynosi:
1) 5 dni  w roku – dla strażaków pełniących służbę w codziennym rozkładzie czasu  służby,  będących  w dyspozycji   operacyjnej   i pełniących  funkcje wykonawcze;
2) 9 dni  w roku – dla strażaków pełniących służbę w codziennym rozkładzie czasu  służby,  będących  w dyspozycji   operacyjnej   i pełniących   funkcje dowódcze;(...)
Si vis pacem, para bellum

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.926
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #495 dnia: Marzec 24, 2022, 19:43:21 »
Prawie dobrze mi świtało  :mellow:

Art. 71a ust. 2. Dodatkowy  urlop  wypoczynkowy  przysługujący  strażakowi  z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych wynosi:
1) 5 dni  w roku – dla strażaków pełniących służbę w codziennym rozkładzie czasu  służby,  będących  w dyspozycji   operacyjnej   i pełniących  funkcje wykonawcze;
2) 9 dni  w roku – dla strażaków pełniących służbę w codziennym rozkładzie czasu  służby,  będących  w dyspozycji   operacyjnej   i pełniących   funkcje dowódcze;(...)
Chyba zartujesz ..

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 899
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #496 dnia: Marzec 24, 2022, 20:19:52 »
Jak zawsze z resztą  :wacko:
Si vis pacem, para bellum

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #497 dnia: Marzec 24, 2022, 21:42:43 »
I 13 dni urlopu dla systemu zmianowego

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #498 dnia: Marzec 25, 2022, 13:43:11 »
To nie chodzi o to chodzi mi o przepisy kiedy masz dyżur masz być poinformowany ileś dni wcześniej a jeżeli nie masz ?
A harmonogram miesięczny z jakim wyprzedzeniem macie? Tam masz i służby i dyżury. U nas jest wywieszany na "tablicy ogłoszeń", a d-cy zmian wysyłają zdjęcie każdemu na zmianie. Przyjęło się, że jest to skuteczny sposób poinformowania.

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #499 dnia: Marzec 25, 2022, 17:26:08 »
To nie chodzi o to chodzi mi o przepisy kiedy masz dyżur masz być poinformowany ileś dni wcześniej a jeżeli nie masz ?
A harmonogram miesięczny z jakim wyprzedzeniem macie? Tam masz i służby i dyżury. U nas jest wywieszany na "tablicy ogłoszeń", a d-cy zmian wysyłają zdjęcie każdemu na zmianie. Przyjęło się, że jest to skuteczny sposób poinformowania.
Tz bywa tak że nie masz dyżuru w grafiku a masz na rozkazie bo komuś nie pasuje albo coś tam jak zwykle ....