Autor Wątek: Dyżur Domowy.  (Przeczytany 185613 razy)

Offline jeremiasz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #225 dnia: Grudzień 20, 2011, 14:16:09 »
Witam .Koledzy z tym dyżurem domowym to też nas nieźle załatwili ,otóż w każdej innej pracy (np.pogotowie energetyczne,gazowe itd.) za dyżury domowe ustawowo należy się zapłata ,a u nas wprowadzili przepis wszyscy przyjęli to do wiadomości nikt się tym nie zainteresował i tak już to pewnie zostanie bo my przecież służymy społeczeństwu.Kiedyś byłem dumny że wybrałem ten zawód teraz jak czytam opinie tegoż właśnie społeczeństwa pod jakimkolwiek artykułem na temat straży i innych służb to szczerze tego żałuję.

Dopisz szczegółowo (jak chłopu na miedzy): czy płacą za gotowość do pracy (czyli nie ściągają z dyżuru domowego do pracy) w tym pogotowiu, czy płacą jak ściągną z dyżuru domowego do pracy?
Ps. Dlaczego żałujesz? Dziękujesz firmie zwanej PSP i idziesz realizować marzenia w innych służbach...




« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2011, 22:09:42 wysłana przez robn »

Offline Krono

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #226 dnia: Luty 08, 2012, 16:34:36 »
Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie dyżurów domowych jak to jest w poszczególnych JRG , ponieważ do lutego 2012 mieliśmy dyżury przed służbą a teraz na wolnej służbie. Uważam to za paranoje gdyż WS jest de fakto uwiązaniem z telefonem a nie czasem wolnym. Po drugie podaję przykład: 3 WS i w czasie nich 3 dyżury. Jak jest u was ?

Offline a.overeem

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #227 dnia: Luty 08, 2012, 18:34:00 »
U mnie w komendzie od czasu wprowadzenia większych stanów osobowych( styczeń 2011)na wolnej służbie mamy wpisany DD (dyżur domowy)...czasami mamy DD przed służba, na innej zmianie.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #228 dnia: Luty 08, 2012, 18:38:06 »
a ja się spytam - po co wam te DD? u mnie jakoś problemu nie ma - jak jest potrzeba ściągnięcia kogoś z wolnego, to podejrzewam, że znalezienie "ochotnika" nie trwa przeciętnie dłużej niż trzy minuty i trafienie jest najdalej za trzecim strzałem; wyznaczanie DD nie jest konieczne i może przekonajcie waszych 11 do spróbowania planowania służby bez tego?
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #229 dnia: Luty 08, 2012, 20:09:09 »
Tak lang, wszystko ładnie pięknie, tylko już samo przekonanie 11 do zniknięcia DD jest problemem często nie do przeskoczenia. Chociaż były już sytuacje że osoby na dd nie mogły przybyć do pracy i brano inne- jakoś problemu nie było ze znalezieniem chętnych. To chyba bardziej dla ich spokojności, żeby w razie czego ktoś był na 100%. Tylko jest to nie do końca dobre, bo na dyżurze są u nas 2 osoby. A jak będzie potrzeba żeby do stanu zmiany wcielić dowódcę zastępu, a takiego na dd nie będzie to i tak wyjścia właściciwie nie ma, trza brać spoza. Dla jasności- u nas 2 osoby, zawsze przed swoją służbą. Sytuacje WS i DD się nie zdarzają.
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #230 dnia: Luty 08, 2012, 20:25:42 »
z tymi specjalnościami (ratownicy, d-cy, kierowcy,, a i tych ostatnich jeszcze można podzielić na tych drabinowych i nie) bardzo trafiony argument - to tez nie trafia? może to coś na zasadzie - daj mi palec, to chapnę całą dłoń:) DD są oczywiście dopuszczalne, ale ich stosowania moim zdaniem może, powtarzam MOŻE, świadczyć o niezbyt prawidłowych relacjach z dowództwem; dobry dowódca zna swoich ludzi, wie na kogo może liczyć i nie będzie miał problemu ze ściągnięciem dodatkowego strażaka - rozpisywanie DD, mieszanie w grafikach w przypadku ściągnięcia z takiego dyżuru nie jest mu do szczęścia potrzebne - mają z tym i tak wystarczająco dużo zajęcia; wydaje mi się, że szczera rozmowa, przedstawienie argumentów przemawiających za odstąpieniem od wyznaczania DD być może skłoniłoby 11 chociaż do nie wyznaczania DD na okres próby; a później na stałe, gdyż jestem pewien, że przy takim postawieniu sprawy obie strony byłyby zadowolone;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline wania

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 109
  • W kilka sekund podejmuję trudne decyzje - strażak
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #231 dnia: Luty 08, 2012, 20:44:17 »
Langu - nie wiem skąd wynikły te dyżury domowe i konieczność ich tworzenia, ale jak one powstały stwarzają więcej problemów niż korzyści. Jak pisałem wcześniej bez dyżurów domowych nie było problemu, by kogoś ściągnąć, by ktoś przyszedł do pracy- oczywiście później były dodatkowe nagrody itp.

Po wprowadzeniu dyżurów domowych brak jest chętnych by zjawić się do pracy jak się nie ma rozpisanego dyżuru, np. operator drabiny potrzebny. I po wprowadzeniu dyżurów domowych zamiast nagród są kary za nie stawienie się na dyżurze w razie potrzeby.

Co z tego że mam dyżur domowy ale jak mieszkam 20 km od jednostki to nie dotrę do niej w 5 minut. Oczywiście zawsze może mi się popsuć telefon samochód.

Kolejna rzecz, czy tak naprawdę u nas w przepisach jest uregulowany sposób alarmowania dyżurów domowych (jeśli są takie w przepisach). Bo czytając z chłopakami nic nie znaleźliśmy.
Jedynym wyjściem są tylko koperty i gońce, i że trzeba do ciebie przyjechać i Cię powiadomić o fakcie stawienia się w jednostce.


Offline tomstrazak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 287
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #232 dnia: Luty 09, 2012, 00:30:04 »
a ja się spytam - po co wam te DD? u mnie jakoś problemu nie ma - jak jest potrzeba ściągnięcia kogoś z wolnego, to podejrzewam, że znalezienie "ochotnika" nie trwa przeciętnie dłużej niż trzy minuty i trafienie jest najdalej za trzecim strzałem; wyznaczanie DD nie jest konieczne i może przekonajcie waszych 11 do spróbowania planowania służby bez tego?

  Lang, nie jesteś konsekwentny, raz jesteś legalistom i o przecinek w ustawie dałbyś się pokroić, a teraz namawiasz do nie stosowania prawa.
W rozporządzeniu. pisze jak byk, że strażak w harmonogramie miesięcznym ma mieć określone dni pełnienia służby i dni pełnienia dyżuru.

   Przyznam, że nie czytałem całego wątku od początku, bo jest tego trochę.
Napiszę to co ja sądzę o dyżurze domowym.

Tak jak większości nie podoba mi się, że dyżur domowy jest za darmo, ale jest i mówi o nim ustawa o PSP i rozporządzenie i nie wyobrażam sobie będąc na dyżurze, że nie stawie się w jednostce jeśli mój przełożony tego zażąda.
 Co do sposobu zawiadomienia sprawa jest prosta i zapisana w rozporządzeniu-  :tuba: stała łączność z przełożonym.
 W dobie telefonów komórkowych, które mają nawet dzieci w przedszkolu, pisanie o gońcach( 21 wiek, a Magneto zapier.... na motorze z kopertą od dowódcy)  , a nawet o telefonach służbowych jest po prostu śmieszne  :rofl:.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #233 dnia: Luty 09, 2012, 00:50:24 »
proszę... czasami już siły nie mam:) o to Ci chodzi:

Cytuj
§ 12.2. Ze względu na potrzeby służby ustala się na podstawie harmonogramu, o którym mowa w ust. 1, harmonogram
miesięczny, który uwzględnia dni i godziny służby poszczególnych strażaków oraz dni i godziny pełnionych
dyżurów domowych.

czy może o to:

Cytuj
§ 13.3. Strażak może pełnić dyżur domowy nie więcej niż 4 razy w miesiącu, w tym 2 razy w sobotę, niedzielę lub święto.
Czas trwania wszystkich dyżurów w miesiącu nie może przekroczyć łącznie 72 godzin.

z tego wnioskujesz, że pełnienie dyżurów domowych jest obligatoryjne i konieczne? jak dla mnie, to strażak MOŻE pełnić dyżur domowy cztery razy w miesiącu, może pełnić go dwa razy, nawet może pełnić raz; i może też oczywiście w ogóle go nie pełnić, czyli pełnić go zero razy; zero to chyba w dalszym ciągu mniej niż cztery? ten tok myślowy dobitnie potwierdza regulacja ustawowa:

Cytuj
Art. 35. 8. W ramach czasu wolnego strażaka można wyznaczyć do pełnienia dyżuru domowego.

dalej twierdzisz, że strażak MA MIEĆ określone dni pełnienia dyżuru domowego, czy może jednak nie musi mieć wyznaczanych DD? przepraszam, że znów to ja mam racje i taki przemądrzały jestem;)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline tomstrazak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 287
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #234 dnia: Luty 09, 2012, 01:28:35 »
proszę... czasami już siły nie mam:) o to Ci chodzi:

Cytuj
§ 12.2. Ze względu na potrzeby służby ustala się na podstawie harmonogramu, o którym mowa w ust. 1, harmonogram
miesięczny, który uwzględnia dni i godziny służby poszczególnych strażaków oraz dni i godziny pełnionych
dyżurów domowych.

czy może o to:

Cytuj
§ 13.3. Strażak może pełnić dyżur domowy nie więcej niż 4 razy w miesiącu, w tym 2 razy w sobotę, niedzielę lub święto.
Czas trwania wszystkich dyżurów w miesiącu nie może przekroczyć łącznie 72 godzin.

z tego wnioskujesz, że pełnienie dyżurów domowych jest obligatoryjne i konieczne? jak dla mnie, to strażak MOŻE pełnić dyżur domowy cztery razy w miesiącu, może pełnić go dwa razy, nawet może pełnić raz; i może też oczywiście w ogóle go nie pełnić, czyli pełnić go zero razy; zero to chyba w dalszym ciągu mniej niż cztery? ten tok myślowy dobitnie potwierdza regulacja ustawowa:

Cytuj
Art. 35. 8. W ramach czasu wolnego strażaka można wyznaczyć do pełnienia dyżuru domowego.

dalej twierdzisz, że strażak MA MIEĆ określone dni pełnienia dyżuru domowego, czy może jednak nie musi mieć wyznaczanych DD? przepraszam, że znów to ja mam racje i taki przemądrzały jestem;)

   Przemądrzały to fakt  :rofl:
Zgadzam się, że nie jest określona ilość minimalna, ale strażak ma prawo wiedzieć kiedy ma DD, a łapanie chętnych na służbę po omacku,  bo może się uda. jest co najmniej nie profesjonalne :rolleyes:

Offline kiler

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #235 dnia: Luty 09, 2012, 08:11:05 »
z dyżurami u nas było tak
najpierw ich nie było
przyszło kupa młodzieży
przyszedł 1 listopada i zwolnienie lekarskie kolegi i nikt na służbę się nie stawił bo nie mógł 1 listopada
więc od 1 grudnia 4 strażaków na dd cały zastęp d-ca kierowca i dwóch rat
czy dobrze
dla dyspozytora na pewno otwiera rozkaz i dzwoni do konkretnych ludzi
dla ludzi sami się zastanówcie

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #236 dnia: Luty 09, 2012, 12:51:47 »
właśnie lang "można" nie oznacza że mamy prawo do niepełnienia dyżuru i w tym jak i wielu sprawach jest problem. Zapis tak skonstruowano (jak w wlieku przypadkach) aby więcej racji miał przełożony. Dlaczego np. tego art. nie zapisano w taki sposób ' Strażak w dzień wolny od pracy pełni dyżur domowy gdy wczesniej pisemnie wyrazi na to zgodę!!!"
Generalnie u mnie kom. przedstawiając grafik na dany miesiąc w dni wolne od służby "dla dobra i zapewnienia odpowiedniego ciągu służby" ujmuje minimum 2 osoby na dyżurze. Ma do tego prawo bo "może" zgodnie z art. o którym mowa. A my co możemy ? Po cichu pomarudzić a jak jeden z kolegów miał "czelność" przedstawić swoje niezadowolenie to w nagrodę każdą wolną służbę przez okres 3 miesięcy miał DD.
Pozdrawiam


czy ta wiadomość dotyczy tylko @lang?
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2012, 15:03:33 wysłana przez Butel »

firedaw998

  • Gość
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #237 dnia: Lipiec 22, 2012, 14:01:56 »
Witajcie. W mojej komendzie jest tak. Dwa razy w miesiący mamy dyzury domowe przed służbą, kierowca i ratownik. Wynika to z takiego faktu, że jak jest coś grubszego, czy też zastęp jeden pojedzie na koniec powiatu potrzebne są dodatkowe siły. Za dyzur domowy bez wyk. obowiązkow słuzbowych nie jest płacone, natomiast jeśli bierze sie udział w działaniach takowe godziny wliczane są do nagodzin i oczywiscie wszyscy są zadowoleni. Pozdrawiam

Offline ryflak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #238 dnia: Lipiec 22, 2012, 21:05:18 »
No tak. Wszyscy zadowoleni. To po co ten twój wpis ?

Po to żeby wyrazić swoje zdanie na ten temat. Do tego służy forum. Czy wszyscy muszą nap....ć na system?    :wacko: :wacko:
« Ostatnia zmiana: Lipiec 22, 2012, 21:35:57 wysłana przez robn »

Offline ryflak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #239 dnia: Lipiec 23, 2012, 20:33:17 »
Tylko po co wpisy typu "a u nas to służba trwa 24 h a potem mamy 48 wolnego" ?

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #240 dnia: Lipiec 24, 2012, 16:15:43 »
firedaw998 jedyną satysfakcję to masz taką że dyżur masz przed służbą- trudno w takim dniu wypic piwko przecież jutro służba. Ciekawi mnie też czy za wstawienie się do strażnicy masz naliczne godziny?  z twojego wpisu wynika, że musisz podjąć działania a więc pobyt w strażnicy jest za friko. czyz sie mylę?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #241 dnia: Luty 14, 2013, 13:40:43 »
Cytuj
Interpelacja nr 9786 do ministra spraw wewnętrznych

w sprawie pełnienia dyżurów domowych przez strażaków Państwowej Staży Pożarnej

   Szanowny Panie Ministrze! Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 29 grudnia 2005 r. w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej określa sposób pełnienia dyżurów domowych przez strażaków PSP i ich wymiar. Do mojego biura poselskiego zgłosili się przedstawiciele Łódzkiego Zarządu Wojewódzkiego ZZS ˝Florian˝, przedstawiając swoje wątpliwości dotyczące wyżej wymienionego rozporządzenia.

   W związku z powyższym proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy poza ogólnymi regulacjami prawnymi została na terenie kraju lub województwa łódzkiego określona wewnętrzna procedura dyspozycyjności strażaka podczas dyżuru domowego?

   2. Czy strażakowi wyznaczonemu do pełnienia dyżuru domowego stawiane są wymagania, a jeśli tak, to jakie?

   3. Jaka jest procedura zadysponowania strażaka do służby z dyżuru domowego i czy są wyznaczone okoliczności uzasadniające zadysponowanie strażaka z wymienionego dyżuru?

   4. Jakie środki łączności powinien posiadać strażak pełniący dyżur domowy i w czyjej kompetencji jest te środki zapewnić?

   5. Czy jest określony czas na stawienie się strażaka po zadysponowaniu z dyżuru domowego?

   Z poważaniem

   Poseł Agnieszka Hanajczyk

   Warszawa, dnia 27 września 2012 r.


Cytuj
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 9786

w sprawie pełnienia dyżurów domowych przez strażaków Państwowej Staży Pożarnej

   Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do pisma z dnia 10 października 2012 r. (sygn. SPS-023-9786/12) dotyczącego interpelacji poseł na Sejm RP pani Agnieszki Hanajczyk w sprawie pełnienia dyżurów domowych przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

   Sposób pełnienia dyżurów domowych i ich wymiar zostały uregulowane w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 29 grudnia 2005 r. w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 266, poz. 2247, z późn. zm.). Stosownie do § 13 ust. 1 ww. rozporządzenia dyżur domowy może pełnić kierownik jednostki organizacyjnej, jego zastępca lub inny strażak wyznaczony przez osobę do tego upoważnioną.

   Jednocześnie należy wskazać, że zgodnie z ww. przepisem prawa do pełnienia dyżuru domowego nie wyznacza się strażaka przez co najmniej 24 godziny po zakończeniu służby trwającej 24 godziny lub przez co najmniej 11 godzin po zakończeniu służby trwającej 12 godzin. W świetle zaś § 13 ust. 2 rozporządzenia w czasie dyżuru domowego strażak pozostaje w stałej łączności z kierownikiem jednostki organizacyjnej, przy czym przepisy rozporządzenia nie konkretyzują rodzaju tejże łączności.

   Mając na względzie fakt, że istotą stosunku służbowego strażaka Państwowej Straży Pożarnej jest dyspozycyjność, kierownicy jednostek organizacyjnych PSP posiadają stosowne dane teleadresowe strażaków. Z uwagi natomiast na ewentualną konieczność zadysponowania strażaka pełniącego dyżur domowy o dowolnej porze dnia i nocy dane każdego strażaka winny znajdować się również w bazie teleadresowej właściwego stanowiska kierowania (SWD-ST) pełniącego służbę w ruchu ciągłym.

   Do okoliczności uzasadniających zadysponowanie strażaka z dyżuru domowego określonych w § 6 rozporządzenia należą:

   - konieczność dokończenia rozpoczętych zadań służbowych, jeżeli nie mogą zostać przerwane;

   - utrzymanie liczby strażaków stanowiących obsadę osobową każdej zmiany na poziomie ustalonym przez kierownika jednostki organizacyjnej, jednak nie niższym niż ustalony zgodnie z ust. 3-5 rozporządzenia;

   - dysponowanie do działań ratowniczych oraz do udziału w ćwiczeniach odwodów operacyjnych;

   - wykonanie zadań służbowych wpływających na funkcjonowanie oraz podniesienie gotowości bojowej jednostek ochrony przeciwpożarowej;

   - wykonanie zadań służbowych o charakterze dydaktycznym dotyczących szkolenia strażaków z jednostek ochrony przeciwpożarowej;

   - delegowanie strażaka do pełnienia służby poza granicami państwa w grupie ratowniczej utworzonej do udziału w działaniach ratowniczych, akcji poszukiwawczo-ratowniczej lub akcji humanitarnej, a także w szkoleniu i ćwiczeniach ratowniczych.

   Stosownie do § 13 ust. 3 rozporządzenia strażak może pełnić dyżur domowy nie więcej niż cztery razy w miesiącu, w tym dwa razy w sobotę, niedzielę lub święto. Czas trwania wszystkich dyżurów w miesiącu nie może przekroczyć łącznie 72 godzin. Ograniczeń tych nie stosuje się do kierownika jednostki organizacyjnej i jego zastępcy.

   Jednocześnie warto nadmienić, że czasu dyżuru domowego nie wlicza się do czasu służby, jeżeli podczas dyżuru strażak nie wykonywał zadań służbowych. W przypadku natomiast wykonywania zadań służbowych w czasie dyżuru domowego czas ten wliczany jest do czasu służby.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Stanisław Rakoczy

   Warszawa, dnia 6 listopada 2012 r.



Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #242 dnia: Luty 09, 2015, 13:53:25 »
1. Czy poza ogólnymi regulacjami prawnymi została na terenie kraju  określona wewnętrzna procedura dyspozycyjności strażaka podczas dyżuru domowego?
2. Czy strażakowi wyznaczonemu do pełnienia dyżuru domowego stawiane są wymagania, a jeśli tak, to jakie?
3. Jaka jest procedura zadysponowania strażaka do służby z dyżuru domowego i czy są wyznaczone okoliczności uzasadniające zadysponowanie strażaka z wymienionego dyżuru?
4. Jakie środki łączności powinien posiadać strażak pełniący dyżur domowy i w czyjej kompetencji jest te środki zapewnić?
5. Czy jest określony czas na stawienie się strażaka po zadysponowaniu z dyżuru domowego?
W związku z powyższym czy właściwy terytorialnie komendant może uregulować te zapytania w drodze wydania zarządzenia dla jednostki.Po drugie czy jest to zgodne z prawem..

Offline LaCosta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #243 dnia: Luty 09, 2015, 13:59:32 »
heh dobre :)  tyle jest sprzecznosci i dyskusji jak widze wszedzie w tym temacie :)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #244 dnia: Luty 09, 2015, 14:46:23 »
1. Czy poza ogólnymi regulacjami prawnymi została na terenie kraju  określona wewnętrzna procedura dyspozycyjności strażaka podczas dyżuru domowego?
2. Czy strażakowi wyznaczonemu do pełnienia dyżuru domowego stawiane są wymagania, a jeśli tak, to jakie?
3. Jaka jest procedura zadysponowania strażaka do służby z dyżuru domowego i czy są wyznaczone okoliczności uzasadniające zadysponowanie strażaka z wymienionego dyżuru?
4. Jakie środki łączności powinien posiadać strażak pełniący dyżur domowy i w czyjej kompetencji jest te środki zapewnić?
5. Czy jest określony czas na stawienie się strażaka po zadysponowaniu z dyżuru domowego?
W związku z powyższym czy właściwy terytorialnie komendant może uregulować te zapytania w drodze wydania zarządzenia dla jednostki.Po drugie czy jest to zgodne z prawem..

Wszystkie twoje wątpliwości powinien rozwiać regulamin pracy i służby, który pewnie zaistniał w twojej komendzie.
Do stworzenia takiego regulaminu zobowiązuje pracodawcę Kodeks Pracy. Co w regulaminie powinno się znaleźć określa Zarządzeni KG.

Cytuj
Na podstawie art. 1042 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) oraz zarządzenia nr 5 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 21 czerwca 2006r. w sprawie ramowego regulaminu służby w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej oraz regulaminu musztry i ceremoniału pożarniczego (Dz.Urz. KG PSP Nr 1, poz.4)

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #245 dnia: Luty 09, 2015, 22:33:36 »
z własnego podwórka
Ad 1. u nas nie została. Z ciekawostek w temacie : strażak PB ma się stawić na własną rękę, a oficer operacyjny może zostać odebrany z domu i dowieziony do firmy Sop.
Ad. 2. wymagania nigdzie niezapisane w regulaminie: ma odebrać telefon z SK.
Ad. 3. telefon do strażaka, ten wykonuje polecenie dojeżdżając w 99% własnym transportem, o wezwaniu decyduje dyżurny SK na podstawie "subiektywnej analizy" zabezpieczenia operacyjnego,czyli wyjeżdżają 3 wozy - cały PB i już dyżurny SK ma podstawy do wezwania dyżuru. Dlatego wielokrotnie strażacy ledwo wejdą do strażnicy a już wychodzą zwolnieni do domu, bo zastęp/zastępy już wracają.     
Ad. 4. strażak posiada swój telefon komórkowy którego nr jest w dyspozycji SK. Wielokrotnie mieliśmy przypadki awarii tego systemu łączności, ale jeszcze się żaden strażak PB nie odważył poinformować komendanta, że podczas pełnienia dyżuru przebywa w gotowości w miejscu zamieszkania i czeka na zabranie do JRG z domu, ponieważ nie korzysta z telefonu komórkowego bo ma jeden z żoną na pół.
Ad. 5. nie ma takiego czasu. Wiele lat temu zanim weszły obecne regulacje i były tylko dyżury funkcyjnych komendy był czas określony - do 1 godz na stawienie się w siedzibie.
Ostatnie Twoje pytanie: Kiedyś słyszałem zapędy "ambitnych", aby każdemu strażakowi PB wyliczyć średni czas stawienia się do jednostki ze swojego miejsca przebywania. Ale "rozsądni" podrzucili hasło, że trzeba skorzystać z rozkładu jazdy komunikacji miejskiej lub aby było szybciej zezwolić strażakom na dojazd taksówką za zwrotem kosztów. Jakoś do tej pory nie zostało to uregulowane - podobno prawnik komendy stwierdził, że temat śmierdzi i lepiej nie ruszać "bo zgodnie z prawem to ....."
pozdrawiam
   Swoją drogą ciekawe ilu strażaków w Polsce zostało ukaranych za niewłaściwe realizowanie obowiązków dyżuru domowego, a może nawet wylądowali na komisji dyscyplinarnej ?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.365
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #246 dnia: Luty 10, 2015, 08:12:08 »
Nie sadze aby dało sie ukarać strażaka za coś co nie jest formalnie uregulowane lub z czymś z czym sie nie zapoznał (chodzi o dokumenty wewnętrzne). Po drugie nie ma czegoś takiego jak określony czas dotarcia ponieważ kazdy ma prawo mieszkac poza powiatem i nie miec samochodu :)
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #247 dnia: Luty 10, 2015, 10:49:51 »
Pytania, które zadał Siusiek są w pewnym sensie podchwytliwe a racjonalne odpowiedzi na nie świadczą że dyżur domowy to tak na prawdę martwy przepis i Strażak nie może ponieść tak na prawdę żadnych konsekwencji. Interpretacja tego wszystkiego zależy wiele od stopnia złośliwości przełożonych. Jeżeli mam ponad 20 km do strażnicy to ustalanie jakichkolwiek czasów dojazdu mija się z celem. Równie dobrze mogę powiedzieć że natychmiast wychodzę z domu i udaję się na pieszo... To samo z odbieraniem telefonów. W rozporządzeniu jest napisane że mam utrzymywać stałą łączność z Komendą. Więc siedzę w domu i czekam na wizytę posłańca informującego mnie o konieczności stawienia się w JRG  :straz:

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #248 dnia: Luty 10, 2015, 11:04:24 »
Pytania, które zadał Siusiek są w pewnym sensie podchwytliwe a racjonalne odpowiedzi na nie świadczą że dyżur domowy to tak na prawdę martwy przepis i Strażak nie może ponieść tak na prawdę żadnych konsekwencji. Interpretacja tego wszystkiego zależy wiele od stopnia złośliwości przełożonych. Jeżeli mam ponad 20 km do strażnicy to ustalanie jakichkolwiek czasów dojazdu mija się z celem. Równie dobrze mogę powiedzieć że natychmiast wychodzę z domu i udaję się na pieszo... To samo z odbieraniem telefonów. W rozporządzeniu jest napisane że mam utrzymywać stałą łączność z Komendą. Więc siedzę w domu i czekam na wizytę posłańca informującego mnie o konieczności stawienia się w JRG  :straz:

Wszystko zależy co jest zapisane w Regulaminie pracy i służby Waszej Komendy.
Przykład pierwszy z brzegu wujek google można mnożyć:

str. 9

Cytuj
5. W czasie dyżuru domowego strażak zobowiązany jest utrzymywać stałą łączność z PSK
i przebywać w miejscu, z którego dotarcie do miejsca pełnienia służby możliwe jest w
czasie nie dłuższym niż 40 minut.

http://nbip.pl/kppspgora/i/?i=5218

Jeżeli Komendant, chce utrudnić życie funkcjonariuszom, to takie zapisy się pojawiają. Jeżeli współpraca jest w miarę normalna, to zapisy są ogólnikowe. Tyle w temacie.
Każdy ze strażaków zapoznaje się z tym regulaminem, podpisuje że się zapoznał i będzie się na pewno do niego stosował. W innym przypadku czeka go rozmowa nie zawsze w dobrej atmosferze z przełożonym.
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2015, 11:10:31 wysłana przez grzela »

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Dyżur Domowy.
« Odpowiedź #249 dnia: Luty 10, 2015, 15:35:09 »
Cytuj
5. W czasie dyżuru domowego strażak zobowiązany jest utrzymywać stałą łączność z PSK
i przebywać w miejscu, z którego dotarcie do miejsca pełnienia służby możliwe jest w
czasie nie dłuższym niż 40 minut.
Czyli w odniesieniu do niektórych strażaków nie mogą oni przebywać na dyżurze domowym w domu... To że w Komendach podpisujemy różne Regulaminy to standard, ale czy są one zgodne z prawem to już inna kwestia. Wszystko dobrze dopóki ktoś nie chce nas za coś ukarać.