Autor Wątek: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim  (Przeczytany 23370 razy)

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 24, 2013, 08:23:12 »
Witam. Ja mam pytanie odnośnie rozliczania godzin w tym programie, a mianowicie, czy wyjazd na ZSA wpisujemy jako delegacja czy szkolenie ? To po pierwsze, a po drugie w jaki sposób to się powinno rozliczać. Przykładowo: 5 dniowy wyjazd do szkoły powinien się rozliczać chyba jako 5 x 8 godzin, natomiast ten program liczy mi tylko te służby, które mam w tym czasie wygenerowane, czyli np. 24 (pracujemy na PSK na 12). Czyli podsumowując w tym roku będąc 4 tygodnie w szkole program zaliczył mi tylko 72 godziny,tak to powinno wyglądać czy też należy to rozpisywać w jakiś inny sposób ?
Z podanej informacji wnioskuje że masz prawidłowo rozliczany czas wyjazdu do ZSA, liczą się tylko godziny służby zaplanowane w harmonogramie półrocznym. Co do wpisów to nie wypowiadam się bo nie wiem z jakiego programu korzysta wasza jednostka. Sam korzystam z dwóch programów, w programie udostępnianym przez KG PSP ja wpisuje wyjazd do szkoły literką k.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 24, 2013, 08:36:45 »
@kristof - na wyjazdy strażaka skierowanego do szkoły strażackiej są rozliczane tak jak w harmonogramie (górny wiersz). Popatrz na Rozporządzenie w sprawie pełnienia służby strażaków.
Czyli Twoja ilość godzin przesłużona w zasadzie w tym wypadku będzie się liczyć tak jak zapisane w harmonogramie.
Pracuję na zwykłym arkuszu excela (ECS) i w zasadzie mam możliwość dostosowania dla uczących się harmonogramu tak, aby nie byli stratni (o ile mi wcześniej przyniosą harmonogram zjazdów). Jeśli nie, to cóż..... życie..... Pozdrawiam
EGO = 1 / wiedza

arti83

  • Gość
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 28, 2013, 23:02:36 »
Czy ktoś z waś ma problem po aktualizacji programu ??
Problem tkwi w zlym liczeniu godzin za sluzbę jeśli kogoś cofam z  wolnej sluzby to liczy tylko 16h i na czarno dzień 16 natomiast noc na biało zaznacza i wpisuje 0 bez możliwolści ręcznego dopisania

Maciekks

  • Gość
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 21, 2013, 01:04:40 »
Witam, moja komenda ostatnio interesowala sie tym programem. Polcecacie? Da sie go uzywac? Raczej utrudnia czy ułątwia życie?

Offline maniek777

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 21, 2013, 09:45:08 »
Z perspektywy strażaka to kiepski rozwiązanie. Ogranicza możliwośc dawania służb wolnych w danym terminie np. z potrzeby służby.
Teraz możesz np.zacząć urlop kiedy chcesz (dw możesz sobie przesuwać), a przy generowaniu dni wolnych przez program już masz związane ręce sztywnym grafikiem (urlopu nie można zaczynać i kończyć DW)
Program był by dobry jak nikt by nie chorował, nie chodził na kursy, szkolenia itp. czyli 100% stan. A wiadomo że i tak DW trzeba ci zatrzymać bo np. jest na "aspirantce".

Offline pupil3

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 02, 2013, 08:24:22 »
Nie rozumiem tego programu, ponieważ on jest jawnym oszustwem strażaka. Ma on za zadanie zmniejszyc nadgodziny ale kosztem strazaka. Jak harmonogram na zjazd nie  przewidział w ogóle slużby to co mam ku chwale ojczyzny cały tydzień siedzieć w szkole i jeszcze przyjść w sobote na służbę?

Offline youngfireman

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 02, 2013, 09:01:37 »
A czy jest to jakaś zmiana w stosunku do ECS, bo z tego co mi wiadomo tam również ewidencjonowało się zjazdy w szkołach wg harmonogramu ustalonego przed rozpoczęciem okresu rozliczeniowego i nie można było w to ingerować!!  :gwiazdki:

Offline Kristof

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 04, 2013, 11:57:21 »
A ja mam jeszcze jedno pytanie odnośnie rozliczania godzin, temat już był tutaj poruszany ale prosiłbym jeszcze raz o konkretną odpowiedź kogoś kto jest zorientowany, a mianowicie chodzi mi o wyjazd na dajmy na to zawody pożarnicze lub recertyfikację, jak to rozliczamy w tym programie ? W wygenerowanym harmonogramie mamy wolne w tym dniu akurat a na zawodach zejdzie nam się na przykład 10 godzin i co wtedy ? Czy wpisujemy wtedy 10 godzin ponadnormatywnych czy też jakoś inaczej to wygląda ?

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 04, 2013, 12:11:19 »
u mnie liczymy czas od wyjazdu do zakończenia zawodów. Powrotu nie wliczamy, jeśli ten czas przekroczył 8 godz. Jeśli był krótszy niż 8 godz. to możemy doliczyć czas powrotu, ale w tym momencie nie więcej niż do dobicia do 8 godz.
przykłady:
1.
wyjazd 8:00
zawody 11:00 - 17:00
powrót na 20:00
liczymy 9 godz. (od 8:00 do 17:00) nie doliczamy w tym przypadku powrotu.

2.
wyjazd 8:00
zawody 11:00 - 14:00
powrót na 17:00
liczymy 8 godz. (od 8:00 do 14:00 + 2 godz. z powrotu do dobicia do 8 godz.)

3.
wyjazd 8:00
zawody 10:00 - 13:00
powrót na 15:00
liczymy całość, czyli 7 godz.

Taka info przyszła z kadr.

Nie rozumiem tego programu, ponieważ on jest jawnym oszustwem strażaka. Ma on za zadanie zmniejszyc nadgodziny ale kosztem strazaka. Jak harmonogram na zjazd nie  przewidział w ogóle slużby to co mam ku chwale ojczyzny cały tydzień siedzieć w szkole i jeszcze przyjść w sobote na służbę?
Tak, ku chwale ojczyzny, bo jedziesz do szkoły (zjazd, kurs) na własną prośbę, nikt tam Cię na siłę nie wysyłał.
Jeśli natomiast jesteś DELEGOWANY przez przełożonego na taki kurs (bo kogoś trzeba było wysłać) to wtedy wpisujesz konkretną ilość godzin z kursu - stanowisko moich kadrowców i przełożonych.
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2013, 12:14:53 wysłana przez zero-11 »

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 04, 2013, 14:48:01 »
Przecież o tym wszystkim pisze w rozporządzeniu.
Jak ktoś jest skieowany do szkoły to mu się przepisuje w realizacji to, co ma w harmonogramie. Niestety, jak ktoś miał wpisane wolną służbę to nie doliczą mu czasu służby pomimo że był na szkole. Proste, trzeba czytać ze zrozumieniem. Dlatego szkoły powinny ustalać i dawać strażakom harmonogramy zjazdów przed okresem rozliczeniowym a nie go płynnie zmieniać wg własnego widzimisię - jak to robi np pewna SA dla słuchaczy zaocznych.

Przykład - delegacja 1 - 14
1    2    3   4   5    6    7    8   9  10  11  12   13   14   15   16   17               - dni
16  8         -    -         16   8        16   8           -      -            16   8                - harmonogram       ( - ) wolna służba     
16  8                         16  8         16  8                                16   8                - realizacja


Zero-11 uzupełniłbym Twoją wypowiedź.
Jeśli delegowany pełnił funkcję kierowcy, to musi mieć wpisane tyle godzin, ile spędził za kółkiem plus godziny delegacji (powrót też mu się liczy bo w karcie drogowej pojazdu widnieje, ze od tej godziny do tej kierował pojazdem - a to jest czynność służbowa). Pozostałe osoby - nie kierowcy - rozliczają się tak jak napisałeś (zacytowałeś rozporządzenie swoimi słowami).
EGO = 1 / wiedza

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 04, 2013, 16:06:14 »
Tak, o kierowcach to inna historia. W pełni się zgadzam.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 04, 2013, 20:14:58 »
wszystko pięknie, tylko że są takie jednostki, w których zapoznawania strażaków z harmonogramem półrocznym "nie przyjęło się"; stąd później patologie z rozliczaniem absencji chorobowych, delegacji na kursy itp.; nagle okazuje się, że w.w. okresach strażak akurat miał zaplanowane służby co piąty dzień:) chociaż w rozporządzeniu wyraźnie jest mowa o "równomiernym" planowaniu rozkładu czasu służby w przyjętym okresie rozliczeniowym;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline youngfireman

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 04, 2013, 23:20:47 »
Tylko w jaki sposób masz wpływ na wygenerowanie harmonogramu w SECS-ie funkcjonującym na Mazowszu, czy chcesz czy nie narzucone Ci to jest z góry i o "równomierności" decyduje aplikacja.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 06, 2013, 09:56:50 »
apropo kierowcy na delegacji - u nas kadrowa mówi że czas powrotu może być zaliczony tylko kierowcy który jest na etacie kierowcy na podziale bojowym. ma rację czy nie ??? pozdrawiam

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 06, 2013, 21:06:23 »
Powiedz tej pani kadrowej że jej czas pracy może być liczony jak trzyma długopis i pisze. Jak idzie do drukarki po papier to już nie, jak się plącze po wydziałach to już nie, jak idzie na kawę, to nie, itp itd....  :wall: :wall: :wall:
Kadrowa powinna przeczytać zakres obowiązków strażaków - tym bardziej że to jej działka. W zakresie jest zapisane, że strażak może kierować pojazdami służbowymi w zależności od posiadanej kategorii i o ile posiada upoważnienie od 01 na prowadzenie pojazdów służbowych. Jeszcze raz powtórzę - służbowych, nieuprzywilejowanych. Takie np jak samochody operacyjne.  Jeśli nie ma takiego zakresu i upoważnienia, to nie powinien się pchać za kółko auta służbowego.  Jeśli więc ma wszystkie niezbędne "kwity" to może... i nie musi być kierowcą etatowym...

Sorki za offtop
EGO = 1 / wiedza

Offline szaman man

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #40 dnia: Maj 07, 2016, 20:50:13 »
Witam,

Mam kilka pytań odnośnie programu SECS ,który od niedawna gości w naszej komendzie. Mianowicie:

1)  Jeżeli w harmonogramie półrocznym jest zaplanowane, że dany strażak ma mieć np 02.07.2016 r. służbę wolną a 08.07. 2016 r. pracuje bądź urlop, to czy tego 02.07 może przyjść do pracy i wyrobić 24 nadgodziny a  08.07 nie przyjść i odnotować, że te 24 nadgodziny (z 02.07) odbiera w ten dzień ??? I czy w ten sposób jest możliwość zaplanowania np 3 WS pod rząd? Jeżeli może, to czy wystarczy, że powiadomi o tym osobę "od grafiku".

2) Czy można na WS (zgodnie z półrocznym) zaplanować w miesięcznym grafiku urlop ? a co za tym idzie jakie konsekwencje tego ? Czy są doliczane nadgodziny czy po prostu system traktuje to jako WS ale urlop przepada?

3) Czy w harmonogramie półrocznym planuje się WS, urlopy tzw. 15 czy nic z tego, system sam generuje grafik.

Z góry dzięki za odp i sory za zawikłanie pytań ale jak już wcześniej wspomniałem, dopiero co ten program wszedł. Pozdrawiam.

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #41 dnia: Maj 07, 2016, 22:38:13 »
Witam,

Mam kilka pytań odnośnie programu SECS ,który od niedawna gości w naszej komendzie. Mianowicie:

1)  Jeżeli w harmonogramie półrocznym jest zaplanowane, że dany strażak ma mieć np 02.07.2016 r. służbę wolną a 08.07. 2016 r. pracuje bądź urlop, to czy tego 02.07 może przyjść do pracy i wyrobić 24 nadgodziny a  08.07 nie przyjść i odnotować, że te 24 nadgodziny (z 02.07) odbiera w ten dzień ??? I czy w ten sposób jest możliwość zaplanowania np 3 WS pod rząd? Jeżeli może, to czy wystarczy, że powiadomi o tym osobę "od grafiku".

2) Czy można na WS (zgodnie z półrocznym) zaplanować w miesięcznym grafiku urlop ? a co za tym idzie jakie konsekwencje tego ? Czy są doliczane nadgodziny czy po prostu system traktuje to jako WS ale urlop przepada?

3) Czy w harmonogramie półrocznym planuje się WS, urlopy tzw. 15 czy nic z tego, system sam generuje grafik.

Z góry dzięki za odp i sory za zawikłanie pytań ale jak już wcześniej wspomniałem, dopiero co ten program wszedł. Pozdrawiam.

1.  tak
2. Tak - ale nie tylko w tym dniu. Urlop ma się zaczynać i kończyć czasem służby. Urlop wpisany w dniu kiedy według harmonogramu strażak ma czas wolny może być tylko wtedy gdy poprzednie i kolejne dni według harmonogramu to służba. "Zdejmowanie" godzin urlopu tylko w dniach kiedy według harmonogramu strażak ma zaplanowaną służbę.
3. W harmonogramie planujesz/bądź planuje system automatycznie tylko służby i czas wolny do wyznaczonego normatywu. Urlopy, odbiory i nadgodziny planuje się w grafikach miesięcznych.

Offline zegarek84

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: SECS czyli system ewidencji czasu służby w woj mazowieckim
« Odpowiedź #42 dnia: Maj 07, 2016, 22:46:36 »
1)  Jeżeli w harmonogramie półrocznym jest zaplanowane, że dany strażak ma mieć np 02.07.2016 r. służbę wolną a 08.07. 2016 r. pracuje bądź urlop, to czy tego 02.07 może przyjść do pracy i wyrobić 24 nadgodziny a  08.07 nie przyjść i odnotować, że te 24 nadgodziny (z 02.07) odbiera w ten dzień ??? I czy w ten sposób jest możliwość zaplanowania np 3 WS pod rząd? Jeżeli może, to czy wystarczy, że powiadomi o tym osobę "od grafiku".
w grafiku można wprowadzać dokładnie to samo co w "stanie faktycznym", a i grafik nie musi być tym co jest faktycznie - choć słyszałem o komendach gdzie tego sztywno się trzymają, ale "bat" bez dogadywania się działa w 2 strony - znajomy wojskowy gdy mu coś wypadało po prostu "wiercił się" u doktora i mówił, że ten tego  :rolleyes:

poza tym ze szkolenia pamiętam, iż na początku możesz mieć też godziny na minusie - w SECS zapisuje się Ws jako odbiór nadgodzin lub jeśli nic nie było w harmonogramie to i można nic nie znaczyć, więc tak, możesz mieć kilka Ws pod rząd  ^_^
2) Czy można na WS (zgodnie z półrocznym) zaplanować w miesięcznym grafiku urlop ? a co za tym idzie jakie konsekwencje tego ? Czy są doliczane nadgodziny czy po prostu system traktuje to jako WS ale urlop przepada?
przeczytaj całość ale w skrócie nie naliczy Ci godzin urlopowych więc tak jakbyś nie wziął urlopu... jednak jeśli gdzieś wyjeżdżasz na dłużej to możesz wypisać jedną kartę urlopową a nawet przed służbą (3 dzień wolny - było to tu na forum) żeby Cię nie ściągali do roboty... u mnie na jednostce zwykły urlop traktuje się prawie jak Ws z tym, że on liczy się do nadgodzin, jedna osoba na zmianie jak wyjeżdża na dłużej pisze stosowne oświadczenie coby mu urlopu nie przerwali...

podobnie jest z godzinami chorobowego zaliczanymi do czasu służby - gdzie to nie jest to samo jak potrącanie za chorobowe, dlatego wszystkim na zmianie mówię, żeby robili sobie zdjęcie harmonogramu, gdyż jeśli wypada Ws (u nas ze starych wersji papierowych nazywamy kropką), to nie dość, że stracisz na nadgodzinach w okresie półrocznym (wychodzi jakbyś ten Ws wziął gdyż nie naliczy godzin) to i tak potrącą z wypłaty z innej ustawy  :wacko:

u nas Ws należy przyrównać do weekendu codziennych..., jak schodzisz ze służby np. chory to zwolnienie wypisać od dnia następnego (przepracowałeś te 8h to po co mają Ci z wypłaty zabierać) lub najlepiej od dnia gdzie musisz iść na służbę, o ile idzie się dogadać to jak wypada Ws to lepiej wziąć tego Ws'a
3) Czy w harmonogramie półrocznym planuje się WS, urlopy tzw. 15 czy nic z tego, system sam generuje grafik.
zależy jakie masz uprawnienia + jeśli ktoś wygeneruje harmonogram i chce chwilę zostawić wolną rękę to niech lepiej przez chwilę nie zatwierdza harmonogramu...
... więc tak, harmonogram generuje się automatycznie ale możesz w nim poprzesuwać Ws, w harmonogramie nie planuje się urlopów, tzn. jeśli ktoś na zmianie powiedział Ci, iż wtedy i wtedy chce wybrać urlop to najlepiej żeby wtedy nie miał Ws, gdyż po drodze ściągało by Ws a urlop wybierany by był w dłuższym okresie... podobnie tyczy się urlopu ojcowskiego gdyż ustawowo to 14 dni kalendarzowych a nie roboczych, jeśli kogoś nie lubisz a on Ci powie kiedy to nastawiasz mu wtedy jak najwięcej Ws  :P, ale tak kolegom nie powinno się robić  :stop:

pozdro ze śląska  ^_^