Autor Wątek: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"  (Przeczytany 264263 razy)

Offline Kasper

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #150 dnia: Marzec 04, 2013, 21:27:16 »
Ale ktoś jednak tę opaskę tej Pani założył...

Zakładając, że żaden strażak nie użył tego koloru, zadajmy sobie pytanie: Kto wykonuje reTriage i używa całej dostępnej palety?
Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare. Cyceron.

Oceniając człowieka pomyśl, co byłby wart, gdyby nie był na stanowisku. Oscar Wilde

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #151 dnia: Marzec 04, 2013, 22:25:21 »
Odpowiedź jest w przepisach - rozp o org ksrg...

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #152 dnia: Marzec 11, 2013, 22:27:04 »
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Prokuratura-za-wczesnie-na-ocene-jak-zmarly-ofiary-tragedii,wid,8174814,wiadomosc.html?ticaid=1101e8:
....
Do szpitali trafiły jednak osoby z odmrożeniami. Jak informowano w szpitalu im. Św. Barbary w Sosnowcu, u jednego z pacjentów, oprócz złamań kończyn lekarze stwierdzili również poważne odmrożenia.
 
Podczas akcji strażacy rozważali użycie urządzeń do ciepłego nawiewu, aby osobom pod gruzami było cieplej. Po analizach uznano jednak, że skutek mógłby być odwrotny do zamierzonego: spaliny z silników urządzenia mogłyby zatruć ofiary, a ciepłe powietrze mogłoby stopić śnieg i lód, którego elementy także podtrzymywały zawaloną konstrukcję

WIKIPEDIA: Z sekcji zwłok wynika, że żadna z ofiar nie zmarła z powodu wyziębienia – wszyscy zginęli na skutek obrażeń odniesionych podczas zawalenia się dachu.-  To jest ten cud....

Trochę wypadłem z wątku więc proszę mi wybaczyć, że wrócę jednak do tematu hipotermii w kontekście zawalonej hali w Katowicach. Coś mi się tu nie zgadza i mam w związku z tym jedno proste pytanie do @ ignacy b.
Jak to jest możliwe, że poszkodowani mieli odmrożenia przy tym zdarzeniu a nikt nie umarł na hipotermię?

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #153 dnia: Marzec 11, 2013, 23:56:30 »
ZDZISŁAW MAREK, MAŁGORZATA KŁYS "OPINIOWANIE SĄDOWO-LEKARSKIE I TOKSYKOLOGICZNE"
Kantor  Wydawniczy ZAKAMYCZE
Wydanie II   
2001

... 11. Śmierć z oziębienia i zamarznięcia

…  Badanie sekcyjne zwłok wypada w zasadzie ujemnie. Tylko na skórze części ciała narażonych na bezpośrednie działanie mrozu występują zmiany ( zasinienie, powierzchowne obrzęki, czasem drobne pęcherze naskórkowe). Opisywane niewielkie wynaczynienia ( plamy Wiszniewskiego) w błonie śluzowej  żołądka są diagnostycznie niepewne. Charakterystyczne jest natomiast jasnoczerwone zabarwienie plam opadowych i skóry, czasem także przekrojów narządów wewnętrznych, podobne do obrazu zatrucia CO. Opinia o przyczynie śmierci w znacznej mierze opiera się na ocenie okoliczności znalezienia zwłok.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #154 dnia: Marzec 13, 2013, 07:29:04 »
Wracając do tematu.
W "Zasadach..." jest napisane, że deska pedi musi mieć możliwość przymocowania do "dorosłej" deski ortopedycznej.
Ja znalazłem taki zestaw:
http://florian.sklep.pl/deska-ortopedyczna-pediatryczna-pedikit-p-804.html

Nie ma on możliwości przymocowania do deski ale sam jest tak zaprojektowany, że tego nie wymaga. Nie wiem co o tym myślicie. W sumie deska pedi (taka jak dorosła tylko mniejsza) jest też chyba dobrym rozwiązaniem. Chodzi mi o sam sposób przenoszenia poszkodowanego na deskę. Tradycyjną deskę można podłożyć pod osobę i delikatnie przesunąć. W zestawie PediKit jest to utrudnione.
Z drugiej strony ma bardzo dobrze wyprofilowane i regulowane  przestrzenie pod odcinkiem szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa i pod stawami kolanowymi.

Offline Kasper

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #155 dnia: Marzec 14, 2013, 20:07:24 »
A również bywa, że osoba bez obrażeń i dolegliwości jest kwalifikowana do grupy czerwonej...

Ciekawe zagadnienie.

Niestety nie mamy idealnego narzędzia do segregacji, mamy skierowany w stronę hipowolemii schemat START.

Tutaj trzeba wykazać się wiedzą ogólną o zdrowiu. Jest kilka chorób, które w zaostrzeniu mogą sklasyfikować poszkodowanego do grupy czerwonej. Czyli włączamy myślenie!
(Np. Jeśli oblezą mnie wielkie włochate pająki, czy będę miał prawo szybko oddychać? - a przecież nie oznacza to, że jestem we wstrząsie...)

START również nie jest idealny sugerując tamowanie krwotoku po kontroli oddechu i nawrotu kapilarnego. Nie wiem czy mogę sobie pozwolić na śmiałość i zasugerować zakorkowanie tego zjawiska natychmiast. Triażysta ma 30sek na ocenę poszkodowanego, zatem w 10 sek. założy krępulec bądź opaskę taktyczną.

Ale pora do brzegu:

Chodzący (póki co) czerwoni np.:

Po ekspozycji na silnie toxyczną chemię;
Po ekspozycji oddechowej na gorące gazy pożarowe;
Po ekspozycji na silne promieniowanie np. X;
Rozlegle oparzeni >I°;
Głęboko wychłodzeni;
Z obrażeniami, które będą manifestowały się dosłownie za chwilę np. stłuczenia trzewi kl. piersiowej, pęknięcia narządów wew. itd.

Co może biedny strażak, gdy los rzuci mu taką kłodę prosto w twarz?

ReTriage.
... ponieważ segregacja jest procesem a proces trwa do chwili przejęcia tych obowiązków przez ZRM.
Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare. Cyceron.

Oceniając człowieka pomyśl, co byłby wart, gdyby nie był na stanowisku. Oscar Wilde

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #156 dnia: Marzec 14, 2013, 21:58:19 »
Dosyć dawno temu napisałem, że bywają "chodzący czerwoni" - w nadziei na dyskusję o tej ważnej sprawie. W końcu odezwał się kol. Kasper - trochę pasuje do tego co odpisałem jednemu (!!) koledze, który zadał pytanie na priv":   
Cytuj
"Wbrew prostackim ustaleniom zawartym w Zasadach, w praktyce strażackiej, w odróżnieniu od praktyki PRM, zdarzają się poszkodowani w dobrym stanie zdrowia, ale wymagający natychmiastowych działań ratowniczych - pod postacią ewakuacji - przykładem może być sławny pożar w Kamieniu Pomorskim  - jeden poszk. nieprzytomny leżący pod murem i 11 osób w oknach płonących pomieszczeń - zdrowych, chodzących, ale czerwonych.... Są również chodzący w stanie zagrożenia wymagający natychmiastowych działań ratowniczych: krwotok, zwłaszcza tętniczy, oparzenie dróg oddechowych, wstrząs, rana drążąca klatki piersiowej. Jest polska prezentacja używana do szkoleń na szczeblu europejskim - w ramach Mechanizmu, z przykładami chodzących, którzy nie są zieloni, ale w Polsce jakoś znowu nie wyszło.... Prawna definicja zdarzenia masowego opiera się o analizę konieczności natychmiastowych działań ratowniczych, a nie stanu poszkodowanego. Ale autor Zasad albo nie zna przepisów dotyczących KSRG albo je lekceważy...."
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2013, 13:45:22 wysłana przez bulon »

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #157 dnia: Marzec 14, 2013, 22:07:50 »
Jest polska prezentacja używana do szkoleń na szczeblu europejskim - w ramach Mechanizmu, z przykładami chodzących, którzy nie są zieloni, ale w Polsce jakoś znowu nie wyszło.... Prawna definicja zdarzenia masowego opiera się o analizę konieczności natychmiastowych działań ratowniczych, a nie stanu poszkodowanego. Ale autor Zasad albo nie zna przepisów dotyczących KSRG albo je lekceważy...."

Można prosić o prezentację ?:)

Podczas dużych ćwiczeń z 2006 r (C.) byli również poszkodowani czerwoni ze względu na groźbę upadku ze znacznej wysokości (komina jeśli dobrze pamiętam) - po ewakuacji robili się żółci albo zieloni (nie pamiętam dokładnie) co również wykorzystałem w podstawach scenariusza ćwiczeń, który opracowałem.

@ignacy b Twój jeden post a tyle w nim wiedzy - a postów kilkaset.
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2013, 22:16:05 wysłana przez Fistach »

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #158 dnia: Marzec 15, 2013, 18:12:56 »
Wracając do tematu.
W "Zasadach..." jest napisane, że deska pedi musi mieć możliwość przymocowania do "dorosłej" deski ortopedycznej.
Ja znalazłem taki zestaw:
http://florian.sklep.pl/deska-ortopedyczna-pediatryczna-pedikit-p-804.html

Nie ma on możliwości przymocowania do deski ale sam jest tak zaprojektowany, że tego nie wymaga. Nie wiem co o tym myślicie. W sumie deska pedi (taka jak dorosła tylko mniejsza) jest też chyba dobrym rozwiązaniem. Chodzi mi o sam sposób przenoszenia poszkodowanego na deskę. Tradycyjną deskę można podłożyć pod osobę i delikatnie przesunąć. W zestawie PediKit jest to utrudnione.
Z drugiej strony ma bardzo dobrze wyprofilowane i regulowane  przestrzenie pod odcinkiem szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa i pod stawami kolanowymi.

Jeszcze raz proszę o zabranie głosu w sprawie unieruchomienia pediatrycznego.
Jak to rozumiecie?
Np. jedna z firm jako unieruchomienie pediatryczne sprzedaje kamizelkę KED.
Co wybrać?

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #159 dnia: Marzec 15, 2013, 19:02:31 »
deska ma pasy, mocowanie moze sie odbyc poprzez spiecie tychże.
a jak rozumiec- chcialbym wiedziec co mial na mysli wprowadzajacy ten zapis z tak durnym okresleniem ...
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #160 dnia: Marzec 15, 2013, 21:47:39 »
Fistach, dzięki za dobre słowo, proszę o kontakt na priv, to wyślę ze stosownym komentarzem.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #161 dnia: Marzec 16, 2013, 13:07:35 »
deska ma pasy, mocowanie moze sie odbyc poprzez spiecie tychże.
a jak rozumiec- chcialbym wiedziec co mial na mysli wprowadzajacy ten zapis z tak durnym okresleniem ...

pewnie miał na myśli Pedi-Pac od Ferno tylko nie mógł tego napisać wprost  :fiuu:
inaczej by chyba napisał że chodzi mu o deskę.

Przy okazji pytanie do ratowników medycznych - jaki system unieruchamiania dzieci jest stosowany z ZRM w Polsce?

Tak sobie wyobraziłem właśnie, jak jednostka z obrzeży województwa jedzie 100 km do szpitala po odbiór swojego unieruchomienia (innego niż ma LPR) które przekazała z poszkodowanym do śmigłowca LPR :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2013, 13:20:36 wysłana przez rafal.bula »

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #162 dnia: Marzec 16, 2013, 13:27:21 »
rafal.bula - no dokładnie o tym samym pomyślałem. Każda jednostka ma inny rodzaj unieruchomienia i nie ma możliwości wymiany.
Mnie cały czas najbardziej podoba się PediKit ale jest taka dowolność, że zrobi się bałagan.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #163 dnia: Marzec 16, 2013, 13:40:48 »
Deska + zestaw pediatryczny = 1 nosze dla dzieciaka = 1 osoba zaopatrzona.
Deska + deska pediatryczna = 1 nosze dla dzieciaka + 1 nosze dla dorosłego = 2 osoby zaopatrzone.

Pod tym kątem chyba faktycznie też trzeba na to spojrzeć.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #164 dnia: Marzec 16, 2013, 13:47:17 »
Ja mam deske dla dzieci kompletnie inna niz ferno. np wieksza, z klockami sztywnymi. wg mnie lepsza. ale widzisz- co znaczy deska pediatrczna- bo moja np jest dla dzieci do nawet 6-7 rok zycia a fernowska juz nie. na fernowskiej nie miescil mi sie juz 4 latek.

z deskami pediatrycznimi do sobie producenci polecieli jak chcieli- wg wlasnej inwencji. kupujcie takie jakie macie w swoich lokalnych pogotowiach. latwiej wymienic
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #165 dnia: Marzec 16, 2013, 13:55:33 »
Sprawdzaliśmy na 4 okolicznych karetkach i każda miała co innego. W końcu kupiliśmy deskę najtańszą, również spotykaną w pogotowiu. Padło na klasyczną twardą deskę w mniejszym rozmiarze. Jest cień szansy, że uda się podmienić, a jak nie to kosztowała niewiele więc nie będzie szkoda jak oddamy. Gdybym miał kupować dużą deskę tez kupiłbym najtańszą chińską. Może to jest trochę wprowadzanie badziewia do obiegu, ale skoro i tak zaraz ją stracę nie ma sensu przepłacać.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #166 dnia: Marzec 16, 2013, 14:30:43 »
nie wolno kupowac najtanszego chinskiego badziewa bo cala idea jeden pacjen, jedna deska traci sens. potem trzeba przekladac czlowieka przed ct i rtg...

Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #167 dnia: Marzec 16, 2013, 15:04:03 »
Wymogi dla noszy typu deska były tak dokładne, a pogotowie się zazwyczaj stosowało - bo pierwsze ok. 400 szt kupiła orkiestra P. Owsiaka,  że bez względu na producenta wymiana zapewniała odnośne parametry - oczywiście był problem z "motylami" do mocowania głowy, ale teraz już chyba na szczęście poznikały na korzyść klocków....

Offline ORSON66

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #168 dnia: Marzec 16, 2013, 15:55:16 »
Mam pytanie jaki jest orientacyjny koszt dostosowania starego zestawu R1  :pyt:

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #169 dnia: Marzec 16, 2013, 17:07:03 »
Koszt to około 2 500zł - ale zależy czy chcesz rurki czy maski i jaką deskę.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #170 dnia: Marzec 16, 2013, 17:53:48 »
Proponuję rurki krtaniowe....

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #171 dnia: Marzec 16, 2013, 19:18:45 »
rurki krtaniowe sa latwiejsze, maja niezle wynikki badan porownawczych z intubacyjnymi :)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline papay_psp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #172 dnia: Marzec 17, 2013, 10:23:11 »
Dla zainteresowanych mogę podesłać ofertę szczegółową na e-mail

Cena zestawu: 3080 zł netto – 3399,60 brutto
Cena zestawu bez triage: 2647 zł netto- 2867,01 brutto

Cena może ulec nieznacznej zmianie w zależności od tego czy w zestawie będą rurki krtaniowe czy maski krtaniowe.
Osobiści również polecam rurki krtaniowe.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #173 dnia: Marzec 17, 2013, 10:51:31 »
Dla zainteresowanych mogę podesłać ofertę szczegółową na e-mail

Cena zestawu: 3080 zł netto – 3399,60 brutto
Cena zestawu bez triage: 2647 zł netto- 2867,01 brutto

Cena może ulec nieznacznej zmianie w zależności od tego czy w zestawie będą rurki krtaniowe czy maski krtaniowe.
Osobiści również polecam rurki krtaniowe.

Ja kupiłem wszystko za 2700zł z rurkami krtaniowymi tak, że drogo proponujesz

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Nowe "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG 2012"
« Odpowiedź #174 dnia: Marzec 17, 2013, 13:15:55 »
Ja dostałem ofertę 2 dni temu od ZW. W zestawie z PEDI-KIT i triage całość za 2 350 netto więc faktycznie Twoja cena troszkę za duża.